Peta sednica Prvog redovnog zasedanja , 16.05.2018.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Peta sednica Prvog redovnog zasedanja

01 Broj 06-2/96-18

3. dan rada

16.05.2018

Beograd

Sednicu je otvorio: Vladimir Marinković

Sednica je trajala od 10:10 do 17:00

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Dalibor Radičević

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Zahvaljujem predsedavajući.

Poštovana ministarko sa saradnicima, poštovane koleginice i kolege, u današnjem izlaganju govoriću o Predlogu zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike službe bezbednosti i Predloga zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti i vodova.

Pokušaću da ne ponavljam sve ono što su kolege prethodno već iznele. Pred nama su dobra i kvalitetna zakonska rešenja i u danu za glasanje ću ih podržati, a pozivam i sve poslanike da to učine.

Predlog zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti je zakon koji je odavno trebalo doneti. Zakonom se stvaraju mogućnosti da se ovi stanovi izgrade pod povoljnijim uslovima i ovo je dobar primer gde se ostvaruje saradnja između ministarstva i lokalnih samouprava.

Kako sam shvatio opoziciju, oni imaju samo jednu zamerku, a to je da im ne odgovaraju lokacije. Nažalost, lokacije u centru grada su oni odavno već zauzeli, predstavljajući ih kao pašnjake.

Kada govorimo o Zakonu o postupku upisa u katastar nepokretnosti i vodova, imam samo pohvale. Dosta nam je šetnje od šaltera do šaltera, gde gubimo dragoceno vreme. Ovim zakonom stvaraju se osnovni preduslovi za uvođenje elektronske uprave u katastar nepokretnosti. Pojednostavljena je procedura za postupak upisa u katastar nepokretnosti. Samim odlaskom kod javnog beležnika i potpisivanjem ugovora, stranka je završila sa obilaskom šaltera. Dužnost javnog beležnika je da izvrši upis nekretnine u katastar nepokretnosti i da obavesti Poresku upravu koja će dalje doneti rešenje o porezu na prenos apsolutnih prava, kao i lokalnu poresku upravu koja će utvrditi odgovarajuće poreze.

Zbog racionalnog korišćenja vremena, neću govoriti o ostalim zakonima koji su danas na dnevnom redu, ali moram napomenuti da su to dobri zakoni i izmene i dopune zakona kojim se usklađuje naše zakonodavstvo sa evropskim. Da Ministarstvo građevine dobro radi, kao i cela Vlada, ne moramo govoriti mi ovde u Skupštini, dovoljno je da odemo sa jednog na drugi kraj naše lepe zemlje i videćemo da su svuda gradilišta.

Ponosan sam kada pogledam Koridor 10. Imao sam prilike sa Odborom za prostorno planiranje da obiđem celo gradilište u toku prošle godine. Ono što sam video tamo je velelepna građevina gde se radovi polako privode kraju. Samo zli jezici mogu pričati negativno o onome što je do sada urađeno. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Ivan Kostić. Nije tu.
Reč ima narodni poslanik Dragan Savkić.
Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Dragan Savkić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Zahvaljujem predsedavajući.

Poštovana potpredsednice Vlade sa saradnicima, poštovane kolege narodni poslanici, pred nama na dnevnom redu je predlog seta zakona i sporazuma o kojima vodimo razgovor, a ja ću govoriti o Predlogu zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti i vodova.

Slobodno možemo reći da je reforma katastra nastavak reforme decenije, pored uvođenja e-dozvole i e-uprave, a sve u cilju da se omogući građanima, privredima, domaćim i stranim investitorima brz upis prava na nepokretnostima i prava na njima. To je sigurnost za domaće i strane investitore da ulažu u proizvodne kapacitete za otvaranje novih radnih mesta i zapošljavanje mladih, školovanih radnika.

To je i politika Vlade Republike Srbije i našeg predsednika Aleksandra Vučića i SNS, što su na nedavno održanim lokalnim izborima u Beogradu i još nekoliko gradova u Srbiji pokazali građani dajući veliku podršku i poverenje SNS i predsedniku Aleksandru Vučiću.

