Deveto vanredno zasedanje , 19.07.2018.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Deveto vanredno zasedanje

01 Broj 06-2/175-18

2. dan rada

19.07.2018

Beograd

Sednicu je otvorio: Đorđe Milićević

Sednica je trajala od 11:30 do 19:30

  • TRAŽENJE OBAVEŠTENJA I OBJAŠNJENJA

  • Da li će Vlada dozvoliti da se od Srbije pravi "parking za migrante", zaštita nacionalnih interesa i situacija na Kosovu
  • Lista o registrovanim umetničkim delima, objašnjenje za umetnička dela koja nedostaju, da li će Srbija odgovor o nestanku umetničkih dela tražiti preko Interpola, akcije ministarstava kako bi se dela vratila u Srbiju
  • Angazovanje članova Srpske desnice u bezbednosnim službama, brendiranje privatne agencije DBA gotovo identično kao zvaničnu policiju i aktivnosti ministarstva povodom toga
  • Pokrivenost mobilnom i internet mrežom na Staroj planini, ekspoziture banke "Poštanska štedionica" u opštini Svrljig, subvencioniranje i povraćaj kredita za kredite preko "Poštanske štedionice",
  • Ko učestvuje i o čemu se govori u briselskom dijalogu,
  • Ovlašćenja predsednika u pregovorima u Briselu, rasprava o Kosovu u Narodnoj skupštini u poslednje dve godine, promenjen format briselskih pregovora, zašto državni vrh ne pozove rusku vojnu misiju u Srbiju da obezbedi bezbednost za građane Srbije
  • Mišljenje ministarstva na odluku Skupštine grada Niša o određivanju naziva naseljenog mesta
  • Preuzete i ispunjene obaveze Srbije i Prištine iz Briselskog sporazuma, države koje su povukle priznanje nezavisnosti Kosova, broj zaštićenih dobara ili teritorija na teritoriji Srbije
  • Primena Zakona o javnoj svojini, spisak novih vlasnika državne imovine kojom je upravljao DIPOS, snimci nasilja nad Aleksandrom Jerkov
  • Sredstva kojima je plaćen put gradonačelnika Paraćina i Šapca na sednicu Komiteta za lokalnu upravu Saveta Evrope
  • Dokument kojim su građani ovlastili Aleksandra Vučića da učestvuje u pregovorima, uniforma ministra odbrane, neizgrađeni putevi u selu Tulari u opštini Ub, pomoć osobama sa invaliditetom koje su prijavile slučaj porodičnog nasilja, kolegijum Narodne skupš
  • OBRAĆANJA

    ...
    Srpska radikalna stranka

    Nikola Savić

    Poslanička grupa Srpska radikalna stranka
    Dame i gospodo narodni poslanici, danas razmatramo vrlo osetljive zakone, gde treba razlučiti dve stvari. Prva stvar je humanizam lekara i humanizam medicinskog osoblja koji niko ne dovodi u pitanje. Druga stvar je etičnost svega onoga što se predviđa ovim zakonom.

    S obzirom na razvoj nauke, tehnologije, pre svega, elektronike, informacionih tehnologija, možemo pretpostaviti da će jedan od narednih koraka biti da će se čovek, u bukvalnom smislu, stopiti sa mašinom. Čovek i mašina činiće jedno stvorenje i čovek će postati kiborg tj. jedna kombinacija robota biološkog i mehaničkog porekla. Na ovakav način čovek će polako kao ličnost, kao stvorenje koje poznajemo nestati. Čak ni Salvador Dali nije, poznati slikar, mogao da predvidi ovakve stvari u svojim slikama, kao što to pokazuje realnost i kao što će do toga doći.

    Uveravam vas da je ovim zakonom, njegovim donošenjem upravo krenula ovakva stvar. Bez obzira na to da li naši lekari shvataju ili ne shvataju, bez obzira na njihov humanizam, moram da kažem da iz svega ovoga sledi i da se na ovakav način narušava božija volja, a to je stvar o kojoj treba da se diskutuje i, dakle, u pitanju je etičnost ovih zakona, a ovde ministar i niko iz Vlade o tome ne govori. Hvala.
    ...
    Socijaldemokratska partija Srbije

    Vladimir Marinković

    Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
    Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik LJubinko Rakonjac.
    Da li neko želi reč?
    Danijela Stojadinović, izvolite.
    ...
    Socijalistička partija Srbije

    Danijela Stojadinović

    Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije
    Hvala, predsedavajući.

    Podržala bih ovaj amandman kolege Rakonjca. Imali smo zaista nameru svi, ovi amandmani SPS, da na neki način uokvirimo i obezbedimo jednu garanciju kvaliteta i sigurnosti u ovoj veoma osetljivoj zdravstvenoj oblasti, kao što su ljudske ćelije i tkiva i njihova upotreba u sprečavanju i lečenju različitih bolesti.

