Šesta sednica Drugog redovnog zasedanja, 13.12.2016.

2. dan rada

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Branislav Nedimović

| Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede
Zahvaljujem predsedavajući.
Želeo bih samo nekoliko stvari da iznesem. Mi ovaj posao izmene Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju gde implementiramo ove IPARD procedure, ne radimo zbog EU, mi ovo radimo zbog sebe. Jako je važno da naučimo da funkcionišemo po ovom modelu koji se pokazao u gomili zemalja kao dobar, kao plodotvoran i ako je išta u EU možete da označite kao dobro, to je zajednička poljoprivredna politika. Jedan o alata jesu upravo ovakvi načini za dobijanje bespovratnih sredstava.
Nismo mi u Ministarstvu poljoprivrede ograničeni samo na ovu vrstu sredstava, mi uporedo sa svakodnevno vodimo komunikaciju i sa drugim izvorima, mogućim izvorima finansiranja. Navešću jedan primer koji se isključivo odnosio na male i srednje poljoprivredne proizvođače. To je bio projekta koji smo radili sa Vladom Kraljevine Danske. Projekat se zvao frits and berries i bio usmeren na razvoje voćarstva i bobičastog i jagodičastog voća na prostoru južne Srbije, odnosno na pet okruga koji se nalaze na tom prostoru. On je dao fantastične rezultate i išao je po sličnoj proceduri kao što je bio IPARD. Navešću samo jednu stvar, čisto slikovito. Kada sam bio u Žitorađi i otišao da vidim kako su realizovali te projekte, 120 poljoprivrednika, malih poljoprivrednika, sa njima sam razgovarao, nisu to neki ljudi koji imaju 500 hiljada hektara zemlje nego oni koji se bave voćarstvom, koji se bave povrtarstvom, 120 njih je iskoristilo sredstva koja idu po sitom principu kao IPARD samo je bio drugi izvor finansiranja, gde je isto Republika Srbija imala svoje učešće, su nabavili traktore za svoju voćarsku proizvodnju. Upravo po tim principima mi smo ugradili vezano za izmene Zakona o podsticajima, po istom alatu koji se pokazao kao dobar. Na primer na prostoru Osečine i Koceljeve, nismo imali taj alat na raspolaganju. Tamo je za sedam, za pet godina, sedam novih traktora registrovano a u Žitorađu 120, ukupno skoro 250 na čitavom prostoru tih pet okruga.
Šta želim da kažem? Sve alate i sve izvore koji nam stoje na raspolaganju, mi ćemo koristi. Danas u toku rasprave pojedini poslanici su govorili i o nekim i o Turskoj razvojnoj agenciji, koja je implementirala neke projekte, sve živo što stoji na raspolaganju, srpskim poljoprivrednim proizvođačima mi ćemo apsorbovati ako je to u njihovu korist.
...
Socijalistička partija Srbije

Đorđe Milićević

Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Zahvaljuje.
Reč ima narodni poslanik Nikola Jolović.
...
Srpska napredna stranka

