DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 07.11.2007.

3. dan rada

OBRAĆANJA

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem. Reč ima narodni poslanik Nikola Vukelić. Izvolite.

Nikola Vukelić

Dame i gospodo narodni poslanici, ne mogu a da se na početku ne osvrnem na glasanje koje je prethodilo, odnosno koje smo imali pre nego što je počela rasprava o ovim sporazumima, o readmisiji i viznim olakšicama. Neverovatno je da je vladajuća koalicija odbila da na dnevni red stavi Predlog rezolucije Narodne skupštine Republike Srbije o neophodnosti poštovanja konstitutivnih prava srpskog naroda u BiH i osudi akata i mera usmerenih na ograničavanje i ukidanje državno-pravnih prerogativa Republike Srpske.
Da li je moguće da u trenucima kada srpski narod u Republici Srpskoj trpi najveće moguće pritiske od raznoraznih evropskih visokih predstavnika koji dovode u pitanje status Srba kao konstitutivnog naroda u BiH, to za vladajuću koaliciju nije prioritet, pa čak ni tema koja zaslužuje da se nađe na dnevnom redu Narodne skupštine Republike Srbije.
U kampanji za predsedniče izbore 2004. godine Boris Tadić je kao predsednički kandidat obilazio oko ambasada i obećavao kako će njegovim dolaskom na mesto predsednika Srbije biti olakšana procedura za izdavanje viza. Da se po jutru dan poznaje i da će vladavina Borisa Tadića biti prepuna lažnih obećanja i jeftinih marketinških trikova, videlo se već prvi dan nakon njegovog dolaska na mesto predsednika Srbije.
Umesto olakšavanja procedure za izdavanje viza, Rumunija nam je već prvi dan njegovog mandata upravo uvela vize. Sada se bliže ponovo predsednički izbori i neke kategorije građana, ne sve, dobiće te vizne olakšice, pa se pitamo – o čemu će sada Boris Tadić govoriti u predizbornoj kampanji.
Pošto je za našu poslaničku grupu ostalo još malo vremena ja ću skratiti. Prokomentarisaću samo ovaj zakon o potvrđivanju Sporazuma između Srbije i Francuske o vraćanju i prihvatanju lica u neregularnoj situaciji.
Zašto se Bernard Kušner, za vreme dok je bio šef UNMIK-ove administracije, na Kosovu nije zalagao za sprečavanje nelegalnog ulaska građana Albanije na teritoriju KiM, odnosno Srbije i zašto se Kušner sada kao ministar inostranih poslova Francuske ne zalaže za deportovanje Albanaca koji su došli posle 1999. godine, nego upravo suprotno, hoće da im da nezavisnost i time ih, praktično, nagrađuje za etničko čišćenje koje su izvršili nad srpskim narodom.
Da li će Evropa omogućiti građanima okupirane Republike Srpske krajine povratak u svoje kuće ili bar bezbedan ulazak u Hrvatsku i mogućnost da obiđu svoja imanja?
Juče smo ceo dan slušali hvalospeve poslanika vladajuće koalicije o tome kako je ovo nešto epohalno, nešto veliko, a nismo čuli ni reč šta je sa ukidanjem viza za Rusiju. Prvi korak za otvaranje našeg tržišta prema Rusiji je ukidanje viza za ruske građane. Sve države u našem okruženju su te vize već ukinule. Po svaku cenu mi srljamo u EU, ne pitajući za cenu, a upravo saradnju sa prijateljskom Rusijom guramo pod tepih. Hvala.

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem. Reč ima narodni poslanik Đorđe Mamula, a neka se pripremi Srđan Spasojević.

