PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 30.03.2001.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

4. dan rada

30.03.2001

Sednicu je otvorio: Dragan Maršićanin

Sednica je trajala od 10:15 do 00:00

  • TAGOVI

  • Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2001. godinu (pojedinosti) (2001)
  • Prva sednica Prvog redovnog zasedanja (2001)
  • Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2001. godinu – glasanje (2001)
  • Predlog zakona o korišćenju sredstava agrarnog budžeta u 2001. godini (načela) – glasanje (2001)
  • Predlog zakona o korišćenju sredstava agrarnog budžeta u 2001. godini (pojedinosti) (2001)
  • Predlog zakona o akcizama (načela) – glasanje (2001)
  • Predlog zakona o akcizama (pojedinosti) (2001)
  • Predlog zakona o korišćenju sredstava agrarnog budžeta u 2001. godini – glasanje (2001)
  • Predlog zakona o akcizama – glasanje (2001)
  • Predlog zakona o porezu na promet (načela) - glasanje (2001)
  • Predlog zakona o porezu na promet (pojedinosti) (2001)
  • Predlog zakona o izmenama Zakona o javnim prihodima i javnim rashodima (načela) – glasanje (2001)
  • Predlog zakona o izmenama Zakona o javnim prihodima i javnim rashodima (pojedinosti) (2001)
  • Predlog zakona o izmenama Zakona o javnim prihodima i javnim rashodima – glasanje (2001)
  • Predlog zakona o porezu na promet – glasanje (2001)
  • Predlog zakona o obimu sredstava i učešću opština i gradova u porezu na promet u 2001. godini (načela) – glasanje (2001)
  • Predlog zakona o obimu sredstava i učešću opština i gradova u porezu na promet u 2001. godini (pojedinosti) (2001)
  • Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije (2001)
  • Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije – glasanje (2001)
  • Predlog odluke o narodnim poslanicima na stalnom radu u Narodnoj skupštini Republike Srbije (2001)
  • Predlog odluke o narodnim poslanicima na stalnom radu u Narodnoj skupštini Republike Srbije – glasanje (2001)
  • Predlog zakona o obimu sredstava i učešću opština i gradova u porezu na promet u 2001. godini – glasanje (2001)
  • Poslanička pitanja (2001)
  • OBRAĆANJA

    Dragan Maršićanin

    | Predsedava
    Ako se više niko ne javlja za reč, stavljam na glasanje ovaj amandman.
    Za 22, protiv 124, uzdržanih jedan, nije glasalo 12, ukupno 159 narodnih poslanika.
    Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
    Na član 15. amandmane, u istovetnom tekstu, podneli su narodni poslanici Stevan Kesejić, Goran Cvetanović, Vitomir Plužarević, Petar Jojić, Veroljub Arsić, Gordana Pop-Lazić, Vladimir Garčević, Rajko Baralić i Momir Radojičić.
    Ovaj amandman odbili su Odbor za finansije i predstavnik Vlade na sednici Odbora.
    Da li podnosilac amandmana želi reč? (Želi.)

    Stevan Kesejić

    Dame i gospodo narodni poslanici, amandman na član 15, gde predlažemo da se navedeni član briše, radi se o soli za ishranu. Polazeći od činjenice da je so za ishranu neophodna, isto kao i hleb i ostale životne namirnice, i da nedostatak soli direktno utiče na zdravlje i metabolizam organizma, pa dosta često može da utiče i na krajnje životne posledice, zbog toga bi bilo nehumano povećavati sve ove životne potrebe akcizama. Mnogo vam se nešto žuri, gospodo. Izgleda da ni soli ovom narodu ne treba, po vama.
    Posebno u članu 15, gde se govori o akciznoj vrednosti od 2 dinara, moram skrenuti pažnju da se takođe govori i o akciznim cenama za različito pakovanje, u ovom članu. Naime, pakovanje od jednog kilograma je dva dinara, što će reći da je srazmerno prema veličini pakovanja isto toliko uvećano za akciznu vrednost po jednom kilogramu. Čudi me da niste uveli i akcize na slanike, na manji slanik, na veći slanik, i kako je god slanik veći u domaćinstvu, da se tako određuje i cena akcize za so.
    Zbog toga predlažem da se član ovoga zakona o akcizama briše i da se oslobodi inače već prevelikih dažbina koje su nametnute od strane ovog predlagača. Dobro je poznato da so i hleb, kod Srba pravoslavaca, predstavlja još jedan simbol, gde domaćin dočekuje gosta uz so i hleb, i ako ništa drugo, trebali bismo zbog toga da pokažemo svoju dušu i oslobodimo so akciza, i omogućimo građanima da ta nužna životna potreba bude što pristupačnija građanima.

