Peta sednica Prvog redovnog zasedanja, 23.04.2015.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Peta sednica Prvog redovnog zasedanja

01 Broj: 06-2/149-15

3. dan rada

23.04.2015

Beograd

Sednicu je otvorila: Maja Gojković

Sednica je trajala od 10:05 do 13:55

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Pete sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2015. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 90 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanika da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 92 narodna poslanika, odnosno da su prisutna najmanje 84 narodna poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
Da li neko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa želi da zatraži obaveštenje ili objašnjenje, u skladu sa članom 287. Poslovnika?
Reč ima narodna poslanica Marjana Maraš.
...
Socijalistička partija Srbije

Marjana Maraš

Socijalistička partija Srbije
Poštovana predsednice, dame i gospodo narodni poslanici, želim danas da postavim poslaničko pitanje Ministarstvu finansija.
Naime, građani i građanke AP Vojvodine, vlasnici, odnosno korisnici poljoprivrednog, šumskog i građevinskog zemljišta prethodnih dana neprijatno su iznenađeni kada su im putem pošte uručena rešenja Poreske uprave kojima je utvrđena naknada za odvodnjavanje za građevinsko zemljište za 2013. godinu i poljoprivredno, šumsko i građevinskog zemljište za 2014. godinu.
Godišnji iznos utvrđene naknade za odvodnjavanje za 2013. i 2014. godinu obveznik je dužan da plati u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja. Rešenje se smatra dostavljenim po isteku od 15 dana od dana predaje pošti na dostavljanje, što je naznačeno u rešenju. Obveznik plaćanja naknade za odvodnjavanje nema pravo žalbe. Može da pokrene upravni spor i snosi troškove prinudne naplate.
Shodno odredbama zakona, naknada za odvodnjavanje plaća se za uređenje vodnog režima zemljišta na melioracionom području, odnosno delu tog područja, odvođenjem suvišnih voda sistemima za odvodnjavanje kojima upravlja javno vodoprivredno preduzeće, u konkretnom slučaju Javno vodoprivredno preduzeće „Vode Vojvodine“ Novi Sad.
Postavljam pitanje Ministarstvu finansija i Poreskoj upravi – zbog čega rešenja nisu dostavljena na vreme, dakle, u 2013. i 2014. godini? Zašto nije data mogućnost da se pomenute naknade izmire u kvartalnim ratama, kako je to praksa kada je u pitanju porez na imovinu? Zbog čega je poreskim obveznicima ostavljen rok od samo 15 dana da plate naknadu za navodnjavanje u celosti za dve prethodne godine, 2013. i 2014, sa napomenom da će morati da plate zateznu kamatu ukoliko ne ispoštuju rok? Da li će i za 2015. godinu stići još jedno rešenje sa utvrđenom naknadom za odvodnjavanje za poljoprivredno, šumsko i građevinsko zemljište za 2015. godinu i kada će stići to rešenje?
Na kraju, ono što mene kao poslanicu interesuje, da li će ova sredstva koja nisu mala biti namenski utrošena, obzirom da smo svedoci proteklih meseci, ali i godina da su plodne oranice bile pod vodom, a mnoge su još uvek? U pitanju je ne mali broj porodičnih domaćinstava u AP Vojvodini koji mesecima ima vodu u podrumskim prostorijama, dvorištima i baštama.
Takođe, neobično je i da svi članovi jednog domaćinstva koji imaju katastarski prihod dobijaju identična rešenja, što znači da samo jedno domaćinstvo plaća po dva i više iznosa za odvodnjavanje, tako da ovaj iznos koji se sada odjednom naplaćuje predstavlja dodatni udar na kućni budžet. Zahvaljujem.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima narodna poslanica Olena Papuga.
...
Liga socijaldemokrata Vojvodine

