Druga vanredna sednica, 26.06.2017.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Druga vanredna sednica

01 Broj 06-2/118-17

2. dan rada

26.06.2017

Beograd

Sednicu je otvorila: Maja Gojković

Sednica je trajala od 10:05 do 20:35

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Na član 2. amandman su zajedno podneli Marko Đurišić, Miroslav Aleksić, Nenad Konstantinović, Goran Bogdanović i Zdravko Stanković.
Reč ima narodni poslanik Marko Đurišić. Izvolite.
...
Socijaldemokratska stranka

Marko Đurišić

Poslanička grupa Socijaldemokratska stranka, Narodna stranka
Nažalost, ja po Poslovniku niti mogu da odustanem, niti mogu da povučem amandman i mislim da bi to, predsedavajuća, trebali da skrenete pažnju kolegama poslanicima. Pisanim putem se amandmani podnose, jedino pisanim putem može da se od njih odustane. Ovako, u raspravi, to nema nikakvog smisla. Ali, dobro.

Ono što je suština našeg amandmana je jedno malo proširenje u odnosu na amandmane drugih kolega poslanika na član 2. ovog zakona. Naime, i mi smo predvideli da se obriše promena koju je predlagač predložio, jer i mi smatramo da ne postoji nijedno obrazloženje, sem da se sprovodi koalicioni dogovor koji je napravljen da bi se ova Vlada izglasala. Zašto se iz resora Ministarstva privrede izdvaja nadležnost Ministarstva privrede nad imenovanjem, pripremama za predloge imenovanja za organe upravljanja, za donošenje planova i drugih bitnih dokumenata, zašto se to sada iz Ministarstva privrede prebacuje u Ministarstvo za energetiku?

Jasno je k`o dan da je ovo priprema za realizaciju koalicionog sporazuma, koji je napravljen da bi se obezbedila većina za izbor nove Vlade. Pošto mi smatramo da to treba da se kaže, i nismo čuli od predlagača jasno i glasno da se ovde o tome radi, mi smo zato podneli ovaj amandman kojim se takođe pridružujemo, kao i druge kolege poslanici, da se član 2. u tom delu obriše, a naš zadatak je, naravno, ono što smo stavili i u član 1. i u sve druge članove, a to je da se primeni princip da sva ministarstva i svi članovi Vlade mogu da rade svoj posao jedino uz pribavljenu prethodnu saglasnost predsednika Republike.

Ja se sada nadam da ćemo u raspravi čuti ponovo od kolega poslanika iz vladajuće većine da će…
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Poslaniče, vi imate samo dve minute.
...
Socijaldemokratska stranka

Marko Đurišić

Poslanička grupa Socijaldemokratska stranka, Narodna stranka
Da, ali ja valjda imam još neko vreme poslaničke grupe, ovlašćenog?
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
To je potrošeno, a ovlašćeni sedi iza vas. Hvala.
...
Socijaldemokratska stranka

Marko Đurišić

Poslanička grupa Socijaldemokratska stranka, Narodna stranka
Nemoguće da je potrošeno.
Dobro, ako sam potrošio, ja vam se izvinjavam.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Ništa, ništa, sve je u redu, a poslanici znaju i potpisaće ako odustanu od amandmana.
Vi ćete da nastavite?
...
Narodni pokret Srbije

Miroslav Aleksić

Poslanička grupa Socijaldemokratska stranka, Narodna stranka
Pridružujem se kolegama poslanicima koji su govorili i praktično rekli šta je istina u cilju ovih vaših premeštanja nadležnosti sa javnih preduzeća za obavljanje određenih poslova iz jedno u drugo ministarstvo. Dakle, isključivo je u pitanju gola i ogoljena politika, odnosi sa koalicionim partnerima, podele između SPS i SNS uglavnom, ne vidim ove druge da će oni nešto tu biti važni pored njih, u cilju obezbeđivanja većine za novu Vladu i, naravno, nastavlja se priča podele privatizovane Srbije između sebe i nastavlja se priča podela resora po dubini.

