Četvrta sednica, Prvog redovnog zasedanja, 04.05.2009.

17. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Đorđe Milićević.
Vreme na raspolaganju Poslaničke grupe SPS je 15 minuta. Samo vas molim da se registrujete u elektronski sistem.
...
Socijalistička partija Srbije

Đorđe Milićević

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija
Uvaženo gospođo predsedavajuća, poštovani ministri, poštovani predstavnici Ministarstva, dame i gospodo narodni poslanici, kada je reč o amandmanu na član 5, šta je evidentno da je reč o jednom zaista kvalitetnom amandmanu, ali isto mišljenje imam i na amandmane na član 2, kao i na član 8, a između ostalog i na član 14.
Na samom početku koristim priliku da apelujem na predstavnike Ministarstva da još jednom sagledaju suštinski sadržaj amandmana koji su podneli poslanici SPS, jer obrazloženje koje je dato od strane Vlade, u ovom trenutku za nas je zaista neprihvatljivo.
Hajde da iskoristimo ovu raspravu u pojedinostima, odnosno raspravu po amandmanima, pa da pokušamo da razjasnimo neke suštinske stvari kada je reč o amandmanima koje sam već pomenuo. Najpre, koristim vreme Poslaničke grupe da još jednom vrlo jasno i precizno kažemo – da apsolutno nije sporan razlog koji je naveden u obrazloženju predloženog zakonskog rešenja, dakle, cilj koji se želi postići, a to je: pozitivan efekat na povećanje nivoa privrednih aktivnosti, kao i unapređenje uslova za postojanje zdrave konkurencije na tržištu Srbije, posebno u odnosu na zemlje u okruženju,.
Za Poslanički klub SPS ovaj cilj, odnosno razlozi koji su navedeni jesu apsolutno prihvatljivi.
Takođe, činjenično je da Komora kako je danas organizovana mora da pretrpi određene izmene, ali mi proteklih dana govorimo o suštinskim izmenama Zakona, dakle, o izmeni strukture i organizacije komore u Republici Srbiji i to kroz izmene i dopune Zakona čija će primena biti predviđena tek od 2013. godine, što je pomalo nelogično.
Možda bi trebalo razmišljati u tom pravcu da se na ove suštinske izmene ne ide ne kroz izmene i dopune, već kroz novi zakon u celosti koji bi bio usvojen, izrađen i primenjen i od 2013. godine, a do tada bi svakako imali sasvim dovoljno vremena za jednu konstruktivnu javnu raspravu, jedan otvoren, direktan dijalog između zakonopisca i privrednika, odnosno privrednih komora. Dakle, imali bismo sasvim dovoljno vremena da čujemo glas privrede, da se sagledaju, uvaže predlozi i sugestije privrednika.
Tokom rasprave u načelu izneli smo nekoliko suštinskih pitanja koja se provlače i postavljaju. Predlagač zakona, još jednom moram da ponovim, predviđa osnivanje drugih komora sa najmanje 50 članova, kao i ukidanje obaveze plaćanja članarine.
Postavlja se pitanje da li bi se razgradnjom jedinstvenog komorskog sistema eliminisao onaj institucionalni legitimitet komora da predstavljaju i zastupaju interese svih privrednih subjekata, bez obzira na oblik organizovanja, delatnosti, svojinski oblik i sedišta u Srbiji.
Da li ovo može dovesti na jedan određeni način do slabljenja moći srpske privrede? Ko će, zapravo, biti reprezentativni predstavnik i postavlja se pitanje imovine komore?
Naš cilj, još jednom moram da ponovim u raspravi u pojedinostima, odnosno u raspravi po amandmanima, nije da dođemo u situaciju nametanja interesa jakih i malobrojnih nad slabima i mnogobrojnima, da nakon usvajanja izmena i dopuna Zakona ne bismo imali određenu nedorečenost po ovim veoma važnim pitanjima, odnosno pre svega u cilju poboljšanja kvaliteta zakonskog predloga poslanici SPS podneli su određeni broj veoma kvalitetnih amandmana.
Još jednom želim da apelujem na predstavnike Ministarstva da sagledaju suštinski sadržaj amandmana na član 2, ali i na član 5, član 8. i član 14. Zahvaljujem.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodna poslanica Marina Raguš.       
...
Srpska napredna stranka

