Četvrta sednica Prvog redovnog zasedanja , 19.05.2017.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Četvrta sednica Prvog redovnog zasedanja

01 Broj 06-2/83-17

2. dan rada

19.05.2017

Beograd

Sednicu je otvorila: Maja Gojković

Sednica je trajala od 10:05 do 18:50

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem, ministre.
Ministar Antić.

Aleksandar Antić

Mogu da se složim sa ocenom da je dobro kada imamo dijalog. Dakle, slažem se da je dobro što imamo dijalog i slažem se da treba da razgovaramo i analiziramo zajednički podatke na osnovu tačnih informacija, i u duhu toga bih uvaženog kolegu Ćirića pozvao da i sa druge strane imamo tačne informacije.
Proizvodnja u EPS-u jeste pala u prvom kvartalu u odnosu na isti period prošle godine, ali ne za 20%, nego za 14,5%. Tako da, ja samo pozivam da se držimo istog duha kad tražite od nas da govorimo tačne brojke, onda i ja vas molim, pošto nemam prava da zahtevam, da i vi govorite tačne brojke, a tačne brojke su upravo to 14,5% pad proizvodnje električne energije i 10,1% pad u proizvodnji uglja, pričamo o prvom kvartalu 2017. godine, u odnosu na prvi kvartal 2016. godine.
Pri čemu ponavljam, 2016. godine, još jedanput to moram da naglasim, je jedna od dve najveće proizvodnje električne energije u istoriji EPS. Rekao sam i juče, prosečna proizvodnja električne energije u EPS u poslednjih 15 godina, mislim da je dovoljno dugačak vremenski period da možemo da se složimo da prosek je neki referentan, je 33.700 gVh 2016. godina 36.650. Znači, možemo da vidimo da je ta 2016. godina zaista bila jedna onako izuzetno dobra godina sa visokom proizvodnjom. U 2017. godini, prvi kvartal manji, nismo zadovoljni time, apsolutno. Velike kritike na činjenicu da se neki elementi nisu brže rešavali. Ali, isto tako moramo da sagledamo sve uslove koji su do toga doveli.
Moram da napomenem ma koliko vi sada iznosite sada neke podatke koji su meni nepoznati. Prvi put čujem za to da je na primer u tom januaru bilo ko imao u regionu ozbiljnu proizvodu električne energije, jer su svi bili u dramatičnim problemima, i Crna Gora, ona pogotovo, to znam.
Tako da je apsolutno nemoguće da su imali povećanje proizvodnje, ali evo, pošto volim da budem vrlo egzaktan, u januaru 2017. godine protočne hidroelektrane, znači koje su gro naše proizvodnje uz hidro sektore, jer je to Đerdap, 446 gvh, ove godine prošle godine, 678 gVh. Dakle, uvaženi narodni poslanici, 34,5% je u januaru bila manja proizvodnja u hidro sektoru na protočnim, znači, na Đerdapu. U celom prvom kvartalu, proizvodnja u hidro sektoru je bila negde 14% manja nego u prvom kvartalu prošle godine. Dakle, bez dileme upravo ti meteorološki i hidrometeorološki uslovi su značajno uticali na činjenicu da u 2017. godini imamo manju proizvodnju nego u 2016. godini.
Kada je proizvodnja uglja u pitanju, postoji obrazloženje, ne kažem da je opravdanje, ali postoji jedno potpuno razumno i racionalno obrazloženje sa kojim ni mi nismo u potpunosti zadovoljni, ali moramo da uzmemo u obzir te objektivne parametre. Dakle, u januaru mesecu je postojao problem sa transportom uglja između Kolubare i Obrenovca, umesto da ide 100 tona dnevno, išlo je 50 hiljada tona dnevno zbog potrebe da se svaki vagon odledi. A u februaru, krajem februara, do 12. aprila imali smo smanjenu proizvodnju na polju D zbog činjenice da nam se aktiviralo klizište, odnosno jedna masivna nestabilnost na etažama uglja u dužini od 2,6 km zbog čega u tom periodu maltene nismo imali na polju D neku ozbiljniju proizvodnju uglja.
Dakle, da pričamo o preciznim brojkama, da ih razumemo u potpunosti, da ih ne izvrćemo onako kako nam odgovara, apsolutno sam za takav pristup i sa svim brojevima i podacima stojim na raspolaganju i Skupštini i ukupnoj javnosti.
S druge strane, želim samo da vas informišem da u skladu sa ovim o čemu je i kolega Vujović govorio, mi imao proces korporitivizacije, proces restrukturiranja EPS. Da smo iz nekadašnjih 14 preduzeća napravili jedno javno preduzeće EPS koje ima jedno zavisno preduzeće to je EPS kao operator distributivnog sistema.
Još uvek se to uhodava. Kada vi iz sistema gde ste imali decenijama 14 generalnih direktora, pa sada svako od njih svoje timove, sada dovedete na nivo da imate jednog generalnog direktora, izvršne direktore za proizvodnju električne energije uglja, distributivne poslove itd, to su tektonske promene u „Elektroprivredi Srbije“ koje se polako uhodavaju, koje idu svojim tokom. Mi se nalazimo sada u fazi kada do kraja rešavamo pitanje imovine, procene vrednosti imovine i kapitala „Elektroprivrede Srbije“, koje bi trebale da dovedu, ja se nadam, do kraja ove godine „Elektroprivredu Srbije“ u onaj status o kome ste i vi pričali, dakle, zatvoreno akcionarsko društvo se 100% vlasničkog kapitala Republike Srbije.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
(Goran Ćirić: Replika. Pominjano je ime i prezime.)
Da, ali ne u negativnom kontekstu, samo i ime i prezime.
(Goran Ćirić: Zaista nema smisla. Kolegi ste dali reč, a ja sam spomenut imenom i prezimenom.)
Izvinjavam se, ali zaista nema osnova za repliku.
(Goran Ćirić: Javljam se kao ovlašćeni predstavnik onda. )
Da, to ću vam dati, ali kasnije, kada dođe, dobićete kao ovlašćeni predlagač.
(Goran Ćirić: Objedinili ste raspravu, a ja sam ovlašćeni predstavnik po petoj i šestoj tački dnevnog reda.)
Da, došli smo na listu govornika.
Reč ima narodni poslanik Milija Miletić.
(Marko Đurišić: Objedinjena rasprava. Ima pravo da govori kao ovlašćeni predlagač.)
...
Srpska napredna stranka

