Druga sednica Drugog redovnog zasedanja , 02.10.2019.

1. dan rada

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Stanislava Janošević

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Hvala, predsedavajući.

Poštovani ministre sa saradnicima, kolege poslanici, obzirom da smo na početku redovnog jesenjeg zasedanja i otvaramo bitne teme, ja sam zaista očekivala i nadam se u nastavku da ćemo imati raspravu sa činjenicama i proverljivim podacima, obzirom da se radi o sektoru koji utiče na finansiranje, a samim tim na kvalitet života u našoj zajednici.

Posmatrajući globalnu ekonomiju i geopolitičku sliku u svetu, smatram da privreda u Srbiji je u usponu i u rastu i da imamo stabilne makroekonomske indikatore. Kada kažem da su stabilni makroekonomski indikatori to onda podrazumeva da imamo stabilnu fiskalnu politiku, da imamo smanjenje javnog duga, kao i povećanje stranih direktnih investicija i privredni rast negde zajedno sa tim atraktivnim investicionim ambijentom naravno da utiče na tržište rada i samim tim da utiče na pad nezaposlenosti.

U 2019. godini mi smo imali povećanje zarada, dakle povećana je cena rada po času, a samim tim je i smanjen doprinos na nezaposlenost na teret poslodavca. Samim tim su i smanjeni porezi na neto zaradu.

Što se tiče inflacije koja je pominjana u 2019. godini, ona je zadržala nivo od 1,6% i to je svakako predviđeno koridorom NBS što definitivno govori da je stabilno devizno tržište i makroekonomske mere utiču na to da imamo stalne prilive investicija, ali i izvoza.

Poseban napor se ulaže u reformu javnih preduzeća, prosto da bi bila negde efikasnija, ali samim tim se i podižu mere predostrožnosti, odnosno monitoringa kako bi se prepoznali određeni fiskalni rizici da bismo zadržali privredni rast.

Stopa BDP pominjana nekoliko puta danas zadržala je nivo od 3,5% i analizirajući budžet Republike Srbije primećujemo da imamo povećane prihode za razliku od planiranih budžetom u 2019. godini. Pre svega se to odnosi na poreske prihode, dakle porez na dohodak, porez na dodatu vrednost, prihodi od akciza, ali i neporeski prihodi. Zašto ih imamo? Prosto zbog odgovornog vođenja fiskalne politike. Tim viškom prihoda mi ćemo omogućiti dodatna sredstva da bi se povećale zarade, da bismo imali ulaganja u infrastrukturu i uopšte u puteve u Srbiji, ali i pomoć, finansijsku pomoć porodicama sa decom. Ovaj rebalans ima prosto negde taj značaj.

Međutim, kada mi sve ovo ovako fino analiziramo, možemo i dublje, oni koji su prisutni u ovom plenumu, a posebno oni koji nisu trebaju da kažu – svaka čast, skidam kapu na planu istrajnosti, ali pre svega realizaciji onog svega što ste učinili. Vi ste bili sputavani, vi i vaše kolege u Vladi Republike Srbije od naših političkih neistomišljenika koji danas nisu ovde u sali, prosto ne raspravljaju o ovim tačkama dnevnog reda, ali zato jesu na ulicama, zato jesu na putovanjima, zato jesu ispred zgrade predsedništva, kao i Skupštine grada Beograda, oni napadaju novinare, napadaju žene, međusobno se raspravljaju, ali ruku na srce imaju jedan plan. Nekoliko poslednjih meseci oni su analizirali šta bi to ponudili građanima, negde bi trebalo da je u njihovu korist, međutim oni su napravili plan u svoju korist, a to je bojkotovanje izbora.

Molim vas, to je zaista jedan fin paravan kako bi oni opravdali postizborni rezultat koji je sigurno njihov krah. Sada molim vas, čak i da izađu svi njihovi simpatizeri, čak svi žuti ovog sveta da se ujedine i izađu na izbore da bi podržali taj neki Savez za Srbiju, to neće biti dovoljno da se pobedi politika koju vodi Aleksandar Vučić i koju vodi aktuelna Vlada Republike Srbije, zato što je to isključivo politika koja radi u interesu građana Republike Srbije.

Kada to kažem, ja mislim na koridore, mislim autoput kroz Srbiju, mislim na aerodrom, mislim na bolnice, mislim na povećanje zarada, na sve kapitalne stvari koje utiču na kvalitet života u Republici Srbiji, ali takođe mislim i na one male, a to znači atarski put od Orlovata do Botoša, to znači atarski put od Taraša i Elemira do Kumana, to znači put od Zrenjanina, Melenaca do Kikinde, obilaznicu oko Zrenjanina o kojoj su mnogi samo pričali, ispirali usta, danas se ljudi moji ona gradi. I Zrenjanin će dobiti autoput do Beograda.

