Četvrta sednica Prvog redovnog zasedanja, 17.04.2015.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Četvrta sednica Prvog redovnog zasedanja

01 Broj: 06-2/128-15

2. dan rada

17.04.2015

Beograd

Sednicu je otvorila: Maja Gojković

Sednica je trajala od 10:05 do 13:25

OBRAĆANJA

...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije | Predsedava
Ne, meni smeta. Izvini, Marijane.
...
Srpska napredna stranka

Marijan Rističević

Srpska napredna stranka
Ako vama smeta, ja poštujem vašu volju.
Dakle, da dovršim oko „Energo zelene“, da je zbog jednog očigledno koruptivnog postupka stranke bivšeg režima država došla u poziciju da može na arbitraži da pukne 100 miliona evra i da još gore izgubi obraz pred budućim stranim investitorom. Stoga se ja zalažem da se glasa za Sporazum sa Kanadom, ali da pazimo da ne pravimo greške koje je pravila stranka bivšeg režima po pitanju informacija koje se pružaju onoj drugoj strani.
Da iskoristim prisustvo ministra i da mu predložim da iskoristi član 32. SSP-a na način na koji je to koristio prilikom zaštite proizvođača mleka, po pitanju sirova i maslaca, da se to zaštiti u potpunosti u stočarstvu i proizvodnji mleka, da se zaštiti i eventualnim prelemanima koji će biti u skladu sa članom 32. SSP-a i po pitanju drugih prehrambenih poljoprivrednih proizvoda. Tu pre svega mislim na mleko u prahu, mislim na sezonsku zaštitu voća i povrća, s obzirom da se, zahvaljujući SSP-u to može učiniti članom 32. zato što se prilike u poljoprivredi pogoršavaju, ugrožavaju naše poljoprivredne proizvodnje, gde se SSP koristi da se višak proizvoda nastao sankcijama između Rusije i EU sliva na naše tržište i tako ugrožava naša domaća poljoprivredna proizvodnja.
Želim da pozdravim to što je Ministarstvo trgovine i Ministarstvo poljoprivrede našlo načina da zaštiti proizvodnju sireva i maslaca i takođe želim da se na takav način zaštite i druge vrste proizvodnje u voćarstvu i povrtarstvu, pa i u mleku u prahu i na takav način u potpunosti, koliko je to u mogućnosti i koliko bivši sporazumi dozvoljavaju, zaštiti domaća poljoprivredna proizvodnja, da se na takav način štiti stočni fond, povrtari, voćari. To su mala poljoprivredna gazdinstva koja mogu da budu perspektiva u budućem zapošljavanju Srbije.
U svakom slučaju, glasam za sva četiri sporazuma i predlažem Ministarstvu trgovine i poljoprivrede da i dalje sa istim naporom štiti, i još većim, domaću poljoprivrednu proizvodnju u skladu, već sam rekao, sa članom 32. i 41. Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Hvala na pažnji.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Ivana Dinić, poslednji govornik.
...
Socijalistička partija Srbije

