Dvadeseto vanredno zasedanje , 29.01.2020.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Dvadeseto vanredno zasedanje

01 Broj 06-2/17-20

3. dan rada

29.01.2020

Beograd

Sednicu je otvorio: Veroljub Arsić

Sednica je trajala od 10:10 do 22:20

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Pravo na repliku narodni poslanik Aleksandar Martinović.
Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Aleksandar Martinović

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Zarad javnosti.

Prvo, nikoga SNS ne moli da se vrati u parlament niti bilo koga molimo da izađe na izbore. Izbori će biti legitimni izašao Dragan Đilas ili ne izašao. Što se mene tiče neka radi šta mu je volja, bitno je samo da onaj njegov batinaš i crnokošuljaš Boško Obradović, ne sprovodi akte fizičkog nasilja, a sve ostalo im je dopušteno.

Zakon uopšte ne tretira mini hidroelektrane, nego postrojenja za biomasu. To su dve potpuno različite stvari. Imao sam utisak da ste pokušali da budete deo jedne kampanje koja plaši građane Srbije sa mini hidroelektranama, kao što su građane Srbije pre nekoliko dana plašili kako je Srbija najzagađenija zemlja u Evropi, najzagađenija zemlja u svetu, kako udišemo vazduh od koga ćemo za dan ili dva svi da umremo itd. To je bila jedna besomučna kampanja koja je trajala nekoliko dana.

Pogledajte sad kada se vreme prolepšalo, danas je lep i vedar dan, više o tome niko ne priča. Više niko ne govori o tome da je Srbija najzagađenija zemlja. Gde su sada oni silni eksperti koji su nas ubeđivali da ćemo svi da dobijemo rak, leukemiju, da će deca da nam umiru od rada pluća itd. Ja ne čujem više ni jednog. Sada je glavna tema na „N1“ zašto je „N1“ skinuta sa nekih kablovskih operatera. Što se mene tiče nikad nije ni trebao da bude zato što je to jedna potpuno nelegalna i divlja televizija, ali da sad ne ulazimo u tu temu, postoje neki poslanici koji se u tome mnogo više razumeju nego ja.

Do sada su mini hidroelektrane građene u Srbiji, a ja se nadam da će to biti slučaj i ubuduće u skladu sa zakonskom procedurom, a ne tamo gde se nekome prohte. Tako da nema potrebe da plašite građane Srbije da će sad ovaj zakon da omogući nekome da pravi mini hidroelektrane tako da ugrožava prirodu, živi svet, neke zaštićene delove Republike Srbije, koje su od posebnog prirodnog značaja, prirodne lepote itd. To se neće desiti. I, vi i mi, rezervnu otadžbinu sem Srbije nemamo, i vi i mi je volimo i radimo na tome da, između ostalog, imamo i dovoljno električne energije koja se proizvodi na jedan ekološki prihvatljiv način.

Oni koji vode kampanju protiv mini hidroelektrana, tu ne mislim na vas, ali oni koji vode kampanju protiv mini hidroelektrana, nikako da nam kažu, a šta je alternativa za hidroelektrane. Ne valjaju atomske centrale, slažem se. Termoelektrane ne valjaju, slažem se, a sada ne valjaju ni hidroelektrane. Odakle ćemo da proizvodimo električnu energiju? Znači više ne možemo da budemo ni izvoznici električne energije kao što sad jesmo, više ne možemo energetski ni da pomažemo srpski narod na KiM, više ne možemo da energetski pomažemo ni Republiku Srpsku. Hajde da ukinemo sve objekte u kojima se proizvodi električna energija. Može, samo mi recite gde ćemo onda da proizvodimo električnu energiju ako ni jedan od ovih načina ne valja. To je jedna ludačka kampanja koja se mesecima vodi unazad, a koju inače vode ljudi koji su velike pare uzeli, to bi građani Srbije trebali da znaju, velike su pare uzeli od EU da bi izradili projekte kojima dokazuju da su mini hidroelektrane najbolje rešenje za Republiku Srbiju.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Pravo na repliku narodni poslanik Vjerica Radeta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Poslanička grupa Srpska radikalna stranka
Tri stvari samo.