Dakle, do sada je bilo i međusobne kontrole, pa su neki ministri iz SNS-a mogli da utiču na neke procese u preduzećima kojima upravljaju kadrovi SPS-a ili neki drugi, a sada se to podelilo na feude, svako će imati svoj feud i podelili ste lepo Srbiju i lepo ministarstva. Vi to radite konstantno pet godina. Pet godina traju igre bez granica, novi izbori, nova Vlada, rekonstruisana Vlada, novi ministri, pet vlada, četiri zakona o ministarstvima, nebrojano ministara se promenilo i stalno je obrazloženje jedno te isto - da se to radi zarad boljitka, zarad napretka, zarad efikasnog funkcionisanja države, državnog aparata, razvijanja Srbije, progresa Srbije. Ne znam da li je iko to u Srbiji osetio, izuzev vas koji danas vladate Srbijom i kojima je sve to dobro zato što je dobro vama, dok narod jedva sastavlja kraj sa krajem.

Kao što je i u ovom amandmanu predlog da se odustane od ovakve podele feuda, istu stvar imamo i u drugim članovima Zakona o ministarstvima, gde ste predvideli i gašenje Direkcije za elektronsku upravu, verovatno zato što za pet godina nije uspela da otvori kancelariju za brze odgovore, o kojoj ste govorili ko zna od kada koliko godina unazad, ali to i ništa ne čudi. Dakle, sve je ovo samo jedna politička trgovina, prebacivanje iz jednog resora u drugi, bez ikakvog cilja ili mogućnosti za stvaranje bilo kakvog rezultata ili bilo kakvog pomaka u funkcionisanju Republike Srbije.

Juče sam čuo i obrazloženje kako će Ministarstvo poljoprivrede sada tek krenuti da radi kad se, pod znacima navoda, otarasi dela za zaštitu životne sredine. Da li to znači da pre godinu dana niste bili svesni toga, pa ste tada napravili ministarstvo koje je u svom sklopu imalo i deo za zaštitu životne sredine, pa ćete sada kada to izdvojite moći da napravite neke rezultate u poljoprivredi? Ne, to su sve prazne priče koje pričate građanima Srbije već pet godina. Zahvaljujući isključivo vašim medijima i stanju u kome se mi nalazimo u jednom autokratskom društvu, nemoguće je da građani lako dođu do istine, ali će doći pre ili kasnije.

Stoga, mislim da i ceo zakon, a i ovaj naš predlog amandmana i te kako imaju smisla i mislim da ovaj član zakona treba obrisati i treba zapravo pogledati ministarstva, Vladu i državu kao jedan sistem, a ne da nastavite i dalje ono što radite pet godina, a to je urušavanje sistema vrednosti i urušavanje sistema institucija. Naravno, neće vama ni ovo biti problem, jer ste instituciju urušili tako što svaki zakon koji mi ovde usvojimo kao poslanici se u praksi ne primenjuje i nema nikakve političke odgovornosti za to. Nema političke odgovornosti ni kada kažete da će se po konkursu postavljati direktori za javna preduzeća. Nažalost, oni dolaze isključivo po predlogu političkih partija, ali to je slika i prilika u kojoj živimo mi danas svi u Srbiji, sa vama na grbači. Nadam se da će građani pre ili kasnije to shvatiti, da kako ste radili, tako ćete i proći na izborima. Zahvaljujem.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Potrošili ste vreme poslaničke grupe i ovlašćenog.
Reč ima narodni poslanik Saša Radulović.

Saša Radulović

Poslanička grupa Dosta je bilo
Hvala.

Prvo da informišemo građane šta se menja ovim amandmanom u Zakonu o ministarstvima. Praktično je do sada Ministarstvo privrede bilo ovlašćeno, odnosno imalo nadležnost za određivanje strateških ciljeva, unapređenje rada i poslovanja, nadzor i primenu predloga akata o imenovanju i razrešenju organa upravljanja u javnim preduzećima, za sva javna preduzeća. To jeste u sadašnjem Zakonu o ministarstvima. Ovde se predlaže da Ministarstvo privrede i dalje bude nadležno za određivanje strateških ciljeva, unapređenje rada i poslovanja, kao i nadzor i pripremu akata za promenu rukovodstva svih javnih preduzeća, osim preduzeća koja se bave snabdevanjem električnom energijom, odnosno prirodnim gasom. Praktično da Ministarstvo i dalje bude nadležno za sve, osim za, recimo, „Srbijagas“ ili za EPS.

