ŠESTO VANREDNO ZASEDANjE, 23.07.2007.

5. dan rada

OBRAĆANJA

Oliver Dulić

| Predsedava
Povodom Poslovnika, narodni poslanik Milica Vojić-Marković.

Milica Vojić-Marković

Poštovani gospodine predsedniče, poštovani gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, reklamiram povredu Poslovnika u članu 104 - povreda dostojanstva Skupštine. Evo u čemu se sastoji ta povreda.
Prethodni govornik je rekao da ćemo danas ovde voditi na jedan šizofren način raspravu, a ja, kao poslanik, zaista ne prihvatam da se u Parlamentu na bilo koji način, iznošenjem argumenata, vodi takva rasprava.
Povreda dostojanstva svih nas ovde danas sastoji se i u tome što nas oni koji su 2000. godine potpuno napustili i upropastili ideju promena, oni koji su napravili kriminalizovano društvo, za koje smo svi mi šetali od 1996. godine, danas pozivaju ovde da pričamo kako su neki drugi kriminalci i kako su neki drugi krivi što su oni upropastili to što su upropastili.
Dolazim iz Valjeva, u kome je 2001. godine, u KP domu, u kancelariji upravnika, verovali ili ne, stajala slika tadašnjeg ministra, današnjeg poslanika, gospodina Batića.
Ne verujem da je stavljena tamo zbog toga što je gospodin Batić voljeni ministar, nego zato što je to bila jedna potpuno partijska i politička priča. U prilog tome, kada se Kolubara izlila i poplavila KP dom, šta mislite da li je država pomagala zatvorenicima i pritvorenicima ili je to uradila Demohrišćanska stranka Srbije? Naravno, stranka.
Dakle, onaj ko priča o partijskim interesima, ko je ovde, za ovom istom govornicom, na istoj sednici, postavljao sudije Okružnog suda u Valjevu i, istog dana, postavljao predsednika tog suda, ne može da govori o tome. Povređuje dostojanstvo svih nas.
To li su starci vodili pravosuđe, ne bih ni komentarisala. Politika ne treba da postavlja ni starce ni mlade ljude, nego kvalitetne ljude, koji će posao da odrađuju. I, da li su oni stari, mladi, srednjih godina, da li imaju plave oči ili zelene, ili im je kosa kratka ili duga - to je potpuno nebitna stvar.
U jednom sam potpuno saglasna s onim što je rekao gospodin Jovanović, mi kao političari treba da se zalažemo za to da se na odgovarajuća mesta, koja su izuzetno važna za ovu državu, postavljaju kvalitetni ljudi, kako bi, kako je on rekao, ja ću citirati, jer mi se jako dopalo, ''kriminalci bili u zatvoru, a sudije i tužioci radili svoj posao, kako bi građani, u krajnjem, bili mirni''.
Hvala.

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem.
Replika, narodni poslanik Vladan Batić. Izvolite.

Vladan Batić

Dame i gospodo narodni poslanici, ovde smo govorili o kršenju Zakona i ovde se flagrantno krši Zakon, na taj način što se krši odredba člana 68. stav 2, po kojoj se ne može produžiti radni vek tužiocima.
Ako Skupština konstatuje da Slobodanu Jankoviću funkcija prestaje danas, njemu se produžava radni vek.
Ali, naravno, radi se o partijskom tužiocu, kao što je partijski tužilac Slobodan Radovanović.
Kad već pominjemo onaj period i ono vreme kada sam ja bio ministar pravde u Vladi Zorana Đinđića, koju će Srbija praviti od blata, a događaji, iz dana u dan, to na nedvosmislen način potvrđuju, dakle, u to vreme, pošto je sad aktuelan Četvrti opštinski sud, predsednik Četvrtog opštinskog suda, koga je predložio pravosudni odbor DOS-a, a ne ja kao ministar pravde, bio je kandidat koga je predložila Demokratska stranka Srbije, Đorđe Mirković.
Taj sud, a ne tužioci, odlučili su o ukidanju pritvora pripadnicima zemunskog klana, taj sud, a ne tužioci, uz učešće samog Đorđa Mirkovića, kao člana KV veća, brzopotezno, u jednom danu, odlučili su o ukidanju pritvora Dejanu Milenkoviću - Bagziju. Sada, nakon svedočenja, znamo i zašto i kako. Toliko o stranačkoj pripadnosti.
Ne znam da li je bila slika tadašnjeg ministra pravde u kancelariji upravnika KP doma u Valjevu.
Drago mi je ako jeste, ali u to vreme nije bilo bekstava iz zatvora, nije bilo kolektivnog povređivanja, nije bilo ubistava i samoubistava, nije bilo pobuna u zatvorima. To je bilo pre mog ministrovanja, u vreme kada su bila tri koministra pravde. Nije bilo ničega od toga.
Ponosim se što su i pokojni vršilac dužnosti Republičkog tužioca gospodin Medić i gospodin Đorđe Ostojić bili vanstranačke ličnosti, a ne partijski tužioci kao Slobodan Janković i Slobodan Radovanović.

