Deseta sednica Drugog redovnog zasedanja, 28.12.2015.

5. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Deseta sednica Drugog redovnog zasedanja

01 Broj 06-2/557-15

5. dan rada

28.12.2015

Beograd

Sednicu je otvorila: Maja Gojković

Sednica je trajala od 09:15 do 20:30

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Miletić Mihajlović

Socijalistička partija Srbije
Poštovana predsednice, poštovana ministarka i saradnici, dame i gospodo narodni poslanici, dobro je da je prihvaćen prethodni amandman kojim se rešava otkup zemljišta i pomera se sa pet na 10 godina.
Međutim, moj amandman se odnosi na jedan drugi deo ovog člana 72g i zapravo u tom članu 72g u stavu 2. reči: „Najmanje 10 godina“, zamenjuju se rečima: „Najmanje 15 godina“. Reč je da se poljoprivredno zemljište u državnoj svojini koje je predmet ugovora o kupoprodaji ne sme otuđiti niti dati u zakup najmanje 10 godina, a mi predlažemo - ne sme se otuđiti niti u zakup dati najmanje 15 godina.
Ovo nije u suprotnosti sa već usvojenim amandmanom, samo je reč o produženju roka da se ne sme otuđiti. Naglašavam da u prvom predlogu zakona, odnosno u predlogu zakona taj rok za otkup je bio pet godina, a otuđenje nije moglo da se izvrši 10 godina. Sada smo usvajanjem prethodnog amandmana došli u situaciju da čim se završi otkup od 10 godina, ako ovo ostane ovako kao što je napisano, onda može istog trenutka i da se otuđi.
Smatram da moj amandman nije u protivrečnosti i ne smeta već usvojenim rešenjima i prihvaćenom amandmanu i da samo poboljšava tekst u smislu da se otuđenje ne može izvršiti 15 godina, što znači da opet ostaje razlika od pet godina između završetka plaćanja u ratama otkupa i prava da se otuđi. Pa vas molim, poštovana ministarka, da to razmotrite i ako je mogućnosti da se taj deo prihvati i da na takav način imamo jedno kompletno rešenje koje bi omogućilo da i pravo otuđenja, odnosno ne stupi pre petnaeste godine, što u krajnjoj liniji to produženje roka za zabranu otuđenja i davanju u zakup smanjuje mogućnost zloupotreba u ovim pitanjima. Zahvaljujem.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima ministar.
...
Socijalistička partija Srbije

Snežana Bogosavljević-Bošković

Zahvaljujem.
Poštovani poslaniče, smatramo da je vaš predlog sasvim u redu, da je konstruktivan, da je u skladu sa amandmanom koji je već usvojen. Želim i ovom prilikom da istaknem da je Vlada imala i sluha i razumevanja i želje da pomogne poljoprivredi i poljoprivrednicima Srbije i upravo to je pokazala i prihvatanjem vašeg amandmana kojim se produžava rok za otplatu kupljene zemlje sa pet do 10 godina. U tom smislu i u tom kontekstu, smatram da je i ovaj vaš amandman sada, kojim vi predlažete produženje roka za prodaju, eventualnu prodaju kupljenog zemljišta sa 10 na 15 godina, sasvim u redu.
Mogu da kažem, evo, u svoje ime i u ime Vlade, prihvata se vaš predlog. Mislim da je sasvim u redu i sasvim na mestu. Možda je ovo prilika da istaknemo da smo mi u Predlogu zakona i predvideli mogućnost da ukoliko se kupac opredeli da nakon isteka roka od 10, odnosno sada od 15 godina, odluči da ipak to zemljište proda, pravo prvenstva ima Republika Srbija, tako da mi i na ovaj način želimo da zaštitimo svoj zemljišni fond. Ovo je samo još jedan dokaz da mi želimo da pomognemo poljoprivrednike, pri tom nemamo nameru da se tog zemljišta oslobodimo, niti imamo nameru da zaradimo velike novce, niti je to predmet neke posebne trgovine. Dakle, isključivo pomoć domaćem poljoprivredniku, malom i srednjem, u cilju postizanja naših strategijskih ciljeva. Naš strategijski cilj jeste i ukrupnjavanje poseda, i povećanje ekonomske snage poljoprivrednika i prehrambena sigurnost građana Srbije na domaćim poljoprivrednicima.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Na član 11. amandman je podneo Blagoje Bradić.
...
Zajedno za Srbiju