Nikola Jolović

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Uvaženi predsedavajući, uvaženi ministre, usvajanjem Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju, između ostalog, stvoriće se uslovi za usmeravanje podsticaja u oblasti direktnih plaćanja za stočarsku proizvodnju na širi krug korisnika. S obzirom da predloženi akt uključuje nove kategorije korisnika, kroz izmenu postojećih i uspostavljanje novih šema podrške u okviru direktnih plaćanja.
Članom 1. Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju menja se član 10. Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju na način da se preciziraju dužnosti korisnika podsticaja i preciziraju odredbe koje se odnose na vraćanje novčanih sredstava. Plaćanje zatezne kamate i umanjenje narednih isplata prema korisniku podsticaja ukoliko u roku od 30 dana od pravosnažnosti rešenja kojim se utvrđuje obaveza korisnika podsticaja ne izvrši povraćaj novčanih sredstava.
Članom 7. Predloga zakona vrši se izmena člana 33. Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju koji se odnosi na umanjenje isplate direktnih plaćanja tako što se propisuje da se umanjenje u propisanim granicama vrši samo za iznose koji prelaze propisane limite i to na osnovu rešenja direktora uprave. Takođe se propisuje da ako je korisniku podsticaja po osnovu direktnih plaćanja za jednu kalendarsku godinu isplaćeno više od iznosa dobijenog obračunom, višak sredstava se umanjuje od isplate direktnih plaćanja za narednu kalendarsku godinu, a ako to nije moguće ili nije dovoljno, korisnik podsticaja je dužan da vrati višak novčanih sredstava u roku od 60 dana od dana prijema rešenja.
Predlogom izmena zakona propisuje se da podsticaj za podršku programima koji se odnose na očuvanje i unapređenje životne sredine i prirodnih resursa obuhvataju i podsticaje za održivo korišćenje poljoprivrednog zemljišta, organsku proizvodnju, održivo korišćenje šumskih resursa, očuvanje biljnih i životinjskih genetičkih resursa, kao i očuvanje poljoprivrednih i ostalih područja visoke prirodne vrednosti.
Takođe se propisuje da pravo na ovu vrstu podsticaja ima pravno lice, preduzetnik i fizičko lice nosilac komercijalnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstva koji su upisani u registar. Ovim predlogom država će omogućiti i unapređenje kvaliteta života ruralnih područja tako što će raznim podsticajima pružiti podršku za investiranje u unapređenje i razvoj ruralne infrastrukture, unapređenje ekonomskih aktivnosti na selu kroz podršku nepoljoprivrednim aktivnostima, podršku mladima u ruralnim područjima i sprovođenja aktivnosti za podizanje konkurentnosti.
S obzirom da planiranje poljoprivredne proizvodnje za naredni proizvodni ciklus od strane poljoprivrednih proizvođača počinje već krajem januara, od izuzetne je važnosti da zakon i prateća podzakonska regulativa blagovremeno i u potpunosti stupe na snagu do početka 2017. godine i omoguće definisanje mere agrarne politike koja će se sprovoditi u narednom periodu. Na taj način stvoriće se uslovi za predvidivost politike, odnosno poljoprivredni proizvođači kao neposredni korisnici budžetskih sredstava po osnovu mera agrarne politike blagovremeno će biti upoznati sa planiranim merama agrarne politike kako bi mogli da planiraju proizvodnju za naredni proizvodni ciklus i u skladu sa time donose proizvodne odluke.
Izmene ovog zakona koje će uticati na proizvođače koji se bave ratarstvom, proizvođače koji se bave povrtarstvom, zatim voćarstvom, stočarstvom, živinarstvom, ribarstvom, proizvođače koji se bave proizvodnjom biljaka i organizovanom proizvodnjom životinja uticaće pozitivno i na kraj iz kojeg ja dolazim. Obzirom da se u okolini Novog Pazara nalazi Pešterska visoravan, planine Golija i Rogozna, gde se meštani seoskih područja uglavnom bave poljoprivredom, a koje su nadaleko poznate po uzgoju stoke i proizvodnji mlečnih proizvoda, i smatram da će moji sugrađani imati velike koristi usvajanjem ovih izmena zakona.
Od izuzetne je važnosti da se ovaj zakon o izmenama i dopunama Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju usvoji što pre i zato će poslanička grupa SNS u danu za glasanje podržati ovaj predlog zakona. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Đorđe Milićević

Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Zahvaljujem.
Narodni poslanik Nenad Božić nije tu.
Reč ima narodni poslanik Marko Atlagić.
...
Srpska napredna stranka

