Sednica Šestog vanrednog zasedanja , 06.06.2018.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Sednica Šestog vanrednog zasedanja

01 Broj 06-2/122-18

3. dan rada

06.06.2018

Beograd

Sednicu je otvorila: Maja Gojković

Sednica je trajala od 10:10 do 19:45

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Neđo Jovanović

Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije
Zahvaljujem.

Član 27. takođe smatram da je reakcija u odnosu na povredu Poslovnika bila u skladu sa Poslovnikom, ali neadekvatna. Mogli ste da malo i strožije opomenete bilo koga ko reklamira Poslovnik na način kako je reklamiran, jer u konkretnom slučaju, nije bilo manifestovano bilo kakvo ponašanje koje bi povredilo ugled ovog doma. Ovaj dom zaista zaslužuje svaki ugled i to u posebnom smislu reči.

Ja se potpuno saglašavam sa činjenicom da ne samo Gvineja Bisao i mnoge druge zemlje, Nigerija i bilo koje druge zemlje koje su opozvale svoj pristanak da Kosovo postane nezavisna država, podrazumeva posledicu izuzetno dobrog i kvalitetnog rada rukovodstva države Srbije, prevashodno predsednika države Srbije Aleksandra Vučića i ministra spoljnih poslova Ivice Dačića, koji je dao nemerljiv doprinos upravo odlazeći u sve zemlje koje su mogle da budu izlobirane u pravcu opoziva bilo čega što podrazumeva benefit jednoj kvazitvorevini kojoj nikada ne treba dozvoliti da postane država, a to je ono što se sada dešava na Kosovu. Hvala.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala kolega Jovanoviću.
Smatram da nije bilo nikakve loše namere i povrede Poslovnika kada je u pitanju diskusija i koleginice Jovanović i Vjerice Radete, uz to da naravno smatram da smo očigledno na istom zadatku, i vladajuća koalicija i srpski radikali, tako da se možemo složiti oko ovog dela povlačenja priznanja i tog političkog delovanja i aspekata u vezi toga. Hvala vam.
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Vladimir Đukanović.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 1. amandman je podnela narodni poslanik LJibuška Lakatoš.
Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Ljibuška Lakatoš

Zahvaljujem.

Uvaženi predsedavajući, uvažena gospođo Tabaković sa saradnicima, uvaženi narodni poslanici, cilj donošenja Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga kod ugovaranja na daljinu jeste unapređenje prava korisnika finansijskih usluga i dodatna zaštita tih korisnika i preciziranje kod ugovaranja na daljinu, kao i usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa zakonodavstvom EU.

Zacrtani programski ciljevi Vlade Republike Srbije za unapređenje korišćenja informaciono-komunikacionih tehnologija u svim oblastima potvrđuje se i donošenjem predloženog zakona.

I ovo je jedan od primera gde jasno možemo videti opredeljenost Srbije za nastavak evropskog puta, kao i vidljiv napredak započetih reformskih procesa.

Vlada Republike Srbije vodi Srbiju putem evropskih integracija, što je važan mehanizam za sveukupni razvoj naše države.

Modernizacijom platnog sistema, smanjivanje troškova privrede u delu koji se odnosi na poslovanje platnim karticama i on lajn trgovinom i dodatna zaštita korisnika finansijskih usluga poboljšava se poslovni ambijent, stvaraju se mnogo povoljniji uslovi za finansiranje, što obezbeđuje ubrzani razvoj Srbije.

Amandmanom koji sam podnela na član 1. htela sam ukazati koliko je značajno obratiti i pažnju na školski sistem, gde moramo otvarati nove profile, gde ćemo obrazovati stručnjake, i u informacionoj oblasti, koji će svoje znanje implementirati kako u oblasti IT tehnologija, tako i u oblasti finansija i na taj način doprineti sveukupnom razvoju Srbije. Zahvaljujem.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala.
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik prof. dr LJubiša Stojmirović.
Izvolite profesore.
...
Srpska napredna stranka

Ljubiša Stojmirović

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Poštovane koleginice i kolege, kad govorimo o digitalizaciji i elektronskom poslovanju, moramo biti svesni da je jedan od zaslužnih građana, odnosno možemo da kažemo i krivaca, veliki stvaraoc Nikola Tesla. To je proizvod njegovog dostignuća i mi danas imamo mogućnost na jedan mnogo lakši i kvalitetniji način da mnoge stvari uradimo.

