ŠESTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 17.12.2007.

5. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ŠESTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

5. dan rada

17.12.2007

Sednicu je otvorio: Oliver Dulić

Sednica je trajala od 10:05 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Zdrava Srbija

Miloljub Albijanić

| Predsedava
Hvala, gospodine ministre. Moramo da završimo, zaista, u popodnevnom delu, molim vas. Izvolite, reč ima narodni poslanik Jorgovanka Tabaković, replika, a zatim narodni poslanik Slobodan Maraš.
...
Srpska radikalna stranka

Jorgovanka Tabaković

Zahvaljujem, gospodine Albijaniću, na pruženoj prilici. Biću vrlo kratka i poštovaću vreme svojih kolega. Prosto, ne bi bilo u redu da ispada da se neki odgovor sklapa za vreme pauze.
Gospodine Cvetkoviću, vama su rekli, citiram vas, dobro pamtim - kada štampate hartije od vrednosti to i nije neki trošak, jer imate samo kamatu kao trošak i to nije emisija. Mene su naučili u školi, na fakultetu i ne odstupam od toga, ni od vaše definicije Zakona o javnom dugu i Zakona o budžetskom sistemu, gde piše, citiram Zakon o javnom dugu član 2. tačka 3): "Zaduživanje jeste uzimanje kredita, odnosno zajmova i emitovanje državnih hartija od vrednosti za refinansiranje, za deficit" itd. Zakon o budžetskom sistemu kaže: "Zaduživanje predstavlja ugovaranje kredita ili emitovanje državnih hartija od vrednosti".
Nemojte da definicije dovodimo u pitanje, što znači, kada prikupljate slobodna dinarska sredstva i štampate štedne zapise, to nije emisija.
Štedni zapisi, kao hartije od vrednosti, nisu, ali državni zapisi, a u 2007. godini ste ih odštampali u vrednosti od sedam milijardi ("Službeni glasnik" 82, 94, 99, 103, 107, 108. i 110), u ukupnom zbiru sedam milijardi, jeste svojevrsna emisija novca, kao što je svojevremeno štampanje bonova za hranu bio surogat novca, kao što su svojevremeno bili bonovi za gorivo a i danas se smatraju vrednosnom hartijom.
Ne možete da kažete da je sterilizacija novca emisija hartija od vrednosti. Sterilizacija je obavezna rezerva, vrsta sterilizacije. Koliko je koštala ta emisija Narodnu banku i Vladu, imamo precizne cifre o tome. Ne možete da kažete da ovo nije skupo, suvišno i da nije na svojevrstan način ubacivanje dodatnog novca u opticaj, a pogotovo kada budžetski korisnici i fondovi kupuju hartije od vrednosti, i to je najstrašnije, što se banke ne bave kreditiranjem privrede, nego se banke bave najsigurnijim poslom, a to je kupovina državnih hartija od vrednosti. To je najveća šteta i trošak za ovu državu. To ne možete da opravdate i zaista nije u redu da neke osnovne monetarne i ekonomske kategorije dovodite u pitanje.
...
Zdrava Srbija

Miloljub Albijanić

| Predsedava
Reč ima narodni poslanik Slobodan Maraš, replika. Izvolite.