Marko Atlagić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Poštovani potpredsedniče Narodne skupštine Republike Srbije gospodine Arsiću, poštovani gospodine ministre sa saradnicima, poštovane dame i gospodo, moja malenkost će nekoliko rečenica da kaže o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju.
Pre toga, dozvolite, gospodine ministre sa saradnicima, da izrazim svoju zahvalnost što vas sve češće vidimo u ovom visokom domu, vas i vaše saradnike, naravno, to govori o vama i vašem predanom radu, kao i o vašem ministarstvu i Vladi u celini.
I ovaj Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju ima svoja uporišta u ekspozeu predsednika Vlade Republike Srbije gospodina Aleksandra Vučića, kojeg je on prezentovao nama narodnim poslanicima, a i građanima Republike Srbije, prilikom izbora Vlade Republike Srbije 9. avgusta gospodnje 2016. godine.
Dame i gospodo narodni poslanici, dajem na znanje vama, posebno građanima Srbije, a posebno dvojici novinara, novinaru Kesiću i novinaru Ivanoviću, da je ekspoze predsednika Vlade Republike Srbije gospodina Aleksandra Vučića najtransparentniji, najprecizniji, najtemeljitiji, najveći, 260 strana, a samim tim, i najbolji od svih 73 prethodna ekspozea predsednika vlada Republike Srbije počevši od prvog ekspozea predsednika Vlade prote Matije Nenadovića 1805. godine do danas.
Gospodo, vi koji dobacujete iz opozicije, lagao sam, proverite, imate u arhivi. Ekspoze predsednika Vlade gospodina Aleksandra Vučića iz 2014. godine je citiram u jednom međunarodnom časopisu koji se nalazi na „Scimago listi“ 2016. godine.
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, to je prvi put u modernoj istoriji Srbije da je jedan ekspoze jednog predsednika Vlade Republike Srbije citiram u jednom prestižnom međunarodnom časopisu.
(Vjerica Radeta, s mesta: Još mu aplaudiraju.)
To vaspitanje, koleginice, kući ponesite večeras sa sobom.
Na stranici 40. ekspozea predsednika Vlade gospodina Aleksandra Vučića piše, citiram – Vlada će nastaviti pregovore sa EU integracijama uvažavanjem osnovnih principa evropske poljoprivredne politike, a posebno vodeći računa o interesima naših poljoprivrednika, završen citat.
Drago mi je, gospodine ministre, što su jedan deo narodnih poslanika danas citirali ekspoze predsednika Vlade, jer u svim savremenim modernim državama ekspoze svakog predsednika vlade je u stvari program i to svaki poslanik u svakom evropskom parlamentu svakog dana nosi u torbi. Koliko naši nose, neka sami ocene da li ga nose ili su ga možda ostavili negde sa strane.
Evo, gospodo narodni poslanici, tako to radi naš predsednik Vlade Aleksandar Vučić po sistemu retko viđenom u našoj političkoj kulturi, a taj sistem glasi, ja ću ga obrazložiti, voleo bih da me neko demantuje, pogotovo jedan narodni poslanik iz opozicije koji se smeška. Sistem glasi – zapisano, izrečeno, ostvareno. Predsednik Vlade Vučić je zapisao, kako vidite iz citata u ekspozeu na stranici 40, da će doći do promene Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju i izrekao to 9. avgusta 2016. godine u ovom visokom domu, pred nama i građanima Republike Srbije i ostvario, gospodo, evo ga pred vama danas. Nadam se da ćete i vi glasati za njega za dan, dva kada budemo glasali.
Poštovani potpredsedniče Narodne skupštine Republike Srbije, Republika Srbija je marta 2012. godine dobila status kandidata i time mogućnost da koristi finansijska sredstva, komponente IPARD fondova namenjenih poljoprivredi i ruralnom razvoju. Po tome je osnovni i neizbežan uslov korišćenja decentralizovani sistem upravljanja. Uprava za agrarna plaćanja je deo tog decentralizovanog sistema, kako su i neki narodni poslanici danas napomenuli.
Interne procedure Uprave za agrarna plaćanja biće ocenjena od strane Evropske komisije i te procedure moraju biti u skladu sa zahtevima EU i to je naš zadatak i mi ćemo taj zadatak, nadamo se, vrlo brzo ispuniti. Zato je potrebno izmeniti postojeći pravni okvir, kako procedura radaUprave za agrarna plaćanja ne bi bila u suprotnosti sa odredbama nacionalnog prava.
Izmene zakona o poljoprivrednom zemljištu i ruralnom razvoju odnose se i na odredbe kojima se uređuje postupak Uprave za agrarna plaćanja u pogledu dodeljenih sredstava IPARD fonda.
Poštovani gospodine potpredsedniče, poštovani gospodine ministre, posebno se vama obraćam, iako po proceduri ne bi, i na neki način da vas se izvinim za neistine koje ste danas, ovde moja malenkost nije napuštala Skupštinu, izrečene, iako ste vi vrlo dobro to demantovali. Međutim, neistina da nije poljoprivredna proizvodnja povećana, a ona je povećana sa 7%. Nije našao za shodno, a sedi desno od mene, narodni poslanik da se izvini. To je sastavni deo političke kulture svakog narodnog poslanika.
Vlada, rečeno je, dovodi „Tenis“ iz Nemačke, ali nije u interesu građana Republike Srbije, što ste vi demantovali. Dabome da je u interesu Republike Srbije, a gospodin sedi desno od mene u opoziciji. Da Vlada nema viziju u poljoprivredi, totalna neistina ili, kako bi naš narod rekao laž. Upravo viziju gospodine ministre, u kojoj ste vi govorili, stoji u ekspozeu predsednika Vlade i vi ste to naglasili a narodni poslanik nije našao shodno da pogleda program svoje Vlade, jer često puta kaže – vaša vlada, čijom sam izjavom šokiran, valjda je i njegova, oni su naša opozicija, valjda nisu nečija druga. Da je Aleksandar Vučić grobar poljoprivredne politike, upravo je obrnuto. Dakle, jedina je ova Vlada pokušala na neki način da izvlači zemlju iz krize, odnosno i na području poljoprivrede.
Jedan ministar bivšeg režima kritikovao je i vas, gospodine ministre, i bivšu ministarku, a bio je ministar poljoprivrede i poznat je po tome samo što je za godinu dana, verovali ili ne, dozvolio da se zakolje 250 hiljada krava od 500 hiljada. To je čak i državni revizor citirao, a za nesreću našu bio je i ministar pravde i uništio pravosudni sistem, iza njega samo je pustoš ostajala, nema ga da mu ovde u lice kažem, jer ga obično nema ovde, nego kad izreče svoje osnovne misli koje obično nisu tačne.
Jedan predsednik jedne minorne stranke je izgovorio toliko neistina danas, a poznat je po tome samo što je kroz odžak ovog visokog doma silazio u potkrovlje Narodne skupštine i vršio pritisak na RIK i zavrtao jednoj gospođi ruku, a isto po drugoj stvari je poznat po tome što je bio junačina…
...
Socijalistička partija Srbije