Donošenjem ovog zakona omogući će se da se poveća efikasnost i ažurnost katastra nepokretnosti. Uvođenjem novih informacionih tehnologija, propisivanje obaveze za sudove, javne beležnike, javne izvršitelje, organe javne uprave i druge organe i organizacije koji u okviru svojih zakonom utvrđenih nadležnosti donose odluke, odnosno sastavljaju ili potvrđuju isprave koje predstavljaju pravni osnov za upis u katastar i da iste dostave službi za katastar nepokretnosti, radi sprovođenja promena u katastru.

Pojednostaviti i ubrzati proceduru upisa u katastar nepokretnosti, propisivanje kraćih rokova za postupanje službe u postupku upisa, propisivanje pravila da služba ne proverava zakonitost javno-beležničke isprave na osnovu koje se vrši upis u katastar. Na taj način će se ubrzati procedura upisa, odnosno skratiće se vreme potrebno za upis. Povećanje se ažurnost katastra nepokretnosti, što će imati pozitivan efekat na poboljšanje pozicije Republike Srbije na rang listi Svetske banke o uslovima poslovanja duing biznis.

Predlogom ovog zakona predviđeno je da građani i privreda neće morati da obilaze nekoliko šaltera. Dosta je bilo obilaženja institucija da bi se građani i privreda upisali u imovinu u katastru nepokretnosti. Ubuduće će se sve to raditi na jednom mestu, kod notara. Sastavljanjem i potvrđivanjem, overavanjem javno-beležničke isprave, notar će u ime građana podneti katastru putem e-šaltera potrebnu dokumentaciju za upis u roku od 24 sata, a služba će u roku od pet dana doneti rešenje o upisu u katastar nepokretnosti.

Novina u ovom zakonu – uvodi se i predbeležba objekta i posebnih delova objekata u izgradnji, koji se ne upisuju u list nepokretnosti već u poseban list – predbeležba objekta, odnosno posebnih delova objekta u izgradnji.

Takođe, Predlogom ovog zakona propisano je da javni beležnici, preduzetnici i pravna lica upisana u registar geodetskih organizacija mogu izdavati list nepokretnosti, list bodova, list predbeležbe objekta, odnosno posebnih delova objekata, odnosno posebnih delova objekta u izgradnji, koji imaju istu važnost kao da ih je izdao Republički geodetski zavod.

Republički geodetski zavod kao državni organ radi na obavljanju stručnih, geodetskih, katastarskih poslova, na geodetskom merenju, prikupljanju i upisu podataka u katastar nepokretnosti i katastar vodova, koji su od opšteg interesa za Republiku Srbiju, kao i niza utvrđenih novih nadležnosti, koje su mu poverene od 2002. godine pa do danas. Sve poverene poslove Republički geodetski zavod, zajedno sa svojim unutrašnjim organizacionim jedinicama, službama za katastar nepokretnosti, uspešno je obavio, što će i u narednom periodu činiti, mnogo brže i efikasnije.

U toku je konkurs o prijemu 567 geodetskih i pravnih stručnjaka koji će kadrovski ojačati službe, da bi se uspešno izvršavali svi poslovi iz nadležnosti Republičkog geodetskog zavoda, a sve u interesu građana i privrede. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Dubravka Filipovski. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Dubravka Filipovski

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Potpredsednice Vlade, sa saradnicima iz Ministarstva, mi juče i danas raspravljamo o 20 veoma važnih zakona, što za mene, a verujem da i građani Srbije uočavaju da je Ministarstvo kojim vi rukovodite sa vašim timom pokazalo veliki rad na terenu i da su vaši saradnici i institucije koje su pod ingerencijom Ministarstva za saobraćaj uočile potrebu za izmenama i dopunama zakona u oblasti saobraćaja, da su ovi zakoni na dnevnom redu našeg zasedanja zato što je potrebno usklađivanje sa Evropskom unijom, sa Konvencijom UN, a posebno bih istakla značaj zakona koji će uticati na smanjenje sive ekonomije. Jer, vratiti 100 miliona evra u legalne tokove, donošenjem jednog zakona, svakako je nešto što je veoma važno za našu dalju privrednu aktivnost i povećanje bruto društvenog proizvoda.

