Četvrta sednica Drugog redovnog zasedanja , 25.11.2020.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Četvrta sednica Drugog redovnog zasedanja

01 Broj 06-2/168-20

2. dan rada

25.11.2020

Beograd

Sednicu je otvorio: Ivica Dačić

Sednica je trajala od 10:15 do 17:35

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Radovan Tvrdišić

Poslanička grupa SPAS | Predsedava
Zahvaljujem gospodinu Milićeviću.
Eto, iskoristili ste odsustvo predsednika, a sada obaveštavam poštovane narodne poslanike o sledećoj informaciji.
Saglasno članu 27. i članu 87. stavovi 2. i 3. Poslovnika Narodne skupštine obaveštavam vas da će Narodna skupština danas raditi i posle 18 časova, zbog potrebe da Narodna skupština što pre donese akte iz dnevnog reda ove sednice. Zahvaljujem vam i prozivam sledećeg našeg govornika, gospodina Đorđa Dabića.
...
Srpska napredna stranka

Đorđe Dabić

Poslanička grupa "Aleksandar Vučić - Za našu decu"
Zahvaljujem predsedavajući.

Poštovani narodni poslanici, dame i gospodo, uvaženi ministre pred nama je set zakona koji su nam veoma važni kako bismo u narednom periodu obezbedili finansijsku stabilnost države i kako bismo ovim kreditnim linijama finansirali sve ono što je potrebno za poboljšanje kvaliteta života naših građana, ali naravno i unapređenje našeg zdravstvenog sistema.

Ovim setom zakona, dakle obezbedićemo sigurno sve ono što će biti potrebno u narednom periodu i u kriznim vremenima kakvo je ovo. Vidi se zapravo koja društva su spremna da odgovore na krizu, a koja nisu. U ovim vremenima se vidi zapravo koliko je bitno bilo što smo imali finansijsku stabilnost u proteklom periodu i vladika Rade davno je napisao - na muci se poznaju junaci.

Dakle, Srbija je na muci pokazala da može da se izbori sa ovim situacijama koje su pred nama i koje su bile iza nas, dakle u prethodnom periodu smo demonstrirali zrelost, odgovornost i na pravi način odgovorili u tom prvom udaru krize i ovaj danas paket zakona će samo da nastavi jednu takvu proaktivnu politiku kada je reč o vođenju naše današnje političke situacije i ekonomske u zemlji.

Izdvojili smo više od 10% BDP i finansirali sve ono što je bilo potrebno našoj državi u proteklom periodu. To je mnogo više nego što su izdvojile neke mnogo razvijenije države danas u evropi i svetu. Primera radi, Rumunija, prijateljska država koja je tu u komšiluku izdvojila je svega 1% budžeta za finansiranje posledica krize izazvane pandemijom Korona virusa. Srbija je pokazala da može mnogo bolje i mnogo više i od regiona, ali i na evropskom nivou smo zabeležili dobre rezultate i na kraju krajeva, MMF i Svetska banka i svi relevantni međunarodni faktori danas potvrđuju da Srbija ima najmanji pad BDP u Evropi, svega 1,5% i na taj način smo pokazali da možemo da se izborimo sa posledicama ove krize.

Izdvojili smo 550 milijardi dinara za finansiranje našeg zdravstva, za finansiranje naše privrede, dali smo novac svim preduzećima koja su bila ugrožena, pogođena ovom krizom. Milion zaposlenih u Srbiji je dobilo minimalne zarade tri meseca, kasnije još dva meseca smo dodali minimalne zarade. Na taj način smo sačuvali likvidnost, sačuvali radna mesta, uspeli da se izborimo sa tim prvim udarom krize i na kraju krajeva, to se danas i vidi po privrednom rastu koji je u Evropi na najboljim nogama danas stoji.

