Sedmo vanredno zasedanje, 31.07.2014.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima Kori Udovički.

Kori Udovički

Ako mogu samo da dopunim, na osnovu ovoga što ste me sa vašim komentarima podsetili.
Upravo je u inspekcijskim službama jedna od oblasti gde često postoje manjkovi, kako čisto u broju inspektora, tako u kvalitetu i obučenosti. Nedavno je ova Vlada u poreskoj inspekciji, odnosno u upravi upravo sa jedne strane na višak od 400 zaposlenih ponudila im da se pre obuče i prekvalifikuju da rade kao poreski inspektori što je veliki dobitak za naš kapacitet, da naplaćujemo poreske prihode.
Samo sam htela da pojasnim, mi smo utvrdili broj zaposlenih, postoji, tako da to više nije problem, mada još uvek ne postoji odgovarajući trajni registar. Stvaranje odgovarajućeg trajnog registra takođe zahteva vreme i jedan od ključnih uslova kako bismo mogli da pojačamo prelazak na elektronsku upravu, ali ono što će zahtevati još više vremena i analize, to su funkcionalne analize koje će nam tačno reći gde su i koliki viškovi. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Milorad Stošić, komentar.
Neka se pripremi Senić.
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Milorad Stošić

Što se tiče ovog trećeg pitanja nisam dobio odgovor da li će se formirati posebna radna grupa sa predstavnicima nacionalnih saveta, koja će biti uključena u izradi ovog zakona? hvala.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Ministre nemate više pravo na odgovor.
Reč ima Aleksandar Senić. Izvolite
...
Socijaldemokratska stranka

Aleksandar Senić

Socijaldemokratska stranka, Zajedno za Srbiju, Zeleni Srbije
Zahvaljujem gospođo predsednice.
Da na početku raščistimo, ja plaćam struju i plaćam sve poreze, tako da sam se verovatno u tom smislu kvalifikovao za razgovor, ali neophodno je i da Vlada Republike Srbije poštuje pravno obavezujuće dokumente koje donosi ova Narodna skupština.
Na primer, Rezolucija o ulozi Narodne skupštine i načelima i pregovorima o pristupanju Republike Srbije EU, propisuje da Vlada uputi Odboru za evropske integracije predlog pregovaračke pozicije o određenom poglavlju.
Ova rezolucija je doneta 16. decembra prošle godine a Vlada još uvek svoju proceduru nije uskladila sa tom rezolucijom. Dobijam informacije da je danas utvrđen predlog pregovaračke pozicije za poglavlje 31, možda možete da potvrdite ili da…
...
Srpska napredna stranka

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Nije, 32.
...
Socijaldemokratska stranka