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem.
Da li još neko od šefova poslaničkih grupa želi reč? (Ne)
Obaveštavam vas da je, saglasno članu 93. stav 4. Poslovnika Narodne skupštine, do otvaranja pretresa, prijave za reč u pisanom obliku, sa redosledom narodnih poslanika, podnela Poslanička grupa SRS-a.
Reč ima narodni poslanik Aleksandar Martinović, a neka se pripremi narodni poslanik Sreto Perić.
...
Srpska radikalna stranka

Aleksandar Martinović

| Ministar državne uprave i lokalne samouprave
Dame i gospodo narodni poslanici, po Sarajevu je osamdesetih godina kružila anegdota da je jedan sarajevski sudija proglasio krivim jednog građanina Sarajeva zato što je Titovu smrt komentarisao u jednom podsmešljivom kontekstu, pa je u obrazloženju te presude stajalo da nije lepo reći da je drug Tito umro, nego da je samo privremeno sprečen da obavlja svoju dužnost.
Otprilike, na isti način razmišlja i vladajuća većina u ovoj skupštini. Nastavlja se jedna igra s brojevima, sa računanjem vremena, sa datumima, nastavlja se ono što smo imali kada smo raspravljali o izmenama Zakona o državnim službenicima, nastavlja se jedno hajdučko uvođenje tačaka dnevnog reda u jedno vanredno zasedanje.
Usred rasprave o potvrđivanju jedne međunarodne konvencije dobijamo materijal Odbora za pravosuđe i upravu, i to samo neki narodni poslanici, oni koji sede u sali; oni koji nisu bili ovde, ovaj materijal nisu dobili.
Nije mi jasno po kom osnovu je ministar Dušan Petrović obrazlagao ove predloge, kada je potpuno jasno, po Poslovniku Skupštine Srbije, član 48. stav 2, da Odbor za pravosuđe i upravu formuliše predloge odluka vezane za izbor, odnosno razrešenje nosilaca pravosudnih funkcija. Dakle, nama je obrazloženje trebalo da da predsednik Odbora za pravosuđe i upravu, gospodin Miroslav Petković, a ne ministar za pravosuđe.
Ali, očigledno je zašto se to radi. Ministar Dušan Petrović je advokat svojih narodnih poslanika, on zna da njegovi narodni poslanici ne mogu na valjani način da obrazlože nešto ovako smešno, pa je onda on izašao da nam održi jedno predavanje, zaboravljajući da ovo nije tribina opštinskog odbora DS-a, nego sednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Evo, otprilike, kako izgleda ta igra s datumima. Imamo odluku bivšeg ministra pravde, gospodina Zorana Stojkovića, da su ispunjeni uslovi za prestanak dužnosti Republičkog javnog tužioca Slobodana Jankovića, da ga je Slobodan Janković o tome obavestio 24. jula 2006. godine, naime, da je 10.12.2005. godine, odnosno 6. februara 2006. godine ispunio uslove za ostvarivanje prava na starosnu penziju. Nama ovo stiže danas, 23. jula 2007. godine, znači posle punih godinu dana.
Ja pitam sada ministra pravde - sa kojim datumom je, gospodine ministre, Slobodanu Jankoviću i svim ovim licima koja su navedena u ovim odlukama, zapravo, prestala dužnost?
Podsećam vas da Zakon o Javnom tužilaštvu nije dorečen kada su u pitanju termini kada pojedinim nosiocima pravosudnih funkcija ta funkcija prestaje. Naime, u članu 67. stav 1. Zakona o Javnom tužilaštvu stoji da dužnost Javnog tužioca, sada pazite na zakonsku formulaciju, prestaje, znači, funkcija tužioca prestaje kada navrši radni vek, a tužilac navršava radni vek ili kada navrši 65 godina života ili kada ispuni onaj drugi uslov, a to je da ima najmanje 40 godina staža osiguranja.
Sada se postavlja jedno logično pitanje. Da li je Slobodanu Jankoviću i svim ovim licima dužnost tužioca prestala po sili zakona u onom momentu, odnosno onoga dana kada su ispunili zakonom propisane uslove, dakle jedan od ova dva uslova, ili će im funkcija tužioca prestati danas, kada Narodna skupština o tome donese odluku?
Jasno je da je Zakon o Javnom tužilaštvu uneo ovaj pravni i hronološki galimatijas, ali ste vi to uradili namerno, jer vama ne odgovara red u pravosuđu, vama odgovara igra s datumima, s brojevima, da čovek ne zna kada je nekome počela funkcija, a kada mu je prestala.
