Treća sednica Prvog redovnog zasedanja , 15.05.2017.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Treća sednica Prvog redovnog zasedanja

01 Broj 06-2/72-17

3. dan rada

15.05.2017

Beograd

Sednicu je otvorio: Veroljub Arsić

Sednica je trajala od 10:00 do 16:20

  • ZAKONI

  • Zakon o potvrđivanju Finansijskog ugovora „Unapređenje objekata pravosudnih organa B“ između Republike Srbije i Evropske investicione banke
  • Zakon o potvrđivanju Sporazuma o zajmu (Prvi programski zajam za razvojne politike u oblasti javnih rashoda i javnih preduzeća) između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj
  • Zakon o izmenama i dopunama Zakona o sudijama
  • Odluka o prestanku funkcije člana Visokog saveta sudstva iz reda profesora pravnog fakulteta
  • Odluka o prestanku funkcije predsednika Privrednog apelacionog suda
  • Odluka o prestanku funkcije javnog tužioca u Apelacionom javnom tužilaštvu u Nišu
  • Odluka o prestanku funkcije javnog tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Čačku
  • Odluka o izboru na funkciju člana Visokog saveta sudstva
  • Odluka o izboru predsednika sudova
  • Odluka o izboru sudija koji se prvi put biraju na sudijsku funkciju
  • Odluka o izboru na funkciju tužioca za ratne zločine
  • Odluka o izboru na funkciju javnog tužioca u Višem javnom tužilaštvu u Pančevu
  • Odluka o izboru na funkciju javnog tužioca u Višem javnom tužilaštvu u Požarevcu
  • Odluka o izboru javnog tužioca u Višem javnom tužilaštvu u Pirotu
  • Odluka o izboru na funkciju javnog tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Nišu
  • Odluka o izboru javnog tužioca u Višem javnom tužilaštvu u Zaječaru
  • Odluka o izboru na funkciju javnog tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Mladenovcu
  • Odluka o izboru na funkciju javnog tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Vrbasu
  • Odluka o izboru na funkciju javnog tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Staroj Pazovi
  • Odluka o izboru na funkciju javnog tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Velikoj Plani
  • Odluka o izboru na funkciju javnog tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Novom Pazaru
  • Odluka o izboru javnog tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Zaječaru
  • Odluka o izboru javnog tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Aleksincu
  • Odluka o izboru javnog tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Petrovcu na Mlavi
  • Odluka o izboru javnog tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Despotovcu
  • Odluka o izboru javnog tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Negotinu
  • Odluka o izboru javnog tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Kuršumliji
  • Odluka o izboru javnog tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Rumi
  • Odluka o izboru javnog tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Somboru
  • Odluka o izboru javnog tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Valjevu
  • Odluka o izboru javnog tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Mionici
  • Odluka o izboru zamenika javnog tužioca
  • Predlog autentičnog tumačenja odredbe člana 82. stav 1. tačka 2) Zakona o državnom premeru i katastru („Službeni glasnik RS“, br. 72/09, 18/10, 65/13, 15/15-US i 96/15)
  • Odluka o izmenama Odluke o izboru članova i zamenika članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije
  • Odluka o izmenama Odluke o utvrđivanju sastava stalnih delegacija Narodne skupštine Republike Srbije u međunarodnim parlamentarnim institucijama
  • OBRAĆANJA

    ...
    Srpska napredna stranka

    Veroljub Arsić

    Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
    Reč ima narodni poslanik Marko Đurišić. Izvolite.
    ...
    Socijaldemokratska stranka

    Marko Đurišić

    Poslanička grupa Socijaldemokratska stranka, Narodna stranka
    Hvala, predsedavajući.

    Ovaj član je sporan, s obzirom da je direktnu suprotnosti sa članom 59. Zakon o sudija.

    Čudi me, da predlagač, doktor Martinović, je mogao da napravi ovakav previd. Naime, član 59. Zakon o sudijama govori o prestanku radnog veka sudija i on kaže, onako kako danas trenutno važi da - sudiji prestaje radni vek kada navrši 65 godina života po sili zakona.

    Drugi stav izuzetno od stava 1. ovog člana sudiji Vrhovnog kasacionog suda, prestaje radni vek kada navrši 67 godina života po sili zakona.

