PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 04.10.2001.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

3. dan rada

04.10.2001

Sednicu je otvorio: Dragan Maršićanin

Sednica je trajala od 10:25 do 17:35

OBRAĆANJA

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Kako ste se prepoznali, gospodine Ivkoviću, kad nikog nisam pomenuo? Samo sam pomenuo grupu koja koja ima za cilj opstrukciju u  Skupštini, a prepoznaše se radikali.
Ima reč gospodin Ivković.

Branislav Ivković

Dame i gospodo poslanici, sve što je dobro za demokratiju i parlamentarizam u  Srbiji, za građane Srbije, dobro je i za poslanike Socijalističke partije Srbije. Prema tome, onaj građanin koji sa svojom porodicom živi u Leskovcu, Subotici, Zaječaru, Loznici i te kako razmišlja i zavisi od odluka koje donosi ovaj parlament, jer odluke ovog parlamenta definišu prostor u kojem funkcioniše privreda, svaki član njegove porodice, bilo da je đak, radnik ili je bolestan u određenom trenutku.
Mi smo, kao Socijalistička partija Srbije, prihvatili ideju da jedan zajednički tim svih parlamentarnih stranaka radi na određenim poboljšanjima poslovnika. I predlagač te ideje, predsednik Maršićanin, može da potvrdi da su naši predstavnici bili na oba sastanka. Istina je da predstavnici jedne parlamentarne grupacije nisu prisustvovali. Ali je sigurno da bi rešenja koja se daju, da je nastavio taj tim da radi, u kojem bi bili predstavnici i pozicionih i opozicionih parlamentarnih grupacija, bila mnogo drugačija, mnogo primerenija onim rečima koje su bitne za parlament, a to su sloboda i demokratija.
Zašto je Demorkatska stranka Srbije odlučila da sama na sebe uzme inicijativu da u javnosti, kao prioritet, stavi sve ono što poslanik izgovara za govornicom, da bi zamaglili suštinu da se 20 puta smanjuje pravo poslanika u vremenskom trajanju govora za govornicom? Neka to oni sami sebi objasne. Ali, nije dobro ni za njih, nije dobro ni za demokratiju ni parlamentarizam u Republici Srbiji.
Dozvolite da podsetim, 1994. godine, u vreme kada je Socijalistička partija Srbije činila većinu u parlamentu, poslovnik po kojem su svi u ovoj skupštini radili, manje-više i sadašnje pozicione partije su tada bile u opoziciji, a taj poslovnik je izglasan. Taj poslovnik je valjao sve do februara, do vanredne sednice, kada je prvi put izvršena restrikcija prava poslanika. Valjao je i do današnje sednice.
Mislim da smo došli do jedne situacije koja bi mogla da se izrodi na dobro. Predlažem predsedniku Republičke skupštine, gospodinu Maršićaninu, da možda ponovo pozove taj radni tim, sa istim predstavnicima, da ponovo pozovemo i predstavnike Srpske radikalne stranke, da se prekine ovo zasedanje, da ne trošimo novac poreskih obveznika, pa da se proba da se nađe rešenje. Mi jesmo za efikasniji rad. Ali, nismo da se pod pojmom efikasnijeg rada bukvalno ukinu prava narodnih poslanika da za ovom govornicom govore, pogotovo kad se zna da je ova govornica jedini prozor istine za građane Srbije. Hvala lepo.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Replika.
Ima reč gospodin Dejan Mihajlov.
Bez želje da učestvujem u raspravi, samo da objasnim, gospodine Ivkoviću: Potpuno sam saglasan. Vi ste se izjasnili da nema dogovora.