Milija Miletić

Poslanička grupa Pokret socijalista - Narodna seljačka stranka - Ujedinjena seljačka stranka
Zahvaljujem se.
Uvažena predsednice, uvaženi ministri, kolege poslanici i građani Srbije, ja sam Milija Miletić i dolazim iz najlepše opštine u Srbiji, a to je opština Svrljig.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Uvažite to da su i drugi poslanici jednaki kao i vi koji ste malo glasniji. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Milija Miletić

Poslanička grupa Pokret socijalista - Narodna seljačka stranka - Ujedinjena seljačka stranka
Zahvaljujem se. Ja dolazim iz najlepše opštine u Srbiji, a to je opština Svrljig, koja se nalazi pored najlepšeg grada u Srbiji, a to je Grad Niš. Ovde u Skupštini Srbije predstavljam Ujedinjenu seljačku stranku, a izabran sam sa liste SNS.

Šta sam hteo kao narodni poslanik? Hteo sam podršku setu ovih zakona, jer mislim da su to zakoni koji daju stimulaciju razvoja i pomoć u razvoju u onom delu gde ja živim, a to je jugoistočna Srbija.

Ja ću staviti akcenat na Predlog ovog zakona o garanciji naše države, našeg budžeta Srbije za dobijanje kredita, odnosno pozajmice koje koristi „Elektromreža Srbije“ od 15 miliona evra.

Šta drugo da kažem nego da je ova pozajmica veoma korektna, niska kamata, devet godina perioda kada treba da se vraća, s tim što ulaganjem u „Elektromrežu Srbije“ ima mogućnost da obezbedimo sigurnost svih građana na teritoriji cele Srbije što se tiče električne energije.

