Četvrta sednica Prvog redovnog zasedanja , 22.05.2017.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Srpski pokret Dveri

Boško Obradović

Poslanička grupa Dveri
Gospođo predsedavajuća, jesam li dobio reč kao repliku? Hvala.

Dakle, opet iz namere da samo pojasnim izvesne izrečene misli, da ne bi bilo pogrešno tumačenja. Nikada ni nigde Dveri nisu rekle da su protiv stranih investitora. To je jedno zlonamerno tumačenja onoga o čemu mi govorimo, da prioritet ove države ne treba da budu strani investitori i ulaganje naših sredstava u dolazak stranih investitora, već ista ta sredstva, po ovom principu o kojem sam govorio, treba uložiti u domaću privredu koja je konkurentna i koja može da zameni uvoz domaćom proizvodnjom. Veoma je različito ako neko iz toga izvuče zaključak da smo mi protiv stranih investitora. Ne, mi smo za podršku domaćoj privredi u onim sektorima koji su konkurentni kao zamena uvoza domaćom proizvodnjom. Razrešili smo jednu stvar.

Druga stvar koju nam takođe često spočitavaju jeste ideja da bismo mi za nekakvu inflaciju, za nekakvo štampanje novca bez mera i granice, za nekakvo korišćenje državnih para koje će ići na štetu države. Nikada Dveri nisu bile za tako nešto. Znači, primarna emisija, dodatno štampanje državnog novca ima smisla samo ako ga ulažete u konkretnu profitabilnu privrednu aktivnost koja će ta sredstva vratiti. Nema smisla da ulažete dodatno štampanje državnog novca u plate i penzije jer ćete, naravno, izazvati ogromnu inflaciju i napraviti haos u sopstvenoj državi. Ali i te kako ima smisla i brojne države sveta su se razvile upravo tako što su svoju primarnu emisiju, dodatno štampan novac, ulagale u velike infrastrukturne radove, novo zapošljavanje i dodatne domaće privredne aktivnosti.

Konačno, ono što je veoma važno, tajkuni nisu nastali 5. oktobra 2000. godine. Tajkuni su bivši komunistički i socijalistički direktori koji su upropastili svoje firme, napravili privatna carstva i isto služili režimu Slobodana Miloševića, kao i svim režimima do sada. Dakle, to su tajkuni, kao pljačkaši u svim režimima do sada.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Arsiću, po amandmanu? Da.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Imamo čitavo prepodnevno zasedanje jednu prilično široku temu. Bio sam mnogo više u temi kada je u pitanju ovaj amandman po kome sredstva iz Agencije za osiguranje depozita treba da budu deo programskog finansiranja budžeta Republike Srbije. Međutim, ova priča oko štampanja novca, samo tri slučaja imate u svetu – Švajcarska centralna banka koja štampanjem novca brani švajcarski franak da ne bude previše skup, Evropska centralna banka da otkupljuje državne dugove i plasira u banke koje bi te kredite plasirale u privredu ili stanovništvo po nižim kamatnim stopama i na taj način podigla potrošnju i treći primer su SAD zato što je dolar svetska valuta plaćanja i štampanjem dolara pojeftinjuje svoju izvoznu politiku, a poskupljuje svoju uvoznu politiku i podstiče domaću potrošnju.

Sad pitam – da li Srbija ima ekonomsku moć da tako nešto uradi? Ko sme da mi kaže da ima makar jedan promil takve ekonomske moći? Pa nema. Naš jedini način da izađemo iz mera fiskalne konsolidacije, ja bih voleo da mi ovi što se smeju rezultatima i rastu BDP-a od 2,7% pronađu zemlju u svetu koja prilikom sprovođenja mera fiskalne konsolidacije ima rast BDP-a. Hajde nađite, hajde nađite. Ja bih voleo to da čujem. Znači da su mere tačno i precizno određene. Znači, jedini naš način, i to se već dešava, jeste da sa smanjenjem državnog duga taj novac kojim država smanjuje svoje dugove vraća se bankama koje bi kreditirale privredu i stanovništvo po nižim kamatnim stopama. Da li se to dešava? Pa dešava se.

Jula meseca 2012. godine dinarski krediti kratkoročni su bili 35, 37, 38, 40%. Koliko su danas? Za one koje nemaju dobar bonitet između 10 i 12%, a one koje imaju dobar bonitet ispod 7 ili 8%. Znači, naterali smo jednim delom banke da njima klijent ne bude država, nego privreda i stanovništvo. Na taj način podižemo domaću proizvodnju i potrošnju. Ako ćemo da štampamo novac da bismo podizali domaću potrošnju ili proizvodnju, imaćemo 1992. i 1993. godinu, pomirite se sa tim. Ne može država da se finansira štampanjem novca, Srbija ne može. Možda neke druge države mogu, Srbija ne može. Šta imate kao posledicu? Neko kaže – inflaciju. U redu. Neko kaže – pad kursa dinara. I to je u redu. Ali šta će biti sa onima koji posluju ovde? Jel treba da ih podelimo na domaće i strane investitore? Ja mislim da ne. Bio on domaći ili strani, ima da beži iz Srbije koliko ga noge nose i da ostavlja ovde nama nezaposlene radnike.

