TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 21.11.2002.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Izvinite narodni poslaniče, molim Skupštinu za red u sali. Izvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Koji je potpisao dokument - zahtev resornom ministarstvu o promeni lica koja zastupaju SPS i resorno ministarstvo donelo dokaz; koji su osnovali drugu partiju u međuvremenu; koji su bili na listi SPS-a; koji su isključeni iz članstva; koji su koristili sva Statutom utvrđena prava da se žale i ostalo; i naravno, dobio je relevantan odgovor. A sada priča o moralu.
Prvo, nikada SPS nije tvrdila da ima hipoteku nad socijalističkom idejom. Uostalom i ova nova partija će proći kao i one druge koje su osnovane prošle i pretprošle godine, a ima ih; i to je sudbina partija koje učestvuju u polotičkom životu, ali o moralu ne mogu pričati oni koji morala nemaju.
SPS ovde predstavljaju poslanici izabrani sa liste SPS - Slobodan Milošević i činjenica je da ti mandati pripadaju SPS-u. Moram, nažalost, da primetim da je pre neki dan u saveznom parlamentu jedan poslanik Demokratske stranke isključen iz članstva svoje organizacije po istom pravnom osnovu po kome mi socijalisti tražimo da nam se vrate naši mandati. (Glasovi - nije.)
Jeste, jeste. Prestankom članstva u političkoj organizaciji sa čije liste je izabran. Te odredbe su pisane istom rukom i u saveznom i u republičkom parlamentu. To što ovde ne postoji spremnost da se te odredbe primenjuju, to je izraz političke volje vladajuće većine, ali i tome će doći red. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Pravo na repliku ima narodni poslanik Čedomir Jovanović. Izvolite.
...
Demokratska stranka

Čedomir Jovanović

Gospođo Čomić, poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, želim da iznesem samo nekoliko istinitih činjenica da ne bi i Demokratska stranka i naša poslanička većina bila dovedena u kontekst u koji zapravo podele u SPS-u pokušavaju da nas svrstaju.
To što ste pre godinu dana u ovaj parlament ušli sa Branislavom Ivković kao šefom svoje poslaničke grupe, pa se potom sa njim razišli, vaša je partijska stvar. Mi u tome ne želimo da učestvujemo. Vaš stranački problem je i činjenica da je Ustavni sud Srbije pokrenuo postupak za utvrđivanje ustavnosti i zakonitosti člana 88. Zakona o izboru narodnih poslanika, kojim se utvrđuju okolnosti pod kojima prestaje mandat narodnom poslaniku.
Ako je poslanička grupa DOS-a zbog toga zastala sa procesom koji je pokrenula pozivajući se na taj član zakona i ukoliko se saveznom parlamentu mandati uzimaju, ali ne u skladu sa Zakonom o izboru narodnih poslanika već sa Zakonom o izboru poslanika u Veće građana, što je dakle potpuno drugi osnov. Suština je identična, ali Ustavni sud nije osporio taj zakon. Kada Ustavni sud Srbije reši spor i da odgovor na osporeni član zakona, mi ćemo kao Administrativni odbor moći da odlučujemo potpuno meritorno o problemu koji je otvoren.
Danas mi ne želimo da učestvujemo i da se konfrontiramo sa Ustavnim sudom Srbije. To smo jasno rekli na Administrativnom odboru i ovde u parlamentu. Morate sačekati da se donese odluka. Budite toliko strpljivi. Videćemo ko je na kraju, unutar SPS-a, bio u pravu a ko ne, ali mi ne želimo da arbitriramo o tome u ovom trenutku.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Petar Petrović, ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe SSJ.
...
Jedinstvena Srbija

Petar Petrović

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, ja ću pokušati da se vratim na ono za šta smo danas ovde, a to je set poreskih zakona koje nam je Vlada dala na razmatranje, odnosno Ministarstvo finansija.