Što se tiče i nekih kritika koje su dolazile od strane Fiskalnog saveta, da smo delili možda i novac svima, a ne selektivno, dali smo novac svima i na taj način pokazali da za nas ne postoje razlike ni među nacionalnim pripadnicima ljudi koji su aplicirali. Dakle, svi od milion zaposlenih u Srbiji koji su radili, koji su se prijavili za ove mere dobili su novac od države. Na taj način smo demonstrirali da nam je apsolutno bitan svaki čovek u Srbiji, ne samo radnik koji radi u sektoru koji je pogođen krizom više ili manje, već smo pokazali da nam je svaki zaposleni jednako bitan.

Što se tiče jednokratne pomoći, finansirali smo i dali smo novac i našim penzionerima u nekoliko navrata, davaćemo i u narednom periodu, povećaćemo penzije, čak i u ovom teškom periodu za celo čovečanstvo. Dakle, u januaru ćemo imati povećanje i penzija i minimalnih zarada za 6% i na taj način pokazujemo da mi i dalje vodimo politiku koja znači razvoj i bolji kvalitet života za naše građane.

Zaposlenima u zdravstvu smo pre neki dan uplatili jednokratnu pomoć, dobiće i dalje povećanje zarada zato što smatramo da nije bilo normalno da 2012. godine naša medicinska sestra ima 24.000, nije bilo normalno da doktor klinički lekar ima 50.000 platu. Danas su te plate neuporedivo veće i biće veće u januaru. Povećaćemo svima plate i u javnom sektoru i trudićemo se da na svaki način pomognemo i privatni sektor, da se izborimo sa svim ovim tendencijama koje su ispred nas.

Kada je reč o zdravstvenom sektoru, tu želim posebno da pomenem, juče sam gledao predsednika koji otvara našu Kovid bolnicu novu, ovde u Batajnici, otvaramo još jednu Kovid bolnicu. Na taj način ulažemo novac tamo gde je danas najpotrebniji, 90 miliona evra odvajamo u ovom teškom trenutku za našu državu i obezbeđujemo sigurnost za svakog čoveka u Srbiji, da bude siguran da neće ostati bez bolnice, da neće ostati bez kreveta ako mu bude bilo potrebno.

Nama danas nedostaju najviše kadrovi, danas je problem što su naši zdravstveni radnici itekako pogođeni ovom krizom i zato mislim da neodgovorno ponašanje koje čak i neki poslanici ovde demonstriraju, prozivajući Krizni štab, nije odgovorno danas. Nije odgovorno danas pozivati da ne nosimo maske, nije odgovorno danas govoriti da nam ne trebaju vakcine, nije odgovorno danas pozivati na praktično jedno neozbiljno ponašanje u trenutku kada imamo 7.000 novoobolelih. Juče smo imali zaista rekordan broj novoobolelih. Imali smo 37 mrtvih.

Dakle, ljudi, prosto moramo da shvatimo da ovo nije nikakva priča gde mi možemo da se nadgornjamo politički, već moramo zaista da shvatimo da je jako teško i da je našim zdravstvenim radnicima potrebno da makar poštujemo ono što oni govore. Dakle, da ne budemo toliko neozbiljni da nam je teško da nosimo masku. Ako neko može 20 sati dnevno da nosi skafander, da brine o našim najbližima koji su ugroženi, ne možemo reći da nam je teško da danas nosimo maske. Zaista, apelujem na sve građane da se toga pridržavamo, zato što mislim da je jako težak trenutak i da moramo biti dovoljno ozbiljni da bi prevazišli ovu krizu.

Mi smo u pandemiji pokazali jedan krajnje ozbiljan, odgovoran pristup. Rekao sam već, zabeležili smo odlične rezultate kada je reč o privrednom rastu. Mi se nadamo da ćemo već u prvom kvartalu naredne godine imati rast od 6% BDP-a, i to je sigurno istorijski maksimum u Evropi koji će biti ja se nadam i naredne godine, s obzirom da ćemo ući u narednu godinu ipak rasterećeni obzirom da smo napravili jedan dobar osnov ovde i ovim setom zakona pravimo dobar osnov da naredne godine takođe ulažemo u sve ono što je potrebno.

