DAN ZA ODGOVARANjE NA POSLANIČKA, PITANjA U VEZI S AKTUELNOM TEMOM, 25.03.2010.

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DAN ZA ODGOVARANjE NA POSLANIČKA, PITANjA U VEZI S AKTUELNOM TEMOM

25.03.2010

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 11:05 do 15:50

OBRAĆANJA

Dragan Stevanović

Srpska radikalna stranka
Gospodine Cvetkoviću, za to što nismo bili spremni na kontrolu, platili smo ceh 2000. godine na izborima, a vi ste izbornu volju građana dobili zato što ste im obećali da ćete uvesti red. Ne da niste uveli red, nego ste napravili dva puta veći haos. To je jedna stvar.
Gospodine Sretenoviću, sve će se svesti, nažalost, na vaše nade. I, kada govorimo o podršci, ovde je trebalo da se predstavnici većine zapitaju šta vam treba pa da promenimo u ovom domu Zakon o javnim nabavkama, koji zastareva posle godinu dana, a što nije dobro. Tražili ste da se to promeni, da bude tri godine rok. Da li se varam ili ne?
Tražili ste da se menja zakon kojim se reguliše rad vaše institucije, vaša nezavisnost i finansiranje. O tome nismo čuli danas ni reč ovde. Da li vam je nešto o tome rekao gospodin Cvetković, da će u ime Vlade dati te predloge Skupštini, pa da ih po hitnom postupku usvojimo? Ne, mi donosimo Zakon o pivu, jer je to standard EU. Idemo u EU, a nemamo trezor. Podneli smo kandidaturu.
Živimo u državi besmisla i nonsensa. Nažalost, to je tako. Mogu oni da izbegavaju priču koliko hoće i da dobacuju, ali to je naša surova stvarnost. Oni nemaju hrabrosti da kažu – gospodine Cvetkoviću, obezbedite 50 miliona. Toliko vam samo treba na godišnjem nivou da funkcionišete. Ali, znate li na šta ste vi onda prinuđeni, što svakako ne pozdravljamo? Da iz DRI kažu – pa, znate, eto ove godine nećemo zaokružiti naše telo organizaciono, pa će država uštedeti 25 miliona.
Kada bi svaki od ministara u vladi gospodina Cvetkovića znao da mu nad glavom i za vratom stojite vi, u ovoj državi bi se obezbedila sredstva ne za jednu, nego za pet državnih institucija. Kada bi budžet bio planski i kontrola redovna, pola deficita ove države bi, ubeđeni smo, bio odsečen, odnosno smanjen.
Moje pitanje je – kada ćete na osnovu ovakvog odnosa većine, koja dobacuje, prema vama kao DRI, smoći snage da uđete u javna preduzeća na lokalnom nivou?
Još jedno pitanje – gospodine Cvetkoviću, koje ministarstvo i državna inspekcija je nadležna za kontrolu cena komunalnih usluga javnih preduzeća na lokalnom nivou? Kada ćete smoći snage da se obračunate s tim problemima? Jer, znate, budžetski deficit države nije deficit samo republičkog budžeta, nego i budžeta lokalnih samouprava i budžeta tih javnih preduzeća u kojima možete da zamislite šta se dešava.
To je ono što nas tišti. Niko se ovde ne bavi kritizerstvom. Niko se ovde ne bavi besmislicama. Od odgovornosti beže oni koji su dužni da nam je nameću i obezbede u ime Vlade Republike Srbije. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Ko želi da da odgovor? Da li ima prijavljenih? (Da.) Radoslav Sretenović. Izvolite.

Radoslav Sretenović

| predsednik, Državna revizorska institucija
Gospodine Stevanoviću, nakon uspostavljanja Sektora za reviziju finansijskih izveštaja javnih preduzeća i lokalne samouprave, započeće i revizija lokalnih samouprava i javnih preduzeća u čitavoj Srbiji, ne samo na teritoriji Beograda.
Mi imamo, u skladu sa zakonom, mogućnosti da organizujemo svoje organizacione jedinice u velikim centrima. Planiramo da od 1. januara 2011. godine imamo centar u Nišu i Novom Sadu, jer se na tim teritorijama i u tim centrima nalazi veliki broj i javnih preduzeća i lokalnih samouprava.
Kog trenutka će da se desi uspostavljanje tog sektora, to sada više ne zavisi od nas i nije u našoj moći, jer zavisi od stavljanja u proceduru zakona o izmeni Zakona o DRI, kako bi nam se poboljšali uslovi, pre svega materijalni položaj revizora, kako bi mogli da obave svoj deo posla.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima predsednik Vlade Mirko Cvetković.