Nikola Tesla, kao i drugi naučnici i izumitelji je, stvarajući ta svoja dela, te pronalaske, imao u vidu pozitivnu stranu. On je hteo da ljudima omogući da na lakši i efikasniji način žive i završavaju određene poslove.

Međutim, šta se dešava s druge strane? Neko pokušava to i da zloupotrebi, tako da imamo mnoge zloupotrebe i u ovom sistemu poslovanja. Zbog toga ovaj član 1. i govori o zaštiti prava korisnika, a ja ću da navedem jedan primer koji se meni desio, nije vezan za ove finansijske transakcije, ali jutros mi je stigla neka poruka na mobilni telefon, gde se kaže – čestitamo što ste se uspešno prijavili za korišćenje neke VIP igrice, nemam pojma, neka glupost, niti sam se prijavljivao, niti igram igrice. Ali, neko zloupotrebljava mogućnost tih komunikacija, to je neka firma 4444, četiri četvorke, i onda me oni obaveštavaju da će mi nedeljno odbijati toliko i toliko dinara.

Znači, u svim ovim našim željama da omogućimo građanima što lakše i efikasnije poslovanje, moramo da vodimo računa i o tome da ne dođe do zloupotrebe, da nemaju oni ne samo korist nego da imaju štetu kod toga.

Šta je najveći problem, slušajući diskusije mojih kolega? Ovde je problem u tome što smo mi u današnje vreme sve podredili materijalnom delu sveta. Zapostavili smo i moralno i socijalno i duhovno, a kako Tesla koga sam već citirao u svojoj čuvenoj doktrini navodi, da bi ljudski rod mogao da ide napred, mora da stvori istinsko obrazovanje i istinsku kulturu. A te dve oblasti ljudskog života moraju da počivaju na tri stuba – jedan je socijalni, drugi je moralni, a treći je duhovni. E, tu ćemo morati malo više da se potrudimo, kako bi omogućili našim građanima i građanima celog sveta da imaju dostojanstven život i da omogućimo ono što je svima nama cilj, a to je blagostanje svih članova društva. Hvala lepo.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala profesore.
Na član 1. amandman je podnela narodni poslanik Katarina Rakić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Goran Nikolić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Miodrag Linta.
Da li neko želi reč? (Da)
Izvolite, reč ima Vjerica Radeta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Poslanička grupa Srpska radikalna stranka
Ovaj amandman čak i da je ozbiljno napisan i sa ozbiljnim namerama, ne bi mogao nikako da se prihvati, jer zaista nema apsolutno nikakve veze sa onim što je napisano u amandmanu.

Predloženo je da se doda novi stav u član 1. i da taj stav glasi – ovim zakonom obezbeđuju se sveukupni razvoj Republike Srbije, s posebnim osvrtom na prava izbeglih i prognanih lica. Dakle, nikakve veze ovaj zakon nema sa pravima izbeglih i prognanih lica.

Ko su izbegla i prognana lica danas u Srbiji? U međuvremenu, srećom, mnogi su dobili državljanstvo, zaposleni su, imaju svoje privatne poslove itd. Oni koji su ostali u ovom statusu su stari ljudi, nezaposleni ljudi, samo im fali kreditna kartica da idu u banku da podižu pare. Dakle, nemojte da se rugate sa nekim stvarima.

Kada su u pitanju izbegla i prognana lica, veliki broj ljudi iz upravo ovog dela su invalidi, učesnici i invalidi poslednjih ratova.

Pretpostavljam da svi znate da u Srbiji postoji Zakon o pravima vojnih invalida i boraca poslednjih ratova. Ali, ne znam da li znate kako se taj zakon primenjuje?