Do sada smo se navikli nekako u Srbiji da su za nas rezervisani samo sportske pobede, u tome smo bili najbolji, a negde na političkom i ekonomskom terenu smo do sada uvek navikli da je za nas normalno da gubimo. Danas mi pokazujemo da nije tako, da mi beležimo pobede i na političkom i na ekonomskom terenu. To smo mogli da danas postignemo, to priznanje od MMF-a, koji govori da imamo najmanji pad ekonomije u Evropi, je samo posledica one odgovorne politike koju smo vodili od 2012. godine, kada je na vlast došla SNS, naš predsednik Aleksandar Vučić. Reformske Vlade 2014. i 2017. godine su pokazale da mi želimo da vodimo jednu novu politiku, jednu reformsku politiku, politiku štednje, marljivosti i na taj način smo uspeli da napravimo rezultate koji su iza nas i s kojima se mi ponosimo.

Uvek će nam reći - zašto stalno ponavljate te brojke, a nama nikad neće dosadno da ponavljamo brojke i da govorimo zašto smo mi najbolji danas u Evropi i zašto danas politika predsednika Aleksandar Vučića zaslužuje sve pohvale. Ne možemo da ne kažemo da je mnogo više od 31,5 hiljada dinara nego 16.000, koji je minimalac bio 2012. godine, a danas kada je 31,5 hiljada to su konkretni rezultati i mi iza toga stojimo. Ne možemo da ne kažemo da je mnogo bolje imati 350 kilometara autoputeva danas u Srbiji, imamo čitavu mrežu autoputeva i lokalnih saobraćajnica koje se grade, nego ono što smo imali za vreme bivše vlasti kada smo imali svega 50-ak kilometara autoputeva. Mi planiramo još da izgradimo toliko autoputeva u narednom periodu, još 350 kilometara, želimo da spojimo istočnu i zapadnu Srbiju, želimo da spojimo i preko Moravskog koridora, od Preljina do Pojata, da na pravi način pokažemo ljudima zašto se mi ovde zalažemo da se ova politika nastavi i da dobije dalji legitimitet.

Takođe, moram da pomenem da smo 2019. godine imali jedan rekord, oborili smo rekord po broju privučenih stranih investicija najviše u celoj Evropi. To priznanje nam je dao ne neko drugi, mi ovde poslanici SNS ili naše saopštenje, to je „Fajnejnšl tajms“ objavio. Dakle, mi smo ovde imali više direktnih stranih investicija od celog zapadnog Balkana. Svi zajedno imali su manje nego Srbija. To su valjda uspesi, to valjda treba da se vrednuje. Zato, kažemo još jednom, današnja ulaganja u zdravstvo i u dve nove kovid bolnice i u sve ono što mi želimo da u narednom periodu napravimo samo su potvrda da se nalazimo na istom tom kursu odgovorne politike koju smo pratili u prethodnom periodu.

Mi smo građanima dali obećanje, izneli smo pred ove izbore „Program Srbija 2025“, tu smo taksativno naveli šta sve tačno želimo da u Srbiji obnovimo, u šta želimo da ulažemo novac.

Dakle, 14 milijardi evra obećali smo građanima Srbije da će biti uloženi u poljoprivredu, turizam, digitalizaciju, obrazovanje, sportsku infrastrukturu, kulturu, zdravstvo, brigu o porodici i u sve ono što je danas potrebno našoj državi. To i danas pred ovim novim zakonima kažemo, mi usvajamo ove kreditne linije jer su nam potrebne da održimo ta obećanja, da na taj način ispoštujemo sve ono što je bilo u našoj agendi pred ove izbore.

