ALEKSANDAR VUČIĆ

Srpska napredna stranka

Aleksandar Vučić rođen je 5. marta 1970. u Beogradu, gde je završio Zemunsku gimnaziju.
Zatim je diplomirao na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu 1994. godine.

Srpskoj radikalnoj stranci pristupio je 1993, kada je i izabran za poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije.

Za generalnog sekretara te stranke izabran je 1994. i na toj dužnosti ostaje do 2008.

Imenovan je za direktora sportsko-poslovnog centra „Pinki“ u Zemunu 1996, posle čega postaje ministar informisanja u Vladi nacionalnog jedinstva 1998.

Bio je poslanik u Saveznoj skupštini Savezne Republike Jugoslavije u tri mandata - u Veću republika od februara 1998. i od maja 2000, a od 24. septembra 2000. izabran je za poslanika na saveznim izborima.

Na lokalnim izborima za gradonačelnika Beograda "Vučić za metropolu" osvaja 29 odsto glasova u prvom krugu izbora, odnosno 48 odsto glasova u drugom krugu.

Na lokalnim izborima za gradonačelnika Beograda održanim u maju 2008. osvaja 34,7 odsto glasova.

Sa Tomislavom Nikolićem osniva Srpsku naprednu stranku, a na osnivačkoj konvenciji u oktobru 2008. godine izabran je za zamenika predsednika stranke.

Nakon opštih parlamentarnih izbora održanih 2012. preuzima funkciju ministra odbrane i prvog potpredsednika Vlade Republike Srbije zaduženog za borbu protiv korupcije i kriminala.

Posle ostavke Tomislava Nikolića zbog izbora za predsednika Srbije na predsedničkim izborima 2012. postaje v.d. lidera Srpske napredne stranke 24. maja 2012.

Na Drugom kongresu stranke održanom 29. septembra 2012. jednoglasno je izabran za predsednika te stranke.

Obavljao je funkciju ministra odbrane od 27. jula 2012. do rekonstrukcije Vlade Republike Srbije 2. septembra 2013, kada zadržava samo funkciju prvog potpredsednika Vlade zaduženog za borbu protiv korupcije i kriminala.

Nakon pobede SNS na izborima 16. marta 2014. izabran je za predsednika Vlade Srbije, koja je formirana 27. aprila 2014.

Funkciju premijera obavljao je do avgusta 2016, kada je, nakon pobede SNS na izborima održanim 24. aprila 2016. započeo novi mandat na mestu predsednika Vlade Srbije.

Na izborima za predsednika Republike 2. aprila 2017. Vučić je osvojio 55 odsto podrške, odnosno 2.012.788 glasova.

Na funkciji premijera ostao je do 30. maja 2017, kada je podneo ostavku, da bi danas položio zakletvu na funkciju predsednika Republike Srbije.

Tečno govori engleski i ruski, služi se francuskim i uči nemački jezik.

Osnovne informacije

  • Beograd
  • 05.03.1970.
  • diplomirani pravnik
    • predsednik Republike Srbije
Poslednji put ažurirano: 07.10.2018, 20:03