Ja mogu da kažem i da se podsetimo, svi ovde znamo perioda decembra 2015. godine, kada su bile velike hladnoće, kada su bile velike količine leda na visokonaponskim mrežama u mom kraju, u Knjaževcu, na jugoistoku Srbije, kada je pao ceo napon. Tada smo uspeli, zahvaljujući dobroj organizaciji radnika EPS-a, radnika „Elektromreže“, Vojske Srbije, da taj problem rešimo i zato ja sada podržavam i predlog ovog zakona i vas, ministre finansija, i vas gospodine Antiću, ministre energetike, zato što ćemo imati mogućnost da uložimo u „Elektromreže“, da uložimo na način da se pojača kapacitet i bolji transport struje u celoj Srbiji.

Svi znamo, a ja to mogu da kažem da visokonaponska mreža je od 110 kilovata, 220 i 440, a u okolnim zemljama nema 440 kilovata prenosa energije, a to ima kod nas u Srbiji.

Prema tome, ulaganjem 15 miliona evra na devet godina za ovaj projekat, za ovaj program, to će biti ja mislim dobro, s tim što ću potencirati da, ulaganjem u „Elektromreže“, stavimo akcenat na jugoistok Srbije, na ulaganje u „Elektromrežu“ na jugoistoku Srbije zato što je tamo bilo u prethodnom periodu veoma zapušteno stanje. Mogu da kažem da niskonaponska mreža u tom delu do pre neku godinu bila je u katastrofalnom stanju. Tamo u nekim našim selima i u Svrljigu, Knjaževcu, Beloj Palanci i okolnim opštinama jugoistoka Srbije, „Elektromreža“ je bila u katastrofalnom stanju.

Jednostavno, to su mreže od 0,4 kilovolta za seoske zajednice i tamo je do pre neku godinu bila takva katastrofa ukoliko stane vrabac na stub, na banderu, taj stub preti opasnost da padne. Zbog toga je „Jugoistok“ u Nišu, tada je direktor „Jugoistoka“ bio Darko Bulatović, ušao u program, dao predlog da se uradi rekonstrukcija svih tih potrebnih i trafo stanica i stubova, tako da je to u mom kraju tamo počelo da se radi, da se rekonstruiše, da se radi.

Mislim da ćemo i ovim sredstvima od 15 miliona evra uspeti da jedan deo tih sredstava uložimo u taj deo jugoistoka Srbije, da pojačamo niskonaponsku mrežu, da pojačamo visokonaposnku mrežu i da na taj način obezbedimo bolju snabdevenost svih građana na teritoriji naše Srbije. S tim ja potenciram uvek na jugoistok Srbije, zato što je u tom delu, verujte, najteže. Tamo ništa ne promaši, ni hladnoća, ni suša, ni vatra, ni voda i zbog toga ja u potpunosti podržavam ponovo ovaj zakon i glasaću kao poslanik Ujedinjene seljačke stranke za set ovih zakona zato što mislim da ćemo imati mogućnost da poboljšamo prenos energije i da svako domaćinstvo ima isti napon, da svako domaćinstvo ima istu mogućnost da u tom domaćinstvu može sutra da se ulaže, da se gradi i da se rešavaju i problemi u poljporivredi, da se poljoprivreda stavi u nekom boljem svetlu, ali bez jake i dobre snabdevenosti električnom energijom i to nije u mogućnosti da se radi.

Mislim da ćemo ovim zakonom dati mogućnost da se u okviru ovoga… Pitao sam gospodina Antića da li će imati mogućnosti da se kroz ovaj program jedan deo sredstava odvoji za jugoistok Srbije, da se tamo reši problem visokonaponske mreže. Malopre sam rekao da je 2014. na 2015. godinu veći deo tog sistema bio u kolapsu, zbog leda je bio uništen i tamo je sada dosta građeno. Da li će se nastaviti sa izgradnjom visokonaponske mreže 110 kilovatnih provodnika i da li će to biti urađeno u narednom periodu, što je vrlo bitno za nas koji živimo na jugoistoku Srbije.