Olena Papuga

Liga socijaldemokrata Vojvodine
Hvala predsednice.
Poštovane kolege poslanici, svoje pitanje postavljam Ministarstvu kulture i informisanja, odnosno ministru Ivanu Tasovcu. Pitanje se odnosi na Letopis Matice srpske. Opstanak najstarijeg državnog časopisa u Evropi, smanjenjem budžeta doveden je u pitanje.
Inače, Letopis Matice srpske je najstariji književni časopis u Evropi, a verovatno i u svetu, doživeo je 181 godinu, ali mu ove godine preti gašenje. Razlozi su finansijske prirode, a proistekli su iz odluke Ministarstva kulture da umanje ovogodišnji budžet namenjen Matici srpskoj u Novom Sadu. Resorno ministarstvo je umanjilo sredstva za pet miliona dinara, čime je ova naučno-kulturna ustanova pred gašenjem, a posebno će nastradati prvi Letopis Matice srpske koji, već sam rekla, izlazi 181 godinu.
Naime, Matica je svake godine unatrag dobijala sredstva za zarade zaposlenih i za 12 brojeva Letopisa u godini. Matične kapitalne projekte, one od nacionalnog značaja, kao što su srpska enciklopedija i rečnik finansira Ministarstvo za nauku.
Zaposleni u Letopisu Matice ili u Matici srpskoj su dovedeni u poziciju da tako reći biraju između egzistencije svojih porodica i nacionalne tekovine, Letopisa koji je 1824. godine u Budimu osnovao i ostavio Antonije Magarašević. Rečit je i detalj da je Letopis Matice srpske dve godine stariji od Matice srpske. Zaposleni još govore o tome da već 20 godine u tu ustanovu nikoga nisu zaposlili i da se stvarno ponašaju razumno i u skladu sa ekspozeom i reformama koje mi sada sledimo.
Poslali su više puta svoje dopise Ministarstvu kulture i dobili su odgovor da svoja sredstva za izlaženje tog Letopisa Matice srpske obezbede preko javnog konkursa, ali oni preko tog javnog konkursa mogu da obezbede samo 600.000 dinara, a Letopis na godišnjem nivou košta 2,3 miliona dinara. Preko razno-raznih projekata, sponzora, Letopis Matice srpske ne može da se finansira.
Pitam Ministarstvo kulture i informisanja, da li će dopustiti da se ugasi Letopis koji je proslavio 181 godinu, koji ima neprocenjivu važnost za srpsku i evropsku kulturu? Da li ministar Tasovac ima nameru da razreši ovu nelagodnu situaciju? Da li će Ministarstvo kulture i informisanja stvarno, neobezbeđivanjem finansija, ugasiti izlaženje Letopisa Matice srpske? Molim da mi se u što bržem vremenu da odgovor, pošto majski broj Letopisa Matice srpske sigurno neće izaći.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Ivan Karić.
...
Zeleni Srbije

