TREĆE VANREDNO ZASEDANjE, 21.06.2007.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TREĆE VANREDNO ZASEDANjE

4. dan rada

21.06.2007

Sednicu je otvorio: Oliver Dulić

Sednica je trajala od 14:50 do 22:10

OBRAĆANJA

Vlatko Ratković

Evo, što kraće ću.
Kao izvestilac Zakonodavnog odbora, reći ću samo jednu digresiju. Videli ste u izveštaju Vlade da su prihvaćena tri amandmana. Što se tiče Zakonodavnog odbora, kao pravno moguća, ocenjeno je 20 amandmana. Prema tome, želim da naglasim nezavisnost u radu Zakonodavnog odbora od izvršne vlasti.
Što se tiče uvažene gospođe Tabaković i njenog amandmana na član 2, da se briše, samo ću da se pozovem na pravnu normu iz člana 13, zbog čega ga je Zakonodavni odbor ocenio kao pravno nemoguć, jer je predložio da se odbije ovaj amandman. Član 13a. Zakona o budžetskom sistemu predviđa da se budžetski suficit, odnosno budžetski deficit...
Pardon, samo momenat. Iznos budžetskog deficita i način njegovog finansiranja utvrđuje se u Zakonu o budžetu Republike Srbije. Samo hoću da kažem i ovo što je gospodin ministar rekao. Znate, imamo jedan originerni zakon, a to je zakon o budžetskom sistemu, i jedan derivatni, a to je zakon o budžetu. Zakon o budžetu mora biti usaglašen sa zakonom o budžetskom sistemu.
Samo toliko sam hteo da kažem u vezi s obrazloženjem, s tim što je vaš jedan amandman prihvaćen u Zakonodavnom odboru.

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem.
Da li još neko od predstavnika poslaničkih grupa želi reč? Čedomir Jovanović, izvolite.
...
Liberalno demokratska partija

Čedomir Jovanović

Gospodine predsedniče, poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, prijavio sam se za reč kako bih na neki način upozorio na neprihvatljiv odnos prema nama kao poslanicima.
Sada je 18,50 časova, ova skupština radi mimo radnog vremena. U ovoj sali sede, uglavnom, predstavnici opozicije, a od najbrojnije Vlade u okruženju - samo jedan ministar. Ne bi bilo dobro da nam se drže lekcije o poštovanju Zakona o budžetskom sistemu i da to rade predstavnici Vlade koja sama ne poštuje Zakon o budžetskom sistemu.
Amandmane smo pisali ne sa namerom i s očekivanjem da će biti prihvaćeni, nego sa idejom, kao što smo rekli u raspravi u načelu, da skrenemo pažnju ministru, kako bi, eventualno, nešto korigovao. Ne očekujete, valjda, od Poslaničke grupe Liberalno-demokratske partije da pronađe gotovo 17 milijardi dinara u budžetu da bi se ispoštovala jedna zakonska obaveza koja proizilazi iz Zakona o zdravstvenoj zaštiti.
Nismo imali prilike za konsultacije sa ministrom. To je presedan od 2001. godine. Budžet smo dobili u petak, oko 17,30 časova. U ponedeljak smo počeli raspravu. Tokom ta dva dana nismo bili u prilici da uradimo ono što je naša poslanička obaveza. Zbog toga smo na tom zakonu radili na ovakav način. Ali, ako govorimo o Zakonu o budžetskom sistemu kao nečemu što je Sveto pismo ove rasprave, onda to mora biti Sveto pismo, prvo, za Vladu.
Ko je odgovoran za kršenje Zakona o budžetskom sistemu i Ustava Republike Srbije i za protivzakonito i protivustavno finansiranje zemlje od 31. marta do danas? Nismo dobili odgovor na to pitanje. Ako neko zna taj odgovor, neka ga ovde kaže u ime vladajuće koalicije. Ako je to odluka koja je proizilazila kao jedino rešenje zbog haosa sa kojim se zemlja suočavala, onda vas moram podsetiti da to nije tačno obrazloženje i da se država protivustavno i protivzakonito finansirala zbog toga što je to želeo Vojislav Koštunica.
Bilo bi dobro da se ubuduće kao argumentacija ne poteže pitanje poštovanja zakona o budžetskom sistemu, jer, prvo, Vlada treba da počne da poštuje taj zakon, pa ćemo onda to uraditi mi, kao poslanici.
U okolnostima u kojima se nalazimo, treba imati mnogo više respekta prema poslanicima opozicije, bez obzira na to iz kojih stranaka dolaze, bar u pogledu ove tačke dnevnog reda, jer mislim da smo veoma korektni, da uvažavamo ministra i da pokušavamo, u meri u kojoj je to moguće, da popravimo Predlog zakona o budžetu, od kojeg smo, takvog kakav je, sasvim sigurno mnogo više očekivali. To nije ono što je Srbiji potrebno.