Najpre, što se tiče tog da mi nešto plašimo narod, mi niti smo baba roge, niti plašimo narod. Iznosimo svoje političke stavove koji su ovakvi kakvi jesu, da li narod reaguje ovako ili onako na ono što mi iznosimo, vi ili bilo ko drugi, to neka kaže narod i neka proceni i oceni.

Što se tiče tog fašiste Boška Obradovića, mi smo prvi rekli da je on Ljotićevac, da je to fašistička ideologija. Sa ovog mesta su, moguće da ste i vi kolega Arsiću, ali ne tvrdim, sa mesta predsedavajućeg više puta smo upozoreni kad kažemo Ljotićevac, fašista, više puta je bilo – molim vas, nećemo da se vređamo. Dakle, mi smo samo iznosili činjenice. Vama tada nije bilo u interesu, jer je on tada sedeo po nalogu Skota. Mi smo rekli da nije smeo ući u Narodnu skupštinu, jer nije imao cenzus od 5%. Niste prihvatili ni da se to do kraja ispita. Kada je ušao sa onom motornom testerom, mi smo i tada rekli da je on trebao za primer drugima da bude uhapšen, da se dalje ne bi dešavalo sve što se dešavalo po Beogradu. Vi ni to niste uradili.

Dakle, mi nemamo problem da kažemo – bobu bob, popu pop. I, nikada i vi to dobro znate, nikada taj problem nismo imali. Nikada ne pričamo da bismo ćaskali, već zato što mi procenjujemo da to treba u javnosti da se čuje.

Što se tiče televizije „N1“, ja moram da kažem da mi mnogo više smeta što taj SBB je ukinuo programe Republike Srpske, nego što je zadržao „N1“, jer „N1“ možete da gledate i ne morate, ali meni na primer smeta što SBB je ukinuo programe „BN-a“, RTRS-a i ja sam zato javno na tviteru pozvala sve da se brišu sa te kablovske mreže samo zato što su mi ukinuli programe Republike Srpske. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Pravno na repliku narodni poslanik Aleksandar Martinović.
Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Aleksandar Martinović

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Evo, jedna tema oko koje se slažemo vi i ja. Dakle, ja se potpuno slažem sa onim što ste rekli, SBB je kablovski distributer čiji je vlasnik Dragan Šolak, poslovni partner Dragana Đilasa. On je taj koji je jedan od glavnih promotera televizije „N1“ i glavnih promotera kampanje koja se ovih dana vodi protiv Aleksandra Vučića, protiv SNS, protiv Vlade Republike Srbije zbog toga što su neki drugi kablovski operateri skinuli program te lažne prekogranične televizije „N1“ sa svojih kanala.

Mislim da je to dobro rešenje i da je to dobar potez, zato što se ta televizija nalazi na Novom Beogradu, ne nalazi se u Luksemburku, nište ne reemituje, nego emituje program iz studija u Novom Beogradu. Moje lično mišljenje da ta televizija nikada nije ni poslovala u skladu sa zakonskom regulativom Republike Srbije. Kada budu ispunjavali zakonske uslove, što se mene tiče, neka budu na bilo kom kablovskom operateru i neka tu televiziju gleda ko hoće, ali moraju da ispunjavaju iste one uslove koje ispunjavaju i sve druge televizije sa nacionalnom frekvencijom.