To su stvari koje pokazuju da Vlada Republike Srbije i da politika Aleksandra Vučića ravnomerno razvija Srbiju, a posebno je pohvalno to što se vodi računa o običnom građaninu, o seljaninu u našoj državi. Iz tog razloga, na dan glasanja, ja ću podržati sve predloge zakona. Hvala vam.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Neđo Jovanović. Izvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Neđo Jovanović

Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije
Zahvaljujem se, predsedavajući.

Uvaženi ministre sa saradnicima, poštovane kolege narodni poslanici, ja neću ponavljati ono što su moje kolege već istakle, osim stava, nedvosmisleno jasnog stava SPS, odnosno naše poslaničke grupe da ćemo podržati ovaj set zakona o kojem danas raspravljamo i skrenuti pažnju samo na neke od segmenata jednog od zakona, a to je prevashodno rebalans budžeta.

Čini mi se da je dobar šlagvort u političkom smislu reči, a naročito i u onom klasičnom, ekonomskom smislu reči, za diskusiju dao moj kolega i drug Dejan Radenković kada je rekao kako je svojevremeno krenula priča oko bolnih rezova, oko svega onoga što je pratilo finansijsko stanje države i svega onoga kroz šta smo prošli, a to je nesumnjivo jedna vrsta katarze, da bi došli do stanja u kome se danas nalazimo.

Zbog čega ovo govorim? Od 2014. godine, pa do danas, smo učinili mnogo, ali to mnogo sigurno ne bi bilo ništa da te 2014. godine nije krenula jedna rigidna, i to potpuno opravdano rigorozna, bolje je upotrebiti taj termin, politika koja se vezuje za početak finansijske konsolidacije, uvođenje poreske discipline, a nakon toga brojnih ušteda koje su dovele do epiloga koji danas imamo, a taj epilog jeste nesmetana mogućnost povećavanja zarada.

Ja vas, uvaženi ministre, podržavam i lično kao, po mojoj profesiji, deo jedne grane vlasti, a to je pravosudna vlast, jer je konačno zbog vašeg razumevanja prema situaciji u kojoj se nalaze zaposleni u pravosuđu, ne govorim samo o sudijama i tužiocima, govorim i o onima koji obavljaju značajne poslove u stručnom smislu reči, a to su poslovi koji nisu ni sudijski, ni tužilački, već poslovi koji su operativne prirode, poslovi koji su administrativne prirode, to su nameštenici i državni službenici.

Međutim, ono što mi se čini jako bitnim, bez obzira na to što ste omogućili povećavanje zarada u pravosuđu, ja vas, uvaženi ministre, stimulišem da se to i dalje čini, prevashodno iz razloga kako bi se sprečila bilo kakva koruptivna aktivnost u pravosuđu i da budemo potpuno iskreni i otvoreni, građani Srbije su opravdano nezadovoljni sa stanjem u pravosuđu i opravdano od nas očekuju da to stanje popravimo. Vlada Republike Srbije i politika Vlade Republike Srbije je usmerena u tom pravcu da se to stanje što pre popravi i kroz Poglavlje 23 i 24 i da ispunimo sve one zahteve koji su pred nas postavljeni.

Međutim, da bi se sprečila korupcija, nesumnjivo je da i tužioci i sudije moraju imati veće plate nego što su sada, jer ako uzmete u obzir nespornu činjenicu, činjenicu koju niko ne može dovesti u sumnju, da je odnos prosečne plate u privredi Republike Srbije u odnosu na platu sudije osnovnog suda veoma mali, da to čak nije ni jedan prema dva, onda je logično da se u tom pravcu mora i dalje delovati tako što će se ove plate povećavati.

Ono što je jako važno, jako je važno da se upravo u ovom sistemu spreče velike disproporcije u zaradama kada su u pitanju nosioci pravosudnih funkcija, jer zaista se radi o velikim razlikama između zarada, da ne govorim sudija Ustavnog suda u odnosu na sudije osnovnog suda, sudove republičkog ranga, apelacione sudove itd. U tom pravcu, bez namere da se diskriminišu ili obezvrede sudije Ustavnog suda, mislim da ostale sudije, u svakom slučaju, trebaju imati bolji položaj.

