Treća sednica Prvog redovnog zasedanja, 29.03.2019.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Pošto smo završili pretres o amandmanima, zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.
Prelazimo na 2. tačku dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici.
Primili ste izveštaje Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo i Odbora za zdravlje i porodicu, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman je podnela narodni poslanik Vjerica Radeta.
Da li neko želi reč?
Izvolite koleginice.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Poslanička grupa Srpska radikalna stranka
Intervenisala sam u ime poslaničke grupe samo jednom rečju u ovom članu 1. i 1. stavu tog člana koji govori šta se uređuje, na koji način se uređuje materija u ovom zakonu i stoji kod vas u Predlogu: „i druga pitanja od značaja za organizaciju i sprovođenje zdravstvene zaštite“. Mi smo predložili da bude: „organizaciju i efikasno sprovođenje zdravstvene zaštite“. Ne vidimo, čudno nam je zašto to nije prihvaćeno, jer zaista ni na koji način nije ugrožen tekst Predloga zakona. Kome može da smeta da se predloži da želimo i da zakonski, zakonom odredimo sprovođenje zdravstvene zaštite.

Kada smo već kod efikasnog sprovođenja zdravstvene zaštite, govorili smo malo pre, ova dva zakona će se i dalje preplitati. Mislim da to nikome ne smeta. Govorili smo o listama čekanja. Još uvek ima lista čekanja i biće ih verovatno još, zavisi u kojoj oblasti, manje ili više, ali postoji mogućnost, način kako da se taj problem što pre reši.

Treba da izjednačite privatnu i državnu praksu, kao što se u početku činilo skoro nemoguće, a sada odlično funkcioniše, kada su u pitanju apoteke. Kada je bilo pre, samo na ponekoj apoteci je pisalo – ovde možete podići lekove i na recept, a sad to rade svi, ili skoro svi. Naravno, refundiraju iz fonda sredstva koja pripadaju privatnoj praksi i to isto treba da uradite i kada je u pitanju privatna i državna praksa lekara. Na taj način ćete sasvim izvesno smanjiti liste čekanja, jer za operaciju katarakte, još uvek se čeka po dve godine otprilike, u državnim bolnicama, bar tako mediji pišu, nisam imala priliku lično još uvek, ali u privatnim klinikama se to završava odmah kad se ode i to se plaća, ne znam koliko, ali je poprilično skupo.

Vi znate koliko ta operacija košta u državnoj bolnici i toliko koliko košta u državnoj bolnici treba da košta i u privatnoj klinici, s tim što ćete privatnoj klinici iz fonda isplatiti ta sredstva. Naravno, to onda mora biti nešto više, jer oni moraju da imaju zaradu, zašto bi neko privatno otvaraju kliniku, ambulantu, bolnicu, ne znam šta, ako nema zarade. Normalno je da ima.

Mi smo, u prethodnom zakonu je pominjano dobrovoljno zdravstveno osiguranje koje ima veze sa tim, a o kom nismo stigli nešto mnogo ni da pričamo, a niste ni vi, samo ga pominjete. Niste ga uopšte obradili, potpuno je nejasno u celom ovom zakonu šta podrazumeva to dobrovoljno zdravstveno osiguranje. Šta dobija neko, ako uplaćuje mesečno itd?

Nije to dobro urađeno. Možda bi bilo bolje da ovo niste ni predvideli u ovom zakonu dok se to ne uredi, dok ne budete imali jasne stavove na koji način će to funkcionisati.

Ne možemo u toliko neravnopravan položaj dovesti svoj narod, svoje građane. Naravno, onaj ko uplaćuje dobrovoljno zdravstveno osiguranje, treba da ima neki viši kvalitet, ali ne u čisto medicinskom smislu, ne može on biti operisan, zato što ima dobrovoljno zdravstveno osiguranje, treba da mu se operiše žučna kesa.