Počeću od prvog zakona, od Zakona o porezu na promet; samo ću ponoviti stav poslaničke grupe SSJ da je ovo čist marketinški potez Vlade, jer je očigledno da se polako pripremaju građani Srbije za neke izbore, do kojih mora doći u prvoj polovini iduće godine. Na neki način, Vlada i Ministarstvo finansija priznali su grešku time što prošle godine, u martu mesecu, Ministarstvo finansije nije prihvatilo brojne amandmane svih opozicionih stranaka, a među njima i SSJ, koja se zdušno zalagala da se ulje, ili kako se u narodu kaže zejtin, šećer, mast, ne oporezuju.

S druge strane, postavlja se pitanje, osim marketinškog poteza, šta se još dobija ovde - smanjenjem, odnosno ukidanjem poreza na ova tri artikla bukvalno građani Srbije ne dobijaju ništa. Juče smo čuli neke podatke da prosečna porodica troši pet do šest litara ulja, dva do tri kg. šećera itd. To iznosi cirka 40-50 dinara po porodici uštede mesečno, a samo otvorite, poštovane kolege poslanici, današnje novine i videćete da se od 1. januara iduće godine predviđa povećanje cene obaveznog osiguranja za motorna vozila od 40,7%, a ako znamo da u Srbiji po jednoj porodici postoji jedan automobil i da je prosečna cena obaveznog osiguranja oko 2.000 dinara, to znači da će svaka porodica morati da plati povećanje od 1.000 dinara, i na taj način se trostruko anulira ovo što će porodica dobiti time što će se ukinuti porez na promet masti, ulja itd.

Posebno bi želeo da naglasim član 5. Zakona o izmenema i dopunama Zakona o porezu na promet, odnosno to je novi član 54a, gde su predviđene kazne za neposedovanje računa pri izlasku iz radnje. S obzirom da će sigurno poreski policajci dobiti normu; a za vaše obaveštenje, da vas podsetim, one koji ne znaju, imaju normu i saobraćajni i drugi milicioneri u Republici Srbiji, da moraju ispoštovati svakog dana jedan određeni iznos, koji mora da uplate u kasu, a to znači da pet do 10 hiljada svaki saobraćajni milicioner dnevno mora da naplati od građana Srbije.

Sigurno je da će i poreski policajci dobiti takav nalog da će dnevno morati da uplaćuju pet do 10 hiljada dinara, pa se postavlja pitanje - da li će budžet Srbije gubiti ili profitirati. Ja sam siguran, i to ponavljam u ime SSJ, da će profitirati, jer će jedan policajac sedeti pored neke trafike i svakog drugog građanina, koji je kupio paklicu cigareta koje koštaju 20 dinara, ili dnevne novine koje koštaju 15 dinara, a nema račun, zaistaviti i reći - izvolte, platite 1.000 dinara kaznu, a i to ide u budžet Srbije.

Dakle, nema nikakvog boljitka oko ovog ukidanja poreza na promet, osim što se žele zavarati građani Srbije da, eto, Vlada u svom reformskom kursu ukida nešto i pomaže građanima Srbije.

Kad se govori o smanjenju poreza na dobit sa 12 na 14%, pa da je to neka stavka u budžetu, budimo sigurni, uvažene koleginice i kolege, da Vlada tu porez ne bi smanjivala. Prvo, gospodine ministre, u Srbiji treba promeniti neke druge zakone, pa onda promeniti stope poreza na dobit. Po meni, treba promeniti Zakon o knjigovodstvu i računovodstvu, jer se po tom zakonu tako lako može štelovati završni račun da je pitanje - ko će u stvari tako napraviti završni račun da pravi dobit. Doduše, ministar to ne sluša, njega to ne interesuje, on se već dogovorio sa svima kako će pritisnuti zeleno dugme kad se budu usvajali ovi zakoni. No, moram zbog šire javnosti da u ime SSJ izložim ovo.

Kad se radi o Zakonu o upotrebi i držanju određenih dobara, postavlja se pitanje, osim trofejnih oružja, da li će se plaćati porez na nasleđeno oružje?

Da vam pojasnim o čemu se radi - ako otac ili deda imaju oružje, i kad se desi to što se desi, da nestanu sa ovoga sveta, a to oružje treba po svemu sudeći da ostane u porodici, da li to oružje može i treba da nasledi neko od potomaka, i da na to ne plaća porez, jer to je opet u neku ruku trofejno oružje te porodice, da tako kažem.