Dakle, infrastrukturu obnavljamo u celoj Srbiji, ne samo u Beogradu, ne samo u Novom Sadu, u Kragujevcu, većim gradovima, već u svakoj mesnoj zajednici. Na taj način pokazujemo da je nama bitan čovek, da je nama bitan čovek iz svake sredine, iz mesne zajednice, iz seoske i gradske, da na svaki način želimo da unapredimo kvalitet života. Ovim zakonima unapređujemo i energetsku efikasnost u zgradama centralne vlasti i u svim onim opštinama pravimo i vodovodnu i kanalizacionu infrastrukturu. Ministar je ovde rekao, 60 opština će dobiti nov vodovod i kanalizaciju. To je ljudima danas bitno u Srbiji.

To ne shvataju, nažalost, oni kojima se život svodi na krug dvojke, koji veruju da su te vođe opozicije naše, koji misle da je Beograd samo, da je taj njihov delokrug delovanja ono jedino što u Srbiji postoji. Oni ne shvataju da postoji Srbija, da ne idu dalje od tog kruga dvojke, oni ne idu da vide da ljudima treba put, treba kanalizacija, treba asfalt. Dakle, oni ne shvataju da se mi ovde zalažemo sa našom politikom i ovim programima za svakog čoveka u Srbiji. Mi moramo da nastavimo da ulažemo, zato što ne možemo da kažemo mladom čoveku ostani na selu ako nema put, ako nema gas, ako nema struju. On neće da ostane na selu, svi će da se dosele ovde. I šta ćemo onda da uradimo? Onda će opet da se Srbija svede pod jednu šljivu, kao što je neko davno napisao, odnosno na taj krug dvojke.

Nadam se da to neće biti slučaj i zato ćemo i dalje da ulažemo u svako mesto u Srbiji. Ovim zakonima pokazujemo da nam je bitna svaka lokalna samouprava. Zato ćemo, siguran sam, podržati ovaj set zakona. Naravno, mi se ovim bavimo i dalje.

Što se tiče Plana Srbija 2025, posebno želim da naglasim da ćemo tu takođe veliki deo novca uložiti u mlade. Mi ovde koji danas sedimo u Skupštini, ima nas 40 mladih, zaista treba da pokažemo da je Srbija zemlja koja prepoznaje mladost kao neko ko će biti nosilac budućnosti. Mi želimo da unapređujemo i dalje položaj mladih u Srbiji i želimo da se i dalje naši mladi ljudi vraćaju ovde. To smo pokazali u vremenu kada je korona krenula, većina naših ljudi koji su bili u inostranstvu, 400.000 ljudi se vratilo u tom prvom mesecu kada se desio onaj udar krize. Dakle, 400.000 ljudi je došlo ovde i mi želimo da oni ostanu ovde. Želimo da ih ovim našim planom Srbija 2025, 600 miliona evra koje smo izdvojili za mlade ljude, motivišemo da ovde ostanu, da vide da ovde imaju svoju perspektivu i da na pravi način zajedno nastavimo da razvijamo našu Srbiju.

Takođe, pored šest ciljeva nove Vlade, pokazali smo i ono o čemu ćemo posebno voditi računa, osnivanje dva nova ministarstva. Ministarstvo za brigu o selu i Ministarstvo za demografiju na pravi način su pokazatelj šta će biti prioriteti politike koju ćemo voditi u narednom periodu. Rekordni iznosi subvencija koje smo usvojili i rebalansom budžeta koji je pre neki dan ovde usvojen. Naravno, videćemo uskoro, ja se nadam, ministre, da ćete izneti svoj program za budžet 2021. godine. U sredstvima javnog informisanja videli smo da se planira i do 30% budžeta za ulaganje u kapitalne projekte. To je zaista nešto što treba pohvaliti.