    Znači, ako je predlagač želeo da ovom normom koju ovde predlaže, pored funkcije predsednika suda produži i sudijsku funkciju kako je on napisao. On je morao to da napiše taj izuzetak u članu 59, jer ovako ćemo imati dva člana koje su međusobno suprotstavljene. Znači, član 59. kaže – da sudiji prestaje radni vek kada navrši 65 godina po sili zakona tačka i onda nabraja samo jedan izuzetak. Znači, ovako izmena zakona u članu 74. gde se pored produžetka mandata predsednika suda, kada sudija napuni 65 godina produžava i sudijska funkcija nije nezakonit, nije dobro napisan i mora da se promeni, a najbolje je da se obriše. I to je naš predlog da se obriše član 2. Predloga zakona koji je predložio kolega Martinović, jer unosi konfuziju u sam Zakon o sudijama. Napraviće problem kao i član 1, kao i član 3.

    Želim sad da kažem nešto o tome kako je taj član 59 izgledao. On je do 2013. godine, kada je došla nova vlast, dozvoljavao da sudija ostane eventualno još dve godine na sudijskoj funkciji, po zahtevu predsednika suda i to je o tome odlučivao Visoki savet sudstva.

    Tada je vladajuća većina 2013. rekla ne. Svi moraju sa 65 godina života i tada još 40 godina radnog staža, svi moraju da idu u penziju, svima mora da se završi radni vek. Onda, dolazi prvi izuzetak. Godine 2015. stavlja se ovaj izuzetak za sudije Vrhovnog kasacionog suda, ali samo dve godine.

    Sada, pravimo nove izuzetke. Dolazimo do toga da može predsedniku suda može da traje mandat i duže. Koliko duže? Siguran sam da ako ova izmena sada prođe, da će u nekoj ne tako dalekoj budućnosti, ukoliko ova vladajuća većina bude funkcionisala i dalje u Srbiji, doći, recimo autentično tumačenje zakona, gde ćemo mi da protumačimo da neko i sa 68 godina, može da bude, recimo, prvi put izabran za predsednika nekog suda. Jer ovde kaže da mu traje mandat do isteka mandata predsednika suda. Ja verujem, pošto očigledno, ova vlast ne može da pronađe nove lojalne korumpirane sudije. Ima ovaj jedan svoj broj koji su bili članovi SNS. Iz njih crpi uticajno sudstvo. Prvo govorimo o tome, da ovako kako je ovde napisano - predsednik nekog suda može da bude predsednik jednog suda, jedan mandat, drugi mandat sa 67 godina, recimo osam godina, što je nemoguće, recimo za sudiju Vrhovnog suda, može da bude izabran za neki sledeći sud. Jer to ograničenje ne postoji ni u članu 1. ovog zakon, ni u članu 2. ovog zakona. I da doživotno bude predsednik suda. Stvara se posebna kasta ovim zakonom. Predsednici sudova, znači ljudi koji treba da budu odani režimu Aleksandra Vučića i da vrše uticaj na sudstvo do kraja njegovog mandata. Ovo je loše. Ovo je posledica očigledno nekog straha. Posledica toga, što oni najodaniji režimu Aleksandra Vučića treba da odu u penziju i ne mogu više da završavaju poslove za njegov režim. Sada im se na silu protivzakonito, nespretno treba produžiti mandat. Da ostanu u sudovima kao sudije i predsednici sudova, u nedogled do kraja života.

    Zbog svega toga, još jednom ponavljam, povucite ovaj zakon. Ako treba da se razgovara na koji način da se menja stanje u pravosuđu, otvorite javnu raspravu. Uključite i stručnu javnost. Ne ovako bez rasprave po hitnom postupku. Veoma važne izmene da donosimo u parlamentu. Hvala.
    ...
    Srpska napredna stranka

    Veroljub Arsić

    Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
    Reč ima narodni poslanik Zoran Krasić. Izvolite.
    ...
    Srpska radikalna stranka

    Zoran Krasić

    Skrenuo bih pažnju da Ustav Republike Srbije ima i član 148. i tu postoji stav 3. koji citiram, što bi reko jedan poslanik. Postupak osnovi i razlozi za prestanak sudijske funkcije, kao i razlozi za razrešenje o dužnosti predsednika suda uređuju se zakonom. To u prevodu znači – samo zakonom treba da se uredi ovo drugo. Razlozi za prestanak dužnosti predsednika suda.