Zaista moram da skrenem pažnju da, zahvaljujući nekoj čudnoj primeni ovog zakona, ova lica i članovi porodica poginulih boraca, po nekoliko meseci ne dobiju ni jedan jedini dinar onog što im obavezno po zakonu pripada. To su tzv. neobezbeđena lica, tako ih zakon tretira, i oni svake godine dobijaju rešenja o nadoknadi. Ta rešenja traju od 1. aprila tekuće godine do 31. marta naredne godine. Onda ministarstvo svake godine utvrđuje neke kriterijume na osnovu kojih se donose nova rešenja.

Sad zamislite, 31. april je bio rok kada je trebalo da se tim ljudima donesu nova rešenja, a inspekcija ministarstva tek je u maju donela instrukcije ove koje su potrebne za donošenje rešenja po opštinama. Svako doneto rešenje u opštini mora da ide na reviziju i taj postupak može da traje po nekoliko meseci, a ranije je bilo tako da su ova lica dobijala akontacije koje su im se kasnije obračunavale kada bi dobili ova rešenja i kada bi ta rešenja postala pravosnažna.

To se, gospodo, više ne radi i, dakle, neobezbeđeni ratni vojni invalidi, učesnici ratova i porodice palih boraca po nekoliko meseci ne dobiju ni jedan jedini dinar i postavlja se pitanje zaista kako žive i kako preživljavaju.

Samo još jednu rečenicu vezano za malopređašnju primedbu jednog kolege da nikog ne interesuje u Srbiji šta se dešavalo 2008. godine, ko je krao mandate itd. Možda će za nekoliko godina neko reći da nikog ne zanima što je Meho Omerović krao parfem na aerodromu u Frankfurtu, ali znate, čast i bruka žive do vijeka, nema zastare.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala.
Nije bila tema amandmana.
(Vjerica Radeta: Šta nije bila tema amandmana?)
Kolega Omerović. Hvala.
Reč ima Milimir Vujadinović, povreda Poslovnika.
...
Srpska napredna stranka

Milimir Vujadinović

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Hvala, predsedavajući.

Član 107. Mislim da smo svi dužni da poštujemo dostojanstvo ovog uvaženog doma, pre svega govoreći o onim kategorijama stanovništva koje su danas u Srbiji među najugroženijim, a to izbegli i raseljeni jesu sigurno. Javnosti radi, ne možete sa ovog mesta negirati postojanje izbeglih i raseljenih lica, iako je to intencija poslednjih meseci kada su u pitanju amandmani našeg kolege Linte. Ja svakako podržavam njegov amandman i glasaću za njega. U svakom zakonu spominjati izbeglice i njihova prava je i te kako opravdano. Danas se u Srbiji nalazi 28.000 lica koja su registrovana kao izbegla i raseljena lica još uvek. Naravno, postoje oni koji su u međuvremenu postali državljani Republike Srbije, ali to ne znači da je njihov status time rešen, mnogi od njih još uvek nisu stambeno rešeni.

Na tom putu, opet moram da kažem, ova Vlada je uradila najviše. Kao što znate, pokrenut je taj regionalni stambeni program. Evo, govorim primer iz Subotice. Prošle godine smo potpisali dva ugovora vrednosti 600.000 evra, gde obezbeđujemo više od 70 izbegličkih porodica sa građevinskim materijalom i kupovinom kuća za te iste izbeglice. To jesu građani Republike Srbije koji imaju državljanstvo, ali oni su i dalje neobezbeđeni. S tim da napominjem 28.000 takvih je još u statusu izbeglice bez državljanstva Republike Srbije. Negirati njihovo postojanje sa ovoga mesta zaista je u najmanju ruku uvreda i za ovaj dom i za građane Republike Srbije. Tako da vas molim da sledeći put opomenete ovakva nastojanja. Hvala.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala, kolega Vujadinoviću.
(Vjerica Radeta: Replika.)
Ne mogu da vam dam repliku koleginice Radeta na povredu Poslovnika.
(Vjerica Radeta: Dobro, onda ću i ja povredu Poslovnika.)
U redu, povreda Poslovnika.
Samo da pitam kolegu Vujadinovića, da li želite da se Narodna skupština izjasni u danu za glasanje? (Ne.)
Povreda Poslovnika, Vjerica Radeta.