    Možda nije dovoljno pominjano, ali bih ovom prilikom istakla jednu značajnu novinu u ovom zakonu, a to je uvođenje jedinstvenom informacionog sistema za sačinjavanje i vođenje republičke liste čekanja za primaoce tkiva i značajno je unificirati kodove i sistem identifikacije davaoca i primaoca ljudskih ćelija i tkiva kako bi se omogućilo praćenje od davaoca do primaoca. Zahvaljujem.
    ...
    Socijaldemokratska partija Srbije

    Vladimir Marinković

    Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
    Hvala.
    Na član 1. amandman je podnela narodni poslanik Aleksandra Belačić.
    Da li neko želi reč? (Ne.)
    Na član 1. amandman je podnela narodni poslanik Ružica Nikolić.
    Izvolite, koleginice.
    ...
    Srpska radikalna stranka

    Ružica Nikolić

    Poslanička grupa Srpska radikalna stranka
    Zahvaljujem, gospodine Marinkoviću.

    Dame i gospodo narodni poslanici, ovim članom Predloga zakona uređuju se uslovi za postizanje kvaliteta i sigurnosti u oblasti ljudskih ćelija i tkiva za primenu kod ljudi. Amandman koji smo podneli odnosi se na primenu ćelija i tkiva sa ciljem obezbeđivanja zaštite zdravlja ljudi. Ovakvom formulacijom, odnosno amandmanskim rešenjem smo pokušali da ovaj zakonski tekst preciziramo, jer su uslovi, pod kojima su se poslovi iz ove oblasti mogli obavljati, bili loše definisani, što se odrazilo na dugogodišnju lošu praksu, da se u zdravstvenim ustanovama sprovode postupci u ovoj oblasti.

    Zbog toga smatramo da ste trebali da prihvatite i ovaj amandman i nemojte da se dogodi da se ovim zakonom nastavi dugogodišnja loša praksa prilikom primene.

    Takođe, preciziranje i jedna od naših zamerki jeste kada je u pitanju inspekcijski nadzor i uslovi u pogledu stručne osposobljenosti i stručnog usavršavanja inspektora. Takođe smo i tu tražili da se bolje precizira kada je u pitanju specijalizacija, znači, nije navedena oblast.

    Kod uništenja ljudskih ćelija i tkiva navodi se, kaže: „Nakon obavljenih pojedinih terapijskih postupaka preostale ljudske ćelije i tkiva mogu se uništiti“. Pod pojmom „mogu“ ne navodi se eksplicitno koji su razlozi koji koji nas navode na proceduru uništenja da je obavimo, kao i oni koji da ih ne obavimo. Zahvaljujem.
    ...
    Socijaldemokratska partija Srbije

    Vladimir Marinković

    Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
    Hvala koleginice Nikolić.
    Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Šešelj.
    Da li neko želi reč? (Ne.)
    Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Dubravko Bojić.
    Izvolite prof. Bojiću.
    ...
    Srpska radikalna stranka

    Dubravko Bojić

    Poslanička grupa Srpska radikalna stranka
    Hvala.

    Uvažene kolege narodni poslanici, govoreći u prethodnom javljanju o ustanovi koja sa velikim uspehom obavlja transplantacije srca, reći ću vam da se ime te ustanove i zdravstvene institucije nalazi zapisano u istoriji evropske i svetske transplantologije. Najveći problem u celoj ovoj priči je nedostatak organa.

    Dodao bih da je Hrvatska manja od Srbije, a da ima dva transplantaciona centra - KC „Rebro“ i „Dubravu“. Mada se Hrvatska po broju donora, odnosno darivalaca ovih organa nalazi u samom vrhu.

    Da se razumemo, iskustva i ne samo naša u ovoj oblasti nisu prevelika, jer se radi o novoj disciplini zasnovanoj na najvišim standardima medicinske nauke i prakse i koja ima veliki značaj i perspektivu. I ne samo perspektivu intenzivnog razvoja, nego i perspektivu pre svega velikih mogućnosti za lečenje ljudi.

    Ova oblast ljudskih ćelija i tkiva do sada je bila uređena Zakonom o transplantaciji ćelija i tkiva iz 2009. godine. Šta se čekalo toliko godina? Koliko je upropašćeno organa koji su mogli nekome spasiti život? Kao i obično Vlada kasni i predlaže zakone kada to njoj odgovara ili kada je pritisnuta od EU, pa pod teretom moranja, usaglašavanja i usklađivanja sa propisima EU.