Mirko Cvetković

Mene ste konkretno pitali ko je zadužen za kontrolu cena proizvoda i usluga javnih preduzeća na lokalnom nivou. Pitanje je tehničko, ali ću pokušati da odgovorim na osnovu znanja koje imam iz vremena kada sam bio u Ministarstvu finansija.
Pre donošenja budžeta, kao neka vrsta planske osnove, radi se memorandum i u tom memorandumu se sagledavaju osnovna makroekonomska kretanja, odnosno projekcije itd. Između ostalog, daju se i instrukcije javnim preduzećima na svim nivoima kako bi trebalo da se kreću cene njihovih usluga. Do sada je bilo uobičajeno da se te cene indeksiraju sa inflacijom koja je predviđena u tom budžetu i onda svako javno preduzeće čita taj deo koji se odnosi na njih i u skladu s njim formira finansijski plan za narednu godinu.
Ti finansijski planovi se, zatim, pregledaju u Ministarstvu finansija, gde postoji poseban sektor koji se bavi javnim preduzećima, tako da bi, konkretno, onaj ko kontroliše bio taj sektor Ministarstva finansija koji gleda usaglašenost finansijskih planova sa memorandumom.
Kontrola cena jeste bolno pitanje u tržišnoj ekonomiji i, gledajući na dugi rok, u osnovi bi država trebalo da se povuče iz tog segmenta. Međutim, ovakav pristup, koji sam vam objasnio, koji možda generalno izgleda da je dobar, izaziva određene probleme.
Znam da je bilo problema posebno u godinama kada su cene energenata enormno rasle, tako da je korekcija cena koja bi proisticala samo iz inflacije, pri čemu cene energenata ogromno rastu, a imaju nesrazmerno veliko učešće u troškovima pojedinih usluga, pretila da izazove kolaps, i to se naročito odnosilo na sisteme centralnih grejanja i gradskog saobraćaja, gde u troškovima energenti imaju ogromno učešće.
U tehničkom smislu sam vam dao odgovor kako je to. Ako ministarka finansija misli da je nešto u međuvremenu popravljeno nabolje, neka doda.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi da odgovori? (Ne.)
U tom slučaju, reč ima narodna poslanica Jelena Trivan. Tri minuta, izvolite.

Jelena Trivan

Za evropsku Srbiju
Poštovani, dozvolite mi da izrazim zadovoljstvo što danas imamo priliku da vidimo revizora u našem parlamentu i da s njim razgovaramo, jer današnja debata pokazuje da put do toga uopšte nije bio lak.
U tom smislu, u današnjoj situaciji, pitanja koja se postavljaju su prilično nadrealna, zato što oni koji su 2005. godine doneli Zakon o DRI i koji uopšte nisu predvideli mogućnost da državni revizor svoj izveštaj predstavi u parlamentu, danas postavljaju pitanja zašto na ovakav način o tome razgovaramo, a mi smo, opet, ni krivi ni dužni, morali da nađemo vratolomnim putem način da javnost uopšte bude upoznata s izveštajem državnog revizora i da danas o tome razgovaramo.
Takođe, danas silno kukaju, brane revizora i brinu za njegov materijalni položaj oni koji nisu hteli da ga izaberu ni dve godine nakon donošenja zakona, a ponajviše oni, podsećam SRS na razgovore koje smo ovde vodili prilikom izbora revizora, koji su govorili da je to inflacija institucija, da je to jedna obična glupost i da revizor ničemu ne služi. Ko ne veruje, neka pogleda stenograme.
Uprkos tome, pokazali smo da smo u pravu pri insistiranju na tome da moramo imati DRI i da je sve ovo blagotvorno za Srbiju i građane, koji sad konačno imaju uvid u finansijska sredstva i način kako se njima raspolaže.
Ono što je za mene poprilično neverovatno su mnogi navodi u izveštaju revizora koji ukazuju da je situacija u Srbiji godinama zapuštena u vezi s različitim pitanjima - svojine, imovine, finansija i slično, te jedan navod kaže da Direkcija za imovinu nema potpunu evidenciju o stanju državne imovine.
U tom smislu, postavljam pitanje za premijera Cvetkovića – kako je moguće da Republika Srbija nema popis svoje imovine, da ne znamo čime raspolažemo i šta je u našoj svojini? Kako je moguće da tek prošle godine, na vašu inicijativu, dobijemo popis onoga što je u vlasništvu Diposa i saznajemo za neverovatne ugovore pod kojima se rentira državna imovina? Da li je sada, posle godinu dana, situacija malo bolja? Da li radite popis imovine javnih preduzeća? Verujem da je to nešto od interesa za građane. Da li možete da nas upoznate o tome kako je to moguće, ko je za to kriv i jeste li nešto preduzeli?
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima predsednik Vlade Mirko Cvetković.