    Vidite, u Ustavu se kaže ne funkcija nego dužnost predsednika suda. Doduše, u jednom članu Ustava zbog nabrajanja kaže se i odlučuje o prestanku njihove funkcije, zato što se nabrajaju i predsednici sudova i tužioci. Šta je problem ovog člana drugog predloga zakona? Problem je taj što se ne vidi ono što mora da se vidi, a to je - sudija može biti predsednik suda, ako ima izražene sposobnosti za rukovođenje i za organizaciju posla. Ali, on osnovi mora da ima sudijsku funkciju i to onu stalnu sudijsku funkciju.

    Stalna sudijska funkcija se garantuje do navršenih 65 godina života. Kada neko od sudija navrši 65 godina života, on je praktično izgubio sudijsku funkciju. On ne može da radi ni ono što je sporedno i što izvire, ili što je pripadak sudijske funkcije, a to je dužnost predsednika suda.

    Moram da ispravim poslanika Đurišića i u članu 59. ono što je napisano do 67 godina i to nije u skladu sa Ustavom Republike Srbije. U odredbama Zakona o sudijama, postoji odredba o radnom veku, koja kaže – navršenih 65 godina života ima dodatak po sili zakona. Kada je nešto po sili zakona, onda nema mogućnost za diskreciona odlučivanja i u Zakonu o radu više ne postoji ta odredba, nego se kaže po sili zakona, pa su tamo dali neku mogućnost, ako poslodavac... To ne treba da se meša sa sudijskom funkcijom.

    U tome se ogleda neustavnost ovog člana, a pogotovo što oni koriste i reč mandat predsednika suda. Predsednik suda nema mandat. Ustav ne zna za reč mandat. Ustav samo, da vam pročitam i to, na period od toliko i toliko godina se bira. Mandat znači vlast, mandat znači naredba, mandat kolokvijalno može da znači i vremenski period.

    U Ustavu Republike Srbije kod sudijske funkcije ne postoji reč mandat. Mandat postoji samo kod Visokog saveta sudstva, ali to nije organ sudijske vlasti. To je organ koji vrši upravljanje i određena prava i ovlašćenja koja postoje vezano za sudsku granu vlasti.

    Koristim ovu raspravu, pre svega, da ovo objasnim, jer sam potpuno siguran da će ovi razlozi koje ja navodim i zbog kojih tvrdim da ovo nije u saglasnosti sa Ustavom Republike Srbije ili udruženje sudija ili neko drugi da iskoristi i da što pre pokrene postupak pred Ustavnim sudom, jer garantujem da ovo tamo mora da podne, a verovatno će i Ustavni sud da pokrene po službenoj dužnosti postupak, jer i kod sudija Ustavnog suda postoji takođe radni vek. Jedan jedini izuzetak koji je Skupština dala Zakonom o Ustavom sudu do okončanja predmeta za koje su zaduženi, a ovde ne, ovde se iz funkcije rukovođenja i poslovođenja sudom izvlači neustavno i produženje stalne sudijske funkcije, iako je navršen radni vek koji je propisan zakonom. To tako ne može.

    Ovo ne sme da uđe u pravni poredak Republike Srbije. Ja ne želim da diskutujem da li je prava granica 65, možda je i 67 prava granica, ali to treba da se uredi zakonom na jedan drugi način. Dokle postoje ove odredbe koje govore o radnom veku navršenih 65 godina, one se primenjuju na predsednike sudova, one se primenjuju i na sudije Vrhovnog kasacionog suda, nezavisno od toga što ste vi stavili onaj izuzetak koji je očigledno neustavan.

    Moram da vam skrenem pažnju, Vrhovni savet sudstva je uvek dužan kada neko od sudija navrši 65 godina da obavesti Narodnu skupštinu da su se stekli uslovi za prestanak sudijske funkcije. Funkcija predsednika suda ne postoji. Postoji samo dužnost. Kada vi nekoga određujete za vršioca dužnosti predsednika suda, vi ga ne određujete za vršioca funkcije predsednika suda, nego vršioca dužnosti.