Ivana Dinić

Socijalistička partija Srbije
Poštovana predsednice, uvaženi ministre, predstavnici Ministarstva, kolege narodni poslanici i poslanice, iako ovi zakonski predlozi o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Kanade o podsticanju  i zaštiti ulaganja, kao i Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Jermenije o ekonomskoj naučnoj i tehničkoj saradnji, naizgled deluju kao manje važni i manje bitni pravni okviri za nas, oni zapravo predstavljaju pravni osnov koji će obezbediti uzajamni podsticaj i zaštitu ulagačima u smislu privlačenja investicija i pokretanja zajedničkih projekata u oblasti nauke, medicine,  a i ekonomije.
Naime, kada je reč o potvrđivanju sporazuma između Republike Srbije i Kanade o podsticanju i zaštiti ulaganja, potpisivanjem ovog sporazuma garantuje se ulagačima država ugovornih strana nacionalni i tretman najpovlašćenije nacije, kao i puna zaštita i bezbednost njihovih ulaganja, poštujući pravični i ne diskriminatorski tretman, kao i naknade od gubitaka koje investitor može da pretrpi u slučaju okolnosti koje se nisu mogle predvideti niti sprečiti, kao npr. rat ili oružani sukobi.
Ono što se takođe garantuje ovim sporazumom jeste pravo ulagača da u slučaju spora sa državom domaćinom, koji se tiče ulaganja, može tražiti pravnu zaštitu kod međunarodnog arbitražnog suda, a u skladu sa osnovnim principima međunarodnog prava u ovoj oblasti i odredbama Vašingtonske konvencije o rešavanju investicionih sporova između država i državljana drugih država koje je Republika Srbija već ratifikovala.
Takođe, svaka strana potpisnica Sporazuma će podsticati privredna društva koja su pod njenom jurisdikcijom da, u okviru svog poslovanja i unutrašnje politike, dobrovoljno grade međunarodno priznate standarde društveno odgovornog poslovanja. Na ovaj način stvoriće se povoljnija poslovna klima za razvoj, unapređenje privredne saradnje dveju zemalja, a stimulisaće se i nova ulaganja kanadskih kompanija.
S obzirom da Kanada razume spoljno-političku poziciju Srbije u odnosu na Evropu, odnosno EU i Rusiju, odnos naših dveju zemalja treba ojačati kako na najvišem političkom nivou, tako i na ekonomskom nivou, jer iako Srbija i Kanada imaju izvanredne bilateralne odnose, moguć je još brži napredak na polju ekonomske saradnje.
Srbija ima ogroman potencijal za kanadske investicije, posebno u odnosu rudarstva i proizvodnji lekova. Verujemo da će značajan podsticaj kanadskim investicijama u srpsku privredu biti velika srpska dijaspora u Kanadi, koja prema nekim procenama broji čak 170.000 građana. Srpska zajednica u Kanadi je veoma dobro pozicionirana i uživa ugled, tako da ona može predstavljati važnu sponu između naše dve zemlje i motivisati kanadske ulagače. Naravno, u našoj dijaspori ima dosta uglednih privrednika koji sami mogu biti nosioci investicija u srpsku privredu.
Takođe, ne treba zaboraviti da više od 50 kanadskih kompanija radi u Srbiji i da je Kanada posebno za investiranje u energetski sektor, i to u hidroelektrane. Najviše se odmaklo u vezi sa HE „Bistrica“, a razgovara se o Brodarevu i ulaganju u RTB „Bor“.
Dakle, potpisivanjem jednog ovakvog sporazuma, mi zapravo stvaramo uslove koji će sve interesente privući i omogućiti efikasno i profitabilno, a najvažnije bezbedno i stabilno poslovanje u našoj zemlji. Bez obzira na to što je Kanada poslednjih godina uložila više stotina miliona dolara u Republiku Srbiju, spoljno-trgovinska razmena je mala i iznosi samo nešto više od 40 miliona dolara.
Na poziv šefa srpske diplomatije Ivice Dačića, ministar spoljnih poslova Kanade je, boraveći u Beogradu, istakao da je Kanada zainteresovana za potencijale u Srbiji, prvenstveno u oblasti farmaceutske industrije i rudarstva. Zbog toga možemo slobodno reći da Sporazum predstavlja nastavak odlične privredne saradnje između Srbije i Kanade i novi korak u kreiranju potpunog pravnog ambijenta za unapređenje ekonomskih poslova dveju zemalja.