Ivan Karić

Socijalistička partija Srbije
Zahvaljujem se uvažena predsednice, poštovane koleginice i kolege.
Juče je bio Dan planete Zemlje. Juče su se mnogi slikali zavrnutih rukava i danas su vratili svoje kravate i nastavili smo po starom. Znači, samo je juče bio Dan planete Zemlje. Juče je bio dan Srbije, a danas sve nastavljamo po starom.
Kao i do sada, uglavnom moja pitanja se odnose na zaštitu životne sredine i na ekološka pitanja, s obzirom da se Srbija već dve godine nalazi u konstantnom ekološkom strahu, da se Srbija već dve godine nalazi u konstantnoj ekološkoj katastrofi i, na žalost, dve godine već niko ništa ne radi po tom pitanju i situacija postaje sve alarmantnija i alarmantnija.
Žao mi je što niste razumeli da je potrebno, posebno Ministarstvo za zaštitu životne sredine, žao mi je što niste razumeli čemu služi Fond za zaštitu životne sredine, žao mi je što niste razumeli čemu služi Agencija za hemikalije i biocidna sredstva i žao mi je što ne razumete čemu služi zaštita životne sredine, čemu služi zelena ekonomija i zbog čega je zanimljivo i potrebno živeti u 21. veku, a ne u 19. veku.
Neoliberalni kapitalizam je prevaziđen, nažalost ni to niste shvatili. Ekonomska situacija u Srbiji je katastrofalna. Žao mi je i što to danas ne shvatate, shvatiće verovatno za par godina, kao i za zaštitu životne sredine biće kasno kao i za popravljanje ekonomske slike u Srbiji.
Ekološka situacija u Obrenovcu u poslednjih nekoliko nedelja je prilično alarmantna i posle one doktrine šoka od prošle godine, život u stalnom strahu građana i građanki Obrenovca se nastavlja. Poslednjih nedelja od kako je počelo lepo vreme i malo jači vetrovi Obrenovac, a pre svega rubna naselja i rubna sela Grabovac i ostala naselja se zasipaju pepelom. Kod sebe imam rezultate pojedinih satnih vrednosti koje su varirale i bile znatno iznad dozvoljenih granica. Međutim, onda naprasno 14. aprila prestaje da radi monitoring sistem u Grabovcu i posle toga dolazi do razduvavanja pepela intenzivnije, a monitoring sistem ne radi zbog toga što nema novca, zbog toga što ste ukinuli Fond za zaštitu životne sredine, zbog toga što u Obrenovcu ne vraćate 40% ekoloških naknada, nego ih trošite nenamenski već tri godine i Obrenovac koji se nalazi u stalnom strahu već 40 godina, zbog toga da bi Srbija imala struje nastavlja sa ekološkim strahom, nastavlja sa ekološkim problemima, a to se povećava, to se enormno povećalo posle majskih poplava 2015. godine.
Moja pitanja se odnose na ministra rudarstva i energetike - da li ćemo sačekati 2013. godinu i da li ćemo sačekati ekološku katastrofu koja nas je zadesila, ili ćemo raditi nešto preventivno u termoelektrani i elektroprivredi Srbije? Za ministarku poljoprivrede i zaštite životne sredine – zašto ne radi monitoring sistem, zašto je uništen monitoring sistem u Srbiji i u Obrenovcu i zašto se ne mere vrednosti zagađujućih materija na teritoriji Republike Srbije?
Sa druge strane, gotovo svakog dana ili svake nedelje mi imamo jedno naselje, jedan grad ili jednu opštinu sa neispravnom vodom. Prema izveštaju Instituta za javno zdravlje „Batut“ najveći broj neispravnih uzoraka vode se nalazi u Banatskom, Bačkom i Sremskom okrugu, a zatim u delovima Beograda i u Borskoj oblasti. Poslednji slučaj sa Pančevom, a kod mene je izveštaj i Javnog zavoda iz Pančeva, govori o tome da voda u Pančevu nije bila ispravna ni tokom marta, a ne samo šest dana u aprilu. Očigledno jedna zanimljiva koalicija u Pančevu, koalicija ćutanja i dokazivanja pozicije i opozicije, pa ta čudna koalicija u Pančevu ignoriše probleme Pančevaca. Ovde upućujem pitanje Ministarstvu zdravlja pre svega i ministru zdravlja – zbog čega u Srbiji 50 vodovoda ima neispravnu vodu i on ništa ne radi po tom pitanju i naravno za ministarku poljoprivrede i zaštitu životne sredine zašto ništa ne radi da zaštiti Srbiju od ekološke propasti?
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Da li se još neko javlja da postavi pitanje? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Milan Novaković.
...
Srpska napredna stranka

