Treća sednica Odbora za rad, socijalna pitanja, društvenu uključenost i smanjenje siromaštva

12.10.2016.

Na sednici održanoj 12. oktobra, članovi Odbora razmatrali su aktuelno stanje koje se odnosi na zbrinjavanje tražilaca azila – migranata.

Nenad Ivanišević, državni sekretar Ministarstva za rad , zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja izneo je podatak da je na današnji dan evidentirano oko 6400 migranata, pretežno iz Avganistana i Pakistana koji se nalaze u prihvatnim centrima. On je upoznao članove Odbora da je oformljena Radna grupa na čelu sa resornim ministrom Aleksandrom Vulinom, koja je usvojila Plan potreba Srbije u migrantskoj krizi za narednih šest meseci i isti je dostavljen Vladi Republike Srbije i svim relevantnim institucijama. Takođe, istakao je da napreduju pregovori sa delegacijom Evropske unije i dodao da se iz finansijskog fonda očekuje direktna budžetska finansijska pomoć Republici Srbiji u iznosu od oko 5,5 miliona eura.
Dr Vesna Knjeginjić, pomoćnica ministra u Ministarstvu zdravlja, navela je da je osnovni princip rada Radne grupe pružanje zdravstvene usluge migrantima. Ministarstvo zdravlja u saradnji sa nevladinim organizacijama pojačalo je prisustvo medicinskih timova u domovima zdravlja, na punktovima koji rade sa migrantima, navela je Knjeginjić i dodala da je epidemiološko – higijenski nadzor redovan i uspostavljen, kao i da nema epidemiološke opasnosti.

Milenka Milošević iz Uprave granične policije Ministarstva unutrašnjih poslova iz Kancelarija za azil informisala je članove Odbora da su tražioci azila smešteni u prihvatne centre i dodala da se većina migranata izjasnila da ne žele azil, već da im je cilj da preko Mađarske odu za Evropu. Takođe, upoznala je članove Odbora sa Nacrtom zakona o azilu koji je upućen svim nadležnim ministarstvima i državnim organima na mišljenje, nakon čega će biti upućen u skupštinsku proceduru na dalje razmatranje.

Svetlana Velimirović, zamenica komesara u Komesarijatu za izbeglice i migracije informisala je Odbor da se u centrima za azil nalaze 5222 osobe, od kojih je 1910 osoba u redovnim centrima za azil, a 1312 u privremeno otvorenim kapacitetima i dodala da su migranti pretežno iz Avganistana, Pakistana, Iraka, Sirije i Irana. Najavila je otvaranje još jednog smeštajnog centra u Bujanovcu i dodala da jednu trećinu migranata čine deca ispod 18 godina.

Hans Fridrih Šoder, šef Predstavništva Visokog komeserijata UN za izbeglice je naveo da je 3. oktobra ove godine, na sastanku izvršnog komiteta UNHCR u Ženevi, ministar Aleksandar Vulin predsedavajući Radne grupe za mešovite migracije, u ime Republike Srbije, skrenuo pažnju na situaciju u kojoj se Srbija nalazi po pitanju migrantske krize. U okviru sastanka predstavnici UNHCR su izrazili volju da pružaju i dalje pomoć Republici Srbiji kako finansijsku, tako i pomoć koja se odnosi na izgradnju novih smeštajnih kapaciteta. Takođe, dodao je da UNHCR ima dovoljno zaliha za zimske uslove i vaučere za privatni smeštaj. Naveo je, da je prošle godine, Vladi Republike Srbije pružena finansijska pomoć od 1,13 milijardi dinara i da je za ovu godinu do sada pružena pomoć u iznosu od 900 miliona dinara. U nastavku obraćanja, Šoder je istakao da je od izuzetnog značaja očuvanje jedinstva porodice i dodao da je neophodno da se porodicama koje ostaju duže od tri meseca u Srbiji utvrdi status.

Severine Leonardi, zamenica direktora UNICEF-a naglasila je da od 6400 migranata, 40 odsto čine deca i da je neophodno toj deci obezbediti pristojan smeštaj, zdravstvenu zaštitu i ukoliko dete boravi u Srbiji duže od tri meseca, treba da bude upisano u školu, odnosno da ima pravo na obrazovanje.

U nastavku sednice govorili su Stana Ašanin, šef Odseka u MUP-u, Davor Rako iz službe za zaštitu izbeglica, Ljubomir Miladinović iz Crvenog krsta Srbije, Nikola Kovačević iz Beogradskog centra za ljudska prava, Jelena Hrnjak, ispred MODS-a, Milena Golić Ružić iz Centra za prava deteta i Ivana Vukašević iz Humanitarnog centra za integraciju i toleranciju.

Tokom sednice formirana je Radna grupa za osnaživanje osoba sa invaliditetom u politici.

Članovi Odbora su se složili i sa predlozima Radne grupe za razmatranje predstavki i predloga građana za postupanja po predstavkama građana.

Sednici je predsedavala predsednica Odbora dr Vesna Rakonjac, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Milanka Jevtović Vukojičić, Aleksandra Maletić, Branimir Rančić, Vlado Babić, Bojan Torbica, Dragan Savkić, Josip Broz, Vesna Nikolić Vukajlović, Ljupka Mihajlovska, Nataša Vučković, Milena Ćorilić, Boško Obradović i Gorica Gajić.

Prisutni članovi

...

Milanka Jevtović Vukojičić

Srpska napredna stranka
...

Aleksandra Maletić

Srpska napredna stranka
...

Branimir Rančić

Srpska napredna stranka
...

Vlado Babić

Srpska napredna stranka
...

Bojan Torbica

Pokret socijalista
...

Dragan Savkić

Srpska napredna stranka
...

Josip Broz

Komunistička partija
...

Vesna Nikolić-Vukajlović

Srpska radikalna stranka
...

Ljupka Mihajlovska

Stranka moderne Srbije
...

Nataša Vučković

Demokratska stranka
...

Milena Ćorilić

Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda
...

Boško Obradović

Srpski pokret Dveri
...

Gorica Gajić

Nova Demokratska stranka Srbije
Poslednji put ažurirano: 29.11.2016, 13:09