Druga sednica Drugog redovnog zasedanja, 07.11.2012.

5. dan rada

OBRAĆANJA

...
Stranka slobode i pravde

Borko Stefanović

Demokratska stranka
Pokušaću vrlo kratko, vrlo dobro smo se mi razumeli, slažem se i ponavljam treći put, integrisano upravljanje granicama postoji kao koncept, on je dobro došao, on je opšte prihvaćen na evropskom kontinentu, to je budućnost koja olakšava život, olakšava funkcionisanje, smanjuje značaj državnih granica i državnog prelaza.
Ponavljam, to se ne odnosi na administrativne prelaze. Ne odnosi se na KiM, pažljivo smo čitali, vrlo dobro znamo o čemu pričamo, ali vi menjate tezu, vi namećete temu koja apsolutno nema veze sa ovim predlogom.
Ponavljam vam, imate moju reč protiv vaše reči, ali je suština šta piše tamo u tekstu. Tamo piše u tekstu da se odnosi na granične prelaze. Niste valjda vi jedini, uz možda Hašima Tačija koji priznaju da je to državna granica. Ne bih želeo u to da verujem, zaista.
Samo na kraju da kažem kratko, statusni pregovori su vođeni dugo, vođeni su neuspešno, više puta je i naša Vlada pokretala, neuspešno pitanje statusa, a ova vlada se igrala sa tom magičnom rečju, obmanjivala građane Srbije da će pregovarati o statusu.
Demokratska stranka otpočetka govori da o statusu neće biti razgovora, ne zato što to nameće EU, već zbog toga što o statusu se pokazalo na modelu koji ste vi vodili da je nemoguće razgovarati, zato što suprotna strana kaže, status je rešen, mi smo nezavisna država, a srpska strana kaže, status je rešen vi ste deo Republike Srbije, kao što i kažemo i onda vi meni recite, šta ćemo posle tih minut i po razgovora, hoćete li opet da pišete saopštenja?
Prema tome, budite realni i recite građanima istinu. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Gospodine Palaliću, izvolite i ovim zatvaramo krug replika.
...
Srpska narodna partija

Jovan Palalić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Vi ste uradili vrlo konkretnu stvar. Odgovor na to pitanje, vi ste dali dobro, vi ste nezavisna država i mi sa vama razgovaramo o životnim problemima. To je bio vaš odgovor. Gde smo stigli?
Gospodine, izjave koje su bile nakon sporazuma koje ste vi vodili sa Editom Tahiri i vaše izjave, mediji su tako ovde preneli, jesu – postignut je sporazum o integrisanom upravljanju granicom.
Gospodin ministar odbrane i potpredsednik Vlade je ovde rekao da imamo veliki problem i da ne može da spava, jer je nasledio problem kako da se implementira integrisano upravljanje granicom. A vi ste to parafirali u Briselu. To su izjave koje su u medijima date. U tom smislu je amandman DSS podnet, da se sva ta pitanja rasprave. To je stanje u koje ste nas vi doveli. Vaš odgovor na izjavu predstavnika separatista sa Kosova da smo mi nezavisna država je bio – mi ćemo to da prećutimo, hajde da pričamo o životu na Kosovu, pa ćemo praviti duple aršine u odnosu na Srbe na Kosovu, kada su u pitanju pasoši i registarske tablice. Uterivaćemo ih u nezavisno kosovo, samo zato da bi dobili kandidaturu za evropske integracije, datum početka pregovora, da svetli evropski put koji ste vi zacrtali kao interes Srbije da ne bi bio ugrožen.
To je rezultat vaše politike. Sada sve u Srbiji zaista boli glava, kada se sagleda kakav je vaš odgovor bio posle 2008. godine, kada smo mi rekli, nikada nećemo prihvatiti da Kosovo bude nezavisno, a način na koji ćemo da rešavamo te probleme, rešićemo ih u okviru Međunarodne zajednice, u okviru međunarodnog prava, a to što su oni koji su sutra posle toga podržali da nastavite pregovore na osnovu navodno rešenog statusnog pitanja, ti isti su 2007. godine prekinuli pregovore i podstakli separatiste da proglase nezavisnost 2008. godine.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Predrag Marković.

