PRVO VANREDNO ZASEDANJE, 19.02.2002.

17. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVO VANREDNO ZASEDANJE

17. dan rada

19.02.2002

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 11:05 do 18:05

OBRAĆANJA

Dragoljub Stamenković

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, članom 4. Predloga zakona koji je Vlada uputila na usvajanje narodnim poslanicima menja se dosadašnji član 31. zakona i Vlada u tom članu traži da se poveća iznos sa dosadašnjih 500 novih dinara na 5.000 dinara za slučajeve kada poverilac ne naznači vrednost merodavnu za naplatu, niti se ona može utvrditi članom 30. ovog zakona.
Mi, srpski radikali, smatramo da je za to dovoljan iznos od 1.000 dinara i da može pokriti te troškove. Nemoguće je praktično, na osnovu povećanja iznosa taksa podmiriti sve troškove eventualno povećanih zarada u pravosuđu, mada su one potrebne, kao i da građani plaćaju porez; mnogo toga treba namiriti iz budžeta. Jer, ako bismo išli tom logikom, onda bi trebalo uvesti takse za polaganje ispita u osnovnim školama, znači za ocenjivanje u srednjim školama.
Kako povećati plate zaposlenima na železnici - vidite da ovih dana štrajkuju; kako povećati plate policajcima, vojnicima; kako omogućiti ljudima koji nisu, na poziv tadašnjih nosilaca vlasti u lokalnoj samoupravi, plaćali struju u Nišu, pa sada imaju enormne dugove; kako razrešiti sve one probleme koji ovih dana pritiskaju građane Srbije, kako rešiti problem onih koji ostaju bez posla; kako rešiti sve ono što se danas u Srbiji mora rešiti.
Ministar lokalne samouprave i pravde možda nije imao dovoljno vremena da osmisli bolji zakon, radi veoma složen i opširan posao; sada će imati 50% posla manje, pošto ćemo imati novog ministra lokalne samouprave, pa će verovatno imati više vremena da popravi ove zakone.
Pozivam vas da glasate za amandman Srpske radikalne stranke i da ne zaboravimo - večeras, Novi Beograd, blok 45, 18,00 sati, tribina Srpske radikalne stranke.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika želi reč?
Reč ima narodni poslanik Gordana Pop-Lazić, predstavnik poslaničke grupe SRS.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, dok poslanici Srpske radikalne stranke brinu brigu o građanima Srbije i pronalaze načina, da se suprotstave Vladi Srbije za donošenje ovakvih zakona, neki poslanici poslaničke većine bave se sasvim drugim stvarima, kao npr. danas u restoranu jedan poslanik prikuplja peticiju poslanika sa zahtevom da se u skupštinskom restoranu prodaje više vrsta kolača.
Da li možete da verujete da se to dešava, ali, eto, dešava se. Naravno da nismo pristali da potpišemo takvu peticiju. Gospoda iz DOS-a, ako žele da se slade kolačima, mogu malo da prošetaju do Terazija ili Knez Mihailove, ima više poslastičarnica i ne moraju da koriste skupštinski restoran.
Član 4. na koji je gospodin Dragoljub Stamenković podneo amandman odnosi se na član 31. Zakona o sudskim taksama u kome se kaže - kada poverilac ne naznači vrednost merodavnu za naplatu takse, niti se ona može utvrditi na osnovu člana 30. ovog zakona, kao vrednost se uzima (po predlogu Vlade) iznos od 5.000 dinara.
Član 30. se inače odnosi na izvršni postupak i u tom postupku se plaća taksa prema vrednosti zahteva koji treba izvršiti ili obezbediti, a pri utvrđivanju vrednosti zahteva za naplatu takse shodno se primenjuju odredbe člana 21. do 28. ovog zakona. O tome smo već govorili kada smo uložili amandman na član 3.
Mi principijelno u svim ovim našim amandmanima tražimo uglavnom duplo uvećanje takse, znači pristajemo na to i smatramo da takse treba povećati, ali ne ovako neprincipijelno i do 40 puta, kao što to Vlada predlaže.
Smatramo da je dupliranje iznosa takse sasvim dovoljno za pokrivanje materijalnih troškova pravosuđa, za šta takse i treba da služe, a za plate ne samo nosilaca pravosudnih funkcija nego i prosvetnih radnika, zdravstvenih radnika, a i onih radnika u proizvodnji, mora da se pronađe neki drugi način. Ako hoćemo da imamo bogatu radničku klasu, ako je imamo, a trebalo bi da je imamo, onda moramo da investiramo u proizvodnju, a ako hoćemo da plate prosvetara budu veće, moramo budžet mnogo drugačije da raspodeljujemo nego što smo to sada, usvajajući Zakon o budžetu, uradili.
Kada je reč o našim sudijama, ministar Batić danas reče da oni u inostranstvo putuju radi edukacije. On je pogrešno taj termin upotrebio i pogrešno to okvalifikovao. Ne idu oni radi edukacije, nego radi instruktaže. Kvalitativna je razlika.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika želi reč? (Ne.)
Stavljam amandman na glasanje.
Za 37, protiv 90, uzdržan jedan, nije glasalo 40, ukupno 168 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 5. amandman je podneo narodni poslanik Dragan Marković.
Vlada, Odbor za finansije i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Ne.)
Da li neko drugi od ovlašćenih učesnika želi reč? (Ne.)
Stavljam amandman na glasanje.
Za 36, protiv 84, uzdržanih nema, nije glasalo 49, ukupno 169 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 5. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zoran Radovanović i Branko Ružić.
Vlada, Odbor za finansije i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li podnosilac amandmana želi reč? Izvolite. Reč ima narodni poslanik Branko Ružić.
...
Socijalistička partija Srbije