Aleksandar Senić

Socijaldemokratska stranka, Zajedno za Srbiju, Zeleni Srbije
Još gore, 32.
Dakle, utvrđena je pregovaračka pozicija za poglavlje 32, a nije ispoštovana procedura, dakle, Odbor za evropske integracije nije dao mišljenje i preporuke, nacionalni konvent nije dao mišeljenje i preporuke a Vlada je utvrdila pregovaračku poziciju suprotnu Rezoluciji koju je donela ova Narodna skupština još u decembru prošle godine.
Dakle, moje pitanje premijeru – kada će Vlada uskladiti proceduru u skladu sa Rezolucijom koju je donela ova Narodna skupština?
Takođe, drugo pitanje se tiče ekspozea premijera, koji je rekao da će u prvih sto dana ove Vlade, biti izvršena promena zakonskog okvira koji definiše uslove poslovanja u Srbiji. Ta promena zakonskog okvira predviđa i donošenje ukupno 13 zakona od kojih su i Zakon o planiranju i izgradnji, Zakon o stranim ulaganjima, Zakon o javnim preduzećima, Zakon o privremenom usklađivanju osnovaca za obračun i isplatu plata, odnosno zarada od korisnika javnih sredstava tj. platnim razredima, Zakon o registru korisnika javnih sredstava i njihovih zaposlenih i angažovanih lica, Zakon o državnim službenicima, Zakon o osiguranju, Zakon o hipoteci.
Dakle, ukupno osam od 13 najavljenih zakona za prvih sto dana Vlade nije doneto i ne nalazi se u skupštinskoj proceduri. Dakle, priča o tome da je Vlada ispunila 92% obećanja ne stoji. Ako uzmemo i podelimo osam sa 13, tj. pet sa 13, dobijamo rezultat 38%, a to je daleko od 92.
Moje pitanje je, kada će ovi zakoni biti u skupštinskoj proceduri i kada će biti doneti?
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima premijer. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Hvala.
Tačno danas smo utvrdili pregovaračku poziciju za poglavlje 32, ne znam kakva je procedura, iako je napravljena greška, to ćemo svakako da ispravimo. Kažem i da nije napravljena greška, ali ako jeste, bez ikakve namere je. Dakle, to ćemo svakako da ispravimo i saglasan sam sa tim da to uradimo u svakom trenutku.
Što se tiče broja zakona, vi ste uzeli iz jednog segmenta, niste rekli da su najvažniji zakoni iz oblasti poboljšanja investicionog ambijenta doneti ili je u toku donošenje. Najvažniji zakon za poboljšanje investicionog ambijenta za sve investitore, krovni zakon, temeljni zakon za koji sam bio siguran da ćete da ga podržite, je Zakon o radu, ali je bilo lakše zato što ljudi nisu srećni kad god se tako krupne i važne stvari u zemlji menjaju. Nisu srećni iako se tim zakonom stvaraju uslovi da se podstakne takmičenje, konkurencija, ono što traži od nas svet da bi mogao da ulaže u ovu zemlju.
Kao i ovi zakoni o privatizaciji i stečaju, kao i Zakon o PIO fondu, recimo taj nije bio obećan, a u vrhu je reformi o kojima govori Svetska banka, ali iz samog korpusa zakona koji se tiču poboljšanja investicionog ambijenta, doneli smo najvažnije zakone. Iz svih oblasti mogu da kažem da sam zadovoljan, doneli smo 31 zakon. Za sto dana 31 zakon, pri tome smo 40 dana imali poplave, kao što znate.
Znam da je naš narod i da smo svi mi uvek nezadovoljni, i ja sam nezadovoljan svojim radom, iako nisam imao slobodnu ni jednu subotu i nedelju, nisam nikada dovoljno zadovoljan radom ministara, ali vas samo molim, pošto ste na veoma ozbiljan način postavljali pitanja, tako vam i odgovaram, pogledajte u ovom trenutku, imate duplo više ministara u sali nego opozicionih poslanika. Mislim da to građanima Srbije govori i o ozbiljnosti, o odgovornosti i o brizi za narodom.
Mislim da to što smo počeli danas u 16,00 a neki se sprdaju sa mnom i ismevaju se kada na nekom sastanku kažem da sam kasnio 14 minuta, naše Vlade, Rasim i Dačić su ovde, nikada se nije dogodilo da vlade ne kasne, kao što danas ne kasne. Mogu da kasne 3 – 4 minuta. Nikada u istoriji srpski vlada, to mogu da vam kažem od 1998, nikada se nije dogodilo, nekada su kasnile po dva, po tri sata, čekaju ministri, ne znaju šta će sa sobom, čekaju, dok se ne nađu. Onda je uveden novi sistem i ovo nije odgovor vama na to, uveden je novi sistem – hajde telefonom da se čujemo i da pojma nemamo šta donosimo. Ovo nije iz mog domena, znam da je danas bilo na sednici Vlade, pa sam vam zato to rekao.
Što se tiče zakona oko ovih zakona, da, donećemo novi zakon o javnim preduzećima, čekam da gospodin Đilas bude ovde da glasa za taj zakon, jer ćemo deo stvari koje je predlagao da uvažimo. Očekujemo da još neki veoma važan zakon o državnim službenicima, kao nastavak ovog temeljnog Zakona o radu, bude donet, naravno, kao i zakon o hipoteci, kao i mnogi drugi zakoni, i mislim, Zakon o planiranju i izgradnji, on je trenutno u javnoj raspravi, da nam neko ne bi rekao da nije završena javna rasprava.