Znam i siguran sam da će ova Vlada nastaviti da radi za jugoistok Srbije, a ja ću kao poslanik Ujedinjene seljačke stranke da glasam za sve predloge zakona.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Potrošili ste vaše vreme.
(Marko Đurišić: Poslovnik.)
Polako. Sad ću vam dati reč.
Molim vas, smislite šta želite da kažete, pošto ne razumem šta znači „ovlašćeni“.
(Marko Đurišić: Poslovnik.)
Uzmite Poslovnik.
Ja sam čula vas. Pustite da komuniciram sa poslanicima bez kakofonije, sa svih strana da neko više „Poslovnik!“. Dobro čujem. Ne vidim, ali savršeno čujem. Znači, polako.
Vi pogledajte u Poslovnik šta znači reč „ovlašćeni“, molim vas, na ne bi me kolumnisti prozivali da ja edukativno se obraćam vašoj poslaničkoj grupi ovde.
Izvolite.
...
Socijaldemokratska stranka

Marko Đurišić

Poslanička grupa Socijaldemokratska stranka, Narodna stranka
Hvala.

Predsednice, prekršili ste član 96. Poslovnika, koji govori o učesnicima u raspravi, koji kaže: „U osnovnom postupku po otvaranju načelnog pretresa svake tačke dnevnog reda sednice Narodne skupštine pravo da govore po sledećem redosledu i vremenskom trajanju imaju: predlagač akta, odnosno ovlašćeni predstavnik grupe predlagača akata koji dobija reč kada je zatraži i na njega se ne odnosi ograničenje u pogledu trajanja izlaganja“.

Na vaš predlog, predsednice, odlukom većine u Skupštini, a suprotno ovom Poslovniku, mi smo objedinili šest tačaka dnevnog reda ove sednice. Jedna od tih šest tačaka je Predlog odluke o izmeni Odluke o izboru članova i zamenika članova Odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podnela poslanička grupa DS ovaj put i njihov predsednik poslaničke grupe je ovlašćeni, u skladu sa Poslovnikom, predlagač ove tačke dnevnog reda.

Po odluci većine, na vaš predlog, iako to nije po Poslovniku, mi ovde vodimo objedinjeni načelni pretres. Znači, postoji nekoliko ovlašćenih predlagača, to su predstavnici Vlade, dva ministra koja su ovde, to ste vi kao predlagač jedne tačke dnevnog reda, ali i gospodin Ćirić.

Ovo ne bi bio prvi put da se predlagači zakona u objedinjenoj raspravi javljaju i da zloupotrebe i da govore i o drugim tačkama koje su okviru objedinjenog pretresa. To je radio vaš kolega, gospodin Martinović, više puta u ovom sazivu. Svaki put ste ga puštali. Ako hoćete na isti način da se odnosite prema svim poslanicima, molim vas da dat reč, kao ovlašćenog predlagaču gospodinu Ćiriću, da govori kad hoće, koliko hoće, a vi sledeći put razmišljajte kako objedinjujete tačke dnevnog reda na dnevnom redu Narodne skupštine. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Uopšte niste u pravu, uvaženi poslaniče. Nisam ni očekivala da budete u pravu, pošto vi vršite zloupotrebu Poslovnika kada se pozivate na prekršeni Poslovnik.
Vrlo jasno je šef poslaničke grupe, odnosno poslanik Ćirić, rekao da želi da replicira, ne u vezi članova odbora koje je sam predložio, znači, to bi bila zloupotreba da ustane i da govori o ovim tačkama dnevnog reda, a nije predlagač ovih tačaka.
(Marko Đurišić: Gospodin Martinović to može.)
Povreda Poslovnika neposredno mora biti učinjena.
Znači, pričate o nečemu što zaista ne može da se poredi kad je neko predlagač zakona, a kada neko traži repliku da replicira ministrima u vezi njihovog izlaganja.
Što se tiče ovlašćenog predstavnika poslaničke grupe, imaće pravo da se obrati parlamentu kada iscrpimo listu. Hvala vam.
(Marko Đurišić: Ja vas molim da se izjasnite.)
Naravno, shvatila sam da ćemo se izjasniti.
Narodni poslanik Milisav Petronijević nije tu.
Reč ima narodni poslanik Zoran Bojanić.
Ja, inače, nisam kriva što poslanici nemaju strpljenja da sede čitav radni dan, odu, prođu na listi i onda se vrate ovde puni nervoze i gneva sami prema sebi.
Reč ima narodni poslanik Zoran Bojanić.
(Marko Đurišić: Siđi dole.)
Nemojte vikati na mene. Vičite van ove zgrade na nekog bližem vama.
...
Srpska napredna stranka

Zoran Bojanić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Zahvaljujem, uvažena predsednice.