Branko Ružić

Dame i gospodo narodni poslanici, amandmanom na član 5. tražio sam da se iznos od 2.000 zameni iznosom od 500 dinara, sa obrazloženjem da se predloženim amandmanom principijelno ostvaruje isto nominalno povećanje najniže vrednosti spora, za sporove neprocenjene vrednosti, kao i za one za koje je vrednost utvrđena.
S obzirom da je uvećanje za sporove za koje je utvrđena vrednost u proseku po predloženim skalama otprilike 10 puta veća u odnosu na predložena rešenja, iz toga proizilazi da objektivno nema razloga da se vrši 40 puta uvećanje vrednosti predmeta kada sporovi nemaju procenjivu vrednost, naročito imajući u vidu platežnu sposobnost građana Srbije, i to, naravno, nakon vaših poreskih zakona i nakon porasta cena u Republici Srbiji, a imajući u vidu i činjenicu da će takvih sporova sa neprocenjenom vrednošću biti mnogo.
Siguran sam da bi i poslanik Aleksandar Vučić verovatno podržao ovako nešto.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li neko drugi od ovlašćenih učesnika želi reč? (Ne.)
Stavljam amandman na glasanje.
Za 42, protiv 90, uzdržanih nema, nije glasalo 39, ukupno 171 narodni poslanik.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 5. amandman je podneo narodni poslanik Branislav Blažić.
Vlada, Odbor za finansije i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li podnosilac amandmana želi reč? Izvolite, ima reč narodni poslanik Branislav Blažić.
...
Srpska napredna stranka