Milan Novaković

Srpska napredna stranka
Poštovana predsednice, koleginice i kolege narodni poslanici, postavljam pitanje Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine iz oblasti vodoprivredne delatnosti koju obavlja Javno vodoprivredno preduzeće „Vode Vojvodine“ kao delatnost od opšteg interesa koja stoji, to je gazdovanje vodnim resursima, iskorišćavanje i upotreba voda, zaštita voda od zagađenja, zaštita od štetnog dejstva voda. Između ostalog i organizacija i sprovođenje odbrane od poplava, leda, održavanje vodoprivrednih objekata, sprovođenje radova i mera unapređenja sistema, zaštite od štetnog dejstva voda, prihvatanje i sprovođenje stranih voda i zaštita od erozije i bujica.
Od svih navedenih delatnosti „Vode Vojvodine“ pod budnim okom Pajtić dr Bojana u vreme suša štiti nas od poplava i naplaćuje vodni doprinos, a u vreme poplava štiti nas od suša i naplaćuje odvodnjavanje. Kako god naši poljoprivredni proizvođači u Vojvodini svake godine zadesi cunami od „Voda Vojvodine“ koji osete po džepu za neizvršene usluge da li „Voda Vojvodine“ ili 17 vodoprivrednih društava na području pokrajine kojima indirektno upravlja Pajtić dr Bojan.
Kako su „Vode Vojvodine“ osnovane 2002. godine, za proteklih 13 godina uvek je malo novca iz više izvora finansiranja od kojih dobar deo izdvajaju poljoprivredni proizvođači, kojima se blokiraju računi i pleni imovina ako ne plate nečiji nerad. Da podsetim, u AP Vojvodini pod naplatom je preko dva miliona i 100 hiljada hektara. Sistem kanala obuhvata 20 hiljada i 700 kilometara i 155 crpnih stanica. Da su svake godine do sada radili po 1.600 kilometara podeljeno na 17 vodoprivrednih društava po svakom iznosi 94 kilometara godišnje. Da li se to moglo uraditi i da li samo u tom delu i da li nam je kanalska mreža mogla biti bolja, čistija, bezbednija i uređenija, to neka procene sami građani.
Ako je bivši sekretar za poljoprivredu AP Vojvodine sam izneo činjenice da je neodrživo da od 20 miliona evra prihoda, a nije 20 nego 35 miliona godišnje, na plate zaposlenih odlazi šest miliona, a ostalo na održavanje kanalske mreže, a oni i dalje nastavljaju po starom sve sa 465 zaposlenih što je mnogo više od osnivanja bez povećanja kanalske mreže i investicionih aktivnosti.
Unazad nekoliko meseci stižu pritužbe na rad vodoprivrednih društava i jedna na rad vodoprivrednog društva „Šajkaška“ iz Novog Sada gde 148 meštana Kovilja potpisalo peticiju zahtevajući odgovor kada će biti završeni radovi na čišćenju kanala u donjem Kovilju i Vinjercu, grad Novi Sad je uredno podneo program za unapređenje kanalske mreže i obezbedio za tu namenu na području celog grada preko 19 miliona dinara. Nije dozvoljen uvid i kontrola na terenu članovima odeljenja za poljoprivredu grada Novog Sada. Pitanje, koliko kilometara kanalske mreže svake godine očiste „Vode Vojvodine“, tj. privredna društva kojima je poveren posao i koliko sredstava ulaže u nove investicije? Zašto nema jasno predstavljen plan i program za svaku opštinu i mesnu zajednicu na godišnjem nivou da građani imaju uvid u radove i trošenje njihovog novca?
Drugo pitanje postavljam Ministarstvu rada za zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Ministarstvu unutrašnjih poslova. Već dva dana desetine poziva, poruka, mi poslanici iz Novog Sada dobijamo od uznemirenih i zabrinutih radnika iz RTV Vojvodine, Kliničkog centra Vojvodine, Vlade AP Vojvodine i Uprave za kapitalna ulaganja. Naime, njima se nameće obaveza da moraju da idu na miting koji organizuje DS u Beogradu. Ljudi su uplašeni za svoj posao ako ne odu s obzirom da im se usmeno preti od određenih šefova iz navedenih ustanova i preduzeća.
Gospodo poslanici, Ustavom Republike Srbije i zakonom je zagarantovano pravo svakog na versko i političko opredeljenje, svakog građanina koji slobodno može da izražava svoju volju. Zabrinutost ljudi koji su se obratili je svakako opravdana ako imamo u vidu da je samo pre nedelju dana vrh DS bukvalno zatvorio na 24 sata odbornike iz Inđije na Andrevlju u hotelu protiv njihove volje. Molim inspekciju rada da utvrde zabrinutost ucenjenih ljudi iz RTV Vojvodine, Kliničkog centra Vojvodine, Vlade AP Vojvodine i Uprave za kapitalna ulaganja da li je u pitanju klasičan politički mobing i da li ima krivičnog dela prinude? Hvala vam.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Borislav Stefanović.
...
Stranka slobode i pravde

