Peta sednica Drugog redovnog zasedanja, 09.12.2016.

5. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Aleksandra Jerkov

Poslanička grupa Demokratska stranka
Zahvaljujem, predsednice.
Ovaj član govori o tome da Vlada Srbije može da otpiše dugove određenim privrednim subjektima ili da ih pretvori u kapital. Da li je moguće da vi u drugoj godini smanjenja plata i penzija, u kojoj nam je javni dug dostigao 74% BDP, u kojoj se opet najavljuju poskupljenja akciza, u kojoj nema para za plate zaposlenih u visokom obrazovanju, u kojoj vas prosvetari mole za 15 hiljada dinara preko televizije jednokratne pomoći, vi donosite odluku da Vlada i dalje može da preuzima dugove određenih privrednih subjekata, pa nam još u obrazloženju govorite da je to radi nekakvog ostvarivanja stabilnosti i poboljšanja opšteg stanja u Srbiji?
Evo, objasnite nam, očigledno da nikome od narodnih poslanika koji su podneli isti amandman kojim vas mole da obrišete ovu velikodušnu ponudu koju dajete pojedinim privrednim subjektima, nikome nije jasno kako možete da imate para da preuzimate dugove određenih privrednih subjekata na štetu budžeta Republike Srbije, a da nemate para ni za vraćanje penzija, ni za povećanje plata, ni za vraćanje plata na ono što je bilo, ni za jednokratnu pomoć, ni za Fond za mlade talente, ni nizašta od onoga drugog što smo mi predlagali u ova dva dana rasprave.
Ja ne mogu, gospodine Vujoviću, da prihvatim da nema para za mlade talente, a da ima da preuzimate dugove propalih javnih preduzeća i drugih privrednih subjekata, isto tako propalih, očigledno, ali ne znam što biste preuzimali njihove dugove, osim opet ako se ne radi o nekakvim vašim privatnim dilovima, o čemu treba da nas obavestite odmah, jer to je očigledno sve što radite.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima Tomislav LJubenović.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Ljubenović

Poslanička grupa Srpska radikalna stranka
Hvala.
Ovaj amandman poslanička grupa SRS je, pored razloga koje smo naveli u obrazloženju, podnela zbog toga što smo u članu 20. Predloga zakona o budžetu Republike Srbije za 2017. godinu prepoznali nešto što nam se ne dopada, nešto što je SRS mnogo puta do sada upozoravala, a to je namera da se na jedan skriveni način država odrekne svojih sredstava koja potražuje po osnovu datih pozajmica, plaćenih obaveza po osnovu izdatih garancija privrednim subjektima, a poznato je da se u najvećem broju slučajeva radi o javnim preduzećima, jer je za njihove zajmove, koje nisu imali, država davala garancije.
Član 20. daje mogućnost Vladi da se odrekne svojih sredstava koja joj se duguju po ovom osnovu, tako što će ta svoja potraživanja pretvoriti u kapital ili jednostavno otpisati. Naravno, mnogo je manji problem pretvaranja u kapital, ali ovim članom je predviđena i mogućnost otpisivanja potraživanja, što znači prelivanje sredstava iz budžeta u javna preduzeća.
Srpska radikalna stranka se protivi ovakvom ponašanju Vlade sa državnom kasom i smatra da je to izuzetno nedomaćinsko ponašanje. S jedne strane imamo i te kako izražen udar na građane i to kroz smanjenje plata i penzija, dok sa druge strane imamo mogućnost da se javnim preduzećima otpišu date pozajmice ili sredstva koja je država plaćala kao garant, a onda kada javna preduzeća, koja su uzimala zajamove, nisu bila u prilici da otplaćuju dospele rate tih zajmova.
Ovom prilikom je važno istaći da je i ovim Predlogom zakona o budžetu za 2017. godinu predviđeno davanje garancija Republike Srbije u iznosu od 24,9 milijardi dinara, član 3. Predloga zakona, i to upravo za zajmove javnih preduzeća Elektroprivredi Srbije, Srbijagas…
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Ministre, daću reč prvo svim predlagačima, pa onda vi.
Reč ima Marko Đurišić. Izvolite.
...
Socijaldemokratska stranka

Marko Đurišić

Poslanička grupa Socijaldemokratska stranka, Narodna stranka
Hvala.
Član 20. je, ako je verovati ministru finansija, razlog zašto će ove godine deficit biti toliki koliki će biti i naredne godine biti ponovo 1,7%, jer mi smo slušali ministra, objašnjavao nam je ovde u načelnoj raspravi da mi imamo primarni suficit, ali onda kada se dodaju neke druge stvari, a to su ove druge stvari. Znači, otpisivanje dugova javnih preduzeća, odnosno preuzimanje obaveze od strane države prvo, a zatim otpisivanje ili eventualno izvršenje tih obaveza koje je tada Vlada preuzela su razlog deficita.
To što Vlada ovo radi, ja mogu da razumem kao politiku, ali mislim da ovakav jedan način da država preuzima obaveze zahteva i odgovornost onih koji su obaveze napravili. Ako će pod ovim članom budžeta da se regulišu obaveze, recimo, „Železare Smederevo“, da vidimo ko je odgovoran za 145 miliona evra duga samo u 2015. godini, ili preko 250 miliona od 2012. godine na ovamo. Ako će pod ovim članom zakona da bude Petrohemija, da vidimo zašto je dug u 2015. godini tri puta veći, odnosno gubitak, sa 17 na 51 milion evra, a cene imputa su bile manje. Ko je za to odgovoran? Toga u zakonu nema i nema ni namere Vlade, jer su tamo bili ljudi koje je Vlada postavila. Ja se pitam da li je Vlada njih postavila tamo da reše i poboljšaju performanse tih preduzeća, ili da iz njih izvlače pare na privatne račune pojedinaca iz vrha vlasti? Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Reč ima Zoran Živković.
...
Nova stranka