Marina Raguš

Srpska radikalna stranka
Gospođo Čomić, gospođo Kalanović, dame i gospodo, čini mi se da pomalo svima nama nije baš najjasnije zašto se menja tradicionalni sistem komorskog uređenja, zašto je neophodno da se reorganizuje na način na koji je predlagač zakona to predvideo. Možda je meni u nekom momentu koncentracija popustila, vi ćete me ispraviti ukoliko grešim, ali čini mi se da nismo čuli nijedan jak argument zašto se napušta tradicija stara 150 godina i ulazi u potpuno novo sistemsko rešenje.
Ono što je, takođe, nejasno, ukoliko bi ovo trebalo da stupi na snagu 2013. godine, zašto se sada donosi, s obzirom na to da se, očigledno, celokupna opozicija, kao i dobar deo i vladajuće koalicije, slaže da bi trebalo pokrenuti novu javnu raspravu i dobro razmisliti da li je predloženi koncept taj koji bi trebalo da zameni nešto što traje 150 godina? Da se ne bismo pogrešno razumeli, naravno da SRS nije zadovoljna funkcionisanjem privrednih komora, ali da li je to dovoljan razlog da se naruši tradicija toliko duga i toliko stara? Možda je trebalo prići iz jedne sasvim drugačije perspektive, napraviti određena druga rešenja, a ostaviti postojeći sistem komorskog udruživanja.
Sa druge strane, da li mislite, gospođo Kalanović, da će novi sistem komorskog uređenja napraviti boljitak u odnosu na predstavljanje privrede i rešavanje određenih problema vezanih za privredu a kojima se bavi Komora? To je nešto što bismo eventualno mogli da čujemo tokom današnje rasprave u pojedinostima. SRS izuzetno zanima koje su bile konkretne polazne osnove kada se razmišljalo o ovakvom sistemskom rešenju, šta je to predlagača zakona motivisalo da totalno sistemski reorganizuje komorski sistem?
U javnosti se pojavilo nekoliko spekulacija, možemo da variramo razloge i na temu da tu, pošto imamo najrazličitije primere, može da dođe do zloupotrebe određenih funkcija, do zloupotrebe određenih imovinskih prava zato što komorski sistem u Srbiji raspolaže ogromnom imovinom.
Mislim da je problem na prvom mestu zato što nismo imali dovoljan proces javnih rasprava, ni u javnosti, a na adresu poslaničkih klubova su pristigli materijali koji su čak i ispred vlasti, odnosno vladajuće većine potpuno suprotni. Imamo mišljenje Ministarstva trgovine koje je suprotno, koje nalaže da se dovoljno razmisli i da se povede još jedan krug javne rasprave na temu predloženih izmena i dopuna Zakona.
Ono što nam je nejasno, zašto se žuri sa tim kada je toliko društvenih kritika i određenih relevantnih činilaca koji utiču i participiraju u privrednom životu Srbije, pogotovo u okviru organizacije privrednih komora na današnji dan i u ovoj godini kada privreda ima užasno velike probleme.
Možda bi bilo dobro razmisliti, pretpostavljam da predlagač neće da se rukovodi razmišljanjem da povuče ovaj predlog zakona iz procedure, ali možda bi to bio pozitivan pomak u smislu da vlast razmišlja šta je u najboljem interesu komora, pa da se prolongira usvajanje ovakvog ili da se dopuni ovaj predlog zakona, uzimajući u obzir sve ovo o čemu se vodi rasprava, nažalost, najčešće van Parlamenta i najčešće van institucija koje bi trebalo da budu potpisnici dobrog dijaloga.
Verovatno da ćete se složiti, gospođo Kalanović, ali stiče se utisak da o najvažnijim pitanjima, kao što je komorsko uređenje privrede Srbije, nedostaje dijalog. Onda mi na marginama društva imamo otvaranje polemike koja može da bude jako destruktivna, makar i za one pozitivne pomake koji mogu da se prepoznaju negde kada je reč o predlagaču zakona. Ali, opet ne vidim žurbu, da se taj dijalog preskače, jer 2013. godina je ta kada bi trebalo da ovaj zakon stupi na snagu, a možda bi dijalogom došli do najprihvatljivijeg ili najšireg mogućeg konsenzusa kako bi trebalo komorski sistem u državi Srbiji da funkcioniše, na korist privrede i svih onih koji se naslanjaju na privredu, a to smo svi mi. Hvala unapred.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima ministarka Verica Kalanović.