Onaj ko ima dobrovoljno zdravstveno osiguranje, njemu ćemo operisati, a onaj ko nema, on neka se muči dok mu ne pukne žuč, dok ne daj Bože ne umre. Ta vrsta razlike ne sme da postoji.

Dakle, onaj ko ima dobrovoljno zdravstveno osiguranje može da ima taj luksuz da bude sam u sobi, da ima televizor u sobi, itd. Ono što je čisto vezano za lečenje tu ne može biti u nikakvoj prednosti taj neko ko ima pare, pa može da plati, a ovaj drugi ne može.

Dakle, ovo je potpuno nedefinisano u samom zakonu. Ovo je zaista ideja koju nudimo, ne samo da razmislite, nego da vidite u oblasti struke, da vidite da se izjednači u oblasti struke, privatna i državna praksa. Rekli smo vam primer, apoteka. Na početku se činilo i to sa apotekama kao nemoguća misija, a sada to lepo funkcioniše. Oni imaju suplemente koje prodaju po onoj ceni koju prodaju, pa tu lepo zarađuju, ali svako može da dođe i da kupi, da podigne lek na recept.

To isto mora da funkcioniše i kada je u pitanju privatna i državna lekarska praksa.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima ministar gospodin Lončar.
...
Srpska napredna stranka

Zlatibor Lončar

Mi smo sve to što ste rekli, uradili. Znači, mi imamo ugovore sa 17 privatnih klinika za operaciju katarakte, jer tu je najveća lista čekanja. Već par godina, bar tri godine minimum, 6.000 operacija godišnje smo već platili klinikama da urade.
Evo da vam kažem sada šta je problem. Zaključili smo ugovore, obezbedili materijal, baš sve. Sada pozivamo građane da odu sledeće nedelje, za dve nedelje u privatnu ordinaciju da se operišu, a građani kažu – hvala lepo, ne želimo, hoćemo da se operišemo u državnoj klinici.
(Vjerica Radeta: A koliko to treba da plate?)
Nula, ne plaća ništa. Mi smo sve platili.
(Vjerica Radeta: A taj građanin to zna?)
Tako je, apsolutno sve zna.
To što ste vi sve predložili, mi smo sve uradili. To postoji, možete svaki dan da uzmete da proverite, da vam damo tačan broj ljudi koliko pozovemo i oni neće da odu da se sledeće nedelje operišu u privatnoj praksi. Imamo ugovore sa ginekološkim klinikama za vantelesnu oplodnju, hiljade i hiljade, da ne bi čekali u državnim ustanovama idu na privatne klinike, i drugi i treći pokušaj i povećali starosnu granicu, sve su to stvari koje već postoje.
Da vam ne pričam o ugovorima za hiperbaričnu komoru. Sve stvari koje postoje smo već uradili, o tome o čemu ste vi pričali.
Podsetite me šta je bila sledeća stvar?
(Vjerica Radeta: Bilo je reči o dodatnom osiguranju.)
Znate šta znači dodatno osiguranje? Ako država plaća jedna kolica za nekog invalida ili jednu protezu, vi onda imate pravo da doplatite za neku drugu bolju koju vi hoćete.
To podrazumeva samo to, a nikako da uđete preko reda ili bilo šta drugo. Do sada to nije postojalo. Ili ste mogli da prihvatite ono što vam država daje, ili ste mogli sami da platite, nije postojala mogućnost da vam država refundira taj deo koji ona već plaća.
Vi hoćete nešto bolje, hoćete nešto drugo, vi imate sada mogućnost da doplatite od onoga što vam je država obezbedila. Nećete to i to što je država, hoćete nešto, to se odnosi samo na to. Da nema neke greške, da neko ko ima neko dodatno osiguranje koji je uplatio taj paket da hoće nešto bolje, da će moći da ide ranije preko reda ili ostalo, nema nikakve veze, samo se na ovo odnosi. Nemojte molim vas da unosite nikakvu zabludu, jel nema veze sa tim. Bukvalno to je to. A ovo je drugi problem. Imamo ugovore sa privatnim, ali pacijenti hoće da idu u državnu.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Pravo na repliku narodni poslanik Vjerica Radeta. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Poslanička grupa Srpska radikalna stranka
Ne unosim nikakvu zabunu niti to želim, ali naprotiv želim da se i želela sam da se objasne da se javno kažu neke stvari. Ovo što ste govorili o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju, to nije precizno navedeno u zakonu. Možda vi to tako mislite, ali nije precizirano u zakonu. Dakle, zbog toga sam to naglasila.

