Prva sednica Drugog redovnog zasedanja , 04.10.2018.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Da li želite da se Narodna skupština izjasni u danu za glasanje? (Ne.)
Hvala.
Sada, u skladu sa članom 112, određujem pauzu od tri minuta. Hvala.
(Posle pauze.)
...
Socijalistička partija Srbije

Đorđe Milićević

Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo sa radom prema redosledu narodnih poslanika, prema prijavama za reč.
Reč ima narodna poslanica Jelena Žarić Kovačević. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Jelena Žarić Kovačević

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Zahvaljujem, predsedavajući.

Uvaženi ministre sa saradnicima, dame i gospodo narodni poslanici, proces EU integracija obuhvata i pregovore koji se odnose na životnu sredinu. Taj proces podrazumeva harmonizaciju propisa, izgradnju administrativnih kapaciteta, razvoj institucija, ali i obezbeđivanje finansijskih resursa.

Upravo izmene i dopune ovog Zakona o zaštiti životne sredine treba da prevaziđu razlike koje postoje između našeg zakonodavstva i pravila koja se primenjuju u EU. Osnovni cilj predloženih izmena i dopuna jeste da se omogući korišćenje sredstava iz predpristupnih fondova EU i sredstava IPARD fondova.

U 2014. godini održani su skrininzi za Poglavlje 27 - životna sredina i klimatske promene, a podskrining dokument je usvojen 2015. godine i poslat je Evropskoj komisiji.

Dakle, što se tiče zakonodavstva posebno su važni, ja bih bar naglasila, procesni aspekti prava životne sredine, koji obezbeđuju pravo na pristup informacijama, učešće javnosti prilikom donošenja odluka i odgovornost za štetu koja je pričinjena životnoj sredini.

Vrlo važne su i one oblasti koje su povezane sa kvalitetom vazduha, kontrolom zagađenja, tu je upravljanje vodama, upravljanje otpadom, genetskim modifikovani organizmi, ali je vrlo važna i saradnja i sa drugim zemljama po svim ovim pitanjima.

Do pre nekoliko godina životna sredina je bila problematično pitanje, odnosno problematično poglavlje, ali uz pokretanje nekih naših domaćih kapaciteta i uz pomoć nekih međunarodnih, preporučeno je otvaranje poglavlja. I, otvaranje ovog poglavlja predstavlja veliki izazov za Srbiju, jer ako uzmemo samo za primer upravljanje otpadom, možemo da znamo da u oblasti upravljanja otpadom moramo izgraditi više regionalnih sistema za upravljanje otpadom, sisteme za recikliranje otpada i korišćenje istog u energetici i proizvodnji, zatvaranje divljih deponija i bezbedno uklanjanje opasnog otpada.

Dakle, postoje neki planovi. Plan je da do 2028. godine sav otpad bude na sanitarnim deponijama, a moramo da znamo da mi godišnje proizvedemo 2,5 miliona tona otpada, a do 2030. godine neki plan je da budemo u mogućnosti da recikliramo čak polovinu tog otpada. To, naravno, podrazumeva izgradnju posebnih kapaciteta, to podrazumeva rad na projektima i, naravno, podrazumeva povlačenje sredstava iz fondova EU.

Naravno da bi učinak bio kompletan, lokalna samouprava mora da prati sve te propise, mere i potrebe koje se javljaju u oblasti životne sredine. Ja bih samo rekla da, evo, skoro je u Nišu Gradsko veće odobrilo četiri miliona dinara za uklanjanje divljih deponija.

Naime, na teritoriji svih pet gradskih opština u Nišu postoje 23 divlje deponije. Inicijativu za ovakav projekat dao je Sekretarijat za zaštitu životne sredine, pripremio plan po kome će JKP „Medijana“ postupiti i oni će ukloniti te divlje deponije sa teritorije grada.

Lokalne samouprave, naravno, očekuju pomoć ministarstva i naročito se ta pomoć odnosi na finansiranje neke projektno-tehničke dokumentacije. To je potpuno jasno. Zato je dobro što je budžet ministarstva povećan ove godine za nekih 16%, ali smatram da bi trebalo da se radi još više na povećanju budžeta tog ministarstva.

Dakle, radi se o vrlo važnoj oblasti za proces pristupanja Srbije EU, ali se ovde govori o oblasti koja je jako važna za poboljšanje životnog standarda naših građana.