Mirko Cvetković

Poštovana narodna poslanice, vrlo teško bih mogao da odgovorim kako je to moguće, ali to je činjenično stanje. Prosto, Direkcija za imovinu nema popis imovine i mislim da tu postoje dva razloga zbog čega.
Jedan je verovatno organizacioni, možda problem sa kadrovima ili problem jednog opšteg nivoa i situacije koja je bila u različitim našim organima. Evo, sad pričamo da je ovo prva revizija, pre par godina je bio prvi zakon o javnim nabavkama itd. Dakle, to su sada reforme koje se sprovode i, naravno, takvo je, između ostalog, bilo i gledanje na celu tu stvar u pogledu imovine.
Drugi razlog je objektivan i nastao je kao posledica donošenja Zakona o sredstvima u svojini Republike 90-ih godina, koji je, u stvari, rekao da imovina javnih preduzeća ne pripada javnim preduzećima, nego Republici, što bi konsekventno značilo da bi sada taj popis morao da obuhvati ne samo onu imovinu koju mi vidimo kao takvu, i nama je logično da je, recimo, ova zgrada deo imovine Republike, ali nam verovatno nije logično da je bager na površinskom kopu "Kolubara" takođe republički, a ne da pripada preduzeću "Kolubara".
Nažalost, zakon je 90-ih godina tako donet. Iz kojih razloga, ne želim da komentarišem. Onda Direkcija za imovinu, verovatno shvatajući da to ne može biti njen bager, nije ni vršila nikakav popis te imovine. Mada su postojali zakonski rokovi, taj popis nikada nije urađen, već je ta imovina i dalje ostala u bilansima preduzeća.
Dakle, imamo dva razloga, jedan je objektivan, drugi je subjektivan. Naravno, od onog što smo mi uradili, odmah sam po dolasku, kao što ste rekli, dao zadatak da se izvrši popis imovine i na tome se dosta radi. Mislim da mogu da kažem da mi već neke stvari imamo završene i gotove, ali to je stvaranje jedne, u suštini, ozbiljne baze podataka. Kao što je inače potrebno da se te baze popune i nekim fizičkim radom, a zatim i da imaju neku vrstu lagodnosti korišćenja, dakle odgovarajući softver itd., i na tome se radi.
Samo bih podsetio da je u međuvremenu, u zadnjih pet-šest godina, stvoreno nekoliko velikih baza podataka, kao što je baza podataka APR-a, zatim imate bazu podataka Centralnog registra i ima još niz tih javnih baza. Tako slično će biti napravljena i baza podataka za imovinu.
Uporedo s evidentiranjem imovine, mi vršimo i sagledavanje svrsishodnosti njenog korišćenja, što je onda još malo komplikovaniji posao, ali to ide uporedo. Vi ste pomenuli Dipos. To je specifično, odnosi se na imovinu koja se izdaje diplomatskim predstavništvima. No, to je jedan manji deo, tu se radi možda o stotinama objekata, ali imamo hiljade objekata koji se nalaze u Direkciji za imovinu, čiji se popis privodi kraju.
Moram da kažem, kada sam spominjao neke druge zemlje koje proizlaze iz istog sistema kao mi, da one takođe nemaju te popise, što je malo relaksacija. I one rade na tome, a mi se ovim približavamo tome.
Nadam se da će popis, naravno bez ovih sredstava iz javnih preduzeća, biti relativno brzo okončan. On je već gotov za pojedine grupacije, jer se posebno posmatra imovina u zgradama, u zemljištu, ali isto tako, mi imamo i imovinu u određenim ulaganjima, bilo da se radi o akcijama u nekim preduzećima, govorim i o manjinskim paketima, ali takođe postoje i udeli koji jesu isto tako vrsta imovine.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodna poslanica Jelena Trivan. Imate tri minuta, dva potpitanja.