Naravno da je među ovim setom zakona najvažniji zakon za izgradnju stanova za pripadnike bezbednosti i netačno je i zlonamerno, čak, rekla bih i politički nekorektno, istaći da u zakonu za izgradnju stanova nisu definisani kriterijumi po kojima bi se i ti stanovi gradili i na osnovu kojih bi se posle vojnici i pripadnici službe bezbednosti javili za njihovu kupovinu. Apsolutno, ko je pročitao zakon, može da vidi da su svi kriterijumi veoma jasno definisani. Ali, to je ono, kada nemate ništa drugo da kažete i kada nemate nikakvu jasnu i tačnu primedbu, onda dozvoljavate sebi da iznosite neistine.

Želela bih da kažem po nekoliko glavnih stavki za svaki od ovih zakona. Predlog zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti određuje sve uslove za buduće kupce stanova i za pripadnike službe bezbednosti sa cenom od 500 evra po kvadratu i sa činjenicom da je za gradnju prvih 1.578 stanova u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Kraljevu, Vranju i Kragujevcu izdvojeno 64.355 miliona evra.

Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima značajan je sa stanovišta što se povećava brzina sa 120 na 130 km na čas, što je u celoj Evropi i u regionu praksa i što se uvode nove i strožije kazne za prekršioce ovog zakona, kao što je obaveza novčane kazne za nasilničku vožnju.

Predlog zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti i vodova je značajan zbog toga što je novina da građani i privreda neće morati da obilaze nekoliko šaltera i institucija da bi upisali imovinu u katastar, već će se sve to raditi na jednom mestu, kod notara. Notari će imati izvode iz katastra nepokretnosti, oni će zaključivati ugovore, umesto građana će prosleđivati katastru imovinu na upis, kao i opštinskoj administraciji i poreskoj upravi.

Predlog zakona o putevima – uređuje se svojina nad javnim putevima i njihova evidencija u javnim knjigama, što je važno za nesmetano izvođenje radova na održavanju i rehabilitaciji. Biće precizirano i ko je tačno nadležan za održavanje kojih puteva u Srbiji, Vojvodini i, naravno, nekategorisanih puteva. Doprineće i većoj bezbednosti u saobraćaju, uključujući i posebnu proceduru za tunele duže od 500 metara.

Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o prevozu tereta u drumskom saobraćaju važan je zbog usklađivanja sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru, što će doprineti efikasnijoj borbi protiv sive ekonomije i zaštititi prevoznike koji zakonito posluju, posebno mala i srednja preduzeća. Cilj ovog zakona je da se polovina prihoda koji su danas u sivoj zoni, a koji su procenjeni na 100 miliona evra, vrate u legalne tokove i time uveća prihod budžeta.

Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o prevozu putnika u drumskom saobraćaju preciznije reguliše izdavanje sertifikata o profesionalnoj osposobljenosti, kao i uslova za izmenu redova vožnji, veće kazne za prekršioce i jasna ovlašćenja inspekciji u cilju kontrole inostranih prevoznika.

Predlog zakona o železnici. Važna novina ovog zakona je da će ubuduće oštećenje i krađa železničke infrastrukture koja predstavlja rizik po bezbednost saobraćaja biti sankcionisana kao krivično delo, a naravno da je važno što se ovaj zakon dodatno usklađuje sa evropskom regulativom, posebno u vezi sa funkcionisanjem tržišta železničkih usluga.

Predlog zakona o bezbednosti u železničkom saobraćaju ima za cilj dodatno povećanje bezbednosti železničkog saobraćaja, smanjenje broja nezgoda i veću konkurentnost. Redovna provera stručne osposobljenosti železničkih radnika sprovodiće se na dve godine umesto na četiri, kao što je to bilo do sada i preciznije se uređuje ko može da osposobljava železničke radnike.

Predlog zakona o interoperabilnosti železničkog sistema važan je zbog uvođenja interoperabilnosti, koji omogućava da se vozovi iz Srbije i kroz Srbiju nesmetano kreću po celoj Evropi, bez zadržavanja na granicama zbog zamena lokomotiva i voznog osoblja. Važan je i zbog smanjenja zadržavanja vozila na graničnim prelazima i zbog povećanja konkurentnosti železničkog saobraćaja, posebno u delu prevoza tereta.