Kao što smo uspeli da završimo javnu raspravu za set medijskih zakona kojima se hvalimo, jer to su stotinu puta bolja rešenja nego ona koja su bila i idu u korak sa najvećim evropskim slobodarskim tradicijama i poštovanjem ljudskih prava medijskih sloboda, itd, kao što priznaje EU, kao što priznaju svi drugi, tako ćemo i da uradimo sa Zakonom o planiranju i izgradnji.
Tu očekujemo vašu podršku zato što mi moramo da pokrenemo biznis u Srbiji, skratićemo procedure, treba da sednemo i razgovaraćemo zajedno sa vama da se dogovorimo da vidimo koje je najbolje rešenje za konverziju.
Trenutno je na javnoj raspravi. Hajde da se uključimo u to. To će nam biti prvi zakon tamo 25. avgusta. To su upravo ti zakoni koji služe za poboljšanje investicionog ambijenta.
Ostaje nama tu još zakona. Usvojili smo 13 zakona, ako se ne varam, iz oblasti najviše krivično-pravnog zakonodavstva, ali očekujem da ćemo imati još važnih zakona, o uzbunjivačima i mnoge druge zakone koji su veoma važni za nas, ali mi nemamo problem.
Svaki put kad želite da nam ukažete na to da smo mi prekršili i da vi niste mogli da budete upoznati ili da odbor nije bio upoznat, uvek ćemo izaći u susret zato što, kao što znate, mi napišemo, idemo sa nacrtom zakona i taj nacrt ide u javnu raspravu. Tek kasnije ga mi u formi predloga šaljemo vama, ali pre toga u formi nacrta on prođe kroz sito i rešeto i Evropske komisije, kao što znate, i nijedan od ovih zakona sa kojima smo išli nije prošao a da nije dobio zeleno svetlo Evropske komisije.
Dakle, svaki zakon, kada govorite o tome, i dobro je da ih kritikujete, dobro je da ih napadate, je prošao i dobio odobrenje Evropske komisije. Za ovaj set zakona smo čekali šest meseci Evropsku komisiju i Savet Evrope, ako se ne varam, koji je bio još, kako oni to kažu, nadležniji za to, da bismo dobili povoljno mišljenje. Dobili smo sva povoljna mišljenja.
Dakle, zato vas molim samo da ubuduće, kada postoji takav problem, pozovite nekog od kolega vaših, pozovite nekog od ministara, ostavite poruku kod mene u kabinetu, pozovite me, intervenisaćemo i rešićemo taj problem. Naša je namera da o tome zajedno sa vama razgovaramo, jer na putu za punopravno članstvo u EU ne može da učestvuje samo Vlada. Tu nam je potrebna opozicija, tu nam je potrebna vaša pomoć i podrška i to moramo zajednički da radimo.
Kao što sam ja zadovoljan nekim normalnim reakcijama koje stižu iz opozicije na određene stvari koje se tiču države, tako vas molim da tamo gde vam je potpuno jasno da negde možda nešto nismo uradili u skladu sa procedurom odmah intervenišete i odmah nam recite. Budite sigurni da ćete uvek dobiti direktnu podršku od nas i da ćemo pokazati da to razumemo.
Što se tiče 100 dana, 100 dana je tamo u ponedeljak ili u utorak. U teškim uslovima u kojima ni dana niko nije čekao ništa, bili napadani sve vreme, najvažnije zakone smo doneli, ako budemo imali većinu, za privatizaciju, stečaj i ova tri medijska zakona. To znači da smo najvažniji posao i najteži posao tih prvih teških reformi proveli u delo. Čeka nas još teških stvari, ali ja mislim da stvari u Srbiji polako ali sigurno idu na bolje.
Hoću da iskoristim priliku, videćete i po tome, iznenadićete se, kako smo i sačuvali deo para. Prikazali smo vam sve, čak i ono što nismo potrošili da smo potrošili. Videćete to kroz rebalans budžeta. Videćete to i kroz budžet da, recimo, ono što je na 621. da nismo skoro ništa potrošili. To je 36 milijardi što smo odvajali za socijalni program, zato što se i dalje borimo za radnike i za preduzeća. Imamo u Fondu za razvoj 15 milijardi, imamo od dela javnih preduzeća od kojih možemo da uzmemo, u evrima mogu da vam kažem, oko 100 miliona evra, tako da moći ćemo to da vidimo kako i na koji način da bismo i one mere fiskalne konsolidacije, o kojima smo pričali, usmerili i napravili do nivoa do kojeg će to narod dobro da razume jer zna da mu je to za zdravlje javnih finansija, da mu je to za zdravu državu, a da ne budu teško pogođeni i da ne budu ljudi ozbiljno pogođeni.
Još jedanput vama hvala na tome. Vlada Srbije predložila je 31 zakon Skupštini, koji u tako kratkom periodu, a posebno tako važne zakone, tako sistemske i tako suštinske zakone, mislim da nijedna vlada nije predložila i nijedan skupštinski saziv nije usvojio, možda po značaju 2002. godine, a posle toga nikada više. Posle toga, apsolutno nikada više da su sistemski zakoni, ovoliko važni, teški, problematični zakoni koji ne uživaju veliko poverenje u javnosti, zakoni kojima se nikome ne dodvoravate, već pravite normalnu zemlju od svoje zemlje i zbog toga sam eto veoma ponosan.
Rekao sam 92%, to je zato što jednu krupnu stvar nismo preduzeli, a to je pitanje finansijske konsolidacije. Sve drugo smo preduzeli. Mislim da su ljudi u Srbiji srećni što tu meru nismo preduzeli, iako ja mislim da i kašnjenje u preduzimanju te mere je samo moglo državi da donese ozbiljne probleme. Hvala vam najlepše.

Whoops, looks like something went wrong.