Branislav Blažić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, ispred Srpske radikalne stranke podneo sam amandman na član 5. koji glasi: "U članu 33. stav 3. reči "50 novih" zamenjuju se brojem "200". Predlog zakona je da se u članu 5. zamenjuje brojem "2.000". Znači, radi se o stavu 3 - ako predmet spora nije procenjiva, kao vrednost se uzimao iznos od 50 novih dinara, a sada se predlaže da ta vrednost bude 2.000 dinara, što je 40 puta više.
To je nezapamćeno. Ako se za predmet spora koji je neprocenjiv do sada u važećem zakonu uzimala vrednost od dve vekne hleba, kako je moguće da se predlaže za istu namenu vrednost 80 vekni hleba. Znači, sada ovde ne razgovaramo u markama, ne razgovaramo u dinarima, uzimamo neki drugi paritet koji je u današnjem vremenu za našeg građanina daleko važniji.
Mi se više od godinu dana bavimo uglavnom povećanjima taksi, kazni, poreza. Imam utisak da se za sve prošlo vreme i tešku ekonomsku situaciju u stvari okrivljuje prethodna vlast, da je ona bila pomalo, kada je u pitanju kažnjavanje naših građana, labavija u odnosu na današnju vlast, a ne da je ekonomska kriza, u stvari razlog što ove takse porezi ili kazne kao što su one koje se sada predlažu u saobraćaju, nisu bile tako velike.
Danas u ovoj državi, sem smrti i kazni koje su sigurne ništa više nije očigledno sigurno. Međutim, mislim da ta logika disciplinovana naroda, koja je danas na delu u smislu udri samo njega po džepu i sve će to doći na red, prepisivanjem i ugledanjem na Nemačku ili neke druge zemlje visoke discipline, neće baš tako lako kod nas da donese rezultate.
Ne možete, gospodo, očekivati od guske da manje gače ako joj što više perja skidate.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika želi reč? Izvolite, reč ima narodni poslanik Nataša Jovanović, kao predstavnik poslaničke grupe.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Imali smo situaciju o kojoj je govorila koleginica Gordana Pop-Lazić, kada se vrednost spora, to je bio amandman uvaženog kolege dr Gorana Cvetanovića, povećava sa 250 na 10.000 dinara, a ovde se u članu 5. govori, (zapravo, u članu 33. Zakona koji se menja, još uvek važećeg zakona) - kada je u pitanju spor koji nije procenjiv.
To u praksi može da bude svašta. Jer, znate, parnice između komšija, rođaka, što je uobičajeno kod nas, subjekata koji žele pravnu i sudsku zaštitu se pokreću u praksi (i to je pravo svakog građanina Srbije, ili bilo gde), i za ono za šta sud ne može u datom trenutku da utvrdi kolike je vrednosti, jer to nije neka stvarna opipljiva tržišna vrednost. Recimo, ako se na komšijin travnjak neko parkira, u tom momentu možda to nije prava vrednost, procenjiva; međutim, otprilike je ovde dato da je za takve slučajeve to 2.000 dinara.
Postavlja se sada ovde pitanje, iako je ministar želeo i u toku prepodnevne rasprave u načelu i u raspravi o amandmanima da nas ubedi da postoji neka gradacija, od slučaja do slučaja, kako se uopšte i kojom formulom došlo do ovih iznosa. Danas, u ovo vreme, kada vi kažete da marka ima svoju utvrđenu vrednost od 30 dinara, postavlja se pitanje - a gde su marke, jer nema ni dinara u džepovima građana, koji su toliko ojađeni, osiromašeni zbog svih vaših poteza, i kako je uopšte moguće da vi na ovakav paušalan način dolazite do određenih cifara?
Kome je to u Ministarstvu pravde palo na pamet da jedan iznos koji je postojao 1995. godine, a ministar se priseća koji je kurs bio nemačke marke, pa da poveća za 40 puta?
Još nešto, ovde se govorilo celog dana o načinu na koji će navodno nezavisno sudstvo da se finansira povećanjem sudskih taksi. Kamo te lepe sreće da je ono nezavisno, međutim, toliko je ispolitizovano vašim kadrovskim selekcijama, da građani uopšte sada nisu u prilici da traže sudsku zaštitu, ako nemaju vezu kod nekog od pripadnika vladajućih partija u okviru DOS-a.
S druge strane, njih će pogoditi i ovaj zakon, kao i svi paketi poreskih zakona do sada, zbog toga što vi, sa pozicije u kojoj ste sada, iz ovih poslaničkih klupa, a nalazite se u još uvek lagodnoj situaciji, kako tako premošćavate sve vaše sukobe, ali se nekom matematikom održavate na vlasti; uopšte ne možete da zamislite kako je jednom radniku "Zastave", koji nema apsolutno nikakva primanja, koga ste obmanuli, kome niste isplatili otpremninu, kako je onima koji rade u prosveti, u zdravstvu, u metalskom kompleksu i kako će oni na taj način, kroz ovako povećane sudske takse, da potraže sudsku zaštitu, ako nemaju od čega da žive? Jednostavno, nikakva finansijska gimnastika njima ne pomaže, nemaju sa čime da izdržavaju svoju decu.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč?
Ima reč ministar, gospodin Vladan Batić.