    Dragan Maršićanin

    | Predsedava
    Izvolite.
    ...
    Srpska napredna stranka

    Veroljub Arsić

    Srpska radikalna stranka
    Dame i gospodo narodni poslanici, mogu da vam kažem da sam se u najmanju ruku začudio kada sam video da se na kuhinjsku so uvodi akciza. Tu je sa nama i gospodin ministar zdravlja, koji je po struci lekar, i moraće da se složi sa mnom da je posle vode, kuhinjska jodirana so najvažniji hemijski element za opstanak ljudske vrste.
    Dame i gospodo poslanici, so za ljudsku ishranu se koristi i u prehrambenoj industriji, u celokupnoj prehrambenoj industriji, počev od pekarske industrije. Znači, posredno se uvodi akciza i na hleb. Od konditorske industrije, od suhomesnate industrije, uvodi se akciza čak i na naše zimnice. Možda vama taj iznos od dva dinara ne izgleda previše veliki po kilogramu. Iskoristiću kasnije priliku, kada se bude raspravljalo o Zakonu o porezu na lične dohotke, da vam dokažem kako od jednog dinara na kraju u maloprodaji budu tri. U to budite sigurni. Sad ode i ministar finansija, a hteo sam da ga pozovem za ovu govornicu da obrazloži ovom parlamentu i srpskoj javnosti zašto uvodi akcizu na hranu. Hvala.

    Dragan Maršićanin

    | Predsedava
    Izvolite.

    Gordana Pop-Lazić

    Srpska radikalna stranka
    Dame i gospodo poslanici, još jednom podsećam da akciza kao oblik oporezovanja pojedinih proizvoda trebalo bi da optereti samo luksuznu robu, kao i u svakoj normalnoj državi. To su zna se šta: cigarete, alkohol, bunde, krzno, zlato, dijamanti, brilijanti, ono što vi u DOS-u imate. Ali, so, kao osnovnu životnu namirnicu, opteretiti akcizom, je nešto što apsolutno potire postojanje akcize kao jedne vrste poreza. Ne može ekonomski da se objasni da akciza, ovde je profesor Popović, ministar nije tu, kako je moguće da se akcizom oporezuje nešto što nije luksuzno? Ne znam ko je vas vaspitavao, ali meni je moj deda u detinjstvu rekao - dete, prvo u kući moraš da imaš so, brašno, kvasac, šećer i gas. To vam je sve što je neophodno, kao osnovne životne namirnice, da možete da preživite. Mislim da bi ministar zdravlja morao da objasni, da se složi ili da ubedi ove druge predstavnike Vlade da je so životna namirnica od koje neposredno zavisi zdravlje ljudi, a on je valjda taj koji treba da se brine o zdravlju ljudi. Razumem da se uvodi akciza na alkohol, na benzin, na cigarete, ali i tu je trebalo praviti razliku između domaće proizvodnje i uvoznih proizvoda.
    Sam nam je predsednik Đinđić, predsednik Vlade, rekao da je lakše kontrolisati izlazak proizvoda iz fabrike iz domaće proizvodnje, nego prilikom uvoza i priznao da prilikom uvoza to ne može da kontroliše. Znači, trebalo je zaštititi domaću proizvodnju, a akcizom ocarniti uvozne proizvode. Mi se zaiste trudimo sa ove govornice da ukažemo javnosti da je ceo ovaj paket zakona u pitanju, koliko će to da ih košta, koliko će to da oguli kožu svih nas i građana Srbije. Pokušali smo da ubedimo Vladu i da se koriguje, koliko je to moguće. Vlada je ostala gluva, ali građani će zapamtiti ovo što smo im mi ovih dana uporno govorili, a nadam se da će se proceniti ko je taj koji ih je na kraju potpuno ogulio.