    Imamo sudova gde predsednici sudova učestvuju u suđenju i vrše sudijsku funkciju i imamo velike sudove sa velikim brojem sudija gde predsednici sudova ne vrše sudijsku funkciju, osim kada treba da se obezbedi u nekom pojedinačnom postupku fer i pravično suđenje, poput odluke o izuzeću sudija ili neke druge stvari, ali to je potpuno nešto drugo.

    Ako bi radni vek za predsednika suda bio drugačiji od radnog veka za sudiju, budite sigurni da je to u suprotnosti sa Ustavom Republike Srbije.
    ...
    Srpska napredna stranka

    Veroljub Arsić

    Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
    Zahvaljujem.
    Saglasno članu 27. i članu 87. stavovi 2. i 3. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da će Narodna skupština danas raditi i posle 18.00 časova zbog potrebe da Narodna skupština što pre donese zakone iz dnevnog reda ove sednice.
    Reč ima narodni poslanik Jelena Žarić Kovačević. Izvolite.
    ...
    Srpska napredna stranka

    Jelena Žarić Kovačević

    Poslanička grupa Srpska napredna stranka
    Zahvaljujem.

    Poštovani predsedavajući, ja sam se javila da govorim po amandmanu na član 2. Dakle, u članu 2. Predloga zakona predviđeno je da predsedniku suda koji u toku mandata navri svoj radni vek, sudijska funkcija i funkcija predsednika suda prestaje istekom mandata predsednika suda. Ovo je logično rešenje i rešenje koje će obezbediti kontinuitet u obavljanju funkcije predsednika suda. Neće se efikasnost u radu sudova stavljati pod znak pitanja niti će se usporiti zbog eventualnog izbora novog predsednika suda. Dakle, smatram da ovaj amandman ne treba prihvatiti.

    Danas, u toku pre podneva slušala sam o stvaranju nekih klanova po sudovima, koji će se desiti, navodno, baš po prihvatanju ovog predloga zakona. Slušala sam o partijskim kadrovima, o poslušnicima kolega Martinovića, o pritiscima, o uticaju vlasti na sudije i o poprilično paranoičnim vezama između izvršne vlasti, predsednika sudova i ishoda predmeta. Navodno, to će se sve desiti prihvatanjem ovog Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o sudijama.

    Podsetila bih samo javnost, a znam da mnogi ljudi u Nišu i lično se sećaju onoga kroz šta su prolazili 2009. i 2010. godine, pa zbog toga što dobro znamo kakvi su klanovi tada postojali u sudovima i kako su se za niške sudove bukvalno pravili spiskovi koji sudovi će konkretno dobiti unapređenja, a koji će biti razrešeni iz različitih razloga, pozvala bih kolege i koleginice narodne poslanike da prestanemo da politizujemo ovu priču, jer se radi o jako važnoj stvari, a to je rad sudova, efikasnost sudova, organizacija i to su oni ljudi koji će biti na čelu sudova. Takođe pozivam da se ovaj amandman ne prihvati. Hvala.
    ...
    Srpska napredna stranka

    Veroljub Arsić

    Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
    Zahvaljujem.
    Na član 2. amandman sa ispravkom podneo je narodni poslanik Marijan Rističević.
    Da li neko želi reč? (Da)
    Reč ima narodni poslanik Marijan Rističević. Izvolite.
    ...
    Srpska napredna stranka

    Marijan Rističević

    Poslanička grupa Pokret socijalista - Narodna seljačka stranka - Ujedinjena seljačka stranka
    Dame i gospodo narodni poslanici, u cilju efikasnijeg rada, ja ću povući ovaj amandman. Hvala.
    ...
    Srpska napredna stranka

    Veroljub Arsić

    Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
    Da li još neko želi reč po ovom amandmanu? (Da.)
    Reč ima narodni poslanik Nemanja Šarović.
    U čemu je vaš problem, gospodine Nogo?
    ...
    Srpski pokret Dveri

    Srđan Nogo

    Poslanička grupa Dveri
    Javio sam se za reč.