Mislim da to treba da uzmete u obzir i to osloboditi poreza ubuduće.

Posebno, a pomalo i smešno za nas iz SSJ, to je da Ministarstvo finansija predlaže smanjenje poreza na katastarski dohodak; i tu se jedino slažemo sa uvaženim gospodinom ministrom, da naši poljoprivredni proizvođači ne plaćaju veliki porez na katastarski dohodak, jer se od 1994, odnosno 1995. godine katastarski dohodak nije menjao. Ali, gospodine ministre, da vas podsetim da su mnogi poljoprivredni proizvodi 1994. i 1995. godine, izraženi u markama, imali daleko veće cene nego što imaju danas.

Samo jedan primer - tih godina je prasad prodavana na jagodinskoj pijaci po 3 i 3,5 marke za kg. žive vage, kako se to kaže u narodu, a danas je cena jedva 2 marke za kg. žive vage. Postavlja se pitanje - kako vi to pomažete poljoprivredne proizvođače time što ćete umanjiti porez na katastarski dohodak, a dajte molim vas ministre umanjite doprinose i ostale stvari koje plaćaju poljoprivredni proizvođači.

Jedno poljoprivredno gazdinstvo, jedna poljoprivredna porodica, koja mora da plaća za svoja četiri punoletna člana sve obaveze prema invalidsko-penzijskom osiguranju, zdravstvenom osiguranju, prema vodama itd. ona ima najmanju stavku upravo na katastarski dohodak, i to će platiti sa par paklica malo boljih cigareta, ali ovo ne može da plati, jer su izuzetno veliki doprinosi, i to se kreće na desetine hiljada dinara.

Pomognite poljoprivredi na taj način, pomognite i poljoprivredne proizvođače, a nemojte, govorim u njihovo ime, nemojte da im smanjujete porez na katastarski dohodak, pomognite im na drugi način. Platite im pravu cenu njihovih poljoprivrednih proizvoda, platite im na vreme, i sve ostalo, a ovo nemojte. Može i da ostane isto i biće vam zahvalni.

Kad se govori o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, tamo ste, između ostalog, predvideli gospodine ministre da i sportisti moraju plaćati taj porez.

Mi iz SSJ se slažemo da treba i sportisti da plaćaju porez kada zaključe ugovor, dobiju pare na ruke itd. Ali, molim vas, pročitajte dobro, u članu 84a šta ste predvideli - u aliniji 3 i alineji 8, ako me dobro služi sećanje, predvideli ste između ostalog da će se porez naplaćivati i od novčane pomoći koju vrhunski sportisti dobijaju za izuzetne rezultate (to je alineja 3).

U alineji 8. - sportisti će plaćati porez kada dobiju nacionalno priznanje i nagrade za posebne zasluge.

Da li to znači da kada naši strelci npr. osvoje zlatnu medalju na olimpijskim igrama i dobiju pet ili deset hiljada državne nagrade, moraju od tih para da izvade 20% i da vrate gospodinu Đeliću, odnosno državi. Mislim da to nigde nema. To piše u zakonu.

S druge strane, povedite računa malo i o porezu na reklame, koje sportisti nose na svojim dresovima.

Naime, kada neki sponzor želi da reklamira sebe i uplati određeni iznos nekom sportskom kolektivu, a od toga taj kolektiv živi, pošto kolektiv pruža uslugu, on postaje poreski obveznik i plaća 20% poreza državi na to, a on jedna sastavlja kraj sa krajem i jedva je umolio nekog privrednika da mu plati taj porez, odnosno taj novac, da bi mogao od toga da živi i da, jednostavno, trenira.

Vodite malo računa. Ministre, molim vas, ne bi bilo loše, poslušajte savet SSJ, pomognite sport, pomognite omladinu, vratiće vam se to na dobro.

Na kraju, kod omladinskih zadruga, želite da izjednačite ljude koji rade preko omladinskih zadruga sa onim zaposlenim koji rade na određeno vreme u firmama, na mesec, na dva, na tri. Vi ste ovde naveli negativan primer, mislim da ste pomenuli da u Vršcu ima 12 omladinskih zadruga, ako me dobro sećanje služi. Međutim, nemojte da zbog Nikole, koji vas je uvredio, počnete da mrzite i Svetog Nikolu.