Dakle, to nije nikakva televizija iz Luksemburga, nikakva televizija iz Slovenije, to je televizija koja postoji i deluje u Republici Srbiji, imaju studio na Novom Beogradu, a kako posluju, kako fingiraju svoje finansijske izveštaje, kako iz jedne u drugu firmu prebacuju pare, kako peru novac, kako izbegavaju svoje poreske obaveze prema Republici Srbiji, o tome je mnogo puta govorio moj uvaženi kolega Marijan Rističević. One se u tu materiju mnogo bolje razume nego ja, ali slažemo se da je skandalozno da je Dragan Šolak sa svog kablovskog operatera skinuo program televizije Republike Srpske. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Na član 1. amandman je podnela narodni poslanik Katarina Rakić.
Vlada i Odbor za prostorno planiranje, saobraćaj, infrastrukturu i telekomunikacije prihvatili su amandman, a Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik, koleginica Jelena Žarić Kovačević.
Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Jelena Žarić Kovačević

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Hvala vam, predsedavajući.

Dame i gospodo narodni poslanici, uvažena gospođo Mihajlović sa saradnicima, ja volim da kažem da je statistika neumoljiva, a statistika nam ukazuje na uspehe i na dobre rezultate i Ministarstva građevinarstva, saobraćaja, infrastrukture, a naročito na saradnju sa lokalnim samoupravama.

Ono o čemu ja želim vrlo često da iskoristim priliku da govorim, jeste da sa ovog mesta nešto kažem o onome što je urađeno u lokalnoj samoupravi iz koje ja dolazim, ili da postavim neko pitanje. Želim sada da govorim o niškom aerodromu i da vam ukažem na neke stvari.

Dakle, ne samo zbog vas, jer vi te sve informacije imate i znate, već i zbog javnosti, zbog građana Srbije, ali pre svega zbog građana Niša, pri čemu su neki od njih doveli u pitanje postojanje niškog aerodroma. Kao što vidimo, aerodrom u Nišu postoji, nalazi se na istom mestu, nije ga država otela od Nišlija, niti ga je odnela kući. Niški aerodrom je u 2019. godini imao više od 422 hiljade putnika, a u 2018. godini oko 350 hiljada putnika. To samo znači da je država pomogla da se niški aerodrom razvija u dobrom pravcu.Zahvaljujući pokretanju linija od javnog interesa i dolaska ER Srbije u Niš, danas se može leteti na duplo više destinacija nego pre preuzimanja aerodroma od strane države.

Moram da kažem i kako je najviše primedbi putnika na zgradu i unutrašnje sadržaje, raspisana je javna nabavka za izradu projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju pet hiljada kvadrata nove zgrade i za tako nešto nam je, naravno, potrebna podrška Vlade. Kako god okrenemo, mi dođemo kod vas u Ministarstvo i u Vladu Republike Srbije da tražimo podršku za neke stvari za koje zaista ne bi bilo logično da se očekuje od takve lokalne samouprave da izdvoji tolike iznose.

Dakle, oprema jeste dotrajala, grad nije imao sredstava da sve finansira, Aerodromi Srbije nisu u stanju da sve te potrebe sami zadovolje, jer sa jedne strane aerodromska taksa nije velika, a što je više putnika, sa druge strane, veće su i potrebe i veći su i troškovi.

Želim da kažem i da je dobro da se razvijaju i ostali aerodromi u Srbiji. Na taj način će Aerodromi Srbije dobiti formu zbog koje su i osnovani, a to je upravljanje aerodromom sa jednog mesta, što se u svetu pokazalo kao najbolja praksa.

Ove godine, želim i to da kažem, država je izdvojila veliki iznos, a to je 654 miliona dinara za Aerodrome. Ja ću iskoristiti ponovo priliku da apelujem na vas da bude izdvojeno još više novca, jer će se na taj način kvalitetnije upravljati istovremeno i sa jednog mesta.

I vi i mi ovde i menadžment Aerodroma Srbije, svi smo tu zbog građana, jer su nas oni birali i očekuju, što je logično, da radimo u njihovom interesu. U tom smislu, želim da vam prenesem neke utiske, a to je jako važno - da su ljudi zadovoljni. Zadovoljni su zaposleni zbog boljih uslova u kojima rade. Takođe, podsetiću vas da je bilo 110 zaposlenih, a sada je 250 zaposlenih, i oni ljudi koji rade tamo znaju da aerodrom ima budućnost.