Predlogom zakona o izmenama i dopunama Zakona o plovidbi i lukama na unutrašnjim vodama se propisuje rok od šest godina da sve nelegalne šljunkare, kojih ima 150, budu premeštene na zvanična lučka područja na Savi, Dunavu i Tisi. Očekivani efekti ovog zakona su da prihodi po osnovu lučkih taksi i lučkih naknada za pretovar šljunka i peska iznose oko 2,2 miliona evra godišnje. Smanjuju se i troškovi za brodarske kompanije i usklađuju sa direktivama Evropske unije.

Predlog zakona o centralnoj evidenciji stvarnih vlasnika je važan zbog toga što se uvodi centralna evidencija stvarnih vlasnika pravnih lica u Srbiji, kao stvarni vlasnik biće registrovana sva fizička lica koja na bilo koji način imaju 25% ili više vlasništva u nekoj firmi i koja istinski imaju preovlađujući uticaj na vođenje poslova ili koja obezbeđuju novac za poslovanje firmi.

Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti je važan zbog toga što se njegovim izmenama uvodi obaveza da osnivači vlasnici i oni koji vode poslove zakupa i prometa nekretnina nisu osuđivani, između ostalog i za mito, prevaru, krivična dela terorizma i organizovanog kriminala, kao i pranje novca i finansiranje terorističkih akata.

Predlogom zakona o dopunama Zakona o ograničavanju raspolaganja imovinom u cilju sprečavanja terorizma uvode se sankcije za širenje oružja za masovno uništenje, a sankcije po ovom zakonu neće se odnositi samo na pojedince, već i na članove porodica lica koja se bave finansiranjem terorizma i širenjem oružja za masovno uništenje. Verujem da je sve ovo manje-više do sada u raspravi bilo rečeno i od vas kao ministarke, ali i od kolega koji vide potrebu da u danu za glasanje podrže predloge ovih zakona. Zahvaljujem se.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Miladin Ševarlić. Nije tu.
Reč ima narodni poslanik Milovan Krivokapić. Izvolite, kolega.
...
Srpska napredna stranka

Milovan Krivokapić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Poštovani predsedavajući, uvaženi ministre sa saradnicima, poštovane koleginice i kolege, govoriću malo, par minuta o Predlogu zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti.

Na samom početku moram da naglasim činjenicu koju svi uostalom znamo, da smo se u prethodnom periodu suočavali sa izuzetno teškim stanjem u mnogim segmentima društva u koje smo došli zahvaljujući tadašnjoj Vladi, a koje se ogledalo kroz neuređene javne finansije i visoki javni dug i to je zahtevalo hitne mere fiskalne konsolidacije. Upravo zbog toga projekat izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti nije mogao da bude realizovan ranije, jer je zato potrebno značajno državno učešće. Međutim, sada su stvoreni uslovi za ulazak u veliki projekat državne stanogradnje.

Za vreme prethodne Vlade pripadnici snaga bezbednosti, a ponajviše Vojska Srbija je uništena i totalno je demoralisana, profesionalni vojnici sa novcem koji su zarađivali nisu mogli samostalno da se prehrane i da zasnuju porodice a kupovina stana i rešavanje stambenog pitanja je bila misaona imenica. Bez imalo preterivanja mogu slobodno da kažem da zahvaljujući pre svega predsedniku države Aleksandru Vučiću i Vladi Republike Srbije, koji su svesni važnosti snaga bezbednosti i uopšte institucije kao što je Vojska Srbije, postavili su sve na mesto koje zaslužuje i podigli ih na noge, ali naravno ni to ne odgovara onima koji su ranije bili na vlasti.

Daću sebi za pravo da se, kao poslanik koji ima dosta životnog iskustva i neko ko je prolazio i prevazilazio mnoge teške situacije, pomerim malo sa stručne terminologije i krutog držanja članova i tačaka zakona i kažem zapažanja i viđenje određenih stvari. Postoji mentalni sklop ili profil ljudi da sve što neko pokuša da odradi u najboljem interesu pojedinaca ili građana svoga grada, okruga ili države već u startu osudi i nađe hiljadu primedbi, naravno, bez adekvatne argumentacije. Bitno je samo da se podigne medijska prašina, da se izkomentariše zbog čega se donosi ovaj ili onaj zakon i kako je nešto što je pozitivno u celom svetu i usklađivanje sa svetskim i evropskim standardima samo kod nas loše.