Vi dovodite u zabunu narodne predstavnike u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Zamislite u kakvoj zabuni će biti građani Srbije koji nisu pravno obrazovani, kako će oni da tumače raspravu koja se sada vodi. Da li oni znaju kada je Republički javni tužilac izabran, da li znaju kada je stekao uslove za penziju, da li znaju kada će mu prestati funkcija, sa danom ispunjenja uslova ili sa danom kada Narodna skupština o tome donese odluku?
Jasno je da je ovaj materijal, dame i gospodo narodni poslanici, pripreman zaista na brzu ruku, da, verovatno, većina poslanika iz vladajuće koalicije ovaj materijal nije ni čitala, a sumnjam da je ovaj materijal čitao i predsednik Narodne skupštine, jer je, inače, mogao da vidi sledeće, recimo, u Predlogu odluke koju je potpisao Miroslav Petković, a koja se tiče prestanka dužnosti zamenicima javnih tužilaca Slavoljubu Dimitrijeviću, Zvonimiru Stankoviću, Blaženki Vesnić i Milovanu Preradoviću.
Kaže se u preambuli Predloga ove odluke: "Narodna skupština Republike Srbije, na sednici Šestog vanrednog zasedanja u 2006. godini", sada je 2007. godina. Isto tako, evo pogledajte: "Predlog odluke o prestanku dužnosti nosilaca javnotužilačkih funkcija za pet lica", neću sada da im navodim imena, nema potrebe: "Narodna skupština Republike Srbije, na sednici Šestog vanrednog zasedanja u 2006. godini".
Dalje, evo, sada smo dobili, pre pet minuta, bar ja sam dobio pre pet minuta, Predlog odluke o prestanku sudijske dužnosti za Inić-Drecun Milenu i Buda Evu.
Sada pazite: "Predlog odluke o prestanku sudijske dužnosti", izgleda da oni koji pišu ove predloge odluka ne znaju da u srpskom jeziku postoji sedam padeža, pazite kako glasi dispozitiv ove odluke: " Prestaje sudijska dužnost na lični zahtev, i to 1) Inić-Drecun Milena, sudija Vrhovnog suda Srbije, 11. avgust 2007. godine".
Nigde padeža, nigde roda, nigde konteksta, da čovek koji drži do standarda srpskog jezika može da shvati, u stvari, o čemu se ovde radi.
Dalje, Vrhovni sud Srbije, Veliko personalno veće, potpisala sudija Milena Inić-Drecun, u Beogradu, 28.07.2007. godine, a danas je 23. jul 2007. godine, a zavedeno u pisarnici 28.06.2007. godine, u pisarnici Vrhovnog suda Srbije. Prosto, ovakav galimatijas sa datumima mislim da ni vrhunski pravnici ne mogu da razumeju.
Dame i gospodo narodni poslanici, potpuno je jasno, evo, neću mnogo da dužim i oduzimam dragoceno vreme mojim kolegama iz Poslaničkog kluba SRS-a, da vladajućoj koaliciji nije stalo do reda u pravosuđu, a, na kraju krajeva, to je rekao i sam ministar Petrović kada je rekao da će vladajuća koalicija da predloži zakone koji će od Tužilaštva da naprave samostalan organ, a od pravosuđa nezavisnu instituciju.
To znači da Tužilaštvo u ovom trenutku nije samostalan organ, niti je naše pravosuđe nezavisno.
Gospodine Petroviću, danas je 2007. godina. Vi ste na vlasti punih sedam godina. Mi iz SRS-a vas pitamo, šta ste vi radili sedam godina, zašto niste sproveli sve one reforme u koje ste se kleli?
Vi se služite jednom, bukvalno, političkom mantrom, kao da ste sujeverni. Kada god naiđete na neki problem, kad god ne znate tako nešto da objasnite, vi kažete: "To je u skladu sa evropskim standardima, mi težimo evropskim integracijama".
Pokažite ove odluke koje ste danas dostavili narodnim poslanicima, sa ovom zbrkom u datumima, sa potpuno nejasnom činjenicom da li je neko otišao u penziju pre dve godine ili tek danas treba da ode u penziju, kakav je pravni status akata koje su ti ljudi donosili, šta je sa ljudima koje su ovi tužioci primali u radni odnos, da li su oni na validan način zasnovali radni odnos, šta je sa njihovim platama itd.
Gospodine Petroviću, pokažite ove odluke, koje ste nam danas dostavili, šefu Misije OEBS-a u Srbiji, pokažite američkom ambasadoru, britanskom ambasadoru, pokažite predstavnicima Evropske unije. Ako se oni sa ovim slože, ako oni kažu da je ovo u skladu sa evropskim standardima, onda svaka čast, ali mi u SRS-u smatramo da ovo nema blage veze ne sa evropskim standardima, nego sa osnovnim pravničkim principima i mi za ovo nećemo glasati.