Ja ću detaljnije govoriti u raspravi u pojedinostima, a sada bih samo želela da kažem da davanjem podrške ovom predlogu zakona, zapravo, mi dajemo podršku zdravijem i kvalitetnijem životu, a svakako, mere Vlade Srbije, koje postoje u ovoj oblasti, zaslužuju svu pažnju i podršku u danu za glasanje. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Đorđe Milićević

Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Maja Videnović. Izvolite.
...
Demokratska stranka

Maja Videnović

Poslanička grupa Demokratska stranka
Gospodine podpredsedniče, gospodine ministre, koleginice i kolege narodni poslanici, moram da se pridružim žaljenju zbog toga što je ministar zdravlja, gospodin Lončar, procenio da ovo nije tema na kojoj bi trebalo da razgovara i odgovara poslanicima na ono što postavljamo kao pitanja, što je procenio da u ovom trenutku ima važnija posla. No, činjenica da on trenutno nije u sali svakako ne oslobađa od naše obaveze, o kojoj govorimo ovde u ime građana, da skrenemo pažnju na nekoliko stvari.

Dakle, ono što je i moja koleginica Aleksandra Jerkov malopre rekla, mislim da je jedna od suštinski najvažnijih stvari o kojoj bi trebalo da vodimo računa, a to je kada govorimo o ovakvim temama, apsolutna je obaveza i odgovornost svakog od nas da vodimo računa o svakoj reči, o svakom zarezu, o tonu na koji govorimo, o načinu na koji govorimo i potpuno je nedopustivo da dolazi od bilo koga, a posebno od ministra zdravlja, nažalost, u ovom trenutku u Vladi Republike Srbije, da govori na način koji se čita, da su beskrupulozne, nedokazane optužbe na račun onih koji su organizovali, pomogli, učinili, omogućili da se spase i jedan jedini život.

Nisam sigurna da je ministar zdravlja svestan posledica svojih reči, i to nije nešto što je proizvoljno tumačenje. To je nešto što možemo da se podsetimo da je govorio ministar u svom uvodnom obrazlaganju juče, to su stvari koje mi čitamo iz stenograma.

Znate, kada ministar kaže, vi pošaljete SMS poruku jer vam neko traži da lečite dete, a vaš novac ne ide da se leči to dete i vi o tome niste obavešteni, nego ide na kockanje u nekakv investicioni fond. Monstruozne su optužbe koje su o ovako nečemu koje je izgovorio bilo ko, a posebno ministar zdravlja. Prvo, niko nikome ne traži, nego nesrećna sudbina bilo kog građanina Srbije je dovela do toga da traži od građana Srbije solidarnost i humanost da se nekome, bilo kome pomogne, niko ne traži, nego građani sami u tome učestvuju, a posebno da vi kažete da ne ide novac u pomoć lečenju deteta ili bilo koga, nego da neko troši na kockanje je potpuno nedopustivo.

Drugo, kada ministar kaže – OK, hajde da pokrenemo akciju i da od sutra nadležno Ministarstvo, i pozvaće premijerku Brnabić, da oni od sutra krenu da kontrolišu… To nije kampanja, to je posao institucija. Ukoliko postoji bilo kakva sumnja u poslovanje ili u zakonitost bilo koga, to je posao nadležnih institucija da kontinuirano tako nešto prate, a ne kampanja jednog ministra ili jedne Vlade, da se blati i kriminalizuje svako ko se na bilo koji način i iz bilo kog razloga ne dopadne jednoj stranci i jednom čoveku.

Kada govorimo o ovome, nije ovo napad samo na Sergeja Trifunovića, koji je pomogao, omogućio, učinio da se nečiji život spase. Ovo je kampanja protiv humanosti, protiv solidarnosti, kampanja protiv najboljeg u nama, a to je da pomažemo jedni drugima kad je najteže, iako nemamo sistem, nažalost, koji bi svi zajedno trebalo da stvaramo, koji neće praviti razliku, a koji će predstavljati izveznost i sigurnost za svakog kome pomoć bude potrebna.

Ovo nije kampanja samo protiv jednog čoveka i jedne fondacije koja je spasila i pomogla ljudima. Ovo je kampanja da se posumnja i da se kriminalizuje nešto što bi trebalo da nam bude sveto svima i najosnovniji prioritet, ne kao građanima, nego i kao narodnim poslanicima čija je to obaveza, a to je da budemo humani i solidarni. Dolazi iz Vlade Republike Srbije nešto što su nedopustive odluke. Niste vi ni sudija, ni tužilac, ni vlasnik istine, vi ste ministar koga obavezuje zakon i molim vas, molim vas kao građanka i kao narodna poslanica, da budemo svesni posledica sopstvenih reči. Hvala vam.
...
Socijalistička partija Srbije

Đorđe Milićević

Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Zahvaljujem, koleginice Videnović.
Reč ima narodna poslanica Milena Turk, povreda Poslovnika. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Milena Turk

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Reklamiram povredu Poslovnika, član 107. koji kaže da je govornik na sednici Narodne skupštine dužan da poštuje dostojanstvo Narodne skupštine.