Na samom kraju, moram da istaknem jednu činjenicu koja je veoma afirmativna, jer građani Zlatiborskog okruga podržavaju sve ono što je učinjeno za taj kraj.

Traže i dalje da se sprovode investicione aktivnosti, da se učini jedna vrsta investicionog preporoda, naročito izgradnjom puta, a građani Užica vas lično mole, uvaženi ministre, da s obzirom da u ovom rebalansu budžeta to nije učinjeno, da grad Užice bude ispoštovan i u pogledu onoga što podrazumeva sprečavanje zagađenja, a to je da se 80 hiljada evra obezbedi za jednu od kotlarnica za grad Užice, za potrebe doma zdravlja, gde je koncentracija zagađenosti ubedljivo najveća. To je u programu uvaženog ministra Trivana, pa vas molim da se u tom pravcu taj investicioni deo ulaganja od strane države i ostvari. Hvala. Podrška SPS-a u svakom slučaju stoji.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Zoran Bojanić.
...
Srpska napredna stranka

Zoran Bojanić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Zahvaljujem, uvaženi predsedavajući.

Gospodine ministre, koleginice i kolege, evo već je 20 sati i 30 minuta i čuli smo danas dosta toga dobrog. Pre svega, ministre, vaše izlaganje je bilo kvalitetno, obrazlaganje ovog predloga zakona.

Većina kolega poslanika, da li je u pitanju opozicija ili pozicija, bili su korektni. Svi imamo suprotstavljena mišljenja, ali, bože moj, zato i jesmo tu. Posebno bih ovde istakao izlaganje predsednice Odbora za finansije i kolega koji su u Odboru za finansije, krajnje kvalitetno i krajnje korektno.

Dobro, čuli smo izlaganje malog Perice i kako on razmišlja o rebalansu budžeta, ali, bože moj.

Gospodine ministre, ja mislim da ovaj rebalans budžeta, prvi posle 2014. godine je kruna nečega šta se radilo u prethodnom periodu, u pravo u periodu od 2014. do sada. Kruna jednog teškog perioda koji stoji iza nas, perioda štednje, perioda odricanja. Mislim da je došao trenutak da svi oni koji su se odricali, a upravo ovim rebalansom budžeta o tome i govorimo, budu nagrađeni za to, i naši penzioneri i svi oni koji su zaposleni u javnom sektoru.

Čućete mnogo primedbi, čućete mnogo zamerki, ali nemojte ništa da vas čudi. Uspešne ljude uvek kritikuju i uspešnim ljudima zavide. I zato me ne čudi sve ono prozivanje našeg predsednika Aleksandra Vučića, jer svi oni, koliko ih ima tamo, pet, šest, 10, u onom SZS ili već u čemu, ni jedan delić onoga što je on uradio od 2012. godine do sada nisu ni pomislili da urade.

Tako i vi, vi kao ministar za ovo kratko vreme dajete odlične rezultate. I onda sam se iznenadio zašto vas onaj poznati kuvar Stevo Karapandža napada, dok nisam ukapirao da se ne radi o njemu, nego se radi o nekom čoveku koji je predavač i koji je samo sujetan, a koji iza sebe nema nikakve rezultate.

Sada bih se vratio na ono što je bitno i neću biti dug u svom izlaganju.

Budžetska kancelarija je sve ono što ste vi u Predlogu zakona dali sažmela i svako ko je hteo da to u skraćenoj verziji pročita, mogao je da sazna da su prihodi planirani od 1.292 milijarde, da je to uvećanje za 3,7%, da je to 46,4 milijarde, da su rashodi planirani za 1.316 milijardi, da je to isto 3,7%, da to iznosi 47 milijardi dinara, kao i da je deficit 23,6 milijardi dinara, odnosno 0,4% BDP, i da iznosi 3,7%, znači, kao i ona dva prethodna podatka.

Ovaj rebalans je rezultat dobrog rada, rezultat uspešnog rada, rezultat koji je dala i ova Vlada, predsednik Republike, pa, na kraju krajeva, i ova skupštinska većina.

Kratko bih prošao kroz nešto, jedan izveštaj koji nam zamera, koji nas u principu kritikuje a u stvari nam daje do znanja da se dobro radilo i da se kvalitetno radilo.

Kada govorimo o budžetskim prihodima za 2019. godinu, kaže se - povoljna makroekonomska kretanja na tržištu rada osnovni su razlog za bolju naplatu poreskih prihoda u 2019. godini, što iznosi preko 10%, a budžetski plan za gotovo 20 milijardi dinara, odnosno porez na dohodak će biti za oko 15 milijardi dinara veći od planiranog. Šta to govori? Govori da smo mnogo više ljudi zaposlili u ovom periodu, da mnogo više građana Republike Srbije radi, da stvara i da ti prihodi ulaze u budžet Republike Srbije.

