Deseto vanredno zasedanje , 27.09.2012.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Deseto vanredno zasedanje

3. dan rada

27.09.2012

Sednicu je otvorio: Nebojša Stefanović

Sednica je trajala od 10:10 do 19:40

OBRAĆANJA

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala. Reč ima ministar Obradović. Izvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Meni je žao što moram da pričam o nečemu što nije tema dnevnog reda ovog zasedanja, ali podsetio bih gospodina Hajdarevića da ona sam skače sa teme na temu. O privatizaciji i ugovori sa NIS-om su dve različite stvari, ili su iste stvari, ali vi ste rekli, izneli ste svoj stav vezan za privatizaciju. Ponavljam još jedanput, privatizacija je bila jako loša, užasna, katastrofalna. Nekoliko stotina ljudi je ostalo bez posla, ostalo bez posla zbog privatizacije, zbog zakona koje je DOS doneo posle 200. godine. Tačno je proces privatizacije je počeo u vreme kada su socijalisti organizovali vlast i šteta je što taj zakon nismo vremenski ograničili jer nisam primetio da su se radnici "Knjaza Miloša", "Hemofarma", ili "Apatinske pivare", žalili na proces privatizacije koji je napravljen u to vreme. Ne, naprotiv, ono što postoji kao tužba na privatizaciju postoj sve što je bilo posle toga u vreme kada je DOS. Nisam prozivao LDP, nego sam rekao vama lično jer ste se vi lično javili da imate stav o privatizaciji, za koju lično mislim da nije tačna. Vi izvolite, obrazložite to ako mislite da jeste. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala. Gospodine Hajdareviću daću vam još jednom pravo na repliku, ali ovim završavamo priču o privatizaciji i vraćamo se na temu.
...
Liberalno demokratska partija

Kenan Hajdarević

Liberalno demokratska partija
Zahvaljujem predsedavajuća.
Znate šta, gospodine ministre, mi vama treba da postavljamo pitanje, a ne vi narodnim poslanicima. Mi smo vas izabrali.
Još nešto, bez posla stotine hiljada radnika u Srbiji su ostali devedesetih godina, zbog ratne politike, režima Slobodana Miloševića, koje zbog čega, zbog sankcija koje su bile posledica te ratne politike, a ne zbog Zakona o privatizaciji. Hvala vam.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala vam. Reč ima narodni poslanik Neđo Jovanović. Izvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Neđo Jovanović

Poštovana predsedavajuća, uvaženi ministre, državni sekretare, poštovane kolege poslanici, imajući u vidu da je više rasprava išlo van teme dnevnog reda, ipak se nisam javio po povredi Poslovnika, već da ukažem na nešto što podrazumeva zaključak iz svih ovih diskusija do sada, a to je očigledno zanemarivanje suštine.
Kada raspravljamo o amandmanu koji se odnosi na smanjenje broja ispitnih rokova, očigledno je da se zanemaruje nešto što niko ne može dovesti u sumnju, da je obaveza fakulteta kada se broj ispitnih rokova bude smanjio, da prilagodi kako nastavni proces, odnosno obrazovno-nastavni proces, tako i proces ocenjivanja i usaglasi sa brojem rokova. Logično je da će se na taj način dovesti do cilja koji se upravo ovom izmenom teži. Kvalitet ocenjivanja i posvećivanje pažnje studentima upravo u tom pravcu podrazumeva da se studenti afirmišu u pogledu načina na koji će savladavati gradivo, a kasnije biti adekvatno i ocenjivani.
Očigledno je da o ovome uopšte nije bilo, bilo kakvog govora. Osim toga, čini mi se da se u svim diskusijama na današnjoj sednici Ministarstvo jednostavno pokušava uvlačiti u zamku, počev od nekakvih teza, o navodnoj povredi rodne ravnopravnosti, a i te kako se dobro zna da studenti ne samo što uživaju autonomiju, već imaju i ustavna prava i ustavne slobode. Imaju pravo da budu birani i da biraju, pravo da se politički opredeljuju. Ovaj bi plenum i ova sednica bi bila puno govora i puna usta povrede ustavnih prava i ustavnih sloboda studenata, da se u tom pravcu Ministarstvo i država opredeljuju.
Naprotiv, nije tako. Suštinski, ono što je bitno, bitno je da se Ministarstvo sigurno neće upecati u takvu klopku, to ću pežorativno da kažem, a što se tiče smanjenja broja ispitnih rokova, ovo su za sada samo predrasude, koje nemaju činjenično utemeljenje, a činjenično utemeljenje će imati onog trenutka kada jedan takav proces zaživi, i kada se jednom takvom procesu usaglase svi ostali procesi, u okviru studiranja studenata, na fakultetima, jer će ovde biti obaveza fakulteta da prilagodi svoj sistem rada, shodno ovim promenama, koje se zakonom traže. Zahvaljujem vam se.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Nema više prijavljenih za reč, povodom ovog amandmana.
Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Mirko Čikiriz.
Vlada i Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj, informatičko društvo, nisu prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.
Da li neko želi reč?
Narodni poslanik Mirko Čikiriz. Izvolite.
...
Srpski pokret obnove