Znači, moramo da vodimo jednu odgovornu politiku, i monetarnu i po pitanju javnog duga i po pitanju subvencija koje se daju i privredi i poljoprivredi i granama koje finansira država, jer samo na taj način možemo da zadržimo poslovno okruženje i poslovni ambijent koji danas imamo i to nije palo sa neba.

Molim kolegu Krasića da ne dobacuje. Ometate me, kolega Krasiću. Potrebna je koncentracija da se nekim ljudima nešto objasni, pa zato.

Dakle, potrebno je određivanje takvih mera koje će da garantuju svakom onom ko dođe u Srbiju da ulaže da ima ekonomski i pravno sigurnu državu, znači da kada uloži 50 ili 100 miliona evra u srpsku privredu, on zna da će za godinu dana tih 50 ili 100 miliona evra zaista da bude i dalje 50 ili 100 miliona evra. Te priče da se novac iznosi iz Srbije, po Zakonu o deviznom poslovanju, možete iz Srbije da iznesete samo onoliko novca koliko ste uneli. Možete i više, kao dividende, ali tada plaćate jako visoke poreze. Za razliku od bivšeg režima koji je 2010. godine potpuno liberalizovao devizno tržište pa je mogla i da se avansira roba iz uvoza i da se isplate avansi i da se nikad ne vrate i da se izveze roba i da se nikad devize u zemlju ne vrate. E, tako su nastali ozbiljni tajkuni u Srbiji. Tako je bilo zaista. Koristeći takvu zakonsku regulativu, mnogi od njih su akumulirali maltene 70 ili 80 privrednih resursa u Srbiji, što u državnom, što u javnom, što u privatnom vlasništvu, jer su zarađivali enormna bogatstva na kursu dinara i monopolskom položaju koji su stekli zato što se kasnilo sa donošenjem antimonopolskih zakona. Sada se neko čudi što imamo privredu u ovakvom stanju, privredu kakvu smo zatekli u 2012. godini.

Sada da vas podsetim još jednu stvar, 8. avgusta 2012. godine evro je bio 119,80, a danas je 123 dinara, posle pet godina. Avgusta 2008. bio je 78 dinara i skočio je, izračunajte sami, za 50%, a potrošeno je 4,5 milijarde deviznih rezervi, bar je to poznat podatak, ko zna koliko je nepoznato, da bi se sačuvao kurs dinara, koji nismo sačuvali. Tada je došlo do pada stope zaposlenosti, odnosno povećanja stope nezaposlenosti i tada je došlo do povećanja javnog duga, koliko god to hteo neko da prizna ili ne, jer je ta privreda prestala da postoji. Oni koji su imali takvu inflaciju i takve skokove evra u odnosu na dinare bežali su iz Srbije, zatvaraju fabrike. Sada su oni zabrinuti za radnike. Nemojte o tome da pričamo.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Saša Radulović.

Saša Radulović

Poslanička grupa Dosta je bilo
Zahvaljujem se još jednom predsedavajućoj na dozvoljavanju ovako široke diskusije.

Čuli smo ponovo da se vladajuća većina vadi sad na fiskalnu konsolidaciju koja teče valjda. Koliko znamo, od Milke Planinc, ovi stariji i građani, poslanici će se setiti, mi imamo tu tekuću fiskalnu konsolidaciju, slično kao ona revolucija koja teče u vreme Tita, koja nikad ne završi, a uvek teče i u stvari ništa se ne dešava. Znači, u toj fiskalnoj konsolidaciji nema ni konsolidacije, ima samo povećanja poreza, ima samo otimanje penzija, smanjenje plata, povećanje akciza, znači svih mogućih nameta, nikakve reforme nema, jer država se nigde reformisala nije, a kud i da se reformiše jer mora onda praktično sama partokratija sebi da seče granu na kojoj sedi i da nas ne košta više ovoliko koliko nas košta.

Ništa od te konsolidacije nema i sam kolega je pomenuo da su privredu nasledili 2012. godine u jako lošem stanju, što je tačno, a onda je lepo priznao građanima da je i danas isto takvo. Tako da se postavlja pitanje prethodnih pet godina šta su radili, pošto sve poluge vlasti su u njihovim rukama. Kada je pokušano uvođenje reda to su sprečili rezultat njihove politike ovo što imamo danas.