Zoran Živković

Narodni poslanici koji nisu članovi poslaničkih grupa
Hvala lepo.
Čuli smo već od mojih prethodnika šta je ideja. Ideja je da država, da Vlada može da odluči o otpisu, a onda piše isto jedna neobična stvar za zakon. Piše – da odluči o otpisu, pa „kosa crta“ i „ili“. To nema u zakonima. Ne znam ko vam je bio redaktor pravni ovoga, ali to nije nikako dobra stvar.
U obrazloženju za odbijanje amandmana se kaže da ovo omogućava okončanje procesa privatizacije, bar u obrazloženju za moj amandman, što je malo teško shvatljivo, ali se bojim da to stvara mogućnosti za mnoge loše stvari. Reći ću vam jedan primer toga šta može da se desi kada se u odnosu prema ugovornim obavezama, prema obavezama iz zakona Vlada može da ponaša odokativno. Ne govorim o vama, govorim generalno.
Imamo u Paraćinu Srpsku fabriku stakla Paraćin, koja je privatizovana pa reprivatizovana pre jedno pet, šest, sedam godina, kupila je neka firma iz Bugarske neki „Rubin“, pa neki „Glas“. U poslednjih 16 meseci oni su dužni „Srbijagasu“ 30 miliona evra, piše ovde, i EPS-u 60 hiljada evra. Vlasnik firme koji je to privatizovao se zove Cvetan Vasilev, koga juri bugarska država, koji je na internacionalnoj poternici, koji se nalazi kod nas, mogu da vam kažem i u kojoj ulici, i koga naša država ne isporučuje. Ostaju dugovi za gas, ostaju dugovi za struju, držimo kriminalca pod patronatom države i to sve omogućavaju zakoni koji su na tragu ovog člana čije brisanje tražimo. Ja mislim da se svi slažemo da je to nedopustivo.
Ja vas molim da ozbiljno ovo shvatimo. Privatizacija je imala svoje kontroverze, to nema nikakve sumnje, ali na ovaj način sigurno neće biti završeno. Ja ću postaviti i formalno pitanje – zašto država Srbija čuva kriminalca pod zaštitom?
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala poslaniče, baš smo prekoračili vreme.
Ministar želi da odgovori.

Dušan Vujović

Prvo da budemo precizni. Ja sam još jednom pogledao pažljivo, sećam se kad smo pisali, tim iz Ministarstva finansija, ovaj član. Nismo mislili na potraživanja, nismo mislili na stare dugove. Dugovi se preuzimaju, ne preuzima Vlada odluku, nego preko Zakona o javnom dugu. Prema tome, ovaj član se ne bavi dugom.
Drugo, ovde je reč, prvo i važno – Vlada odlučuje. Znači, ovde postoji dokument sa nekom analizom i Vlada eksplicitno odlučuje i prihvata na sebe odgovornost. Znači, ono što je najvažnije u celom ovom procesu, bez obzira, ovo se rešava od slučaja do slučaja, eksplicitnim zaključkom Vlade i prema tome tačno se zna ko odlučuje, na osnovu kog predloga, znaju se posledice i fiskalne i sve druge. To ovo znači Vlada odlučuje. Ali, to se zna, pazite.
Drugo, ovo se odnosi samo za pozajmice, koje su ponovo rezultat odluka Vlade. Znači, trenutno, da vam kažem primer, da ne uzimamo stvari koje ćete interpretirati politički. RTS ima pozajmicu koja se produžava i sada je pitanje da li će ta pozajmica, da li će oni naći načina da vrate ili će ona da bude, recimo, ako se dešava nešto kao što je privatizacija, a ovo je sa tom namerom pisano, da li će ona, i sada ovo „i/ili“ samo znači – može delimično da se otpiše, a delimično da se konvertuje u kapital kojim dalje može da se upravlja u procesu restrukturiranja, stečaja, privatizacije ili bilo čega drugog.
Šta to znači? To znači da država na osnovu prethodno donetih odluka o pozajmici, koje su posebne odluke, o garancijama koje su posebne odluke bile o prihvatanju garancija i samim tim aktiviranju tih garancija, da nakon toga i tamo u Zakonu o privatizaciji, koji smo mi pripremali pre tri godine, piše: „u cilju i u sklopu traženja trajnog održivog rešenja da ponudi ovo“. Znači, ovo se ne daje blanko, ovo se ne daje unapred, nego kao sastavni deo ili unapred pripremljenog programa restrukturiranja ili privatizacije ili nekog drugog rešenja strateškog, da bi se to rešilo.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Vreme, hvala vam.