Đorđe Mamula

Predlog zakona o ratifikaciji Sporazuma između Republike Srbije i EU zaključen je sa Unijom koju čini 27 država, 450 miliona stanovnika i koja stvara četvrtinu svetskog bruto nacionalnog dohotka.
Ovaj sporazum je potpisala Vlada 18. septembra u Briselu ove godine i on treba da omogući readmisiju, odnosno da uredi povratak lica koja nezakonito borave na teritoriji EU.
Mora se reći da je ovaj sporazum posledica velikih migracija koje su zahvatile Evropu poslednjih 50 godina, a posebno nelegalnih migracija. Stranke levice u Evropi su u priličnoj meri pomogle da se otvore vrata za građane sveta, na tome su dobijale svoje izborne pobede, to je bio deo njihovih programa 60-ih godina. Čak je i De Gol govorio – Evropa od Lamanša do Urala.
Međutim, prekomponovala se politička scena EU bez obzira što su stranke levice u priličnoj meri branile poziciju lica koja nezakonito borave, zatim, lica bez državljanstva – apatrida i izbeglica. U delovima EU jača otpor prema strancima. Ne samo da je sporan položaj stranaca koji nelegalno borave u EU, za neke stranke u EU sporan je i položaj stranaca koji legalno borave u EU i to pitanje se sve više otvara i postaje deo izbornih programa. Tako, da su i stranke desnog centra koje preovlađuju u Evropskom parlamentu i državama EU morale da vode računa o tome i da to pitanje postave da bi se sprečio nalet desnog ekstremizma posebno prema strancima.
Ovaj sporazum, zapravo, po svojoj sadržini sprečava deportaciju. Ono što mi do sada imamo, kada je reč o našim građanima koji su nelegalno boravili u državama EU, bila je deportacija. To je vrlo kratka procedura, ne vodi se mnogo računa o ljudskim pravima i ne vodi se računa o postupnosti.
Upravo ovaj sporazum predstavlja formu koja treba da zaštiti lica koja nelegalno borave u EU, da omogući postupnost, zaštitu njihovih prava i da omogući postepen povratak. Ovaj sporazum treba prihvatiti i mislim da je on, takođe, pokazao da je politika veština mogućeg i da je Vlada uspela da na ovom polju ostvari što je bilo moguće u ovom trenutku.
S druge strane, treba imati na umu kada je reč o državama EU, naročito onima koje su nedavno primljene i čiji su državljani počeli da odlaze u države EU, koje su bile u prvih 12 država EU, i koji su tamo počeli da vrše krivična dela, kao što je nedavno u Italiji. Došlo je do spora između Rumunije i Italije i došlo je do povratka građana EU iz Italije u drugi deo EU, dakle u Rumuniju. Znači, u EU postoji deportacija građana EU koji se vraćaju, deportuju u druge delove EU. Ovim sporazumom mi sprečavamo deportaciju i uređujemo proceduru, zato ovaj zakon treba prihvatiti. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Milutin Mrkonjić