Oliver Dulić

| Predsedava
Daću vam objašnjenje vezano za datume koje ste izneli.
Naime, pored dokumenta koji ste dobili, u kojem je, činjenica je, stajala 2006. godina, vi ste dobili i ispravljen dokument u kojem stoji 2007. godina. Što se tiče dokumenta koji ste dobili od Vrhovnog suda, Velikog personalnog veća, koji je potpisala sudija Milena Inić-Drecun, to je kopija dokumenta koji je ona dostavila kao propratno pismo, u kojem mi nemamo mogućnost da promenimo datum. Činjenica je da stoji datum 28.7.2007. godine.
Dakle, u onom što je Skupština dala, bila je greška sa datumom - 2006. godina, podeljena vam je ispravka u kojoj stoji - 2007. godina.
Povodom Poslovnika, narodni poslanik Tomislav Nikolić.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Dame i gospodo narodni poslanici, moja je dužnost da vas upozorim, a vi radite po savesti, onako kako je DOS navikao. Mi o ovoj tački dnevnog reda danas uopšte ne možemo da raspravljamo. Naime, na osnovu člana 74. Zakona o tužilaštvu, ko obaveštava Narodnu skupštinu da su se stekli uslovi da nekom tužiocu ili zameniku tužioca prestane funkcija? Ministar.
Vi ste nama poturili dopis sa potpisom nekog građanina Zorana Stojkovića. Zoran Stojković je pre godinu dana obavestio Skupštinu, koja ga je izabrala za ministra, da je tužiocu prestao mandat. Zoran Stojković ne može da komunicira sa ovim sazivom Skupštine kao ministar. To može samo gospodin Dušan Petrović.
Odbor za pravosuđe je trebalo da odbaci ovaj dopis, zato što nema lica koje traži da bude konstatovan prestanak tužilačke funkcije. Ne može građanin da obaveštava Narodnu skupštinu da je nekom licu zbog nekih uslova prestao mandat ili sudijska funkcija ili javnotužilačka funkcija.
Gospodine Petroviću, u najmanju ruku, ovde je trebalo da stoji Zoran Stojković. On nas je obavestio i on neka to brani. Vi ste ovde došli, niste se, čak, smilovali pred Narodnom skupštinom da i vi potvrdite ovo što je pisao neki Zoran Stojković. Kao što su vam neki poslanici ukazivali da penzioner traži da budu razrešeni zamenici, sada upozoravam Narodnu skupštinu, građanin Zoran Stojković traži da razrešimo Republičkog javnog tužioca.
Mi sedimo ovde, bacamo pod noge izbornu volju građana, bacamo pod noge birače i radimo mimo zakona. Ako donesete ovu odluku, mi ćemo se obratiti Ustavnom sudu.
Gospodin Petrović već češe bradu - nema Ustavnog suda. Niko neće procenjivati da li je ova odluka doneta u skladu sa Ustavom. Ne, izaberete novog republičkog tužioca, prošlo vreme, nova odluka važi, stara više nikoga ne interesuje.
Nemojte naše dostojanstvo da potcenjujete ni vi, gospodine Petroviću, ni vi, poslanici vladajuće većine.
Za ovu tačku nisu se stekli uslovi. Možete da vrtite glavom koliko hoćete.
Ako član 74. Zakona kaže da ministar obaveštava Narodnu skupštinu, nas ministar nije obavestio. Mi ne znamo šta je rađeno. Uostalom, da je ona skupština cenila svog ministra, ona bi pre godinu dana reagovala na dopis Zorana Stojkovića i konstatovala bi prestanak javnotužilačke funkcije Republičkom javnom tužiocu.
Vi kažete da tada niste imali većinu. Šta to nas briga? Da li je nova vlada Vojislava Koštunice povukla sve akte koji su bili u proceduri do konstituisanja ove vlade? Jeste, povukla je. Odakle vam onda ovaj materijal?
Mislim da predsednik Narodne skupštine zna da je nova vlada Vojislava Koštunice povukla sve akte stare vlade Vojislava Koštunice, koji su se nalazili u Skupštini kao materijal. Odakle vam onda ovaj povučeni materijal?
Mi u ovome nećemo da učestvujemo. Nastavićemo da raspravljamo o tome, a u glasanju nećemo da učestvujemo. Vi koji se usuđujete da se ovako ponašate prema Narodnoj skupštini i prema građanima, razmišljajte šta od građana možete ubuduće da očekujete.