Takođe, prihodi od akciza su premašili budžetski plan pretežno zahvaljujući intenzivnoj potrošnji iz naftinih derivata. I opet se radi o 15 milijardi dinara i opet se radi o znatnom povećanju u odnosu na neki prethodni period i u odnosu na ono što je planirano Predlogom budžeta za 2019. godinu.

Opet kaže - prihodi od poreza na dobit pravnih lica realizovani su u većem iznosu i opet je to nekih 8,8 milijardi dinara. Ovde bih pomenuo ono što niko nije pomenuo, da prvi put od kad je osnovano akcionarsko društvo Telekom Srbija a.d. ove godine je Vlada, koja je većinski akcionar, donela odluku da dividenda se ne isplati i da ne bude prihod u budžetu Republike Srbije, kako dividenda Vlade kao najvećeg akcionara tako i svih nas, malih akcionara, koji smo bili nekadašnji radnici PTT sistema ili Telekoma Srbije ili sadašnji radnici i da se ta dividenda, to ostvarenje investira i da Telekom Srbija poboljša svoju bazu i da uloži sve u investiranje.

Takođe, neporeski prihodi biće veći od inicijalnih za oko 10 milijardi dinara. Stoga ne stoji ono zapažanje da, znači, to su ona sredstva koja smo stvarno svojim radom i svojim uštedama ostvarili.

Onda prelazimo na budžetske rashode. Kaže - budžetski rashodi predviđeni su, i to su većina od naših kolega danas i istakli, za dečiju zaštitu preko pet milijarde dinara, za Moravski koridor, koji je meni posebno drag, predviđeno je sredstava koliko je predviđeno i još je povećano ovim rebalansom budžeta. Ali, kad govorimo o izgradnji auto-puteva, moramo da primetimo da svaki novi auto-put donosi novo zapošljavanje, da i on sam ubira neke nove prihode i da ostvaruje ostatak dohotka.

Obzirom da znam da iza mene ima dosta mojih kolega koji bi rekli neku pozitivnu reč, a ovaj rebalans budžeta zaslužuje pozitivnu reč, nažalost, malo smo govorili o ona dva predloga zakona koji su takođe na dnevnom redu, ovde bih završio.

U svakom slučaju, u danu za glasanje ću glasati za Predlog rebalansa. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima koleginica Mirjana Dragaš. Izvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Mirjana Dragaš

Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije
Hvala poštovani predsedavajući.

Poštovani gospodine ministre i gospodo poslanici, Vlada ove vladajuće koalicije od svog početka neprestano se nalazi na ispitu uspešnosti i istrajnosti u borbi da Srbiju kao ekonomiju i kao državu oporavi i postavi na put razvoja i uspeha.

Posebno od 2015. godine su pojačani napori i primenjene mere koje u ovom pravcu daju svake godine sve više i bolje rezultate. Neprekidno Srbija je na uzlaznoj ekonomskoj putanji i zato je podignuto poverenje i ugled kod stranih investitora, povećava se zaposlenost i ostvaruje rast zarada. On još nije na onom nivou kako bi mi želeli i kako ovaj narod to zaslužuje, jer je on radan i stručan, ali od čega smo pošli važno je do čega smo došli.

Dva strateška cilja važna za državu u ovom vremenu od najmanje rečeno pet godina, su ostvarena. Prvi, ostvarena je ekonomska stabilnost i ekonomsko jačanje.

Vratila se stabilnost zemlje i svih njenih ekonomskih tokova, vraćen je ugled i poverenje kod stranih investitora i međunarodni diplomatski ugled suštinski je izmenjen. Od tzv. reći ću pod znacima navoda poražene i ponižene zemlje, koja je samo trebala da sluša strane zahteve i ostvaruje tuđu političku volju i interese, vratili smo se na tron svetske diplomatije. Ojačali smo, vratili samopouzdanje i sada se već otvoreno borimo za svoje interese.

Naša diplomatija osnažuje i vraćamo stare prijateljske odnose, uspostavljaju se nova prijateljstva i širi istina o istorijskim događanjima na ovom prostoru i u srpskom narodu. Svojim dometima Srbija je na najboljem putu da se razvije i ostvari kao zemlja koja ima najznačajniji pozitivni uticaj na Balkanu.