| Predsedava
Zahvaljujem narodnom poslaniku Đorđu Mamuli. Po Poslovniku, Žarko Obradović. Molim vas, Srđane, sedite, a potom po Poslovniku, Zoran Krasić.
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Hvala gospodine predsedavajući. Ja ću se sada zvanično, formalno, pozvati na član 225. Poslovnika Narodne skupštine RS, ali da ima neki drugi član kojim bi se mogao zahvaliti kolegi narodnom poslaniku na informacijama koje je dao u prilog raspravi o Predlogu zakona, onda bih koristio taj član Poslovnika.
Pošto toga još nema, koristim ovo postojeće da kažem, da je bilo dobro što smo imali prilike da čujemo od kolege Mamule, ove reči vezane za stanje u EU u pojedinim zemljama EU. Jer, to treba da bude deo priče o Predlogu zakona o readmisiji, deo priče koju niko nije pomenuo, deo priče koji se odnosi na tu lepu, bogatu, ugodnu, transparentnu Evropu koja poštuje ljudska prava, koja ima idealan život i gde je sve med i mleko i samo, eto, čekaju da dobiju još ponekog člana i da ga utope u tu lepotu života i u tu idealnost koja postoji na Zapadu.
Kolega Mamula je malopre pomenuo neke primere. Ja sam sasvim slučajno bio u situaciji da pročitam pre neki dan u nekim nedeljnim novinama, ne bih pominjao naziv iz razloga nepotrebnog reklamiranja, gde je kandidat ekstremne desnice u Švajcarskoj, koji predstavlja stranku koja je dobila najveći broj glasova i, verovali ili ne, najjača je politička stranka u Švajcarskoj, ministar pravde, koji primera radi, kaže da, u njegovoj fabrici neće raditi nijedan od radnika sa prostora bivše Jugoslavije.
Za vaše informisanje, reč je o 350 hiljada ljudi, od toga 200 hiljada su Albanci sa KiM, oni vole popularno da kažu da je 10% populacije KiM u Švajcarskoj, tu je i oko 100 hiljada Srba, a da ne pričam o ostalim preprekama koje se postavljaju za integraciju tih ljudi u život Švajcarske. Pominjem ovog ministra pravde, svesno pominjem, jer on misli da je najbolji način njihove integracije u švajcarsko društvo – da ih dezintegriše.
Navešću primer romske porodice, od pre dva meseca, u Sloveniji. Ne znam da li ste imali priliku to da vidite i čujete. Isto je reč o readmisiji. Kada slovenačko društvo nije bilo spremno da prihvati tu porodicu, čak, mislim da su intervenisali predsednik Vlade i predsednik države, našli im određeno mesto u određenom naselju, bile su demonstracije i barikade da bi se sprečilo da oni budu smešteni na prostor koji im je bio namenjen.
Takođe, i primer aktuelnog potpredsednika iz Švedske, u stvari nije aktuelni, jer je podneo ostavku, odnosno utvrdilo se, inače je bio poznat po tome da je tvrdio – da Romi, Turci, Crnci i Jevreji treba da stanuju na posebnim mestima u zemlji. Desilo se da je čovek propagirao jedne vrednosti, vidite i sami kakve, a druge moralne koje su se pokazale lažnim, utvrđeno je da je četiri godine protivzakonito primao neku socijalnu pomoć.
Ovo pominjem ne slučajno. Potrebno je da ovaj problem osvetlimo sa svih aspekata da bismo građanima Republike Srbije stavili do znanja ili makar pokušali da im stavimo do znanja šta nas čeka. Zato bi bilo dobro da u daljoj raspravi ipak dobijemo odgovore na neka pitanja koja su većina narodnih poslanika Republike Srbije postavila. Hvala vam.
...
Socijalistička partija Srbije

Milutin Mrkonjić

| Predsedava
Zahvaljujem dr Žarku Obradoviću. Po Poslovniku, Zoran Krasić. Izvolite, Zorane.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Gospodine Mrkonjiću pozivam se na član 136., a smatram da je i gospodin Obradović mogao da se pozove na taj član Poslovnika. Dobro je što taj član postoji. Mi stvarno imamo malo informacija pre glasanja o ovom predlogu zakona. Bilo bi dobro, juče sam pokušao gospodina Jočića na neki način, ako mogu tako da kažem, da nateram da izađe za ovu govornicu da demantuje neke tvrdnje i da nam da neko objašnjenje. Ali, sudeći po ovim informacijama, koje se dobijaju povodom ova tri predloga zakona, proizilazi da, ukoliko budemo glasali za te zakone, onda mi glasamo za tu tzv. izolacionističku politiku EU.
Da bi ste to bolje shvatili ja ću iskoristiti jedan primer vrlo karakterističan u teoriji. To je primer francuske radio-televizije. Kada su zaposlili svoju decu, svoju rodbinu, oni su rekli – više nikoga ne primamo. A ovde imamo dualitet: s jedne strane nam EU kaže ko bi bio poželjan da dođe u EU, pa je rečeno da su to diplomate, novinari itd, svi oni koji imaju pare, a ovi koji nisu poželjni da budu u EU – daj, njih ćemo da vratimo u Srbiju. To je u novoj terminologiji oblik rasizma, da znate, jer se pod pojam ''rasizam'' stavlja sve i svašta. To je vid diskriminacije, gospođo Čomić.
(Gordana Čomić, s mesta: Nije)
To je vid teške diskriminacije. Vi to možete da pravdate, da iz svakog kršenja zakona ne proističe neko pravo, ali morate da shvatite da je EU po svojoj definiciji mamac za sve one koji smatraju da su njihova ljudska prava ugrožena. To je vrlo lepa definicija. To je vrlo lepa definicija koju stalno potencira Evropski sud za ljudska prava, potencira značaj te Konvencije i dostignuti stepen vrednosti EU. To je svojevrsni mamac za sve neupućene i u Srbiji, a između ostalog i za Rumune i za Bugare itd. Neću da pričam o problemima koje imaju Rumuni i Italijani sa Rumunima.
Ali, ovaj set zakona jeste rasistički, jer nam EU kaže – ovi su poželjni u EU, zato što imaju para, mogu da plate, a ovi nisu poželjni da budu u EU, daj, njih ćemo da vratimo ovde. A EU se diči time kako štiti ljudska prava. Naravno, kod nas ima sve i svašta od evrofanatika, i običan paraf je ovde nacionalni praznik.
Danas se nešto parafira. Znate li šta znači paraf? Kada direktor treba da zaključi ugovor traži od referenta koji je napravio ugovor, pa kaže – parafiraj ti ovo ovde. Šta znači paraf – ti mi garantuješ da je sve zakonito, a ja kao direktor potpisujem i snosim odgovornost kao zastupnik, pa kada mene pozovu da sam nešto prekršio, ja kažem - ovaj što je parafirao, e, njega, njega. Danas je nacionalni prazni, parafira se nešto. Šta se parafira? Šta se osnažuje – ništa. Osnažuje se jedan papir.
Paraf znači – ja sam potpisao da taj papir postoji. A, kada će ta prava da budu? E, prava će da budu kada se završi dijalektika između štapa, šargarepe, a paraf mu dođe kao konopac.
...
Socijalistička partija Srbije

