PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 11.04.2000.

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

11.04.2000

Sednicu je otvorio: Dragan Tomić

Sednica je trajala od 11:00 do 16:10

  • TAGOVI

  • Prva sednica Prvog redovnog zasedanja (2000)
  • Utvrđivanje dnevnog reda Prve sednice Prvog redovnog zasedanja (2000)
  • Izbor člana Vlade Republike Srbije (2000)
  • Izbor člana Vlade Republike Srbije – glasanje (2000)
  • Predlog zakona o izboru saveznih poslanika u Veće Republike Savezne skupštine (načela) (2000)
  • Predlog zakona o izboru saveznih poslanika u Veće Republike Savezne skupštine (načela) – glasanje (2000)
  • Predlog zakona o izboru saveznih poslanika u Veće Republike Savezne skupštine (pojedinosti) (2000)
  • Predlog zakona o izboru saveznih poslanika u Veće Republike Savezne skupštine - glasanje (2000)
  • Predlog zakona o izmenama Zakona o igrama na sreću (načela) (2000)
  • Predlog zakona o izmenama Zakona o igrama na sreću (načela) – glasanje (2000)
  • Predlog zakona o izmenama Zakona o igrama na sreću (pojedinosti) (2000)
  • Predlog zakona o izmenama Zakona o igrama na sreću – glasanje (2000)
  • Predlog zakona o izvršenju popisa stanovništva_domaćinstava i stanova u 2001. godini u Republici Srbiji (načela) (2000)
  • Predlog zakona o izvršenju popisa stanovništva_domaćinstava i stanova u 2001. godini u Republici Srbiji (načela) – glasanje (2000)
  • Predlog zakona o izvršenju popisa stanovništva_domaćinstava i stanova u 2001. godini u Republici Srbiji (pojedinosti) (2000)
  • Predlog zakona o izvršenju popisa stanovništva_domaćinstava i stanova u 2001. godini u Republici Srbiji – glasanje (2000)
  • Predlog zakona o završnom računu budžeta RS za 1999. godinu (načela) (2000)
  • Predlog odluke o utvrđivanju nepokretnih kulturnih dobara od izuzetnog značaja (2000)
  • Predlog odluke o utvrđivanju nepokretnih kulturnih dobara od izuzetnog značaja – glasanje (2000)
  • Predlog odluke o utvrđivanju stare i retke knjige od izuzetnog značaja (2000)
  • Predlog odluke o završnom računu budžeta AP Kosova i Metohije za 1999. godinu (2000)
  • Predlog odluke o završnom računu budžeta AP Kosova i Metohije za 1999. godinu – glasanje (2000)
  • Predlog zakona o završnom računu budžeta RS za 1999. godinu (načela) – glasanje (2000)
  • Predlog zakona o završnom računu budžeta RS za 1999. godinu (pojedinosti) (2000)
  • Predlog zakona o završnom računu budžeta RS za 1999. godinu – glasanje (2000)
  • Izbor potpredsednika Narodne skupštine (2000)
  • Predlog odluke o utvrđivanju stare i retke knjige od izuzetnog značaja – glasanje (2000)
  • Izbor potpredsednika Narodne skupštine – glasanje (2000)
  • Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine (2000)
  • Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine – glasanje (2000)
  • OBRAĆANJA

    Vladimir Štambuk

    Jugoslovenska levica
    Mislim da nije dobro unositi naše lične odnose u raspravu. To što je neko dekan, to je sudbina.
    Molim vas, sve je objavljeno. Objavljeno je u našim časopisima na engleskom jeziku, na našem jeziku, postoji na Internetu, svako može da pročita, naravno ako zna jezik. Ali, objavljeno je sve na našem jeziku. Nema nikakvih tajnih klauzula. Nema ničeg van onoga što je objavljeno. Ako je neko našao neke druge varijante, to je druga priča.
    Da se razumemo oko Rambujea. Ja sam doživeo da je novinar na jednoj televizijskoj raspravi pitao mog kolegu šta je bilo u Rambujeu. Ja sam tu sedeo, ja koji sam 17 dana bio zaključan u Rambujeu. Nisam mogao da izađem iz onih 50 kvadratnih metara. U Rambujeu nije ništa potpisano, jer ništa nije bilo za potpis. Nema nikakvog dokumenta iz Rambujea. To što se vrti u Ujedinjenim nacijama, to su Francuzi i Amerikanci pustili svoju varijantu. Ali, u Rambujeu je veoma precizno rečeno: nije šest članica kontakt grupe usvojilo taj dokument. Prema tome, taj dokument nije zvaničan, jer o tom dokumentu nikad niko nije razgovarao.
    To što vi niste pročitali taj dokument, to je vaš problem. Pročitajte, pa ćete videti da takvih klauzula o kojima vi govorite - nema. Jer, kad bi postojale takve klauzule, verujte mi, Amerikanci bi već odavno bili ovde.