Ovaj sporazum šalje jasnu poruku kanadskim investitorima da Srbija poštuje sve međunarodne pravne standarde u oblasti prava ulagača i da je bezbedna za sve strane investicije.
Pre dve godine Srbija i Kanada su potpisale Sporazum o strateškoj i ekonomskoj saradnji koji definiše sve oblasti saradnje između dve zemlje, a to su pre svega energetika, rudarstvo, industrija, infrastruktura, poljoprivreda i, naravno, prehrambeni sektor. Dakle, Sporazum o kojem danas razgovaramo oslanja se na Sporazum o strateškoj i ekonomskoj saradnji sa Kanadom.
Od velikog značaja za kvalitetne bilateralne odnose je i to što je od 1. januara ove godine na snagu stupio Sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja između Srbije i Kanade, što šalje snažnu poruku poslovnoj zajednici u Kanadi da se više angažuju u Srbiji otvaranjem novih firmi i novih radnih mesta.
Ovom prilikom, u ime poslaničke grupe SPS, pružam podršku potvrđivanju još jednog bilateralnog sporazuma, a to je Sporazum između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Jermenije o ekonomskoj, naučnoj i tehničkoj saradnji kojim se stvara institucionalni okvir za saradnju u ovim oblastima između država potpisnica.
Jasna je namera naše Vlade da se ojača i intenzivira ekonomska veza između naših država u oblasti investicione politike, turizma, industrije, nauke, tehnologije, transporta, informacionih i komunikacionih tehnologija, regionalnog razvoja poljoprivrede, itd. Sa ovim ciljem strane ugovornice će redovno razmenjivati informacije o zakonima i procedurama kojima se reguliše zaštita prava intelektualne svojine u matičnim državama.
Na ovaj način stvara se i pravni osnov za formiranje međuvladine komisije za ekonomsku, naučnu i tehničku saradnju, koja će biti sastavljena od predstavnika nadležnih organa država ugovornica. Ova komisija će pratiti primenu ovog sporazuma i razmatrati programe saradnje u oblastima od zajedničkog interesa, ispitivati probleme koji bi mogli da ometaju princip korektne poslovne saradnje.
Neprirodno je da pored izvanrednog odnosa koji imaju naše dve države naša dva naroda, trgovinska razmena između Srbije i Jermenije bude na vrlo niskom nivou. Čini se da je samo robna razmena 10 miliona dolara, dok saradnja proizvodnog i dugoročnog karaktera nije još uvek razvijena. Nažalost, ostvarena saradnja je daleko ispod potencijala privreda naše dve zemlje. Jedan od razloga je, osim geografske udaljenosti i činjenica da oblast ekonomskih odnosa nije ugovorno-pravno regulisana, pa će ovaj sporazum obezbediti i dobru osnovu za korektnu i intenzivnu ekonomsku saradnju.
Posebno je bitno istaći, da se radi na realizaciji viznih olakšica, kako bi se podsticala veća turistička i ekonomska razmena i u tom cilju srpski šef diplomatije, Ivica Dačić i ministar spoljnih poslova Jermenije, najavili su inicijativu za ukidanje viza, za građane obe zemlje, što je naišlo na pozitivan odjek sa obe strane. Stvoren je prostor za unapređenje i pokretanje brojnih zajedničkih projekata u oblastima nauke, medicine, a naročito ekonomije.
Zbog svega navedenog, poslanička grupa SPS smatra da su Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Kanade o podsticanju i zaštiti ulaganja, kao i Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Jermenije o ekonomskoj, naučnoj i tehničkoj saradnji i više nego značajni za ekonomski, naučni i tehnološki razvoj naše zemlje, a takođe i za viziju koju bi njeni građani trebali da imaju zarad kvalitetnije, izvesnije i stabilnije budućnosti. Iz ovih razloga u danu za glasanje, glasaćemo za oba pomenuta Zakona. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Pošto na listama više nema prijavljenih za reč, pitam da li žele reč predstavnici poslaničkih grupa, neko ko nije iskoristio svoje pravo iz člana 96. Poslovnika?
Vi ste ovlašćeni? Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Žarko Mićin