    Goran Cvetanović

    Srpska radikalna stranka
    Dame i gospodo narodni poslanici, ipak sam dužan kao lekar da par rečenica o soli kažem, kao jednom bitnom elementu ishrane. Pre svega, so je osnovna životna namirnica, koja spada u grupu od 65 artikala koji čine potrošačku korpu građana. Samim tim i sami znate koliko je od vitalnog značaja. Ja ću par rečenica o tome. Pre svega, najefikasniji način prevencije strume, za celokupno stanovništvo jeste upravo i jodiranje soli za kuhinjsku, veterinarsku i idnustrijsku upotrebu. Ova profilaksa je dovela do značajnog smanjenja učestalosti strume, odnosno gušavosti i kretenizma. Samo ću da vas podsetim da je enerska struma i dalje zastupljena u pojedinim delovima Srbije, a pre svega u reonu Kopaonika, Raške oblasti, neka sela u Mačvi, a bogme je ima i u Srbiji i u Crnoj Gori. Inače, u našoj zemlji, samo kolegi da dam radi informacije pošto očigledno nije informisan, je uvedeno obavezno jodiranje soli, i to zakonski je uvedeno obavezno jodiranje soli, zakonskom uredbom, a to je 10 miligrama kalijum jodida na kilogram soli, a to je upravo ta jodirana so. Kod radnika koji troše veću energiju  prilikom rada, potreba za solju je od 20 - 25 grama dnevno. Smanjenjem unosa soli smanjuje se unos i esencijalnih minerala, a pre svega mislim na natrijum i hlor. Na kraju, samo povećanje cene soli utiče u svakom slučaju na povećanje cene gotovih proizvoda, a to su pre svega mesne prerađevine, mlečni proizvodi i začinjena roba.

    Vitomir Plužarević

    Srpska radikalna stranka
    Dame i gospodo narodni poslanici, predlažem da se amandman 15. briše, ...

    (Predsednik: Šta da se radi? Amandman?)

    član, član 15, znači amandman je stavljen na taj član, da se taj član briše i da zbog ukupnog ekonomskog stanja i svega što se dešava u društvu ovo bude korist za naše ljude, odnosno za naš narod. Hvala.
    ...
    Srpska radikalna stranka

    Petar Jojić

    Srpska radikalna stranka
    Dame i gospodo narodni poslanici, nije beznačajno ukazati na činjenicu, da se budžet ne mora puniti baš zbog toga što treba cenu soli povećati za dva dinara više. Ja sam zbog toga smatrao za potrebno da uložim ovaj amandman i smatram da nema nikakvog razloga, bez obzira na teškoće u kojima se nalazimo, ali nije primereno podizati cenu soli, i to dva dinara po kilogramu. Hvala.

    Dragan Maršićanin

    | Predsedava
    Pošto se niko ne javlja za reč, stavljam amandman na glasanje.
    Za 21, protiv 107, uzdržanih tri, nije glasalo 22, ukupno prisutna 153 narodna poslanika.
    Prema tome, konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
    Na član 15. amandman je podneo narodni poslanik Lazar Marjanski.
    Ovaj amandman odbili su Odbor za finansije i predstavnik Vlade na sednici Odbora.
    Da li podnosilac amandmana želi reč? (Da.) Izvolite.

    Whoops, looks like something went wrong.