Takođe, pitanje oko stranih investitora niko pametan nema ništa protiv stranih investitora. Međutim, ono protiv čega imamo je kada se privileguju strani investitori na račun domaćih, pa oni dobijaju subvencije, pa oni dobijaju zemljište za džaba, pa se njima grade hale, pa praktično njima se stvara prostor da zapošljavaju naše ljude kao jeftinu radnu snagu, e protiv toga imamo nešto.

Kada bi se donele mere koje su jednake za sve i to mere sigurno nisu ove subvencije po radnom mestu, nego te mere moraju da budu smanjenje poreza i doprinosa. Onda je to dobra klima za sve. To je onda dobra ekonomska politika koja vodi računa o celoj domaćoj privredi.

A kada govorimo o izvlačenju novca iz zemlje, ja ću podučiti malo cenjenog poslanika da se novac ne izvlači kroz dividende, nego kroz fakturisanje usluga koje ne postoje, naduvavanje cena roba koja se prodaje iz inostranstva i to je ogroman novac koji izlazi iz zemlje, imamo i duple fakture gde međunarodne institucije vode računa o tome koje se fakture prijavljuju u Srbiji, carini i Narodnoj banci, ako su usluge u pitanju, a koje sa druge strane u svetu, pa imamo računicu njihovu, znači, ne iz Srbije, nego međunarodne institucije koje se bavi i ovom, da negde pet milijardi dolara svake godine napušta Srbiju u periodu od 12 godina, a to je negde 50, odnosno 60 milijardi dolara.

Toliki je taj novac i onda se vraća, pere preko nekih of šor destinacija i vraća u Srbiju. Pa, ako zaista imate nameru da uvedete red u zemlji, onda bi trebalo prvo, odnosno Zakon o poreklu imovine da donesete, koji se najavljuje, naravno i oni pre vas koji su ga najavljivali, pa nijedan to nije doneo, nijedna vlast, pošto joj ne odgovara.

Pa bi onda doneli neke zakone koje strogo kontrolišu poslovanje iz of šor lokacija, da bi sprečili izvlačenje tog novca i kapitala iz zemlje. Ovo su sve stvari koje biste trebali da radite.

Umesto toga, najlakše je smanjiti penzije, smanjiti plate, povećati poreze, povećati cenu struje, sve namete na građane i na privredu, a sa druge strane partokratija, da se sačuva sa svojim nesposobnim kadrovima koji nas koštaju ogroman novac.

Da podsetim pošto ovo jeste rasprava o ovim zakonima koje donosimo, država Srbija je na ime aktiviranja garancija za kredite koje su uzela javna preduzeća sa svojim nesposobnim partijskim kadrovima, prošle godine platila 39 milijardi dinara, a to je oko 310 miliona evra. Ove godine budžet je predvideo još 40 milijardi dinara i to je još 310 miliona evra. To je duplo više nego što je oteto penzionerima svake godine.

Ovo vam je trošak partokratije, ovo je trošak partijskog zapošljavanja i pre nego što krenete ka građanima i podižete poreze, otimate plate i penzije, država prvo mora da uvede red. To bi bila odgovorna politika. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Po Poslovniku, izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Vladimir Orlić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Pitanje dostojanstva Narodne skupštine, gospođo predsednice, a samo da kažem, imam puno razumevanja za to što se ne čuje možda baš sve, jer kada se nešto priča ovako haotično i ovako na dugačko i na široko, a s brda, pa s dola, vrlo lako može da se propusti.

Ja sam čuo, pa sam hteo da vam skrenem pažnju.

Pitanje dostojanstva, dakle, iz više razloga.

Prvo, ponovo priča o nekoj jeftinoj radnoj snazi, potpuno deplasirana, a pričali smo već na tu temu. Ne može da priča na tu temu neko ko sam radnik nije nikakav, ko snagu nema, veću od 1,4% na izborima.

Dakle, to je potpuno besmisleno. O jeftinim stvarima može, ali sa ove druge dve stvari vređa Narodnu skupštinu.

Sledeća stvar, uopšte da priča na temu rada, bilo kako. Ne može neko ko se zalagao za to da se zatvori „Železara“, a pet hiljada ljudi pošalje na ulicu, dakle neko ko na taj način pokazuje…
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Poslaniče, to nije povreda Poslovnika.
...
Srpska napredna stranka

Vladimir Orlić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Jeste, jeste, hoću da vam kažem da tako neko ne može da govori u Narodnoj skupštini. Mislim da bi na to trebalo obratiti pažnju. Ima još stvari koje su bile sporne, a imaju veze sa dostojanstvom.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Svaki poslanik je ravnopravan i može da govori.

Whoops, looks like something went wrong.