Kada je u pitanju privatna praksa. Rekli ste da je to privatno partnerstvo kod operacije katarakte, kod vantelesne oplodnje i hiperbarične komore. Kada je u pitanju vantelesna oplodnja tu nema problema, tu idu i kod privatnih žene, gde stignu na red. Zbog čega? Zato što je to promovisano, za razliku recimo od operacije katarakte, zato što se ne zna u javnosti da je kataraktu moguće operisati i u privatnoj klinici i da se to posebno ne plaća. Svaki pacijent to sazna, kako ste rekli, kada ga upućujete. Ali znate kada to nije dovoljno promovisano onda kod pacijenata postoji i nepoverenje i bojazan, još uvek se ima mnogo više poverenja u državne bolnice i državne klinike, i neka je to tako, radite vi na tome da bude još bolje, ali kažem mora i to da se promoviše.

Ovo mi je interesantno za hiperbaričnu komoru koju ste rekli. Informaciju koju mi imamo je da u hiperbaričnu komoru npr. u Zemunu ne može da dođe pacijent iz Pirota zato što valjda hiperbarična komora postoji u Nišu. Jel tako? To mi je informacija odnedavno.

Lično sam nešto, neko se nešto raspitivao i dobila sam takvu informaciju da RFZO ne dozvoljava da mora da se, ako bi se ko treba da ide u hiperbaričnu komoru mora da se obrati RFZO, pa onda oni kažu, a ne ne možeš u Zemun ti ideš u Novi Sad, ovde ili onde. Čisto ovo, informacija za vas. Ne verujem da meni nije precizno to rečeno, ali očigledno neki problem postoji ili je tako regulisano. Evo to za saradnike da vide da i taj problem rešite ako postoji. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Kolega Šarović, po kom osnovu.
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Sreto Perić.
Da li neko želi reč?
Izvolite kolega Periću.
...
Srpska radikalna stranka

Sreto Perić

Poslanička grupa Srpska radikalna stranka
Gospodine ministre, meni ovo zvuči neverovatno što ste rekli da ne žele da idu na operaciju katarakte u privatne klinike. Ne kažem da nije istina, ali baš mi zvuči neverovatno. Vi sada delujete u jednom vakumu. Rekli ste malopre, te činjenice nas raduju, da je zaposleno 12.500 u Ministarstvu zdravlja od ukupno negde oko 100.000 angažovanih, da je 7.150 specijalizacija dodeljeno u nekom periodu.

Tu su ohrabrujući podaci, ali vi i dalje imate, odnosno mi u Srbiji i dalje imamo ogromne probleme. Nedostaje specijalizanata, nedostaje čak i medicinskih sestara. Ovo nisam siguran što ću reći, ali kažu da VMA medicinska sestra postala tako što je bila na prekvalifikaciji. Ja sam laik za ovu oblast, ali mi nekako ne zvuči normalno da se u zdravstvu ima neka prekvalifikacija. Znate ne mislim ja kada su specijalizacije u pitanju, subspecijalizacije i slično. Možda ova informacija nije ni tačna, možda hoće još više da unize naše zdravstvo.