Gospodo ministri, koleginice i kolege, pred nama su četiri predloga zakona za koje tvrdim, a vidim i gospoda, kolege, poslanici iz opozicije, da su korektni, konkretni, urađeni na vreme, jer svo ovo vreme i juče i danas u diskusijama nismo videli nijednu ozbiljnu i značajnu primedbu na ova četiri predloga zakona.

Ono što smo čuli kao primedbe odnosilo se na rad „Elektroprivrede Srbije“, kao da neko zaboravlja da „Elektroprivreda Srbije“ nije počela juče da radi u nekom blagostanju i da smo to nasledili 2012. godine kao veoma uspešnu kompaniju, nego da se trudimo i da svo ovo vreme pokušavamo da oporavimo nešto u šta godinama ništa nije ulagano.

Takođe, kao primedba, a ne znam zarad čega, pojavila su se gospoda Grčić i moj prijatelj Zoran Babić, koji niti je tema, niti smo raspravljali uopšte o njemu. Komentarisao se izbor v.d. direktora javnih preduzeća. Tvrdim da će gospodin Babić, svoj posao, kada ga već pominju, raditi konkretno, predano, savesno i kvalitetno.

Sada da se vratim na izmene i dopune Predloga zakona o osiguranju depozita i izmeni i dopuni Zakona o Agenciji za osiguranje depozita.

Dosta toga u jučerašnjoj svojoj diskusiji rekao je gospodin i kolega Goran Kovačević, tako da tu ne treba mnogo trošiti vremena, sem napomenuti ponovo da je ono što i stoji u materijalu, da je to jedan, pre svega, domaćinski odnos Vlade i Ministarstva finansija prema određenom problemu, gde pokušavamo da kad već imamo mnogo kredita i mnogo kreditnih obaveza, da sve to što stvara finansijske probleme našoj državi na jedan način predupredimo i da sredstva koja godinu, godinu i po dana opterećuju negativne kamate u određenom periodu i za određeno vreme dozvolimo da preko NBS se plasiraju ta devizna sredstva u devizne hartije od vrednosti, koje izdaje Republika Srbija.

Što se tiče druga dva predloga zakona, a to su zajmovi od Nemačke razvojne banke, meni je posebno zadovoljstvo da pre svega vodimo računa o ekologiji i da vodimo računa o tome da nije za pohvalu što smo četvrti proizvođač u Evropi električne energije na bazi uglja i da pokušavamo da predupredimo sve one negativne posledice koje takva proizvodnja električne energije uzrokuje.

Takođe, moram da pomenem da mnogi zaboravljaju, verovatno na nekim egzotičnim destinacijama zima nije bila duga i hladna. Ove godine grejna sezona je trajala od 1. oktobra do 1. maja, ako smo zaboravili. Zaboravili smo i onih mesec dana leda na Dunavu, i malo više. Konkretno u Kraljevu ledeni dani su bili mesec i po dana. Temperature su konstantno bile mesec i po dana ispod nula stepeni.

Ja smatram da bi trebali da se zahvalimo svim tim ljudima u elektrosistemu, koji su nam omogućili da bez problema i bez zastoja funkcionišemo ove godine.

Na kraju, s obzirom da ima dosta govornika, pomenuću da je dobra investicija i da je to nešto što će nam doneti u budućnosti novac, a to je ovaj panevropski, tranevropski dalekovod, gde smo i mi deo njega, posebno onaj deo koji mene posebno dotiče, a to je između Kragujevca i Kraljeva dalekovod i u Kraljevu ta trafostanica od 400 kilovata, kako ste vi rekli, gospodine ministre.

Nadam se da ćemo uz taj dalekovod omogućiti da svi oni naši proizvođači zelene energije, a u tom kraju ima mnogo proizvođača, vidim mnogo investicija budućih, da ćemo proizvoditi zelenu energiju, priključe se na taj dalekovod i da izvozimo tu zelenu energiju po višim cenama. Hvala.

Whoops, looks like something went wrong.