Da bih drugim kolegama omogućio da govore, biću još kratak. Donošenjem ovog zakona stvaramo osnovu da popravimo životni standard građanima Srbije, pre svega vojnicima, policajcima, pripadnicima BIA, ljudima koji rade težak posao za našu državu, posao zbog kojeg se svi osećamo bezbedno, a koji imaju skromna primanja, koji teško sebi mogu da priušte, posebno ukoliko su mladi i ukoliko grade svoje porodice, rešavanje stambenog problema dugoročno. Kao što sam već rekao, njihove plate nisu bile velike da bi mogli sami da reše stambena pitanja, ali oni će se povećavati i nema nikakve sumnje i ovim projektom želimo da im omogućimo bolji i drugačiji život, sigurniju sutrašnjicu i mogućnost za priliku da planiraju svoje porodice i računaju na bolju budućnost.

Srpska napredna stranka smatra da je potrebno usvojiti ovaj Predlog zakona jer se na taj način obezbeđuju pravne pretpostavke za njegovu blagovremenu primenu. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Dragan Vesović. Nije tu.
Reč ima narodni poslanik Vera Jovanović. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Vera Jovanović

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Poštovani predsedavajući, ministarka Mihajlović sa saradnicima, kolege poslanici i građani Srbije, danas imamo posebno zadovoljstvo da, između ostalog, raspravljamo i o Predlogu zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti.

Zašto je to posebno zadovoljstvo? Zato što se radi o građanima koji rade veoma težak posao, odgovoran i zahtevan, za koji smo im, verujemo, svi mi veoma zahvalni i koji zaslužuju da imaju posebne uslove kada se radi o rešavanju njihovog stambenog pitanja. Pitanje bezbednosti osnovni je preduslov i neophodan uslov za svaki ekonomski, politički i socijalni napredak našeg društva. Budući da veliki broj porodica pripadnika snaga bezbednosti nema rešeno stambeno pitanje, ovaj problem predstavlja jedno od osnovnih pitanja koje mi kao odgovorno društvo moramo da rešimo.

Pozdravljam napore Vlade Republike Srbije da ovo pitanje reši na sistemski i trajan način. Tu nema puno opcija. LJudi nemaju krov nad glavom i neophodno je omogućiti im priliku da to reše na njima pristupačan način. Procenjeno je da bi se donošenjem posebnog zakona na najbolji i najefikasniji način pristupilo rešavanju ovog problema. Preko 20.000 pripadnika snaga bezbednosti, aktivnih ili u penziji, iskazalo je zainteresovanost da kupi stan u okviru ovog projekta. Izgradnjom jeftinih stanova u različitim gradovima Republike Srbije za prilike snaga bezbednosti omogućićemo pristojan i dostojan život svima onima koji često svoj život stavljaju na kocku zbog države i svih njenih građana.

Zahvaljujući lokalnim samoupravama i naporima Vlade, bićemo u mogućnosti da obezbedimo veliki broj stambenih jedinica najugroženijim pripadnicima snaga bezbednosti. Svi oni će po unapred propisanim uslovima moći da konkurišu, dobiju stan, u skladu sa svojim potrebama. Na taj način pozitivan efekat ostvariće domaće građevinarstvo, a i lokalne samouprave koje će ubuduće ubirati porez od novosagrađenih stambenih objekata. Cenom u iznosu do 500 evra po kvadratnom metru mislim da se postiže efekat koji je zakonodavac i želeo, a to je zaista pristupačna i realna moguća kupovina od strane zainteresovanih pripadnika snaga bezbednosti.

Bivšem režimu nije bilo sveto ni postojanje snaga bezbednosti, a ne još i stanovi za njih i njihove članove porodica. Država Srbija ovim zakonom još jednom pokazuje da je posvećena dobrobiti svojih građana i da je spremna da ispravi višedecenijske nepravde i društvene anomalije. Zato će, nadam se, svi poslanici Skupštine Srbije u danu za glasanje podržati ovaj predlog. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Boško Obradović. Nije tu.
Reč ima narodni poslanik Ognjen Pantović. Izvolite, kolega.