DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 23.03.2009.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

3. dan rada

23.03.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:05 do 18:25

OBRAĆANJA

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 1. amandman je podneo poslanik Ognjen Mihajlović.
Vlada nije prihvatila amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravo moguć.
Reč ima poslanik gospodin Ognjen Mihajlović. Izvolite.

Ognjen Mihajlović

Srpska radikalna stranka
Pre nego što se obratim građanima Srbije, gospodine predsedavajući, želeo bih da vas nešto pitam, da mi skrenete pažnju, pošto ne želim da budem ponovo kažnjen.
Malopre ste u izlaganju gospodina Jojića našli neke uvredljive reči, hoćete li biti ljubazni, da mi kažete tačno o kojoj se reči radi, da je slučajno ne ponovim? Da li možete da mi kažete, gospodine predsedavajući?

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Samo vi izvolite, vaš amandman je na redu.

Ognjen Mihajlović

Srpska radikalna stranka
O kojoj reči se radi, da je slučajno  ne upotrebim, molim vas?

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Ukoliko želite da govorite o amandmanu vreme vam teče.

Ognjen Mihajlović

Srpska radikalna stranka
Poštovaću građane Srbije, pa ću da im kažem da sam podneo amandman na član 1. stav 2, koji počinje ovako. Ovim amandmanom predlažemo izmene navedenog člana Predloga zakona kako bi se osnažila ustavna odredba iz člana 21. Ustava Republike Srbije o zabrani diskriminacije koji glasi - pred Ustavom i zakonom svi su jednaki itd. i u tom smislu.
Znači, već imamo Ustav kao vrhovni akt ove zemlje, pravni akt koji izgleda ovaj zakon uopšte ne poznaje, ne priznaje i automatski ga tako svrstava u red nižerazrednih zakona.
Međutim, skrenuo bih građanstvu pažnju na jedno važnije pitanje nego što je homoseksualizam, šta god da to na tom latinskom jeziku znači. Mi imamo neku svoju reč, pretpostavljam da je za vas uvredljiva, a smatram da je uobičajena, to je reč peder. Dakle, hoću da skrenem pažnju građana sa pedera na nešto mnogo ozbiljnije.
Naime, Vrhovni sud je okružnim sudovima prosledio dopis Ministarstva ekonomije, u kome se traži da se prekinu sva suđenja i zamrznu izvršenja pravosnažnih sudskih odluka koje se tiču radnih odnosa. Ukoliko prihvate ovaj zakon sudovi bi tuženim poslodavcima omogućili...

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala. Vreme vam je isteklo.
Na član 1. amandman je podneo poslanik Tomislav Ljubenović.
Vlada nije prihvatila amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravo moguć.
Reč ima narodni poslanik gospodin Tomislav Ljubenović.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Ljubenović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, ovim zakonom kulturna i verska osećanja građana Srbije stavljamo u jedan podređeni položaj.
Podneo sam amandman na član 1. stav 2. Predloga zakona o zabrani diskriminacije.
U članu 1. stav 2. kaže se: ovim zakonom ustanovljava se Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, kao samostalni državni organ, nezavisan u obavljanju poslova utvrđenih ovim zakonom.
Amandmanom sam predložio da se u navedenom stavu 1. reč ''državni'' briše. Predlagač ovim zakonom želi da ustanovi još jedan novi državni organ.
Potreba za ovakvim državnim organom ne postoji, pre svega zato što zaštitom ravnopravnosti treba da se bave pravosudni organi, a pored toga postoji i Zaštitnik građana. Ustanovljenjem poverenika za zaštitu ravnopravnosti doći će do nepotrebnog dupliranja nadležnosti i do povećanja državne administracije.
U vreme kada nas je zadesila ekonomska kriza poslednje što nam je potrebno jeste uvećanje činovničkog aparata, jer se na taj način uvećava javna potrošnja, a svakodnevno čujemo priče o nastojanju vlasti da se javna potrošnja smanji. Govori se o mogućnosti da dođe do smanjenja plata i penzija, a sa druge strane stvaraju se novi državni organi za kojima nema potrebe.
Pored svega, poverenik za zaštitu ravnopravnosti je protivustavna kategorija, tj. osnivanje takvog državnog organa nije predviđeno Ustavom Republike Srbije.
Prihvatanje ovog amandmana imalo bi veliku korist jer bi se na taj način, između ostalog, ostvarile značajne uštede koje su neophodne u ovo vreme ekonomske krize.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Slađan Mijaljević.
Vlada nije prihvatila amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravo moguć.
Reč ima podnosilac amandmana gospodin Slađan Mijaljević.

Slađan Mijaljević

Srpska radikalna stranka
Poštovano predsedništvo, drage kolege, u ime SRS na član 1. stav 2. podneo sam amandman da se brišu reči ''ravnopravnosti'' i da se zamene reči ''od diskriminacije'', a reči ''samostalni državni'' i reči ''utvrđenih ovim zakonom'' brišu.
Naravno, Vlada je odbila ovaj amandman sa obrazloženjem da poverenik kao državni organ koji štiti od diskriminacije mora da bude samostalan i nezavisan u svom radu.
Podneo sam amandman sa obrazloženjem gde predlažemo da se sa ovim amandmanom pojača član 21. Ustava Republike Srbije.
Naravno, pored člana 21. Ustava Republike Srbije, postoje i drugi zakoni koji regulišu određenu problematiku, određene institucije koje sprovode određene zakone, tako da lice koje samo konstatuje i predlaže određene predloge na određene događaje, a nema neku ozbiljnu izvršnu ili zakonodavnu vlast, jednostavno je samo dupliranje posla, otvaranje novih radnih mesta, pojačavanje administracije.
Očigledno da u ovim teškim vremenima, kada je sve manje posla u onim fabrikama koje niste otvorili, na onim radnim mestima koja niste otvorili, vi pokušavate da svoje poslušnike, svoje prijatelje i svoj partijski aparat negde zaposlite. Možda i neke vođe nekih nevladinih organizacija, koje polako gube određeno da kažemo tržište, na ovaj način hoćete da udomite, tako da će neke Nataše, neke Sonje i njima slični možda postati upravo poverenici za zaštitu nekih ljudskih prava, a pitanje je samo koliko su oni ljudskih prava pogazili.