Deseto vanredno zasedanje , 24.09.2018.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Deseto vanredno zasedanje

01 Broj 06-2/202-18

2. dan rada

24.09.2018

Beograd

Sednicu je otvorila: Maja Gojković

Sednica je trajala od 10:15 do 20:50

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Reč ima Aleksandra Tomić. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Aleksandra Tomić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Uvaženi predsedavajući, poštovani ministri i kolege poslanici, zbog javnosti i pokušaja da se dezavuiše javnost o tome kako postoji neko ekskluzivno pravo, prvo da navedete gde to piše da se ukida formula. To je jedno. Zato što tačno postoji deo člana zakona koji govori kada se primenjuje formula, znači i po kom osnovu, ali tačno postoji i u budžetu Zakon o budžetskom sistemu Republike Srbije da penzija ne sme i da se vezuju za bruto društveni proizvod koji je 11%, kod nas je 11,1% sa povećanjima.

Znači, kada bude ekonomski rast veći od 4% do kraja godine tada možemo formulu da primenimo. Ne možemo da primenjujemo formule, pa da isplaćujemo plate 13,4% bruto društvenog proizvoda, da ugrozimo budžet Srbije, da podižemo kredite, jer smo mi jedna odgovorna vlast. I danas upravo predstavnici MMF-a zajedno sa Narodnom bankom Srbije i Ministarstvom finansija na pregovorima o aranžmanu iz predostrožnosti koji vode računa upravo o tome da krajnje odgovorno vodimo svoje finansije. Znači, to je jedna stvar.

Socijalno odgovorna politika jedne države govori upravo o tome da ne smemo da ugrozimo građane Republike Srbije neodgovornim odlukama. Danas dajemo iz budžeta u PIO fond da bi isplatili povećanja penzija 28%, a u vaše vreme je to iznosilo 48%. Znači, zbog toga nijedna država, nijedan investitor nije želeo da dođe u Srbiju jer se zadužili budućnost svoje dece sa vašom neodgovornom politikom. Znači, nemojte da plasirate neistine penzionerima koje ljudi krajnje odgovorno znaju šta je uradila i SNS i Vučić u protekle godine i kako je obezbedila odgovorno i održivo finansiranje. Hvala vam.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala vam.
Povreda Poslovnika, Vladimir Marinković.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije
Povređen je član 107.

Samo sam želeo radi javnosti i radi kolega narodnih poslanika da pojasnimo ovaj deo oko formule. Ne mogu da verujem da koleginica Videnović zloupotrebi na ovaj način Poslovnik i naravno celokupnu javnost i sve one koji gledaju Narodnu skupštinu.

Očekivao sam od nje da kao predstavnik socijaldemokratske opcije u parlamentu kaže ono što je istina. Znači, dužni smo govorimo istinu, a znate i sami da se formula ne primenjuje isključivo iz jednog jedinog razloga, da bi 40% onih penzionera koji primaju minimalnu penziju, da bi njima mogla da se poveća penzija.

To je jedina istina i molim vas da je ne zloupotrebljavate kada je u pitanju dalja skupštinska rasprava, jer se radi o zloupotrebi osećanja i prava naših najugorženijih građana, naših seniora, baka i deka koji imaju minimalne penzije. Ovo je put da te minimalne penzije povećamo.

Ne mogu da verujem da ste protiv toga i da na ovakav način kažete i govorite građanima Republike Srbije da vladajuća većina ima nameru da nešto zloupotrebi, da manipuliše. Naravno, ne živimo u komunizmu, živimo u tržišnoj privredi, u kapitalističkom društvu i kako stvari stoje koliko možete da vidite, imamo privredni rast u prvih šest meseci 4,9%. Naravno da ćemo povećavamo penzije, naravno da ćemo da povećavamo plate u javnom sektoru i ja vas samo molim da u ovom cenjenom domu govorimo istinu i da svi zajedno radimo u interesu najstarijih građana, a ne da zarad određenih političkih poena govorimo ono za šta i sami znamo da je netačno, da je neistina i da ne ide u korist naših građana, pogotovo vas molim da budete senzibilni kada su penzioneri, tu ne sme da bude nikakve razlike.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala vam.
Da li smatrate da sam povredila Poslovnik? (Ne.)
Reč ima ministar Đorđević.

Zoran Đorđević

Želim da vam kažem samo jednu stvar, koliko god se trudila opozicija, penzije se neće usklađivati 1% nego 4,5,6% i više posto koliko god ih to bolelo. To je prava istina za građane Srbije.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Po Poslovniku, Maja Videnović. Izvolite.
...
Demokratska stranka

Maja Videnović

Poslanička grupa Demokratska stranka
Hvala predsednice.

Po istom osnovu po kome je potpredsednik vaš kolega Marinković dobio reč rekavši da je povreda Poslovnika, zapravo obrazlagajući, pokušavši da mene instruira na koji način bi trebalo da ja govorim, što je simpatično, kolega. Dobar pokušaj koji je propao u samom vašem startu.

Pozvali ste se da bi trebalo da govorimo istinu i ako je to povreda Poslovnika onda ste na najdrastičniji mogući način prekršili povredu Poslovnika time što ste vi rekli nešto što je potpuna neistina. Citiram ono što je ova vladajuća većina donela nama i građanima Srbije ovde o čemu mi pričamo, a to je da Vlada prebacuje sa nadležnost Vladi da odlučuje o usklađivanju penzija do dostizanja finansijske održivosti sistema.