Dejan Mihajlov

Svakako, za Demokratsku stranku Srbije ima mnogo važnijih problema od promene poslovnika. To je problem Kosova i Metohije, problem budućnosti zajedničke države, nametnuti sukobi i problemi u Vojvodini, koji se otvaraju na jedan način koji ne priliči strankama koje su u Vojvodini, pad životnog standarda i mnoge druge stvari.
Znači, postoji puno problema sa kojima se DSS susreće, na koje ukazuje i na čijem rešavanju je insistirala, ne samo od trenutka kada je postala pozicija, već i u ono vreme kada je bila opozicija.
Ovo je naš prilog rešavanju tih problema. Ovo je naš način da se građanima Srbije poveća mogućnost da ti problemi budu rešeni u što kraćem vremenu i svako ko to ne razume, mogu da posumnjam da ima dobre namere. Ne želim ovde da govorim o tome šta je bilo, hoćemo da govorimo o onome šta će biti, i sigurno da ovaj poslovnik nije savršen, kao što ni jedan drugi, koji napravimo, neće biti savršen. Gotovo sam siguran, ni jedan poslovnik u Skupštini neće biti plod konsenzusa političkih stranaka, jer će uvek biti neka stranka koja će staviti primedbu i neće glasati za njega.
Ovde ne licitiram koja će to stranka biti, može da bude samo drugačija od onih koje su sada protiv ovog poslovnika, ali jednostavno, nešto mora da se uradi i moramo da krenemo nekim drugim putem brže, baš da bismo rešavali neke druge i veće probleme za građane Srbije.
Ovo se u jednom trenutku nametnulo kao prethodno pitanje, mi ga kao takvo gledamo, i ovo će otvoriti vrata za rešavanje nekih ozbiljnijih problema. Činjenica je, i DSS će biti spremna, ukoliko postoji spremnost kod svih ostalih predsednika poslaničkih klubova i kod svih ostalih poslaničkih klubova, da se sedne, da se prione na izradu jednog novog poslovnika, koji će biti plod rasprave na jednom od narednih zasedanja, da li će to biti prolećno zasedanje iduće godine, ali nemojte da upadnemo u tu zamku da se bavimo poslovnicima, odlukama o donošenju poslovnika, i svim ostalim stvarima, a da se ne bavimo suštinom.
Ovo je prethodno pitanje, da bismo mogli brže da krenemo u ono što se zove podizanje životnog standarda građana, i DSS, ako je to greh što hoćemo da podignemo životni standard građana, što hoćemo da građanima omogućimo da bolje žive, onda prihvatamo da je ovo greška što smo podneli, ali mislimo da nije greška, već mislimo da je ovo stvar koju su nam građani stavili u obavezu.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Ima reč gospodin Ivković (treće javljanje).

Branislav Ivković

Dame i gospodo, pretpostavljate, pošto ne mogurepliku na repliku, da sam odlučio da potrošim svoje pravo - pet minuta za treće javljanje. Ali, da se prvo držim teme dnevnog reda.
Ovo je poslovnik donet u novembru 1994. godine, poslovnik koji je omogućavao poslaniku da dva puta po deset minuta govori i da na svaki član bilo kog predloga zakona može podneti amandman i da može govoriti o amandmanu svakog svog kolege za ovom govornicom. Taj poslovnik je važio u nedemokratskoj, diktatorskoj, režimskoj, crvenoj Srbiji, sve do februara 2001. godine. Onda ste vi došli na vlast i doneli ste na vanrednoj sednici poslovnik kojim ste ukinuli pravo da mogu poslanici diskutovati na amandmane svojih kolega.
Sada ste nam predložili pravo koje, konkretno, narodnom poslaniku SPS-a, toj parlamentarnoj grupi, sa 370 minuta prava da govore u načelu o određenim zakonskim projektim, se svodi na 30 minuta, 43 sekunde po poslaniku. Ne možemo doći do govornice. Toliko o tome.
A sada o Kosovu i Metohiji i Vojvodini - draga gospodo iz DSS, vi ste u koaliciji sa svim parlamentarnim partijama u DOS-u došli na vlast i samim tim ste vi doveli na vlast sve, i Čanka, i celu ekipu, koja želi da pravi državu u državi Srbiji, i vi ste nam time problem ovoj zemlji dali. Ali, SPS je predložila svima vama, pa i DSS-u, da se hitno, još početkom septembra, održi vanredna sednica Skupštine Republike Srbije oko Kosova i Metohije i oko problema registracije. Jedino nam je SSJ odgovorila da podržava tu ideju. Nigde nije bilo ni jedne druge parlamentarne stranke.
Molim vas, a registracija je prva faza izbornog procesa, onaj ko se registrovao, on je priznao Hekerupov ustav, direktno u suprotnosti sa Deklaracijom, koju smo svi ovde, u ovoj skupštini, jednoglasno doneli. Jesmo li doneli i Deklaraciju i Rezoluciju o Kosovu i Metohiji? Svi ste glasali, 250 poslanika svih partija su to usvojili, a vaši lideri su pozivali na registraciju. Vi ste već, po Batiću, doneli odluku da idete i učestvujete na izborima. Molim vas, SRS je rekla da neće da ide, i mi. Tek toliko.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Ima reč narodni poslanik Zoran Radovanović.