Molim vas, uzmite pozitivne primere omladinskih zadruga koje su pomogle mnoge omladince, mnoge siromašne da zarade neki dinar i nemojte ovoliko da oporezujete omladinske zadruge, odnosno ljude koji rade preko omladinskih zadruga, jer je to jedan od načina da omladinske zadruge, odnosno ljudi koji tamo rade zarade neki dinar da prežive.

Socijalna situacija u Srbiji je izuzetno loša, veoma teško se živi. Nije sve u porezima. Dajte, obratite se malo proizvodnji, privredi, poljoprivredi. Tu pomognite, tu dajte reforme,biće vam zahvalni.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi prijavljuje za reč?

Siniša Mitrović

Uvažena predsednice Mićić, kolege narodni poslanici, u skladu sa članom 137. Poslovnika o radu Narodne skupštine Republike Srbije, predlažem da rasprava u pojedinostima traje tri minuta.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Pre nego što stavim predlog na glasanje, molim vas da utvrdimo da li imamo kvorum, da li imamo 126 poslanika u sali.
Konstatujem da imamo kvorum za odlučivanje.
Stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika Siniše Mitrovića, da rasprava u pojedinostima traje tri minuta.
Za 99, protiv 45, uzdržanih nema, nije glasalo pet, od 149 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila predlog Siniše Mitrovića.
Prelazimo na 2. tačku dnevnog reda - PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POREZU NA PROMET Primili ste Predlog zakona koji je podnela Vlada Republike Srbije.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Bojan Kostreš, Marko Đurišić, Gordana Čomić, Gordana Pop-Lazić, Živanko Radovančev, zajedno Radojko Petrić, Ljubomir Mucić, Rajko Baralić, Jovan Todorović, Nebojša Jović, Joca Arsić, Rade Bajić, Dušan Cvetković, Hranislav Perić i Miomir Ilić, zajedno Dušan Ilić i Srđan Petrović, zajedno Gordana Čomić i Marko Đurišić, Aleksandar Vučić, Tomislav Nikolić, Miroljub Veljković, Živko Selaković, Branislav Kovačević, Siniša Mitrović, Radoslav Veselinović, zajedno Olgica Kirćanski, Slavica Tatomir i Miroslav Hristodulo, Marijan Rističević, Stevan Gudurić, Dragan Tomić, Zoran D. Nikolić i Vladimir Garčević, kao i Odbor za finansije.
Sledeći narodni poslanici su obavestili, pisanim putem, da povlače amandmane: Živanko Radovančev, na član 1; Marko Đurišić, na član 1; Gordana Čomić, na član 1. i na član 2; Dušan Ilić i Srđan Petrović, na član 1, koji su podneli 8. novembra 2002. godine, Zoran D. Nikolić, na član 1. i Vladimir Garčević, na član 2.
Takođe vas obaveštavam da je povučen i amandman Odbora za finansije, na član 1.
Primili ste izveštaje Odbora za finansije i Zakonodavnog odbora, kao i mišljenje Vlade Republike Srbije o podnetim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila zajednički načelni pretres u okviru koga je razmatran i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na promet, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Narodni poslanik Bojan Kostreš, podneo je amandman kojim predlaže da se ispred člana1. doda novi član.
Vlada, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Ne.)
Da li se neko drugi prijavljuje za reč?
Reč ima narodni poslanik Srđan Petrović, zamenik predsednika poslaničke grupe DOS - DSS.

Srđan Petrović

Poštovano predsedništvo, poštovane kolege poslanici, ovaj amandman daje predlog za oslobađanje od poreza na promet prirodnog gasa u distribuciji, u distributivnoj mreži. Mislim da bi, iako je obrazloženje Vlade da iz bilansnih razloga to ne treba prihvatiti, trebalo prihvatiti ovaj amandman, jer bi se time u isti red stavili građani koji se greju na daljinsko grejanje putem toplovoda sa građanima koji koriste prirodni gas u distributivnoj mreži za grejanje domaćinstava. DSS će prihvatiti ovaj amandman i glasati za.