Slobodan Maraš

Hvala još jednom, gospodine Albijaniću, što ste omogućili, a vama, gospodine ministre, što imate strpljenja da saslušate. Zaista verujem da vi ne znate kako izgledaju protivgradne rekete. Verujem da ne znate ni koliko treba nekom zavodu za veterinu, koliko Savetu za korupciju itd. To je razlog zbog čega mi stalno ponavljamo da nam ovde treba premijer, trebaju nam resorni ministri, pa da njima postavimo takvo pitanje. Vi možete stalno da se vadite na to da ne znate i da ste jednostavno preraspodelili sredstva na onaj način kako ste dobili od ministarstava. Zaista, dovedite ovde premijera, dovedite ministra za poljoprivredu, ministra za infrastrukturu. Ne možete nam dati odgovore na neka pitanja.
Zaista verujem da vi verujete da će ministar zadužen za NIP devet milijardi proslediti u budžet Vojvodine. Mi ne verujemo, a pogotovo ne verujemo da će resorni ministri, za koje ne postoji obaveza na papiru koliki je iznos koji treba da daju, proslediti sredstva budžetu Vojvodine. Dovedite ih ovde da možemo sa njima da razgovaramo. To sam hteo da vam kažem.
Zaista verujem da vi to ne znate, ali morate dovesti ovde nekog ko zna kako su određivali kako će se trošiti sredstva u njihovim resornim ministarstvima. Hvala.
...
Zdrava Srbija

Miloljub Albijanić

| Predsedava
Hvala, gospodine Maraš.
Stigli smo do amandmana narodnog poslanika Nemanje Šarovića.
Određujem pauzu od jednog sata. Nastavljamo rad u 15.15 časova. Hvala.
(Posle pauze – 15.15)
...
Bošnjačka demokratska stranka Sandžaka

Esad Džudžo

| Predsedava
Dame i gospodo, nastavljamo rad.
Na član 5. razdeo 3 amandman je podneo narodni poslanik Nemanja Šarović.
Vlada i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li neko želi reč? (Da.) Ima reč narodni poslanik Zvonko Mihajlović.

Zvonko Mihajlović

Dame i gospodo narodni poslanici, na član 5. razdeo 3 naš kolega Nemanja Šarović podneo je amandman kojim traži da se naslov "Služba Koordinacionog tela Srbije za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa" menja i da glasi: "Fond za razvoj Republike Srbije".
Naime, dosadašnja politika Vlade Republike Srbije nije dala očekivane rezultate i poboljšala uslove života i smanjila međunacionalnu netrpeljivost. Jedan od razloga za to je i što su predsednici opština trošili novac dat od Republike ne poštujući ravnomernost razvoja opština, već je jedini kriterijum, pri trošenju sredstava, bio broj birača koji su za njih glasali. Bilo bi bolje ova sredstva usmeriti u Fond za razvoj Republike Srbije, imajući u vidu sadašnje stanje u privredi.
Naime, služba Koordinacionog tela Srbije za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa formirana je negde decembra meseca 2000. godine kao reakcija i odgovor Vlade Republike Srbije na pokušaj albanskih separatista na tom delu terena da destabilizuju ovaj deo juga Srbije. To telo tada je zaista imalo smisla formirati.
Prvi predsednik Koordinacionog tela za ove tri opštine bio je gospodin Nebojša Čović. Kasnije, odnosno sada ne postoji nikakva svrha postojanja jednog ovakvog tela, a sredstva koja su mu namenjena, u iznosu od 385.160.000 dinara, mnogo je pametnije iskoristiti na neki drugi način. Ja ću vam izneti samo jednu ideju kako je moguće potrošiti ova sredstva.
Naime, mi smo na Odboru za Kosovo i Metohiju predložili ministru Slobodanu Samardžiću da formira fond, odnosno da Vlada Republike Srbije formira fond čija bi namena bila isključivo kupovina srpske zemlje i srpskih imanja koja se na Kosovu i Metohiji prodaju. Naravno, taj fond bi morao da raspolaže sa mnogo više sredstava, ali i ova sredstva, koja nisu tako velika, mogla bi dobro doći u tu svrhu. Treba imati u vidu i činjenicu da se oko 310 miliona dinara ovih sredstava troši za isplatu zarada zaposlenima u ovom telu.
Kažem da je prestala potreba za postojanjem ovakvog tela. Hvala.
...
Bošnjačka demokratska stranka Sandžaka

Esad Džudžo

| Predsedava
Zahvaljujem, kolega Mihajloviću.
Da li još neko želi reč o ovom amandmanu? Reč ima narodni poslanik Riza Halimi. Kolega Halimi, da li ćete govoriti o amandmanu? (Da.)