Predrag Marković

Pretpostavljam da veliki broj poslanika ne zna da je u pitanju dodavanje naslova člana 6, jer to je tema o kojoj govorimo. Naprosto, evo sada u ovoj lepoj diskusiji smo čuli mnogo toga što govori o tome da je 12,00 časova, da je gledanost velika, da je ovo dobra prilika, da na različite načine novi poslanici mogu da nauče kako je moguće povodom jednog amandmana da pokrenete velike opšte političke teme, za koje smo svi zainteresovani, a da pri tome na kraju polemike saznamo da svi koristimo činjenicu da je sa nama ministarka Đukić Dejanović, koja zna da ne mora amandmanima, jer ako hoćete da nekome omogućite da lakše zaspi, tu pomažu pilule, različite terapije, ne mora amandman.
Amandman glasi i ja potpuno razumem i motive i sadržaj i sasvim je normalno da su ga predložile tako iskusne poslanice i kvalitetne kao što su gospođa Donka Banović i Milica Vojić Marković, ali molim vas, u pitanju je amandman koji visoka opšta načela, sadržana u našem Ustavu, u međunarodnim opšte prihvaćenim pravilima i međunarodnim ugovorima, amandmanom dovodi u jedan tehnički zakon i to ih dovodi posle član 5.
Dakle, naprosto sa stanovišta pisanja zakona, ovde nije mesto ponavljanja jednog takvog opšteg načela koje je već utvrđeno višim zakonskim aktima.
Zbog čega ovo govorim? Zbog toga što pretpostavljam da je svim ozbiljnim poslanicima izuzetno važno da se jedan ovakav, ne sa ovim definicijama, pa tome služe amandmani da probamo da drugačije definišemo i neke termine koji se ovde pogrešno zovu pojmovima, ali da jedan problem koji naše društvo ima, a tiče se mogućnosti nekontrolisanja migracija, to nije moguće, već potencijalnog upravljanja migracijama, sada definišemo sa stanovišta nosioca, jer to nismo imali do sada definisano adekvatno i sa stanovišta efikasnosti, jer Srbija ima veliki problem sa lažnim azilantima koji stižu iz Srbije, ali još više kao što znate, zbog toga što su naše granice na različitim nivoima propusne, jer su propusne i granice drugih zemalja i mi imamo veliki problem, naši građani, videli ste u Loznici prošle godine kakav problem imaju, u čitavim delovima, da sa jedne strane štitimo osnovna ljudska prava, a sa druge strane nalazimo način da obezbedimo i sigurnost i humanost i za naše građane, ali naravno da izbegnemo i čitav niz problema koji ugrožavaju neka načela koja se tiču svih građana, kao što je vizni režim.
Mi pokušavamo samo kroz ovaj zakon i ja se zahvaljujem svima koji pokušavaju da ga poprave, da nađemo tehnički način, da lociramo ovu materiju i da sa stanovišta zakona odredimo barem onoga ko će za to biti odgovoran i osnovna načela koja možemo da učinimo.
Inače, ovo nije nikakav sistemski zakon i u tom smislu ne možemo očekivati ni ovakav amandman. Hvala na razumevanju.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 8. amandman je podnela narodni poslanik Milica Vojić Marković.
Vlada i Odbor za odbranu i unutrašnje poslove nisu prihvatili amandman, a Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.
Reč ima narodni poslanik Milica Vojić Marković.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospođo ministar, dame i gospodo narodni poslanici, ovo je prilično veliki član, mislim na član 8. On ima pet stavova u prvom stavu mi smo pokušali samo da ponovo uvedemo onaj red jednine i množine, što vi koristite i da svedemo na ono što je razumljivo, ali ono što je nama bilo jako interesantno u ovom članu i na šta smo mi stavili akcenat jeste da se on bavi podnošenjem godišnjeg izveštaja Komesarijata i vi predlažete da se taj godišnji izveštaj podnosi samo Vladi.
Ono što smo mi smatrali da je nadležni odbor parlamenta, pravo mesto za podnošenje izveštaja, upravo zato što je vrlo važna kontrolna funkcija parlamenta, što je vrlo osetljiv teren koji se tiče ozbiljnog shvatanja ljudskih prava i zaštite ljudskih prava od strane države.
Zbog toga je naša intencija bila da mi taj izveštaj imamo kao narodni poslanici, pravo da vidimo.
Mi smo više puta doživljavali kao narodni poslanici da se na našim odborima razmatraju izveštaji radnih tela, grupa, institucija, ustanova i to je vrlo važno za narodne poslanike, koji dolaze iz određenih lokalnih sredina.
Malopre sam napravila grešku, pa sam rekla da Vrnjačka Banja, pošto se bavim niklom, naravno da se radi o Koviljači, a ja sam permutovala, tamo smo imali prošle godine jako mnogo problema. Da li narodni poslanici treba da se o tome upoznaju iz novina ili tako što ćemo imati izveštaj ispred sebe?
Mi smatramo da vi treba da podnosite izveštaj i Vladi i Narodnoj skupštini i zbog toga je naš amandman napisan na ovakav način.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Reč ima ministarka Slavica Đukić Dejanović.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

| Ministarka prosvete
Nadzorna funkcija je svakako jedna od najbitnijih funkcija Narodne skupštine i vaša ideja da na ovom pitanju ona bude realizovana je više nego umesna i potrebna. Međutim, Zakon o državnoj upravi u članu 3. predviđa da Narodna skupština nadzire rad organa državne uprave preko nadzora nad radom Vlade i članova Vlade, a odredba 78. stav 1. Poslovnika Vlade predviđa da Vlada usvaja godišnji izveštaj o svom radu koji podnosi Narodnoj skupštini.
Kao što znate, kada smo razgovarali u načelu o ovom zakonu, regulisano je već da je Komesarijat dužan da najmanje jednom godišnje i kad god Vlada zatraži dobije izveštaj iz svih ovih tema o kojima govorima, a član 78. ovog istog zakona kaže da Narodna skupština kad god to zatraži od Vlade dobija svaki izveštaj koji njoj pristiže.
Prema tome, mislim da je ova materija potpuno regulisana već, doduše, na način da Komesarijat podnosi jednom godišnje a može i češće Vladi izveštaj, a Narodna skupština zatraži taj izveštaj kad god ocenjuje da je potrebno da ga analizira.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Gospođa Vojić Marković, replika. Izvolite.