Ovde smo čuli prethodnu govornicu kako govori o kampanji protiv humanosti o kojoj se raspravljalo na ovoj sednici Narodne skupštine. Međutim, ja zaista moram da istaknem da se ovde ne radi o istinitim informacijama i da je upravo ova Vlada i ovo Ministarstvo zdravlja pokazalo najveći stepen humanosti upravo formirajući i osnivajući upravo ovaj Fond za lečenje pacijenata koji su oboleli od retkih bolesti.

Do 2012. godine nula pacijenata je bilo poslato, imalo šansu da se leči u inostranstvu. Godine 2012. izdvojeno je 130 miliona dinara, svake naredne godine sve više u ovom fondu.

Godine 2018. mi imamo dve milijarde dinara i 200 pacijenata već koji su dobili priliku da se o trošku države leče u inostranstvu. Ne samo to, o ovim pacijentima i o njihovom zdravstvenom stanju odlučuju timovi stručnjaka, dakle konzilijum koji se bavi i procenjuje njihovo zdravstveno stanje i koji je tip lečenja najbolji.

Ne samo to, Ministarstvo zdravlja ulaže u kapacitete naših lekara, u njihovu specijalizaciju, osposobljavanje, ulaže u kliničke centre ne samo tako što ih obnavlja, već što gradi nove, ulaže u opremu, dakle, na svaki način nastojimo da našim pacijentima pružimo najbolje uslove za lečenje. Naprotiv, ovaj fond i ova država i ova Vlada je optužena da se bavi politikanstvom i da je to što odvajamo sredstva u ovu namenu nešto loše. Mi samo kažemo da je važno da ukoliko postoji nekih zloupotreba, a radi se o javnom novcu da to treba da se ispita i da se utvrdi. Hvala vam.

(Marinika Tepić: Poslovnik.)
...
Socijalistička partija Srbije

Đorđe Milićević

Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Koleginice Tepić, čuo sam vas.
Mogu li da odgovorim koleginici Turk, ako dozvoljavate? Zahvaljujem.
Koleginice Turk, ukazali ste na povredu Poslovnika, član 107. - govornik na sednici Narodne skupštine je dužan da poštuje dostojanstvo Narodne skupštine.
Iz izlaganja u dva minuta shvatio sam da ste želeli da ukažete da je ugroženo dostojanstvo time što su izrečene netačne tvrdnje, što je vaše legitimno pravo, ali takođe smatram da ja lično nisam načinio povredu Poslovnika, jer ja nisam znao za ono o čemu ste vi govorili, a sa druge strane ne mogu unapred znati i pretpostavljati o čemu će koleginice i kolege poslanici govoriti tokom rasprave i tokom diskusije. Iz tog razloga smatram da nisam učinio povredu Poslovnika.
Moram da vas pitam – da li želite da se Narodna skupština u danu za glasanje izjasni o ukazanoj povredi Poslovnika? (Ne.)
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Marinika Tepić, povreda Poslovnika.
Izvolite.
...
Stranka slobode i pravde

Marinika Tepić

Poslanička grupa Klub samostalnih poslanika
Zahvaljujem, predsedavajući.

Smatram da ste prekršili član 27. koji vam nalaže da se starate o primeni Poslovnika, a to znači da vodite računa o tome da se u Narodnoj skupštini govori istina i samo istina. Sigurna sam da i vi, kao narodni poslanik, imate saznanja o prethodnom radu, naročito ove, Vlade čiji ste sastavni deo, odnosno vaši ministri, jer je prethodna govornika govorila apsolutno netačne podatke, interpretirajući nešto što bi trebalo da, po istini SNS, bude i zvanična istina.

Nije tačno da se deca nisu lečila u inostranstvu pre 2013. ili 2014. godine zato što je Zakon o igrama na sreću usvojen 2008. godine. Dakle, to je stari zakon i počeo je da se primenjuje 2009. godine…
...
Socijalistička partija Srbije

Đorđe Milićević

Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije | Predsedava

Koleginice Tepić…