Đorđe Milićević

Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Vratite se na temu, gospodine Atlagiću.
...
Srpska napredna stranka

Marko Atlagić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Evo samo da kažem, posle je psovao, da tako kažem, neistine iznosio, poznat je, prilikom pogroma na KiM 2004. godine, po tome što se junačina sakrio između knjiga u jednoj biblioteci.
Sada, verovali ili ne, vratiću se, gospodine potpredsedniče, samo da kažem da on često to radi, kako predsedniku Vlade, tako i Vladi i mene građani pitaju moram vam to reći - zašto on to radi. Pošto je profesor, čuo sam, ne znam da li je, istina srpskog jezika i književnosti izmislio osmi padež koji se zove „lupetiv“.
Vratimo se, poštovani narodni poslanici, ovom zakonu. Ukoliko ne bi prihvatili izmene i dopune ovog Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju, Srbija ne bi ispoštovala pravila, ali ne bi ni rokove koji su postavljali sporazumima koje je naša država potpisala sa Evropskom komisijom. Ta pravila i rokovi su u skladu sa odredbama Zakona o potvrđivanju Okvirnog sporazuma između Republike Srbije i Evropske komisije po pravilima za sprovođenje finansijske pomoći. Srbija će usvajanjem ovog zakona o poljoprivredi moći bez problema i blagovremeno obavljati poslove Uprave za agrarna plaćanja i razvoj.
Što se tiče drugog zakona, dozvolite samo jednu rečenicu o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju da kažem. NJegovom primenom se stvaraju uslovi za usmeravanje podsticaja u oblasti direktnog plaćanja za stočarsku proizvodnju i na jedan širi krug korisnika, naših građana. Zato se u ovom predloženom zakonu uključuju nove kategorije korisnika kroz izmenu postojećeg i uspostavljanje novih šema podrške u okviru direktnog plaćanja, odnosno podsticaja u stočarskoj proizvodnji, i to podsticaja za krave za uzgoj teladi.
Na kraju, pozivam vas, gospodo narodni poslanici, da glasate za ovaj set zakona. Posebno pozivam vas, gospodo, ima vas malo doduše večeras, iz opozicionih klupa da date svoj doprinos, bar malo, pa makar i na ovakav način, modernizaciji Republike Srbije za koju se zalaže, i ne samo zalaže, nego i sprovodi naš predsednik Vlade, čitava Vlada, većina narodnih poslanika u ovom visokom domu, a i predsednik Republike, gospodin Tomislav Nikolić i većina građana, nadam se, Republike Srbije. U to ime, hvala vam, gospodo.
...
Socijalistička partija Srbije

Đorđe Milićević

Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Zahvaljujem.
(Boško Obradović i Miroslav Aleksić, s mesta: Replika.)
Nemate pravo na repliku. Kolega Atlagić je samo spominjao poslanike koji sede desno od njega.
(Boško Obradović dobacuje.)
Ja ne znam da ste vi radili u biblioteci.
Reč ima narodni poslanik Miladin Ševarlić.