Borko Stefanović

Samostalni poslanici
Gospođo predsednice, uvažene kolege, samo nekoliko pitanja Vladi Republike Srbije. Prvo pitanje se odnosi na ministra Sertića, ministra privrede.
Mi smo najmanje dva ili tri puta postavljali pitanje za radnike zaposlene u preduzeću koje se zove „Interlemind“ iz Leskovca koji godinama pokušavaju da reše svoj problem nakon što se bivši vlasnik povukao iz firme bez ikakvog obaveštenja i napustio firmu. U međuvremenu, privatni izvršitelj ulazi u fabriku na osnovu zahteva poverioca i uvodi privatno obezbeđenje. Inače, ovaj primer kao i mnogi drugi suštinski jeste paradigma onoga što se danas dešava u Srbiji sa preduzećima koja su bila u procesu privatizacije, gde je privatizacija bila neuspešna, gde ništa nije urađeno na reviziji neuspešnih privatizacija i ono što je najvažnije niko nije odgovarao za kriminalne privatizacije.
Dakle, moje pitanje ministru Sertiću – šta ćete uraditi povodom zahteva radnika „Interleminda“, kako ćete i na koji način obeštetiti te radnike, omogućiti im da dobiju zaostale plate, povezati radni staž i uplatiti zdravstvenu i socijalno i penziono osiguranje? To pitanje se odnosi i na stotine drugih fabrika u sličnoj situaciji koje su danas u Srbiji.
Drugo pitanje je za ministra pravde, gospodina Selakovića, da li zna i kako misli da svi zajedno u državi Srbiji stanemo na put privatnim izvršiteljima koji, po informacijama koje dobijamo danas u Srbiji plene imovinu, naročito u centralnoj i južnoj Srbiji, i oduzimaju nekada i za dug od 500 dinara uzimaju u protivvrednosti od 30 hiljada dinara sa kamatom?
Dakle, danas se vrši fendovanje ili plenidba imovine građana Srbije, koji žive u krajnjem siromaštvu i moje pitanje ministru je kako, da li promenom zakona, da li amandmanima, da li nekom instrukcijom ili podzakonskim aktom Vlade možemo zaustaviti ovu praksu potpune nekontrolisane plenidbe građana Srbije, koji ne mogu da sastave kraj sa krajem?
Treće pitanje za ministra kulture Tasovca, odnosi se naravno, po nama, katastrofalno neuspešnu štetnu privatizaciju „Avala filma“. Vi znate da su građani ustali u odbranu ovog državnog preduzeća koje nije samo preduzeće, ono je baštinik i čuvar našeg kulturnog i filmskog nasleđa. Po ovom aktu privatizacije, koji je juče i formalno završen, poštovani građani, ne samo da je „Avala film“ sa svojim izuzetno vrednim zemljištem u Gradu Beogradu, otišlo za tepsiju ribe, i otišlo za cenu jedne tajkunske nekretnine na Dedinju, već i ceo fundus filmskog blaga ove države od 1945. godine do danas se stavlja na raspolaganje bez bilo kakve klauzule koja bi onemogućila prodaju ovih klasika filmske industrije, i klasika našeg kulturnog nasleđa, koji je deo našeg zajedničkog i posebnog identiteta.
Smatram da je ovo potpuni skandal, da Ministarstvo kulture, kao i Agencija za privatizaciju kojima postavljam ovo pitanje, neophodno je da nešto učini i da ovu sramotu isprave i da ovu potpuno neverovatnu stvar prekinu.
Poslednje pitanje je za ministra Vulina, šta se dešava sa majkama, porodiljama, koje su zaposlene u preduzeću „Želnid“, koje su se nekada u okviru železnica bavile štampanjem voznog reda, evo to znaju sigurno i prisutne kolege, i ostalih karata, koje nekoliko meseci, godina, 20 meseci nisu dobili dohodak? Fiktivan im je bio radni odnos, knjižice im nisu overene, i naravno, u pitanju su nekih četiri do pet trudnica koje su se u međuvremenu porodile, dobile su samo deo onoga što je trebalo da se uradi.
Račun ovog preduzeća je u blokadi, pokušana je privatizacija, privatizacija je propala, rasprodate su mašine, ljudi su ostavljeni na ulici i zaposleni postavljaju pitanje Skupštini Srbije preko nas, kako i na koji način, gospodine Vulin, gospodin ili gospođa direktor Agencije za privatizaciju i ostali, koji ovakve stvari gledate danima, mesecima, uz jedan jedini odgovor koji do sada imate to je retrospektiva, šta se dešavalo i kada je počeo proces?
Ponavljam, pitam vas ovo u ime građana Srbije koji neće da slušaju vaše sudske procene, to sudovi i tužilaštva neka rade, nego pitaju šta ćete vi za tri godine vlasti da uradite, da prekinete ovu praksu uništavanja i ono malo srpske privrede što je ostalo, uništavanje ugroženih socijalnih grupa, zbog nedostatka isplata i kašnjenja isplata za bazičnu egzistenciju.
Ovo je samo jedan od primera ljudi koji su u okviru „Želnida“ samo primili deo prihoda koji se očekuju. Time bih završio ovaj krug pitanja Vlade.