    Srpska radikalna stranka je apsolutno protiv ovakve prakse i načina rada. Kao najvažnija karika u celom ovom lancu je donor, davalac i mi mislimo da to treba da ostane na doborovoljnoj osnovi zbog ranije iznesenih razloga i da apsolutno ostane stvar ličnog izbora svog pojedinca. Hvala.
    ...
    Socijaldemokratska partija Srbije

    Vladimir Marinković

    Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
    Hvala prof. Bojiću.
    Reč ima dr Dušan Milisavljević. Izvolite.
    ...
    Demokratska stranka

    Dušan Milisavljević

    Poslanička grupa Demokratska stranka
    Poštovani predsedavajući, gospodine ministre, koleginice i kolege narodni poslanici, upravo u prethodnom izlaganju našeg kolege ste čuli nekoliko tačnih informacija. Čuli ste da Hrvatska, iako duplo manja po broju stanovnika, ima veliki broj donora i ima razvijen transplantacioni program. Ono što sam ja i prepodne pričao to je upravo zato što je Hrvatska promenila Zakon o transplantaciji, zato što je napravila Predlog zakona o kome mi danas raspravljamo.

    U parlamentu, ponavljam, mene interesuje šta je interes običnog građanina koji je trenutno nevidljiv za republičku administraciju. U fokusu su mi 2.000 ljudi, 2.000 pacijenata koji treba da dođu do organa, koji ne mogu da dođu do organa. Jedino mogu da dođu do organa da nabave novac, tj. da se sakupi humanitarna akcija, da odu negde u inostranstvo. Ono što mene kao lekara interesuje, i ovaj mikrofon koristim isključivo zbog toga, je da se Predlog zakona promeni u Srbiji, da se srpskim lekarima omogući da pomažu pacijentima, da građani Srbije ne moraju da idu u Beč, ili da idu u Pariz, ili da idu u Nemačku, da se ne maltretiraju, da tamo ne budu građni drugog reda, pacijenti drugog reda, nego da budu operisani u Srbiji.

    Znači, 2.000 pacijenata čeka na neki organ. Ja upravo, ponavljam, ovaj mikrofon koristim da pričam u njihovo ime. Ako bi mi imali veći broj donora, ako bi potencijalno srpski lekari mogli da leče te pacijente, spominjali ste i centar za koji se zalažete da bude uključen u transplantacionu mrežu ustanova gde bi se vršile transplantacije. Znači, naši građani bi imali šansu da se leče u našim bolnicama. Naše bolnice, ja konkretno govorim za KC u Nišu imaju jednu od najsavremenijih bolnica na Balkanu, što se tiče transplantacija i uslova da se radi.Problem je što mi nemamo dovoljno donora, nemamo dovoljno organa gde bi mogli da spasemo ljudima živote.

    Ono što mnogi ne znaju to je da ti ljudi ne mogu da dođu do Skupštine, ne mogu da dođu do ministarstva, nego vode borbu protiv svoje bolesti u četiri zida sa svojom familijom i u velikom procentu gube tu borbu, gube život. Izlaza je upravo razvijanje jednog dobrog transplantacionog programa i mogućnost da Srbija bude u ravni sa razvijenim evropskim humanim zemljama koje su ovaj zakonski predlog usvojile.

    Ja svako izlaganje u toku dana završavam i ukazujem na sjajnu humanost donacije i donatorstva. Kroz ovaj primer, mislim da je neko, spomenuo bih dve sestre bliznakinje gde je transplantirana materica. Jedna je rođena sa matericom, druga je rođena bez materice, da je sestra posle tri svoje trudnoće odlučila da donira svoju matericu svojoj sestri bliznakinji. Jedna i druga imaju trideset sedam godina. Uspešno je urađena transplantacija materice kod nas. Ona je rodila bebu. Nema ništa lepše za lekara nego da uspe tako nešto. Takva jedna sofisticirana operacija je urađena i jedan novi život se rodio.

    Ovde govorimo o borbi za život naših pacijenata. Mene apsolutno ne interesuju bilo kakvi komentari, smicalice, podvale, doskočice, koji je čiji stav, kakva prava. Najveće ljudske pravo je pravo na život i ja u parlamentu ovaj mikrofon koristim upravo da se borim za pravo na život naših pacijenata koji imaju problem, a oni kada imaju problem sa transplantacijom organa moraju da nađu načina. Do sada su naši pacijenti za transplantaciju srca, jetre išli u inostranstvo. Primer male devojčice iz Koceljeve gde se ogroman novac sakupljao, gde je Republički fond sakupljao novac, gde je crkva sakupljala novac, gde je u Francuskoj prihvaćeno da se uradi transplantacija. Ta transplantacija je koštala 200 hiljada evra, plus 100 hiljada evra troškovi prevoza i boravka u Francuskoj.

    Ja kao lekar i kao narodni poslanik želim da se sve te intervencije rade u Srbiji i da naši pacijenti imaju šansu za jedan kvalitetniji i bolji život i nastavak života. Hvala puno.
    ...
    Socijaldemokratska partija Srbije

    Vladimir Marinković

    Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
    Hvala.
    Reč ima Vojislav Vujić. Izvolite.