Zoran Radovanović

Poštovani predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, prekršen je od strane predsednika Skupštine Ustav, odnosno prvo Poslovnik, član 28. stav 1. alineja 1. i alineja 4.
Ovde se ovako doslovce kaže: "Predsednik Narodne skupštine vrši poslove predviđene Ustavom."
U Ustavu Republike Srbije, član 76. kaže: "Narodni poslanik predstavlja građane izborne jedinice u kojoj je izabran."
Alineja 4. kaže: "Stara se o blagovremenom i usklađenom radu radnih tela Narodne skupštine."
Gospodin predsednik je malopre rekao da formirana radna grupa nije radila blagovremeno, nije pripremila materijal o izmeni Poslovnika. U toj radnoj grupi su bili predstavnici svih političkih stranaka. Prema tome, sam je priznao da se nije starao blagovremeno o usklađenom radu radnih tela Narodne skupštine, a definitivno ne vrši poslove predviđene Ustavom, time što kaže, iako je član 76. eksplicitan: - "Narodni poslanik predstavlja građane izborne jedinice u kojoj je izabran" - da problemi Leskovca, Niša, ili nekog drugog grada, ne treba da se pričaju za ovom govornicom.
Kao poslanik iz Niša tražim da mi vi, kao poslanici većine, date pravo da pričam o problemima Niša za ovom govornicom. Ili, da vas pitam - kako će i koji će poslanik iz kraja gde radnici Kolubare štrajkuju danas, uspeti da objasni - koji su to problemi radnika Kolubare, istih onih koji su pre godinu dana podržavali vas? Hvala.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Po Poslovniku, dužan sam da dam odgovor. Malo je poteže predstavnika DSS uhvatiti u kršenju Ustava, to je gotovo nemoguće. Tu je problem. E sada, zašto je to problem - problem je zbog toga što, recimo, vi znate da se alineja 4, kako ovde piše, odnosi na staranje o blagovremenom i usklađenom radu radnih tela Narodne skupštine.
Ova komisija koja je bila formirana, nije radno telo Narodne skupštine, i nije bila u nadležnosti predsednika Skupštine, da se o njenom radu stara. On je sazvao prvu sednicu, nazovimo je konstitutivnom, i prepustio članovima da nastave sa radom, i to je to.
A što se tiče izborne jedinice, ne znam kakve su izborne jedinice i kakav je izborni zakon, ali u svakom slučaju, kad se radi o zakonu, bilo kom, taj zakon se odnosi na celu Srbiju, ne odnosi se ni na Novi Sad, ni na Leskovac, ni na Beograd, i kakva onda rasprava o Leskovcu? Dakle, radi se o obavezi pridržavanja teme o kojoj se raspravlja i ništa više.
Reč ima gospodin Aleksandar Vučić (replika).