Oliver Dulić

| Predsedava
Hvala puno.
Da li još neko želi reč povodom ovog amandmana? (Ne)
Prelazimo na sledeći amandman.
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Martinović.
Zakonodavni odbor predlaže da se amandman odbije.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodni poslanik Aleksandar Martinović.
...
Srpska radikalna stranka

Aleksandar Martinović

| Ministar državne uprave i lokalne samouprave
Dame i gospodo narodni poslanici, pošto gospodin predsednik, izgleda, ne zna kako se zovem, ja sam Aleksandar Martinović i podneo sam amandman na član 3, a ne amandman na član 2. Predloga zakona o budžetu.
Pre nego što kažem nekoliko reči o amandmanu, moram da kažem da kao čovek razumem da ortopedija i medicina nemaju mnogo veze sa pravom i da onaj ko je lekar, možda, ne može u svakoj situaciji da razume i da pravilno protumači jedan pravni propis.
Gospodine predsedniče, Zakonodavni odbor ne može da odbije amandman na Predlog zakona o budžetu.
Ne može Zakonodavni odbor da se meritorno upušta u amandman, može samo da da svoj stav o tome da li je amandman pravno moguć.
Šta znači da je amandman pravno moguć? To znači da je usklađen sa Ustavom i zakonom.
Ne može Zakonodavni odbor, po članu 45. stav 1. Poslovnika o radu Narodne skupštine, da se meritorno upušta u prirodu amandmana; to može samo resorni odbor, u ovom slučaju, to je Odbor za finansije.
Što se tiče samog amandmana, želim da podsetim narodne poslanike da je članom 184. stav 4. Ustava Republike Srbije propisano da budžet AP Vojvodine iznosi najmanje 7% u odnosu na budžet Republike Srbije, s tim što se tri sedmine budžeta AP Vojvodine koristi za finansiranje kapitalnih rashoda. To je ustavna odredba.
Istovremeno, podsećam narodne poslanike na odredbu člana 184. stav 2. Ustava Republike Srbije, koji propisuje da se vrste i visina izvornih prihoda autonomnih pokrajina određuju zakonom.
Dakle, nije sporno da se vrsta i visina izdvojenih prihoda u AP Vojvodini utvrđuju zakonom, ali to ne može da se čini Zakonom o budžetu, već posebnim zakonom, koji se donosi samo sa jednim ciljem, a to je da se utvrdi visina i izvor prihoda autonomnih pokrajina.
Dakle, Zakon o budžetu, po svojoj pravnoj prirodi, po svojoj sadržini, po cilju zbog koga se donosi, nije zakon koji treba da utvrđuje koji su to izvorni prihodi autonomnih pokrajina, samim tim i izvorni prihodi AP Vojvodina. To treba da se reguliše zakonom, ali ne Zakonom o budžetu, nego posebnim zakonom.
Stoga sam u svom amandmanu predložio da se u članu 3. stav 1. alineja 3. Predloga zakona o budžetu, ova alineja 3. briše, pogotovo ako se ima u vidu činjenica da u samom Predlogu zakona o budžetu nije postavljena gornja granica iznosa tih prihoda i nisu precizno navedeni izvori prihoda.
Potpuno razumem zašto je to tako, jer posebnim zakonom to treba da se reguliše, ne zakonom o budžetu, tako da zbog toga što ova odredba nije u duhu zakona o budžetu, predlažem da se alineja 3. stava 1. člana 3. Predloga zakona o budžetu Republike Srbije za 2007. godinu briše.