Što se tiče putnika, nešto što bi se nama činilo kao sitnica, ali zapravo nije sitnica, već je pomoć svim ljudima koji putuju ili koji čekaju nekoga, od velikog je značaja što je cena parkinga smanjena i što je besplatno parkiranje povećano na 15 minuta. Zapravo je olakšano funkcionisanje putnika i zadržavanje na aerodromu.

Menadžment je potpisao ugovor i o zakupu zemljišta za izgradnju tornja. Dakle, radi se o ugovoru koji su Niš i Srbija godinama čekali i sve ovo pokazuje koliko mi zapravo napredujemo. Decenijama unazad nije ulagano u razvoj infrastrukture, a to je najvažniji preduslov za dolazak kompanija koje će leteti i iz Niša.

Ono što je satisfakcija Ministarstva, možemo reći da je to što će 2019. godina zaista ostati upisana u istoriju centralne i zapadne Srbije, a pre svega zbog aerodroma "Morava", ali tu je i sa druge strane, što je meni važnije, naravno satisfakcija Nišlija jer se aerodrom u Nišu razvio do granica koje nikada ranije nije uspeo da dostigne. Ja ću iskoristiti priliku da vam se na tome i zahvalim. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Žarko Bogatinović.
Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Žarko Bogatinović

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Zahvaljujem, predsedavajući.

Dame i gospodo narodni poslanici, poštovana ministre Mihajlović sa saradnicima, na samom početku želeo bih da istaknem da mi je bila velika čast da prisustvujem otvaranju južnog i istočnog kraka i samim tim kompletnom završetku Koridora 10.

Ovom prilikom, još jednom bih čestitao predsedniku Aleksandru Vučiću, Vladi Republike Srbije i, naravno, vama gospođo Mihajlović, na ogromnom radu i trudu uloženom u izgradnju ovog puta. Svi smo ponosni na to, jer će dodatno doprineti razvoju naše zemlje, naravno i Leskovca, grada odakle dolazim.

Grad Leskovac značajno radi na unapređenju i privrednom rastu, a glavni preduslov za to jesu uređene saobraćajnice. Otkako je SNS preuzela odgovornost rukovođenju gradom Leskovac je dobio 40.000 metara novih saobraćajnica. Za tu namenu izdvojeno 740 miliona dinara. U prethodnoj godini završeni su veliki projekti, poput saobraćajnica u zelenoj zoni, Radanska i Sutjeska u Romskom naselju, saniran je stari put prema Nišu do sela Brestovac, put prema Bogojevcu, deonica Miloševci-Slavujevce i ulica Bore Pešića u Grdelici, veoma bitna.

Posebno smo ponosni što smo rešili i neke od najproblematičnijih i najopasnijih saobraćajnica poput ulaska u Grdelicu, koji je zasijao novim sjajem. Rekonstruiše se i dugo očekivani put prema Vlasotincu, saobraćajnica vredna 283,3 miliona dinara, kao i obilaznica oko Svetoilijskog groblja u vrednosti od 21 milion dinara.

Posebno smo ponosni na to što smo san velikog broja naših sugrađana počeli da pretvaramo u javu. U oktobru mesecu prošle godine krenulo se sa izgradnjom centralnog gradskog trga, a stanovnici Leskovca će za 360 dana dobiti novo multifunkcionalno mesto okupljanja i obeležje grada. Ova kapitalna investicija vredna je 223 miliona dinara.

Velika investicija koja nas očekuje kada je niskogradnja u pitanju je rekonstrukcija Bulevara Nikole Pašića i završetak obilaznice oko grada Leskovca. Grad je za eksproprijaciju na Bulevaru izdvojio 90 miliona dinara. Za završetak ove investicije Vlada će uložiti 165 miliona dinara, što predstavlja veliki korak ka izgradnji obilaznice oko Leskovca. Zahvaljujem.