S druge strane, za „Srbijagas“ i EPS ovo se prebacuje u Ministarstvo energetike kojim upravlja kadar SPS-a, i to je izostavljeno određivanje strateških ciljeva, unapređenje rada i poslovanja i nadzor u potpunosti, i ostavljena je samo priprema predloga akata za imenovanje i razrešenje organa upravljanja. Znači, praktično Ministarstvo privrede, rečeno je zakonom, više nema nadležnosti, nego nadležnost ima Ministarstvo energetike i to samo u ovom malom delu nadležnosti koje je imalo Ministarstvo privrede. U prevodu - nadzora u ovim preduzećima nema. Pošto se radi o jednom gubitašu koji je višedecenijski gubitaš kao što je „Srbijagas“, o EPS-u koji ima ozbiljne probleme u poslovanju, više je nego jasno šta se ovim politički u stvari dešava.

Zbog ovoga i zbog ovakve promene koja je potpuno nakaradna, gde se ukida nadzor, strateški ciljevi, nadzor nad poslovanjem od strane Ministarstva privrede, ovaj amandman, odnosno ovaj član zakona ne bi trebalo prihvatiti. Zbog toga i piše - briše se.

S druge strane, razlog zašto ne bi trebalo prihvatiti, odnosno zašto bi trebalo obrisati ovaj i druge amandmane je način na koji je čitav ovaj zakonski predlog pripremljen. Ovo treba brisati zato što u obrazloženju piše, a zakon je predložen po hitnom postupku, Skupština zakazana po hitnom postupku 24 sata i 50 minuta pre samog zasedanja, i zahteva se, odnosno traži se od predlagača dr Aleksandra Martinovića da stupi na snagu ovaj zakon danom objavljivanja u „Službenom glasniku“, umesto da se čeka normalnih osam dana, sa ovim obrazloženjem – razlozi za donošenje predloženog zakona po hitnom postupku, uključujući i ovaj član koji hoćemo da brišemo, sadržani su u potrebi da se spreče štetne posledice po rad organa i organizacija, imajući u vidu da je ocenjeno, ne navodeći ko je ocenio, da bi osnivanje ovih ministarstava u znatnoj meri doprinelo unapređenju društvenih odnosa u oblastima za koje se ministarstva obrazuju, kao i efikasnijem radu državne uprave. Znači, ovakvo obrazloženje za ceo zakon, uključujući ovaj deo gde se podvukao „Srbijagas“ i EPS.

Postavlja se pitanje – ako postoje štetne posledice po rad organa i organizacija, šta je sa njima bilo u prethodnih pet godina, odnosno kako za prethodnih pet godina, koliko je SNS na vlasti, niko nije uočio da se radi o nekim štetnim posledicama, ili nama poslanicima u Skupštini Republike Srbije dostavio obrazloženje o kojim se to štetnim posledicama radi? Zatim, da nam objasne kako će to u znatnoj meri sve ovo skupa, uključujući i ovo za „Srbijagas“ i EPS, doprineti unapređenju društvenih odnosa i na koje društvene odnose se misli. Ovo je vređanje inteligencije narodnih poslanika, kao i građana Republike Srbije za koje se ovaj i ovakav zakon donosi.

Zbog svih ovih razloga treba glasati za ovaj amandman i obrisati ovaj član koji se tiče „Srbijagasa“ i EPS-a. Izgleda da je na sceni samo jedan princip koji se koristi, a to je princip bahatosti koji kaže – nećemo vam ništa obrazložiti, niti nas interesuje da vam nešto obrazlažemo, daćemo ovakva smešna obrazloženja i niko nam ništa ne sme, a imamo i tu ispriku da oni koji su bili pre nas su radili isto to ovako i na ovakav način, pa što bi mi nešto na tome menjali. Nažalost, posledice ovakvih zakona, ovakvih nesuvislih obrazloženja na kraju plaćaju svi građani Srbije, npr. kroz otimanje plata i penzija. Ovaj amandman bi trebalo usvojiti, EPS i „Srbijagas“ ne bi trebali da budu uklonjeni iz nadzora Ministarstva privrede.