Riza Halimi

Poštovani predsedavajući, dame i gospodo narodni poslanici, mislim da je potrebno da u odnosu na ovo obrazloženje i sadržinu ovog amandmana iznesem svoj stav. U junu, kada je razmotren i usvojen Predlog budžeta za 2007. godinu, sličan amandman je podneo gospodin Šarović. Mislim da je u suštini reč o nepoznavanju situacije na terenu, a i uopšte o nepoznavanju suštine Koordinacionog tela i programa koji su dve vlade 2001. godine usvojile, naravno da bi rešile krizu koja je u to vreme vladala.
Naravno, objektivi su bili ipak malo širi. Nije bilo u pitanju samo, prvo, stvaranje bezbednosti i stabilne situacije, nego i privredni razvoj ovog područja, integrisanje Albanaca u društveni i državni sistem i rešavanje dosta osetljivih društvenih i problema u javnim delatnostima koje imaju Albanci na tom području. U realizaciji toga u prve tri godine bilo je određenih rezultata: multietnička policija, određeni rezultati u medijima, ostvaren niz projekata iz infrastrukture. To je bilo za pohvalu, jer tamo se dugi niz godina uopšte nije investiralo.
Bile su prisutne i posledice oružanih sukoba, da ne ulazim u tu temu, jer sam imao prilike da objasnim kako je do sukoba tada došlo. Tu je apsolutno, kako se uvek kaže, za borbu je potrebno dvoje, za sukob i za bilo šta. Ne mogu se u tom pogledu amnestirati veoma krupne greške koje su tadašnje vlasti načinile na tom području.
Uglavnom, hoću da objasnim da suština ovog amandmana uopšte ne zadire u problematiku koja se ovde tretira i kao takav on treba da se odbaci.
Još jednu rečenicu ću reći u tom smislu. Smisao je bio, pored ostalog, da se ove opštine osposobe da ravnopravno sa drugim opštinama prate društveno-ekonomske tokove, u čemu se, rezultati pokazuju, za sada ne uspeva. Bujanovac i Preševo su ubedljivo na kraju lestvice opština u našoj državi, po svim parametrima ekonomskog stanja.
Apsolutno je neozbiljno da sredstva namenjena za pomoć ovim područjima, za podizanje kvaliteta života na ovim područjima, usmerimo prema postojećem Fondu, koji ionako ove opštine veoma slabo koriste. Pre tri dana sam objasnio da u Preševu ima tri ili četiri firme koje su koristile uglavnom, u većini slučajeva, one start-ap programe, a jedino je firma "Fluidi" dobila 22 miliona dinara od Fonda za razvoj.
Ako ova sredstva za pomoć ovom području, za specijalnu potrebu – a stvarno se radi o specijalnoj potrebi da se podigne to područje, bar da počne da se zaustavlja dalje zaostajanje, jer tu je u pitanju drastično povećanje jaza u odnosu na nivo koji odgovara proseku države, tu se radi o zaostajanju od nekih 14-15 puta više u odnosu na najrazvijenije opštine – ako to budemo usmerili u Fond za razvoj, uzimajući u obzir sposobnost za konkurisanje i opština a i pojedinaca, to će značiti da smo osudili ovo područje da zauvek ostane nerazvijeno i da uopšte nema šanse da uključi u tok razvoja u državi i u društvu. Hvala.
...
Bošnjačka demokratska stranka Sandžaka

Esad Džudžo

| Predsedava
Da li još neko želi reč o ovom amandmanu? Ne.
Na član 5. razdeo 3 amandman je podneo narodni poslanik Jadranko Vuković.
Vlada i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman. Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li neko želi reč? Reč ima narodni poslanik Vjerica Radeta. Izvolite.