Četvrta sednica Drugog redovnog zasedanja, 18.11.2016.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Četvrta sednica Drugog redovnog zasedanja

01 Broj 06-2/256-16

4. dan rada

18.11.2016

Beograd

Sednicu je otvorio: Vladimir Marinković

Sednica je trajala od 11:10 do 00:00

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Na član 12. amandman je podneo narodni poslanik Borisav Kovačević.
Da li neko želi reč?
Reč ima narodni poslanik Borisav Kovačević.
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Borisav Kovačević

Poslanička grupa Partija ujedinjenih penzionera Srbije
Ja ću kratko, gospodine predsedavajući.
Prihvatam obrazloženje koje je Vlada dala i amandman koji je kao vrsni pravnim gospodin Neđo dao, na istoj smo stvari bili, ali on je to stvarno potpunije i bolje obrazložio nego ja u svom amandmanu. Hvala lepo.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Da li još neko želi reč?
Na član 12. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Srđan Nogo, Boško Obradović, dr Dragan Vesović, Marija Janjušević, magistar Ivan Kostić i Zoran Radojčić.
Da li se neko javlja za reč? (Ne.)
Na član 12. amandman je podnela narodni poslanik Tatjana Macura.
Da li neko želi reč?
Reč ima narodni poslanik Tatjana Macura.
...
Srpska napredna stranka

Tatjana Macura

Poslanička grupa Dosta je bilo
Naime, nepreciznim terminom – prepoznaju, koji je predvideo predlagač odstupa se kako od duha Predloga zakona koji u prvom članu
predloga afirmiše sprečavanje nasilja u porodici, tako i precizniji pravnih standarda koji su poznati u zakonodavnoj praksi, te bi ovaj stav trebalo primeniti institutom postupanja sa posebnom pažnjom koja je predviđena sistemskim zakonima i koja neće unositi zabunu u tumačenju, kao standard prepoznaju, posebno što je prepoznavanje stvar kapaciteta psihičkog aparata, a posebna pažnja je pravni standard koji je poznat i u sudskoj praksi.
Obrazloženje predlagača koje smo dobili kaže sledeće – da se amandman ne prihvata, svrha odredbe jeste u tome da predvidi obavezu da se i u rutinskim redovnim poslovima uoči postojanje nasilja, pa onda je dat primer – lekar pruža prvu pomoć rutinski, ali je uz to dodatno dužan da utvrdi da li je do povrede došlo zbog nasilja, što je po prirodi stvari nemoguće bez potrebne pažnje.
Naime, ovde predlagač uopšte nije objasnio zašto je odustao od pravnog instituta posebne pažnje i opredelio se za nespretnije rešenje – prepoznaju. Primer koji je predlagač dao kod lekara koji pruža prvu pomoć rutinski, naime, uopšte ne opravdava odustajanje od predloga u amandmanu, šta više i opravdava ga.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Da li još neko želi reč?
Reč ima narodni poslanik Milanka Jevtović Vukojičić. Izvolite.

Milanka Jevtović

Zahvaljujem.
Amandman naravno ne treba prihvati, a razlog je jasan. Svi državni organi i ustanove su dužni da prepoznaju nasilje. Prepoznavanje nasilja mogu da urade samo obučeni profesionalci. Zašto je važno da se nasilje prepozna? Važno je zato da bi se blagovremeno hitno pružila neophodna sigurnost, bezbednost, zaštita i podrška žrtvi. Zahvaljujem.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 12. amandman je podnela narodni poslanik LJupka Mihajlovska.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 12. amandman je podneo narodni poslanik Neđo Jovanović.
Vlada i Odbor za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu prihvatili su amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Da li neko želi reč?
Reč ima narodni poslanik Neđo Jovanović. Izvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Neđo Jovanović

Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije
Zahvaljujem se, predsedavajući.
Pre svega, zahvaljujem se predlagaču, vama ministarka što ste prepoznali u ovom amandmanu daleko preciznije formulacije, odnosno formulaciju koja se odnosi na odredbu člana 12. stav 4. Zašto? Zbog toga što ceo dan danas diskutujemo o jednom ključnom delu ili, možemo slobodno reći, esencijalnom delu Predloga zakona, a to je prepoznavanje nasilja, odnosno prepoznavanje opasnosti ili, bolje reći, neposredne opasnosti koja preti žrtvi nasilja.
U konkretnom slučaju predloženim tekstom ovog člana 12. je bilo definisano da se samo na osnovu proučavanja prijave i, eventualno, fizičkih i psihičkih tragova na žrtvi može doći do mogućnosti da se prepozna nasilje ili predstojeći nasilnički akt.
Mojim amandmanom je to dopunjeno da se pored tragova fizičkog ili drugog nasilja na žrtvi ukaže i na druge okolnosti, koje, u svakom slučaju, na nesumnjiv način mogu ukazati na postojanje nasilja u porodici ili neposrednoj opasnosti od tog nasilja.
Dakle, dopunjeno je nečim što podrazumeva zaista posebnu dozu senzibiliteta onoga koji je dužan da prepozna nasilje. Taj koji je angažovan na prepoznavanje nasilja mora da ima zaista poseban osećaj, kako se to žargonski kaže „filing“, da bi prepoznao sve ono što prati okolnosti koje se vezuju za nasilje.
Prema tome, ovim amandmanom smo dostigli ono što je bitno i za zakon i za praktičnu primenu zakona. U tom smislu, poslanička grupa Socijalističke partije Srbije izražava zahvalnost, ne samo za ovaj, nego i za sve ostale amandmane koji su prihvaćeni. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 12. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Božidar Delić, Petar Jojić i Zoran Krasić.
Da li neko želi reč?
Reč ima narodni poslanik Petar Jojić.
...
Srpska radikalna stranka

Petar Jojić

Poslanička grupa Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, što se tiče člana 12. stava 5. Predloga zakona, u ime Srpske radikalne stranke predlažem da se izvrši preformulacija utoliko što će se prijava od strane javnog tužioca koji je primio prijavu o nasilju ili o potencijalnom nasilju ili opasnosti za nasilje dostaviti nadležnoj policijskoj upravi.
Kako je predloženo u stavu 5? Vidite, kaže – da prijavu odmah prosledi policijskim službenicima, dakle, više nije, da bi oni o tome obavestili nadležnog policijskog službenika, član 13. vidite - u policiji imaju ovlašćena službena lica. Komunikacija između organa, policija je organ, policijski službenik je izvršilac, on je službeno lice. To ne može ni da se u pravnoj analogiji, ni da se primeni u nekim drugim slučajevima.
Šta bi bilo sada, gospođo ministre, kada bi se javno tužilaštvo obraćalo neposredno vašim referentima u Ministarstvu? Onda ne znate ko sa kim tu komunicira, jer javno tužilaštvo će se obratiti Ministarstvu pravde, a Ministarstvo pravde preko svoga zamenika i pomoćnika signira zahtev na određenog izvršioca i određeno lice ili određeni organ. U policijskoj upravi, dakle, kao što je ovde naznačeno, radi više policijskih službenika. Koji je to policijski službenik? Načelnik policijske uprave, on vodi evidenciju. Ko je taj policijski službenik koji je ovlašćen i na njega signira prijavu i traži da se po njoj postupi?
Prema tome, ovo bi bilo, po mišljenju SRS, logično i najbolje pravno formulisano, najpreciznije. Ovako, sada će šetati te prijave od službenika do službenika i neće se znati ko je kada primio prijavu, ko je zadužen, u kom roku treba da izvrši provere, u kom roku da dostavi tužiocu izveštaj i da na kraju podnese povratnu krivičnu prijavu za ovo krivično delo.

Whoops, looks like something went wrong.