Oliver Dulić

| Predsedava
Hvala.
Poslanička grupa Srpske radikalne stranke ima još 11 minuta.
Reč ima narodni poslanik Vjerica Radeta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Ne znam zašto se kolege poslanici iz skupštinske većine ljute kada im se kaže da, uglavnom, poslanici opozicije sede u sali.
Malopre sam uspela da izbrojim da samo 32 narodna poslanika iz skupštinske većine trenutno prati rad o vrlo važnoj tački dnevnog reda, valjda, najvažnijoj, o budžetu.
Zaista je neverovatno da poslanike skupštinske većine taj deo rasprave ne interesuje.
Ostalo mi je, takođe, nešto što baš nisam mogla da objasnim samoj sebi, kada je predsednik napravio pauzu zato što smo insistirali da dobijemo mišljenje Vlade.
Dobili smo, nakon pauze koja je trajala mnogo više od tih 15 minuta koliko nam je rečeno, i u pisanom obliku mišljenje Vlade, a dobili smo i usmeno obrazloženje da je Vlada donela svoje mišljenje na telefonskoj sednici.
Znam da je to moguće, ali me nešto drugo interesuje.
Ako je ministar u vreme te pauze sedeo u skupštinskom restoranu, a njegov saradnik, ne znam da li ste vi državni sekretar ili pomoćnik, ovde, onda zaista ne znam ko je Vladi pomogao da donese svoje mišljenje o tome da li prihvata ili ne prihvata, odnosno koje amandmane prihvata a koje ne prihvata.
Očigledno je da su to radili nestručni ljudi, da je to urađeno samo da bi se skinulo sa dnevnog reda, da bi se poslanici Srpske radikalne stranke okanili priče o tome da se krši Poslovnik i koliko se krši Poslovnik. Zato imamo, moram da kažem, nebulozna objašnjenja Vlade zbog čega se neki amandmani ne prihvataju.
Pre nego što kažem nešto o amandmanu kolege Aleksandra Martinovića, malopre sam htela da vrlo kratko komentarišem onaj amandman gospodina Čedomira Jovanovića na član 1, ali nije ostalo vremena, jer je kolega Zoran Krasić govorio.
Hoću da kažem da bi, bez obzira na ovaj tehnički nedostatak u amandmanu gospodina Čedomira Jovanovića, Vlada, ipak, trebalo, a i poslanička većina, da se ozbiljno pozabavi ovim amandmanom, da se razmisli o njemu, jer sam ubeđena da je ovo što je gospodin Jovanović predložio, apsolutno, na osnovu relevantnih podataka, s obzirom na to da je direktor Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje u vreme DOS-a bio njegov tast, gospodin Savić.
To su sigurno relevantni podaci i svakako, gospodine Jovanoviću, da bi trebalo ovaj amandman ozbiljno razmotriti.
Što se tiče amandmana na član 3. stav 1. alineja 3, predloženo je da se briše.
Rekao je kolega Aleksandar Martinović da se član 3. odnosi na sredstva za pokriće izdataka budžeta AP Vojvodine za 2007. godinu, pa se u ovoj tački 3, između ostalog, kaže - iz ostalih prihoda, dakle, da se tri sedmine budžeta AP Vojvodine koristi za finansiranje kapitalnih rashoda, i to, između ostalog, iz ostalih prihoda ostvarenih na teritoriji AP Vojvodina. Ovim zakonom to nije moglo da se reguliše i kolega Martinović je to lepo objasnio.
Skrenuću vam pažnju na obrazloženje Vlade Republike Srbije, zbog čega Vlada nije prihvatila amandman Aleksandra Martinovića. Kaže Vlada - amandman se odbija iz razloga što je Ustavom Republike Srbije regulisano da budžet AP Vojvodina iznosi najmanje 7% u odnosu na budžet Republike Srbije, tako da je u cilju sprovođenja ustavne odredbe neophodno iskazati prihode koji obezbeđuju navedeni obim budžeta AP Vojvodina.
Osim toga, navedena odredba člana 3. stav 1. alineja 3. ne može se smatrati utvrđivanjem ostalih prihoda, niti sprovođenjem njihove pripadnosti AP Vojvodina, već samo kako je navedeno, iskazivanjem svih prihoda u cilju sprovođenja ustavne odredbe.
Zaista, nešto nebuloznije nisam pročitala. Ne znam da li je onaj ko je ovo potpisao, ovo mišljenje je potpisao Božidar Đelić, ovo razumeo, a nije sigurno, ne verujem.
Ministar nije ovde da pokuša, možda, on da objasni, možda je usput javio Vladi na koji način treba da obrazloži svoje mišljenje. Mi nismo amandmanom dirali u ono što je ustavna obaveza i što je Ustav regulisao.
Naprotiv, mi amandmanom pokušavamo da zakon vratimo u ustavne okvire. Vi ste, tj. Vlada Republike Srbije je izašla iz ustavnih okvira, jer Narodna skupština ne može da određuje svojim budžetom prihode koje ostvaruje AP Vojvodina iz svojih izvora, a pogotovo ne kao što stoji u obrazloženju samog predloga budžeta, gde nije postavljena gornja granica iznosa i nisu precizno navedeni izvori prihoda.
Prema tome, da je ministar ovde, mogli bismo da se upustimo u raspravu, ali njega nema. Skrećem pažnju poslanicima skupštinske većine, vama 32, sad već 30, dvoje je izašlo, da razmotrite i da razmislite o amandmanima koje podnose poslanici opozicije.
Verujte, dobronamerni smo, ne radi vas, već radi građana Srbije, zato što želimo da konačno građani Srbije dobiju budžet, da prestane ova farsa finansiranja pomoću uredbi. Naravno, o tome ćemo govoriti, takođe, kroz amandmane, kada to bude primereno.
Namera nam je da amandmanima, koliko god je to moguće, ovaj predlog budžeta stavimo u zakonski i ustavni okvir.
Zato vam predlažem da amandman koji je kolega Aleksandar Martinović predložio usvojite. Jer, zaista je neprimereno da Vlada ima ovako neozbiljan odnos.
Očekivala sam da će ova vlada, mada je to nova stara vlada, imati malo razložnija obrazloženja, da se neće dešavati, kao kad nam je u onom periodu kada nije bila formirana Vlada, pa kada je ponovo posle 31. marta doneta nova uredba o privremenom finansiranju, tadašnji ministar Parivodić rekao - da, to nije u skladu sa zakonom, ali Vlada radi u krajnjoj nuždi, mi to moramo da uradimo, a onda ministar pravde Stojković kaže da je baš razmišljao i zaključio da je Vlada mogla tako da postupi jer je radila na osnovu starog zakona, dakle zakona koji više nije bio na snazi.
Sad, gospodo iz ove nove stare vlade, DOS-ove vlade, gledajte bar toliko da vodite računa da ono što nam predlažete bude u skladu sa zakonom. I, poručujem Vladi Republike Srbije, pošto smo dobili mišljenje o amandmanima na ovaj zakon, da se ubuduće ne poigrava inteligencijom ni narodnih poslanika, ni građana Srbije. Mi ovaj posao radimo, za razliku od Vlade, veoma ozbiljno i prokomentarisaćemo svaki odgovor Vlade koji bude nebulozan, neadekvatan, neozbiljan, kakav je ovaj na amandman gospodina Aleksandra Martinovića.