Miladin Ševarlić

Poslanička grupa Dveri
Zahvaljujem, gospodine predsedavajući.
Potpredsedniče Narodne skupštine, gospodine ministre poljoprivrede, drago mi je da danas razgovaramo o ovoj temi, ali mi je žao što razgovaramo bez odgovarajuće pripreme, odnosno vremenskog perioda koji je neophodan za ovakva tri značajna zakona.
Drugo, nismo čuli da je i jedna organizacija poljoprivrednika razmatrala ovu problematiku i da je dala svoje mišljenje o predloženim zakonima, a takođe nismo čuli, što je uobičajeno u EU, da je bilo koja referentna naučna, stručna organizacija ili institucija razmatrala ovu problematiku i dala svoje sudove o tome.
Na početku da zahvalim koleginici Bogosavljević Bošković, što je ispravila jednu netačnost koja je ovde izrečena, a to je da Srbija nema Strategiju razvoja poljoprivrede i ruralnih područja. Ona ima. Ona je usvojena 2014. godine i važi do 2024. godine, jer se planiralo da će do tada Srbija, odnosno da će tek tada Srbija ući u EU.
Ono što Srbija nema… Gospodine ministre, vama se obraćam i molim vas da…
Gospodine predsedavajući, da li mi možete stopirati vreme?
Dakle, ono što Srbija nema,i nije imala ni za vreme ministarke, koleginice Bošković Bogosavljević i nema ni za ovih 100 dana, koliko ste, iako je to kratak vremenski period, jeste što nema dva ključna dokumenta na osnovu kojih se vodi agrarna i ruralna politika. Nema nacionalni program razvoja poljoprivrede na bazi te strategije i nema nacionalni program ruralnog razvoja. To vam je isto, kao da imate brod na okeanskoj pučini bez kompasa, mape, a da kapetan ne zna da gleda u sazvežđa. Uz to, imamo 15 kapetana za 15 godina na kormilu našeg Ministarstva poljoprivrede. Prema tome, to je izuzetno loša situacija.
O čemu mi danas govorimo?
Gospodine ministre, budite ljubazni, ja sam vas pažljivo slušao, trudio sam se ceo dan, kao i vi, da izdržimo sve ove napore.
Dakle, o čemu mi danas razgovaramo? Razgovaramo o tri zakona. Hajde o prvom zakonu - Zakon o izmeni i dopuni Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju. Prihvatam da treba ugraditi sve ono što treba usaglasiti sa evropskim zakonodavstvom u korišćenju predpristupnih fondova, i to nije sporno. Zato sam na Odboru za poljoprivredu dao svoju saglasnost, načelnu, za taj zakon.
Međutim, u tom zakonu, niste prihvatili nijednu sugestiju koju sam predlagao na Odboru, čak i onu koja bi morala da se nađe, ne u zakonu, nego u sistematizaciji radnih mesta Uprave za agrarna plaćanja, a odnosi se na kontrolor. Vi ste pravnik, vi biste to trebali bolje od mene da znate, ja sam samo položio jedan ispit na Pravnom fakultetu, ali sam uveren da toj odredbi nije mesto u zakonu. Povucite to, zbog vas vam govorim.
Dalje o čemu govorimo? Govorimo o sredstvima od 175.000.000 evra za sedam godina ili 25.000.000 evra godišnje. Dvadesetpet miliona evra godišnje na 631.522 poljoprivredna gazdinstva po popisu iz 2012. godine. Znate li koliko je to, gospodine ministre? To je, sad ću da vam kažem, samo trenutak. To je, gospodine ministre, 277 evra po gazdinstvu. Dakle, apsurdno je govoriti o investicijama, a po gazdinstvu je na bazi 277 evra. Ali, kad uzmemo sledeće, da u ovim programima neće učestvovati više od 3% ukupnog broja poljoprivrednih gazdinstava, i to su otprilike ona gazdinstva koja imaju preko 20 hektara zemljišta, pa nadalje, do ovih poljoprivrednih preduzeća sa desetinama hiljada hektara. Ako njih izdvojimo, to je 19.000 gazdinstava, kad se podeli 175.000.000, to je 9.236 evra. To je manje nego što budžet Republike Srbije finansira jednog zaposlenog radnika stranim investitorima. Da li je to razvoj poljoprivrede?
Dalje, rekli ste gospodine ministre, da nema kredita, nema hipoteka. Objasnite mi, molim vas, ako imamo izveštaj sa predzadnje sednice, ili neke sednice Odbora za poljoprivredu, da je svega 1,8% registrovanih poljoprivrednih gazdinstava koja su u sistemu subvencija koristilo regresirane kredite sa daleko manjom kamatom. Odakle će da nađu sredstva? Znači, ljudi nisu kreditno sposobni. Čime će da isfinansiraju celu investiciju, pa onda da čekaju povraćaj tih sredstava? Dakle, nema govora, bez kreditnih sredstava.
O drugom Zakonu o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju, izmenama i dopunama, očekivao sam da ćete vi predložiti revolucionarnu izmenu i dopunu, a to je da vratite subvencije na nivo koji je bio 2014. godine. Molim vas, sa 4.000 evra
...
Socijalistička partija Srbije

Đorđe Milićević

Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Privodite kraju kolega Ševarliću.

Whoops, looks like something went wrong.