Mirko Čikiriz

SPO-DHSS
Evo ministre mislim da je ova rasprava od velike koristi, pre svega i za ministarstvo i za studente i za visokoškolske ustanove. Zbog  čega?
Mislim da smo došli do jednog zajedničkog zaključka i kolega prethodnik koji je govorio je rekao ono što smo rekli mi, što ste rekli vi, i tu postoji opšta saglasnost. Znači, visokoškolske ustanove nisu odradile svoj deo posla u potpunosti. Pored toga što to nije urađeno, mi ćemo sada smanjiti broj ispitnih rokova, praveći se kao da je to urađeno.
Pritom, ne može uloga Ministarstva da bude u potpunosti pasivna. Gde je intervencionizam Ministarstva? Gde je praćenje sprovođenja programa? Gde je kontrola? Gde su izveštaji ko radi po standardima, ko ne radi? Znam da se to radi, ali zbog toga kažem, ovo o čemu sada pričamo treba da bude poslednja mera, završna faza, i ne prva naravno.
Drugo, tačno je, mi imamo izvanredne fakultete, izvanredne profesore, izvanredan nastavno-naučni kadar, izvanredne rezultate u mnogim oblastima, ali to nije ni moja zasluga ni nikoga iz ove sale, to je zasluga, pre svega, profesora i studenata i verovatno ambijenta koji je stvorila visokoškolska ustanova sa svojim naučno-nastavnim kadrom. Naravno, pomenuću FON, i već svi znamo da možda već u drugoj, trećoj godini studija se ti studenti već lobiraju i nude im svetske kompanije već ugovore i perspektive da ih zaposle čim završe fakultet, ili Elektrotehnički fakultet u Beogradu i niz jako dobri fakulteta. Ali, ono ministre što je porazno, kada pričamo o dobrom, ne pričam samo o dobrom ni o lošem, nego se trudim da se izdignem na pijadestal objektivnosti.
Na PISA testu 2007. godine, u konkurenciji 57 zemalja sveta, đaci iz Srbije su zauzeli 41 mesto, ispod proseka su bili u sve tri oblasti, čitalačka, matematička i naučna pismenost. Čega je to posledica? Posledica svega ovoga o čemu pričam. Posledica jednog sistema, za koji verujem da svi imamo dobru volju da ga promenimo. Zbog toga se u potpunosti slažem sa kolegama, mi ćemo, odnosno vi ćete doći za godinu dana, možda sa predlogom ispred Vlade da se promeni samo jedan član Zakona o visokom obrazovanju, da se vrati broj ispitnih rokova sa pet na šest, jer ćete imati reakciju studenata koju niko ne želi, ni vi ni mi, ali ona će zbog toga što u razgovorima sa studentima ovih dana, svi su se obraćali nama kao narodnim poslanicima i tražili su da u njihovo ime ovo kažemo.
Problemi o kojima mi možemo pričati su brojni. Student koji studira na Beogradskom univerzitetu, on bez 50.000 dinara nema šta da traži u Beogradu na mesečnom nivou, ako nema studentski smeštaj. Ako studira dvoje ili troje iz porodice, a prosečna plata je 40.000 dinara, pa im ukidamo broj ispitnih rokova, pa povećavamo broj bodova za upis naredne godine, a prethodne probleme nismo rešili i na kome se, ko plaća krajnju cenu svega onog što drugi nisu uradili, student koji je najmanje odgovoran tu.
Zbog toga vas molim, imate vremena razmislite, odložićemo problem, sačekaće nas sledeće godine u ovo vreme.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Reč ima ministar Obradović. Izvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Gospodine Čikiriz, zamolio bih vas ako možete, iako hoćete da pročitate drugi deo tog saopštenja vezan za rezultate PISA testova koji su bili zadnji, a to je da smo povećali čitalačku pismenost za 40%, naučnu za 8%, matematičku za 7% i smanjili funkcionalnu nepismenost sa 51 na 32, i da je izveštaj taj o kom vi govorite, a koji ste pročitali samo prvi deo, govori da nijedna zemlja unutar OECD-a za deset godina u jednom ciklusu nije napravila bolji rezultat, nego taj. To nije uticalo na pomeranje našeg mesta na listi, zato što smo bili prethodne tri godine, kad je bila prethodna provera još gori, znači ovo je bilo povećanje u odnosu na to, i nije dovoljno, naravno.  Videćemo sada u decembru da li smo stvarno napravili pomak, jer analitičari unutar OECD-a procenjuju, kad neko napravi pomak za toliko poena, 7-8, da je to pokazatelj da je obrazovni sistem krenuo napred. Sada ćemo videti u decembru da li će se taj trend, da kažem, nastaviti i da li će to biti pozitivno kretanje ili ne, i naravno u odnosu na to, traćiti rešenja. Hvala vam.

Whoops, looks like something went wrong.