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Dame i gospodo narodni poslanici, najpre moram da kažem da, što se tiče onih amandmana u prethodnom periodu na Poslovnik iz 1994. godine, podneto je 390 amandmana. Nije smatrano opstrukcijom opozicije, bio sam u opoziciji.

Neki od naših amandmana su prihvaćeni, iako smo zaista taj poslovnik smatrali restriktivnim. Kao opozicioni poslanik i 1994. godine i 2001. godine ipak mislim da sam u stanju da uporedim ta dva poslovnika. Ovaj je bukvalno kriminalan u odnosu na onaj koji smo kritikovali, a prihvaćeno nam ako se ne varam, 60 amandmana. Znači, 60 amandmana nam je prihvaćeno na prethodni poslovnik, od 390 koliko ih je bilo. Videćemo kako će to ići i šta će to sada ići.

Što se tiče Kosova i Metohije i ostalih tema, SRS na izborima za Kosovo i Metohiju neće učestvovati. Nama je tu zanimljiva jedna stvar. Zašto svi insistiraju na tome ko je iz DOS-a, kako i na koji način, hoće li ili neće, koja će partija da učestvuje ili neće. Mi smo dobili više glasova nego svi zajedno, čak i na poslednjim izborima gde je bila opšta hajka protiv radikala, dobili smo više glasova nego svi zajedno na Kosovu i Metohiji. I u mnogim opštinama, smo pobedili, kao što je Obilić i tako dalje, srpskim opštinama naravno. Ali, šta da radite. Naravno, mi nismo bili za plan Ahtisari-Černomirdin, kao jedina stranka u Srbiji, i iz tog razloga nikada nećemo prihvatiti izbore pod okupacionom upravom. To je suština.

Sada bih rekao samo nešto oko toga što se narodu nameće da smo mi krivi zbog onoga o čemu se ovde raspravlja. Ovde se raspravlja na inicijativu i predlog DSS-a, a ne SRS, o nečemu što ne bi smelo da bude na dnevnom redu jer na dnevnom redu treba da bude situacija na Kosovu i Metohiji, kriza u Vojvodini koju je izazvao DOS, kriminalno teška ekonomska situacija, da vidimo zašto skače cena struje, cena benzina, lančano svih ostalih osnovnih životnih namirnica. Ali, zarad istine i zarad javnosti Srbije, zarad onih koji su u stanju i situaciji da nas gledaju ako imaju struju, treba da kažemo da nijedan od tih predloga nije ušao u skupštinsku proceduru. To, čak, ponekad i u svojstvu predsednika Narodne skupštine izgovori Dragan Maršićanin. Osim zakona o radu i radnim odnosima, nemamo nijedan akt koji smo dobili ovde o njemu da raspravljamo, o njemu da govorimo. To je suština i to je ono što građani Srbije moraju da znaju.

Što se tiče onoga, iako ste ponovo prekršili Poslovnik i govorili kao predstavnik DSS-a...

(Predsednik: Vreme.)

... sa mesta predsednika Narodne skupštine, navešću vam samo jedan primer i neću ići dalje. Predsednik Savezne Republike Jugoslavije brutalno je pregazio Ustav još u oktobru mesecu kada je lično podneo zahtev za učlanjenje u Ujedinjene nacije, po članu 78. stav 2. Ustava SRJ. To može samo federalni parlament, pa čak ni Savezna vlada, da ne govorimo o tome kako su krupne posledice takvog čina odricanja od kontinuiteta to što smo izgubili milijarde dolara u našim ambasadama, konzulatima, rezidencijama širom sveta. Evo, naveo sam vam primer, konkretan....

(Predsednik: Gospodine Vučiću, četiri minuta, a nema veze sa onim zbog čega ste se javili.)

Nisu četiri minuta, nego tri minuta i 45 sekundi, a u čitavom prvom delu sam odgovarao na ono što je gospodin Ivković govorio. Hvala vam najlepše.