Oliver Dulić

| Predsedava
Hvala puno.
Izvolite, gospodin Buha. Imate još dva minuta.

Milorad Buha

Dame i gospodo narodni poslanici, daću blagi komentar na ono što nam je rekao ministar. Reče ovde da je budžet napravljen u skladu sa Zakonom o budžetskom sistemu.
Pozvaću se na član 2. Zakona o budžetskom sistemu koji jasno pokazuje da budžet nije napravljen u skladu sa Zakonom o budžetskom sistemu, a kasnije ću pročitati jednu odredbu Ustava, po kojoj ćemo videti da ovaj zakon o budžetu nije napravljen u skladu sa Ustavom.
U članu 2. Zakona o budžetskom sistemu stoji - Zakon o budžetu jeste zakon kojim Narodna skupština Republike Srbije za svaku godinu odobrava rashode i druge izdatke, prihode i druga primanja, zaduživanje i druge finansijske transakcije Republike, a sredstva za realizaciju Nacionalnog investicionog plana iskazuju se za jednu ili više godina.
Vidljivo je iz Predloga budžeta da nisu iskazani kako prihodi, tako ni svi rashodi, a ako se osvrnemo na Nacionalni investicioni plan, videćemo da uopšte nemamo rashode po tom osnovu.
Moram se pozvati na odredbu Ustava koji je donet u toku prošle godine, koji obavezuje kako ministarstva, tako i sve državne institucije i organe da primenjuju odredbe Ustava. Ustavna odredba člana 92. kaže da Republika Srbija, autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave imaju budžete u kojima moraju biti prikazani svi prihodi i rashodi kojima se finansiraju njihove nadležnosti.
Dakle, ustavna odredba kaže da se svi prihodi i rashodi moraju uneti u budžet. Nema ovde alternative - mogu, nego moraju.
Iz prethodnih izlaganja smo videli da nisu svi prihodi uneti u budžet.

Oliver Dulić

| Predsedava
Gospodine Buha, isteklo je vreme za SRS.