    Dragan Tomić

    Socijalistička partija Srbije | Predsedava
    Ima reč potpredsednik Vlade Vojislav Šešelj.
    ...
    Srpska radikalna stranka

    Vojislav Šešelj

    Ja sam se javio za reč da bi kritikovao gospodina Štambuka. Gospodine Štambuk, vi ste već dve godine dekan Fakulteta političkih nauka. I još uvek je Dragan Veselinov profesor na tom fakultetu!

    Vladimir Štambuk

    Jugoslovenska levica
    Štiti ga zakon.
    ...
    Srpska radikalna stranka

    Vojislav Šešelj

    Zakon ga ne štiti. Vi imate mnogo zakonskih osnova da sprečite da strani plaćenici budu profesori Fakulteta političkih nauka. Zakon je pružio te mogućnosti. Vi ste odgovorni što je on još uvek profesor. Vodite računa, vi ste obavezni da sprovedete zakon do kraja. Dobro znate da prima novac iz inostranstva, dobro znate da pripada petoj koloni, dobro znate da od srpskih neprijatelja prima naloge kako da deluje protiv srpske države i srpskog naroda. Vi imate zakonsku podlogu da taj problem rešite.
    Drugo, on ovde zasipa lažima ceo dan narodne poslanike. Ako zasipa narodne poslanike lažima, pred televizijskim kamerama notornim lažima, kao što je ova laž oko Vojnotehničkog sporazuma, onda je osnovana pretpostavka da studente na fakultetu neprekidno truje raznoraznim lažima.
    Ja sam glasao protiv Vojnotehničkog sporazuma i protiv plana Černomirdin-Ahtisari. Glasala je protiv cela Srpska radikalna stranka. Napisao sam knjigu o svemu onome što je prethodilo Rambujeu i o Rambujeu, i o sva tri sporazuma koja su potpisana.
    Sve ono što je za nas bilo relativno povoljno, tek čeka da bude realizovano. Kao što je raspoređivanje naše vojske, naše policije, bez obzira koliki to budu kontigenti. Ovde izaći, tako ne trepnuvši lagati, može samo neko ko nema apsolutno nikakvog morala. Nije sada moralna kategorija pravo pitanje povodom toga ko će biti profesor na fakultetu, a ko neće. Nego, činjenično stanje, ko je strani plaćenik, a ko nije. Onaj ko prima novac, za koga postoje dokazi da prima novac i ko učestvuje u svim oblicima specijalnog psihološkog rata protiv naše zemlje, jednostavno ne može da ostane na fakultetu.
    Vi mislite sutra da dođe Dragan Veselinov na vlast da biste vi ostali, varate se. (Smeh.) Zašto onda da mi tetošimo takve kao što je on, zašto? To je ključno pitanje. (Aplauz.)

    Dragan Tomić

    Socijalistička partija Srbije | Predsedava
    Zahvaljujem. Da li još neko želi reč? narodni poslanik Tomislav Nikolić.
    ...
    Srpska radikalna stranka

    Tomislav Nikolić

    Dame i gospodo narodni poslanici, još od prvog višestranačkog saziva ove skupštine od 1990. godine u njoj ima izdajnika poslanika. Taj broj se kreće od 30 do 50, kako kada. Ovog puta je ta grupa otprilike tolika, ali su svi ostali dovoljno pametni da, s obzirom na to da celokupna javnost zna da su izdajnici, ne pojavljuju se u ovoj skupštini. I izdajništvo i podaništvo je palo na Veselinova i na njegovu šačicu.
    Nema demokratskije zemlje u svetu, ni u jednoj zemlji u svetu ne bi moglo da se desi da neko celog dana izlazi za govornicu i bruka svoju zemlju, osuđuje za najveći čin, za odbranu zemlje, osuđuje Skupštinu. Vladu ima pravo da osuđuje, naravno, ali osuđuje Skupštinu za odluke koje je donela, odluke na kojima nam zavidi čitav svet. To radi danas celoga dana gospodin Veselinov.
    U Ruskoj dumi patriotski raspoloženi deputati pretukli su deputata Javlinskog iz proNATO stranke, zato što je loše govorio o Srbiji. A ovde, u srpskom parlamentu, gospodin Veselinov otvoreno govori protiv svoje zemlje i protiv svog naroda.
    Jednog dana, gospodine Veselinov, žrtvovaću političku karijeru. Vreme je da izdajnike neko iz ove skupštine izvede. Najlakše je ako vas neko bude vukao za bradu. Ja bih mnogo više voleo da mogu onog najvećeg izdajnika, među vama, da izvedem vukući ga za bradu, ali taj trenutno nije poslanik.
    Žao mi je, gospodine Veselinov, ako se to bude slomilo na vama. (Aplauz.)