Verica Kalanović

Neće biti povlačenja zakona, mislim da je dato dosta argumenata kada smo diskutovali, tumačeći zakon u celini, ali jedno od vaših pitanja mi je dalo povod da se javim sa dodatnim obrazloženjem.
Postavili ste pitanje – šta je u najboljem interesu komora? Predlažući ovaj zakon, Ministarstvo za ekonomiju i regionalni razvoj vodilo se sa interesima privrednih subjekata, ne komora nego privrednih subjekata. Interes privrednih subjekata, posebno u ovim teškim trenucima ekonomske krize, jeste bio da se, uz novac koji se izdvaja za komore, mora povećati paket usluga koje komore daju kroz proaktivnu ulogu privrednim subjektima. Dobrovoljnost u članstvu i nadležnost da svako odlučuje o tome ko želi da ga predstavlja i sa kojim paketom usluga jeste osnov ovog zakona. Rekli ste da se u ovom trenutku javlja veliki broj onih koji se protive ovom zakonu iz oblasti privrede.
Veoma iskreno želim da kažem da nisam čula nijedan privredni subjekat da je bio protiv ovog zakona. Protiv ovog zakona se bune komore, informacije su da komorama ne odgovara dobrovoljnost i naše pitanje je – zašto? Mi smatramo da komore imaju dovoljno kapaciteta da svoje usluge pružaju privrednim subjektima, ali zašto u ovom trenutku ne pođu od toga da te usluge koje one pružaju košta to što privredni subjekti izdvajaju.
Dakle, zakon želi da uspostavi jasnu ravnotežu između onoga što se plaća i onoga što se za te pere dobija.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Momo Čolaković.
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Momo Čolaković

Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS
Poštovana predsedavajuća, poštovano predsedništvo, poštovana ministarka i predstavnici Ministarstva, uvaženi narodni poslanici, Poslanička grupa Partija ujedinjenih penzionera Srbije u načelnoj raspravi je iznela svoje stavove i izrazila određenu rezervu prema ponuđenom Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o privrednim komorama.
U ovom periodu od načelne rasprave do danas, mi nismo dobili nove argumente, razlog je objašnjenje na naše stavove i mišljenja, i zbog toga, svoj stav nismo ni promenili. Očekivali smo od resornog Ministarstva, da na brojne sugestije, predloge i primedbe da objašnjenje. Očekivali smo i kontakt. Lično mislim da nije dobra ta komunikacija između Parlamenta i Vlade na ovaj način.
Mi smo povodom drugih zakona i nekih mera imali kontakte sa drugim ministarstvima, moram da kažem, najviše sa onim ministrima koji su sedeli nekada u ovom parlamentu. Mislim da bi bilo dobro da se drugi ministri, takođe, ugledaju na njih. Zašto nema komunikacije, da u međuprostoru koji je bi skoro mesec dana, sednemo i razgovaramo, ako nismo u pravu, da nam se daju objašnjenja zašto nismo u pravu. Da te argumente osvežimo i da kažemo – prihvatimo objašnjenja i da promenimo svoj stav.
Posebno ću istaći zalaganje gospodina Mićunovića koji je vrlo argumentovano učestvovao ovde u raspravi, ispred najveće poslaničke grupe, pa to zaslužuje pažnju, zaslužuje razgovor.
Imali smo i nekoliko razgovora sa privrednim subjektima i, mene zabrinjava ovo što je uvažena ministarka kazala – nema povlačenja zakona, nema razgovora sa subjektima.
Mi smo imali razgovore sa privrednim subjektima, i ako treba, mi ćemo vam to dati. Ne podržavaju oni ovaj zakon., zbog toga što se radi nešto na brzinu. Zašto četiri godine međuprostora dok se ne bude primenjivao?! Ali, još jednom podvlačim, mislim da bi dobro bilo da smo se oko toga objasnili. Iz tog razloga, Poslanička grupa Partija ujedinjenih penzionera Srbije ne može dati podršku ovakvom projektu.
Zamolio bih vas i podržavam sva ona zalaganja, posebno amandmane Socijalističke partije Srbije i Jedinstvene Srbije, ako se ne mogu usvojiti, ako ima argumenata, onda predlažem i mislim da bi bilo najcelishodnije da se zakon povuče i da se vrati ponovo u Parlament, posle svih rasprava koje slede i sa privrednim subjektima, i sa komorama i sa Vladom. Hvala lepo. (Aplauz.)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodna poslanica Marina Raguš.
...
Srpska napredna stranka