Milutin Mrkonjić

| Predsedava
Zahvaljujem, Zoranu Krasiću. Reč ima Srđan Spasojević, izvolite.
...
Nova Srbija

Srđan Spasojević

Gospodine predsedavajući, dame i gospodo narodni poslanici, zakoni koji su pred nama izuzetno su značajni. Poslanici Nove Srbije će podržati ove zakone, naravno, glasaće za njih.
Izuzetno je važan zakon koji govori o viznim olakšicama. Bilo je ovde raznoraznih primedbi da su određene kategorije privilegovane i da se neće mnogo postići donošenjem ovih zakona.
Smatram da je ovaj zakon korak ka potpunom ukidanju viza i zato ćemo sigurno podržati zakon o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Evropske zajednice o olakšanoj proceduri za izdavanje viza.
Te kategorije ljudi su: naučnici, doktori, sportisti naravno, i drugi koji su predviđeni. Izuzetno, bitno je iz razloga što znamo koliko se jedan sportista priprema za neko važno takmičenje, a onda mora da čeka u redu za vize. Predvodim Šahovski savez Srbije i mnogo dece ove godine ide na evropska i svetska prvenstva, naravno, i njihovi treneri i znam koliko nam je teško da dođemo do tih viza. Obično se to dešava kada treba da bude završnica nekih priprema, a onda red za vize. Imamo talentovane dece iz Bora, Majdanpeka, Loznice, Negotina. Iz Loznice je prvakinja državna, ona mala Erić, i zamislite situaciju kada ona ide na svetsko prvenstvo mora da čeka za vizu. To je strašno.
Smatram da je ovo jedan izuzetan potez Vlade i Ministarstva koje predlaže ovaj zakon, kao i nas poslanika koji treba da podržimo ove zakone.
Ima situacija kada i naši istaknuti naučni radnici idu u inostranstvo, a ja ću vam ispričati za jednu situaciju iz Kraljeva, s obzirom na to da je grad iz koga dolazim u izuzetnim odnosima sa gradom Lionom i osim sportske, kulturne i druge saradnje, ta saradnja traje već 10 godina, uspostavljena je saradnja i na nivou doktora, sarađujemo i sa Onkološkom klinikom u Lionu. Naši lekari su skoro bili tamo i verujte mi, znam da su se izuzetno mnogo namučili dok su uspeli da dobiju vize. Znamo da su pokazali jedno izuzetno znanje i ljudi koji su ih tamo primili bili su začuđeni zbog svega onoga što su morali, od tih silnih papira, da daju, da bi mogli da dobiju vize da otputuju.
Ponavljam, još jednom, da su izuzetno važni zakoni i da će poslanici Nove Srbije glasati za ove zakone. Hvala.

Whoops, looks like something went wrong.