Pitam, a vidim da ste se kvalifikovali kao neko ko je prilično informisan, odgovorite mi vi ili ministre vi ako ste u stanju da bar na ovo pitanje odgovorite – šta to znači finansijska održivost sistema?
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Dobro, pošto mi niste za minut i nešto rekli ni član Poslovnika koji smatrate da je povređen, a počeli ste da komunicirate sa svima u sali, što takođe nije predviđeno povredom Poslovnika. Zahvaljujem se.
(Maja Videnović: Molim vas da mi dozvolite da završim.)
Reč ima narodni poslanik Stanija Kompirović.
...
Srpska napredna stranka

Stanija Kompirović

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Zahvaljujem predsedavajući.

Uvaženi ministre sa saradnicima, dame i gospodo narodni poslanici, set predloga zakona o izmenama i dopunama koji se nalaze ispred nas podsećaju nas na vreme u kome živimo, na izazove koji su pred nama, na teret koji smo uspeli da savladamo zahvaljujući politici našeg predsednika Aleksandra Vučića, njegovoj težnji da nam izgradi stabilno društvo u kome bolje živimo.

Sprovedene su mere štednje uz velike napore građana i penzionera koje će prestati da važe 30. septembra 2018. godine Zakonom o privremenom uređivanju načinu isplata penzija što će i dovesti do povećanja penzija. Osnovni cilj reforme penzijskog i invalidskog osiguranja koji se sprovodi od 2002. godine u više faza, 2003, 2005, 2010. i 2014. godine imao je za cilj da stvori uslove za dugoročnu, ekonomsku održivost penzijskog sistema, pravnu sigurnost i bolji socijalni položaj sadašnjih i budućih generacija penzionera.

Merama reforme podignuta je starostna granica za odlazak u starosnu penziju za oba pola na 65 godina starosti za muškarce, odnosno postepeno podizanje starosne granice za žene na 65 godina za šest meseci godišnje. Pooštreni su i uslovi za sticanje i ostvarivanje prava na invalidsku penziju, uvedena je prevremena starosna penzija sa trajnim umanjenjem penzija, pooštreni uslovi za porodičnu penziju. Zakon o izmenama i dopunama koji je stupio na snagu 1. januara 2015. godine dao je veoma pozitivne rezultate koji su omogućili dalje planiranje izmene i dopune zakona da bi se otklonili negativni efekti pomenutog zakona za pojedine korisnike penzija. Izdvajajući predložene izmene i dopune navešću neke od članova koji su doveli do naročite promene u obračunu penzija.

U fondu PIO preko jedne trećine lica koja se odlučuju za samostalno uplaćeni doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje. Ti isti doprinosi nisu redovno plaćani. Izmenom ove odredbe svojstvo osiguranika ne prestaje ako dospeli doprinos ne plati u roku od šest meseci po dospelosti, a najranije sa danom kada su doprinos plaćali, što je u skladu sa načelom pravne sigurnosti i efikasnosti.

Izmenjen je i član 4. kojim se menja odredba da bi se zaštitili zaposleni koji rade najteže poslove a kojima se staž računa sa uvećanim trajanjem 12/18. Tim licima se starosna granica snižava do 50 godina, a ako se u trenutku prestanka radnog odnosa radili na tim radnim mestima i ako su na istim proveli najmanje dve trećine radnog vremena.

Takođe, otkloniće se i veliki problem donošenja privremenih rešenja zbog nedostataka podataka o prosečnoj zaradi za godinu kojom se ostvaruje pravo na penziju. Prevazilazi se određivanje godišnjeg ličnog koeficijenta za tu godinu tako da se ne čeka kraj kalendarska godina. Takođe, oročava se privremenost rešenja na maksimalno tri godine za ranije doneta privremena rešenja. Jedna od novina koja će biti sadržana u članu 7. i 42. jeste da se menja i da se ispravi nepravda prema licima kojima u matičnoj evidenciji nisu utvrđeni podaci o zaradama. Naime, umesto prosečne republičke zarade, odnosno minimalne zarade uzima se prosečni godišnji lični koeficijent koji se utvrđuje prema zaradama koje su postojale u matičnoj evidenciji Republičkog fonda PIO za svakog osiguranika posebno i na taj način bi se makar donekle ispravila nepravda. Naročito se odnosi na osiguranike sa područja Kosova i Metohije kao bivša profesionalna vojna lica.

Odredbama se predlaže i promena načina obračuna tzv. penala za osiguranike kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem a koji ostvaruju pravo na prevremenu starosnu penziju u smanjivanju visina penzija.

Pošto se ovim osiguranicima starosna granica za starosnu penziju snižava u zavisnosti od stepena uvećanja staža osiguranja, predlog je da se penali za osiguranike računaju u odnosu na tu sniženu starosnu granicu za svakog konkretnog osiguranika sa beneficiranim stažom umesto kao do sada i u odnosu na opštu starosnu granicu od 65 godina života, tako da ukoliko je osiguranik radio 30 godina na poslovima 12/14, znači, beneficirani radni staž, ima uslove za ostvarivanje prava na prevremenu starosnu penziju, a istovremeno ima 56 godina života, umanjenje bi se računalo u odnosu na sniženu starosnu granicu, a to je 62 godine života.

Znači, sve ove novine koje sam navela jednim delom iz ovog zakona koje predviđaju svoje dopune o PIO obezbediće veću pravnu sigurnost korisnika penzija i dovesti do broja smanjenja privremenih rešenja i ukidanje Zakona o privremenom uređivanju isplate penzija, što je rezultat pozitivnih, ekonomskih kretanja i pozitivne efektive na one koji su podneli najviši teret našeg društva, znači, podneli teret štednje, to su naši penzioneri. Zato pozivam kolege poslanike da u danu za glasanje podrže Predlog izmena i dopuna Zakona o PIO, kao i Zakon o visokom obrazovanju, koji će, takođe, doprineti da naši studenti koji su započeli studije završe u zakonskom roku. Zahvaljujem.