Marina Raguš

Srpska radikalna stranka
Samo da eventualno zaokružimo logičnu celinu, a tiče se svih onih koji su se nama obratili i uputili određena mišljenja na adresu poslaničkih klubova, dok je, pretpostavljam, ovaj predlog zakona nastajao, pa tako mi imamo jednu informaciju, koju je potpisao dr Slobodan Milosavljević, upućenu gospodinu Dinkiću, povodom Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o privrednim komorama i bukvalno ću čitati tu informaciju, a koristiću vreme ovlašćenog predstavnika, i ako mi bude trebalo malo, molim vas, samo da koristim i vreme predviđeno za …
Dobro. Hvala.
Između ostalog, pokušaću da budem brza zbog vremenskog ograničenja, gospodin Milosavljević kaže:
– Prema odredbama čl. 2, 5. i 7, kao i u smislu čl. 8, 10. i 11. Nacrta (tada) provodi se u suštini jedinstvena zakonodavna intervencija, i to promena postojećeg pravnog režima organizacije jedinstvenog komorskog sistema, koji je na snazi u skladu sa važećim propisima.
– Dakle, reč je o predlogu zakonskog rešenja kojim se potpuno menja postojeći model komorskog sistema, s obzirom na to da se predviđa pluralitet komora, odnosno komorskih organizacija putem ukidanja obaveznog članstva privrednih subjekata u Privrednoj komori Srbije, odnosno drugim komorama, prema sedištu ili delatnosti subjekta.
– Koncept jedinstvenog komorskog sistema je definisan već u članu 1. važećeg zakona o privrednim komorama, kojim se uređuje pojam privrednih komora, kao interesnih, samostalnih, poslovno-stručnih organizacija koje čine deo jedinstvenog povezivanja privrednih subjekata (iako Nacrt ne sadrži izmene citirane odredbe) i predviđa značajne izmene u pogledu mogućnosti osnivanja paralelnih i nepovezanih komorskih sistema.
Gospodin Milosavljević upućuje na tradiciju dugu 150 godina, na paralelne sisteme, kao što komorski sistem imaju Nemačka, Francuska i Italija. Smatra da je osnovni cilj odredbi Nacrta zakona – promena modela organizacije, necelishodan i da nije u skladu sa interesima privrednih subjekata.
Takođe, bavi se svim ovim argumentima koje smo i gospodin Čolaković, i prethodne kolege, i ja ovde istakli i, između ostalog, pored svih tih primedbi koje je ovo ministarstvo i gospodin Milosavljević dalo, oni predlažu da se povuče ovaj nacrt zakona iz procedure i da se dobro razmisli o svemu što, dakle, tada Nacrt a sada Predlog, zapravo, predviđa, a tiče se sistemskih promena komorskog sistema.
To je, gospođo Kalanović, još jedan od argumenata koje smo mi pokušali da iznesemo pred vas kao činjenicu da možda ne bi bilo loše da se još jednom razmisli, a da je u interesu svih, dakle, kao što smo čuli na osnovu ovog dopisa koji je gospodin Dinkić dobio, ovde vidimo da, ovaj predloženi sistem i reforma komorskog sistema nije u interesu privrednih subjekata.
Mi bismo voleli da znamo koji privredni subjekti žele promenu komorskog sistema, a uputićemo vam informaciju koji su protiv toga, i onda bi, možda, situacija bila jasnija, a opet, još jedan argument više da se eventualno o ovom predlogu zakona još jednom razmisli, napravi još jedna javna rasprava, jer ipak imamo dovoljno vremena, 2013. godina je ta kada bi trebalo sve ovo da stupi na snagu, i da vidimo, da napravimo jedan možda jači konsenzus na temu sistemskih promena. Hvala.