    Dragan Tomić

    Socijalistička partija Srbije | Predsedava
    Dosta je više replika. Da završimo tačku dnevnog reda. Željko Simić, ministar kulture.

    Željko Simić

    Socijalistička partija Srbije
    Poštovani predsedniče, uvaženo predsedništvo, hteo bih samo nekolikim rečima da objasnim o čemu je zapravo reč, jer u svojstvu predlagača nisam želeo da oduzimam vaše vreme. Ne zbog toga što vi niste spremni da ga za tako važnu stvar odvojite, nego zato što su pred vama bila dva predloga odluka, a ne zakona, kako su oni koji su osporavali odluku hteli da je prikažu.
    Zbog toga što se smatralo da su odluke koje su pred vama toliko jasne da im nije potrebno bilo kakvo objašnjenje. One su jednostavno, kada je reč o nepokretnim objektima, od izuzetne kulturne važnosti, paradigma za ono što smeta našim neprijateljima, a to je slobodarski duh i napor u svakom trenutku da se odupremo onima koji su želeli u toku naše prošlosti da nas porobe.
    Na izvestan način ta prošlost se ponavlja i nije slučajno što oni nisu želeli da usvoje ovu odluku, što su glasali protiv te odluke, jer se ne radi samo o materijalnim objektima, o dvema kućama, nego o kućama koje simbolizuju naš slobodoljubivi otpor protiv bilo kakvog oblika porobljavanja, koji ne samo da je na delu bio prošle godine, nego se nastavlja u različitim oblicima, pa čak i pod krovom ove visoke institucije.
    Ako neko ko sebe smatra i naziva patriotom dovodi u pitanje objekte koji su prava metafora našeg slobodoljubivog duha, onda on ne samo da ide protiv tih objekata koji imaju nesumnjivi istoriografski značaj, nego protiv naše želje da se odupremo neprijatelju i ostanemo slobodni, kao što smo i do sada bili. Hvala vam još jednom.

    Dragan Tomić

    Socijalistička partija Srbije | Predsedava
    Zahvaljujem. Da li još neko želi reč? (Ne želi.)

    Zaključujem jedinstveni pretres. Molim narodne poslanike da, radi utvrđenja kvoruma, postave kartice u poslaničke jedinice. Imamo kvorum.

    Stavljam na glasanje Predlog odluke o utvrđivanju stare retke knjige od izuzetnog značaja.

    Za 173, protiv jedan, uzdržan niko, tri nisu glasala, ukupno je prisutno 177 narodnih poslanika.

    Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova usvojila Predlog odluke o utvrđivanju stare retke knjige od izuzetnog značaja.

    Prelazimo na 9. tačku dnevnog reda: - IZBOR POTPREDSEDNIKA NARODNE SKUPŠTINE REPUBLIKE SRBIJE

    Podsećam vas da je Narodna skupština Republike Srbije, na Prvoj sednici Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 1999. godini, održanoj 9. novembra 1999. godine, saglasno članu 37. stav 1., a u vezi sa članom 33. stav 3. Poslovnika, konstatovala da je narodnom poslaniku Ištvanu Išpanoviču, podnošenjem ostavke, prestala funkcija potpredsednika Narodne skupštine Republike Srbije.

    Pošto Narodna skupština, prema članu 17. Poslovnika, treba da ima četiri potpredsednika, potrebno je da se izabere još jedan potpredsednik Narodne skupštine.

    Obaveštavam vas da sam, u skladu sa članom 18. Poslovnika Narodne skupštine, primio jedan predlog kandidata za potpredsednika Narodne skupštine, čime su se stekli uslovi da Narodna skupština, na današnjoj sednici, sprovede postupak za izbor jednog potredsednika Narodne skupštine.

    Predlog kandidata za potpredsednika Narodne skupštine vam je uručen.

    Kao što ste videli, za potpredsednika Narodne skupštine predložen je narodni poslanik Miladin Zarkov, član Srpske radikalne stranke, koga je svojim potpisima predložio 71 narodni poslanik.

    Podsećam vas da, prema članu 19. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, izvestilac predlagača ima pravo da obrazloži predlog.

    Da li izvestilac predlagača, Stevo Dragišić, predsednik poslaničke grupe Srpske radikalne stranke, želi da obrazloži predlog kandidata za potpredsednika Narodne skupštine? Želi.