Oliver Dulić

| Predsedava
Reč ima ministar Dušan Petrović.
...
Demokratska stranka

Dušan Petrović

Gospodin Nikolić je izneo jednu stvar kojoj vredi posvetiti pažnju, svakako.
Bez obzira ko je, imenom i prezimenom, koja ličnost je vršila funkciju ministra, imala je kapacitet, dakle, Zoran Stojković je imao, po Zakonu o ministarstvima, po Ustavu Republike Srbije, pravo i obavezu da donosi akte, između ostalog, i ovu inicijativu koju je uputio Skupštini Srbije, pošto je u tom trenutku, nesporno, bio ministar pravde.
Mislim da je ovo što je učinio potpuno validno i da predstavlja osnov za ovu raspravu. Ako bi se postupilo drugačije, onda bi trebalo da svaki međunarodni ugovor koji potpiše Vlada Republike Srbije, svaki međunarodni ugovor koji je ova zemlja potpisala i obavezala državu, obavezala sve građane, da se potvrdi prilikom konstituisanja svake nove vlade.
To se ne dešava, kao ni u ovom slučaju, zbog toga što postoji kontinuitet države. Menjaju se predsednici vlade, menjaju se ministri, menja se kapacitet kada se menja Zakon o ministarstvima, menja se Ustav, ali akti koje preduzme država, bilo kao kolektivni ili kao inokosni organ, naravno da ostaju.
Što se tiče odluke Vlade Republike Srbije da iz procedure povuče sve predloge zakona, ta odluka je političkog karaktera i predstavlja stav Vlade. Mogu da vam kažem da je to bio jedinstven stav Vlade i donet je zaključak Vlade.
Dakle, ne radi se o automatizmu i ne radi se o tome da postoji ustavna obaveza da se to čini, već je Vlada donela odluku da svakom ko je za to nadležan da priliku da preispita zakonske predloge, da sve ono što smatra da nije potrebno korigovati, menjati i dopunjavati, vrati u obliku kakav jeste u ovu skupštinsku proceduru. Ali, to je politička odluka, a ne odluka koja je utemeljena na pravnoj obavezi koja proizilazi iz Ustava i Zakona o Vladi i Zakona o ministarstvima.