Srpska napredna stranka
Zahvaljujem se predsednice.
Poštovana predsednice Narodne skupštine, gospodine ministre, predstavnici ministarstva, dame i gospodo narodni poslanici, ja ću se samo kratko osvrnuti na Sporazum između Republike Srbije i Kanade o zaštiti ulaganja i na osnovu tog sporazuma pozvao bih investitore iz Kanade da ulože u Republiku Srbiju, jer sada tim Sporazumom imaju i pravni i institucionalni okvir za ulaganje, a i njihova investicija će biti zaštićena.
Ne samo to, nego je i Republika Srbija od kada je Vlada Republike Srbije sa premijerom Aleksandrom Vučićem na njenom čelu, je postala jedna stabilna, moderna i uređena država, sa dobrom investicionom klimom, što pokazuju investicije koje su se desile u vreme mandata ove Vlade.
To su na primer, fabrika „Henkel“ u Kruševcu, u koju je uloženo 21 milion evra i u kojoj je otvoreno 220 novih radnih mesta. Fabrika „Džonson elektrik“ u Nišu, to je kompanija koja posluje u više od 30 zemalja i ima preko 30.000 zaposlenih širom sveta, ona je otvorila pogon u Nišu u kome je zaposleno 250 novih radnika uz ulaganje od 20 miliona evra. Fabrika „Kuper standard“ auto industrija u Sremskoj Mitrovici koja je deo „Kuper standard grupe“ koja posluje u više od 19 zemalja i ima čak 25.000 radnika širom sveta uz ulaganje od 25 miliona dolara, pri čemu je Vlada Republike Srbije obezbedila 4 miliona evra za ovu investiciju i gde je zaposleno 200 radnika, a planira se još 600 zaposlenih do kraja 2016. godine.
Proizvodna hala finske firme „PKC“ u Smederevu uz pomoć Vlade Republike Srbije izgrađena je u iznosu od 682 miliona dinara gde je zaposleno 370 ljudi, a planira se još čak 1500 zaposlenih. Zatim „Svarovski“ u Subotici sa 200 novozaposlenih, „Kalcedonija“u Subotici, džins i turska fabrika tekstila u Krupnju gde je zaposleno 120 radnika i niz drugih investicija koje pokazuju da je Vlada Republike Srbije kredibilan partner za sve investitore. Još jednom pozivam i investitore iz Kanade i sve investitore da ulože u Republiku Srbiju, jer će Vlada Republike Srbije obezbediti da njihova investicija bude sigurna i zaštićena. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Zaključujem zajednički jedinstveni pretres.
S obzirom na to da je Narodna skupština završila raspravu o svim tačkama dnevnog reda ove sednice, saglasno članu 87. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine, određujem petak 17. april 2015. godine, sa početkom u 13 časova i 20 minuta kao Dan za glasanje o tačkama dnevnog reda Četvrte sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2015. godini.
Odmah ćemo pristupiti glasanju.
Poštovani narodni poslanici pre nego što pređemo na odlučivanje potrebno je da utvrdimo kvorum.
Molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 140 narodnih poslanika, odnosno da je prisutna većina od ukupnog broja poslanika i da prema tome postoje uslovi za odlučivanje.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, u celini.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 144, protiv – niko, uzdržan – jedan, nije glasalo pet od ukupno prisutnih 150 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova svih narodnih poslanika usvojila Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.
Stavljam na glasanje Predlog odluke o izboru sudije koji se prvi put bira na sudijsku funkciju, u celini.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 146, protiv – dvoje, uzdržanih – nema, nije glasalo 10 od ukupno prisutnih 158 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova svih narodnih poslanika usvojila Predlog odluke.
Prelazimo na odlučivanje o potvrđivanju međunarodnih sporazuma.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Kanade o podsticanju i zaštiti ulaganja, u celini.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 157, protiv – niko, uzdržan – jedan, nisu glasala dva od ukupno prisutnih 160 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova svih narodnih poslanika usvojila Predlog zakona.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Jermenije o ekonomskoj, naučnoj i tehničkoj saradnji, u celini.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 158, protiv – niko, uzdržan – jedan, nije glasao jedan od ukupno prisutnih 160 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova svih narodnih poslanika usvojila Predlog zakona.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Gruzije o saradnji u oblasti turizma, u celini.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 158, protiv – niko, uzdržanih – nema, nisu glasala dva od ukupno prisutnih 160 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova svih narodnih poslanika usvojila Predlog zakona.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Kabineta ministra Ukrajine o saradnji u oblasti turizma, u celini.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 156, protiv – niko, uzdržanih – nema, nije glasalo četiri od ukupno prisutnih 160 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova svih narodnih poslanika usvojila Predlog zakona.
Pošto je Narodna skupština obavila razmatranje i odlučivanje o svim tačkama dnevnog reda sednice, saglasno članu 102. Poslovnika, zaključujem Četvrtu sednicu prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2015. godini.