Jedna stvar je potpuno tačna. Gospodine ministre učenici osnovne škole uče nemački jezik. Nije im to redovno. Znate zbog čega? Upisaće srednju medicinsku školu. Žele da odu u inostranstvo. Studenti takođe. E sada mi delujemo, odnosno vi kao ministar delujete iz jednog prostora iz vakuma gde što šta nije sređeno, i tako će nam se pojavljivati i ta neverica. Pa nije baš tačno, ja ne bih rekao da su lošiji u privatnoj praksi od onih u državnim. Ne bi na tu podelu ni vi ni ja. Niko odgovoran ne bi tako vršio podelu.

Moram da vam kažem kada su u pitanju naši lekari, ne zaostaju ništa iza svetskih najboljih. Možda je problem oprema, možda je problem nekakvo drugo iskustvo, ali inače znanje i želja. Imamo lekara u Srbiji koji iz operacionih sala ne izlaze sve dok se ne završi i poslednja potreba za operacijom, ne gledajući pri tome ni na sat ni na radno vreme. I mi moramo ovo da iskoristimo na bolji način.

Inače, ne znam da li je ovo tačna informacija da je neko tražio od čistačice u domu zdravlja ili u nekoj bolnici da se učlani u SNS inače će joj prestati radni odnos. Nije tražio ministar, ali mi izražavamo sumnju ukoliko dođe do neke vrste centralizacije, u tom smislu, da ne bude da smo sve pokvarili.

Znate, službenik, administrativni radnik, nije ni bitno, može da bude i uslovljen da bi bio član određene stranke. Lekari, zdravstveni radnici, njima se ne smeju postavljati takva ograničenja, tu samo struka i želja. Znate, potrebno je da neko i voli ovo.

Sad se opredeljuju mlade generacije da studiraju, odnosno da se školuju za zdravstvena zanimanja, mislim na medicinske sestre i tehničare, zbog mogućnosti odlaska u inostranstvo i nešto bolje zarade, pitanje je da li svi to vole. U nekom ranijem periodu medicinu je studirao ili išao u srednju medicinsku školu onaj koji je voleo sutra i da se bavi tim, ne postavljajući pitanje kolika će mu biti zarada.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima ministar, gospodin Lončar. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Zlatibor Lončar

Molim vas, samo da neke stvari ne dovodimo, pre nego što smo zaključili ugovore sa privatnim klinikama, konkretno za operaciju katarakte, uverili smo se da oni apsolutno imaju kadar, da imaju opremu, da imaju sve ono što je neophodno, da imaju sve ono isto kao što i u državnoj ustanovi postoji, ne bi sklapali ugovor i slali ljude da se nismo uverili da to postoji. Znači, to nemojte da dovodite.
Mi smo pored ovoga što smo najbolje lekare, koji su završili fakultet zaposlili do sada 160 i na svakih šest meseci zapošljavamo nove, dajemo specijalizacije, doktorske disertacije, mi smo napravili dogovor i sa srednjim medicinskim školama, mi sve one najbolje koje završe srednju medicinsku školu i škola što nam da da su to bili najbolji đaci u generaciji, automatski sve ih preuzimamo i zapošljavamo. To će biti sad i od juna, a zaposlićemo i do juna kad nam daju spisak sad iz prethodne generacije od prošlog juna što su završili i njih ćemo sve da zaposlimo.
To što pričate za specijalizacije, malo pre sam vam rekao, dali smo taj broj, 7.150 specijalizacija, ali još nismo ni te prve koje smo pre četiri i nešto godine dali, oni još nisu postali specijalisti. Da li vam treba vreme? Treba vam pet godina da neko postane specijalista, da ide sve kako treba, da nije neku pauzu pravio, da nije otišao na porodiljsko ili na nešto drugo. To je faktor vreme, koje morate da sačekate i tek onda da dobijete rezultat, jer to je proces koji traje, a nasledili smo ono što smo nasledili, da se nisu davale specijalizacije, da smo imali lekare starije od 55 godina, koji neminovno idu u penziju i slično. To vam je suština priče, mislim da je krajnje jasna.

Whoops, looks like something went wrong.