Blagoje Bradić

Socijaldemokratska stranka, Zajedno za Srbiju, Zeleni Srbije
Dakle, podneo sam na član 72d, koji kaže – sredstva ostvarena od prodaje poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini prihod su budžeta Republike Srbije.
Amandman koji sam ja dao kaže da sredstva ostvarena od prodaje poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini u iznosu od 50% prihod su budžeta Republike Srbije, a iznos od 50% prihod su jedinica lokalne samouprave.
Ministarstvo je odbilo amandman sa obrazloženjem, kažete – amandman se ne prihvata iz razloga što je Republika Srbija u katastru nepokretnosti upisana kao vlasnik poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini i iz tog razloga ostvaruje prihod od prodaje tog zemljišta, a malopre ste rekli, pre par minuta, citiraću vas – ne prodaje se zemlja da bi država zaradila, već da bi se pomoglo malim i srednjim poljoprivrednim preduzetnicima. Podsetiću vas na početak naše rasprave, gde smo se sukobili ideološki oko člana 3. gde vi kažete, u članu 3. stav 4. – ako se ne napravi plan korišćenja državnog zemljišta sankcioniše se lokalna samouprava, ukidanjem transfera, privremenog ukidanja transfera sredstava iz Republike, to se misli na transfere sa viših nivoa vlasti.
Hajde, gospođo ministarka, da imamo jednu političku nit kroz ceo zakon. Prvo, lokalna samouprava ima obavezu da napravi plan šta će se raditi sa tom zemljom, da odredi deo koji će da se prodaje, da sve pripremi, da dobije vašu saglasnost kao Vlade i Ministarstva i u redu, vi tako kažete da treba i biće tako. Kad se proda zemljište koje je na teritoriji te lokalne samouprave, na toj teritoriji, nije to susedna opština, nego na toj teritoriji lokalne samouprave, sve je prihod Republike, kompletan novac. Lokalna samouprava nema žutu banku. Ima samo odgovornost, a novac koji se dobije prodajom ide direktno u budžet Republike i za divno čudo, umesto da bude obojen novac, jer je od prodaje zemljišta, to je novac koji ide kao prihod republičkog budžeta.
Na kojoj poziciji? Za koje namene će se koristiti? Da se smanji budžetski deficit? To je stvarno loša politika koju vi zagovarate. Hajde, razumem da ste taj novac odredili da će se koristiti ne znam za neki podsticaj, za neki stimulans, pa u redu. Ovim kao opštim prihodom budžeta Republike zaobilazite lokalnu samoupravu na čijoj teritoriji se nalazi ta zemlja. To je njihova zemlja, te lokalna samouprava. To što je knjiženo na Republiku, pa kakve to veze ima? To jedan zakon ovde može da promeni. Kako je to knjiženo? Koje godine – 1945? To nije politika. To nije dobro i mislim da trebate da ispravite sve ovo o čemu smo danas pričali, ako stvarno, istinski želite da pomognete poljoprivredi.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima ministarka Snežana Bogosavljević Bošković.
Izvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Snežana Bogosavljević-Bošković

Poštovani poslaniče, želim da vas podsetim da se sredstva, koja se ostvaruju po osnovu zakupa poljoprivrednog zemljišta, raspodeljuju u odnosu 60 prema 40%, 40% lokalne samouprave. U pokrajini taj odnos je 30 prema 30 prema 40%.
Kada se radi o prodaji, radi se o prodaji državnog poljoprivrednog zemljišta. Vlasnik zemljišta je Republika Srbija. Ona je kao takva upisana u Katastar nepokretnosti. U tom smislu, sredstva koja se ostvaruju od prodaje su prihod budžeta Republike Srbije. To je zakonska kategorija. Pri tom, vi dobro znate da budžet Republike Srbije nije budžet Beograda ili budžet Čačka, to je budžet svih građana. Iz tog budžeta se finansiraju i lokalne samouprave koje vi pominjete, i školstvo i zdravstvo i poljoprivreda, subvencije, itd.
Prema tome, mislim da nema ni malo razloga da vi izražavate svoju zabrinutost zašto to ne ide ka lokalnim samoupravama. Pominjete transfer sredstava, pa koja to sredstva mi sada da zaustavimo ako ništa lokalne samouprave ne dobijaju iz budžeta Republike Srbije?
Mislim da niste u pravu, a pri tom, želim da kažem i to, malo pre nije bilo dovoljno vremena, da je Vlada RS dala mogućnost poljoprivrednicima da uvećaju i unaprede svoju proizvodnju, a pomenula sam da je u prethodnom periodu učinila niz drugih mera kojima je konkretno, a ne deklarativno, pomogla poljoprivrednike.
Da pomenem samo neke od njih. Dakle, znatno veća izdvajanja od predviđenih za agrarni budžet, i prošle, i ove godine, u ukupnom iznosu skoro 15 milijardi. Značajna sredstava opredelila je za intervencije na tržištu poljoprivrednim proizvodima kada su bili prisutni problemi. Svom snagom je promovisala poljoprivredne proizvode, svugde u svetu.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala, ministre.
Reč ima narodni poslanik Blagoje Bradić.
Izvolite.
...
Zajedno za Srbiju

Blagoje Bradić

Socijaldemokratska stranka, Zajedno za Srbiju, Zeleni Srbije
Zahvaljujem.
Gospođo ministarko, ja se izvinjavam. Vi ste ministar, promašili ste temu. Promašili ste temu. Mi pričamo o sredstvima koja se ostvaruju prodajom zemlje, vi meni pričate o transferima viših nivoa vlasti. Viši nivo vlasti se transferiše od poreza na zarade, od 20%, biće 50 kad ova Skupština usvoji zakon, i to su trebali vaši pomoćnici, vi ne morate to da znate, ali oni su trebali da vam kažu da to nisu transferna sredstva.
Ja govorim o tome da ne piše kako će se koristiti novac koji se uzme od kupovine zemljišta tj. prodaje. Ulazi u budžet Republike Srbije. Gde? Na kojoj poziciji? Za koje namene? Na dohodovnoj strani budžeta? Gde? Gde ćete da ga potrošite? Gde? Kroz koje ministarstvo? To ne piše. To ne piše, a trebali ste da napišete to.
Drugo, zašto ne ostavite deo novca? Lepo kažete, kod izdavanja u zakup 60% ostaje lokalnoj samoupravi, a kod prodaje te zemlje, susedne parcele, ide 100% Republici. Šta je problem? U čemu je problem? Zašto nije isti uslov kao kod zakupa? U redu, to je dobro, 60% ostaje lokalnoj samoupravi. Ona će to koristiti za svoj agrarni budžet. Zašto ne dostavite taj novac i od prodaje? Šta je problem? Zašto mora da ide u budžet Republike? Uslovite da to što ostane lokalnoj samoupravi mora da se koristi za razvoj poljoprivrede na toj teritoriji lokalne samouprave. To bi bio dobar zakon. U tome se razlikuje vaša politika i naša politika.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Na član 12. amandman je podneo Odbor za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu.
Ministre, da li prihvatate amandman?