Ovi dugoročni strateški ciljevi ostvaruju se nizom konkretnih unutrašnjih mera i ciljeva, kao što su: poboljšanje privrednog ambijenta, obezbeđenje visokih stopa privrednog rasta, smanjenje nezaposlenosti, podizanje životnog standarda. Uspešnim vođenjem ekonomske politike i dobrim merama fiskalne konsolidacije koje sprovodi ova Vlada u kontinuitetu, a naročito u prošloj i ovoj godini, stvorili su prostor za ovakav pozitivan rebalans budžeta.

Ne događa se baš često da se rebalans budžeta radi pre kraja godine i to u cilju povećanja investicija i socijalnih uslova života i to na osnovu konkretnog i realnog uspeha u radu.

Važno je, veoma važno je i povećanje zarada koje se ovim ostvaruje. Šta ovo može da znači? Ove mere podižu životni standard, stimulišu privatnu potrošnju, a sve to, opet, utiče na bolji privredni razvoj, što je i cilj ove Vlade. U ovom periodu data je najveća podrška privrednom rastu. U ovom vremenu Srbija je privukla više stranih investicija nego ceo region Balkana. Njen kreditni rejting je povećan, što je veoma važno. Ovaj trend mora biti nastavljen i to je krucijalni zadatak Vlade u ovom i narednom periodu, jer samo to obezbeđuje veću zaposlenost i veću socijalnu sigurnost.

Šta ovde ne sme da ostane? Ne sme da ostane privlačenje novih stranih investitora samo kad su u visini donacija po radnom mestu, ne smeju da ostanu zarade na niskom nivou, jer rad mora da ima svoju cenu, a ne svoju potcenjenost, ne sme da se lako ostane bez posla, ne sme da postoji ekonomska i socijalna nesigurnost, ne sme da se teško živi u siromaštvu, da se produžava radni vek. Kad sve ovo postoji, ljudi, a posebno mladi, se sve više odlučuju da odu iz zemlje tražeći bolji život.

Na primer, pomenuću samo nešto što svi znamo. Godine 2020. plan Nemačke je da jako liberalizuje uslove za zapošljavanje stranih radnika. To nas upozorava na poboljšano tržište koje će privući sve one koji su stručni, obrazovani i u mogućnosti da stvore visoke kapitalne vrednosti. To će se više još otvoriti ulaskom našim u EU, kao što se stvorilo i dogodilo u drugim državama koje su ušle u EU pre nas.

I više od toga, ovih dana smo, na primer, pak, svedoci otvorenosti tržišta rada, na primer Slovenije, koja je u saradnji sa tržištem rada Srbije na ovom prostoru otvorilo Sajam zapošljavanja koji direktno nudi 4.500, na primer, slobodnih radnih mesta u Sloveniji, i to za: vozače, varioce, električare, radnike u ugostiteljstvu, turizmu, zdravstvu, građevinarstvu, itd. Lako će medicinska sestra sa zarade u Srbiji od 500 evra otići na zaradu od 1.000 evra u neto iznosu.

Zato, naš napor ovim rebalansom budžeta jeste značajan korak, ali upravo ono što smatram da je važno, to je nastavak ovakve borbe da se u Srbiji upravo ta mera dobre zarade koja obezbeđuje zadovoljan život u Srbiji mora ostvariti.

Svi koji odlaze kažu, inače, da odlaze za boljim životom, boljim uslovima rada i većom zaradom. Takav ekonomski razvoj nam je potreban da ljudi ne žele da odlaze iz Srbije ili ako odu da se opet vrate.

Pored značajnog smanjenja stope nezaposlenosti i rasta ukupnog broja zaposlenih važno je da je poboljšana zaposlenost na tržištu rada.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Samo privodite kraju, koleginice.
...
Socijalistička partija Srbije

Mirjana Dragaš

Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije
Sekundu samo.
Poboljšan je položaj osetljivih kategorija, posebno mladih i žena i to je, takođe, veliki uspeh.
Želim ovom prilikom da kažem da je podrška penzionerima značajna. Još značajnije od ove jednokratne mere je uvođenje u njen sistem, a najviše, između ostalog, u ovom rebalansu budžeta jeste značajne investicije, jer sa otvorenim auto-putevima i koridorima u Srbiji, Srbija je otvorena zemlja. Ona nije više Srbija iz prošlog veka, a to je, otvaranje takvih investicionih radova, najbolji putokaz razvoja stabilnosti i ispravnog rada.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Vjerica Radeta.
Izvolite.