Mi ulažemo u vremenima najteže krize koja je pogodila čovečanstvo, mi i dalje razmišljamo kako da investiramo u kapitalne projekte, kako da investiramo u mlade, kako da investiramo u populacionu politiku. To je nešto na šta smo veoma ponosni i nadamo se da ćemo uskoro ovde usvojiti budžet za 2021. godinu i da ćemo na pravi način videti i svi da će znati da je Srbija na dobrom putu, da želimo da i dalje investiramo novac u sve ono što je danas potrebno našoj državi. To nam sve omogućuje činjenica da smo imali stabilne finansije u proteklom periodu. Čak sa ovim novim zaduživanjima taj udeo duga u BDP-u neće preći 60%, što je opet u rangu sa najrazvijenijim evropskim državama. Prema tome, svi oni koji kažu – eto, pojavio se deficit u budžetu, pa naravno da se pojavio deficit u budžetu kad smo sav novac dali privredi, kad smo dali za zdravstvene radnike. Mogli smo kao neke neodgovorne države da čuvamo novac u budžetu, da veštački prikazujemo suficit, a da nam stotine hiljada ljudi ostane bez posla.

Ova Vlada je pokazala da je ovde zbog građana. Dali smo novac privredi, dali smo novac građanima, dali smo novac u kovid bolnice. Ulažemo 90 miliona evra, kada je najteža kriza pogodila svet mi ulažemo 90 miliona evra u nove dve kovid bolnice. Na taj način pokazujemo da smo tu zbog građana. Nije nam bitno da li će da nam neko sa strane iz neke nevladine organizacije kaže – imate deficit. Pa, naravno da ćemo da imamo, zato što smo sav novac opredelili za naše građane. Zbog toga smo ovde i zbog toga su nas građani birali.

Još jednom, glasaćemo za ovaj set zakona i nadam se da ćemo se uskoro videti ovde kada budemo usvajali budžet za 2021. godinu, koji će biti razvojni i nadam se da ćemo nastaviti da vodimo dobru proaktivnu politiku kada je reč o ovoj krizi. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Radovan Tvrdišić

Poslanička grupa SPAS | Predsedava
Zahvaljujem gospodinu Dabiću.
Sada prelazimo na listu prijavljenih govornika.
Reč ima gospodin Samir Tandir.
...
Stranka pravde i pomirenja

Samir Tandir

Narodni poslanici koji nisu članovi poslaničkih grupa
Poštovani predsedavajući, koleginice i kolege narodni poslanici, poštovani ministre Mali, želim da pohvalim ministra, od brojnih najavljenih samo je on tu i to je dokaz respekta prema Narodnoj skupštini, prema parlamentu, prema nama narodnim poslanicima. Posebno mi je žao što direktor vladine Kancelarije za javna ulaganja nije ovde, jer mislim da je za ovu temu o kojoj danas govorimo, ovaj set zakona koji se tiču svih građanki i građana, svih lokalnih samouprava, jako bilo važno da on bude prisutan.

Jedini koji ima možda opravdanje što danas nije tu jeste ministar zdravlja, tako da očekujem od rukovodstva parlamenta da sledeći put svi oni koji treba da brane ovaj zakon budu prisutni.

Vrednost seta ovog zakona jeste 700 miliona evra i sama ta cifra govori koliko je važna tema o kojoj mi danas govorimo, sam naslov Predloga zakona „Hitan odgovor Republike Srbije na Kovid-19“. Podrška naporima Vlade Republike Srbije na ublažavanju pandemije, energetska efikasnost, vodosnabdevanje i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, to su teme koje se tiču svake građanke i svakog građanina i zato mi je jako žao što predstavnici drugih bošnjačkih stranaka danas nisu ovde u parlamentu, jer problem vodosnabdevanja u Tutinu, problem otpadnih voda u Novom Pazaru i Prijepolju ne možemo rešiti politikanstvom, već dijalogom ovde u parlamentu, a posebno ako imamo u vidu činjenicu da je ministar finansija, kao neko ko je najodgovorniji za sprovođenje budžeta, danas prisutan ovde u parlamentu.

Što se tiče zakona koji se tiču i Sporazuma o finansiranju borbe protiv Kovida-19, mislim da je ključno važna nova mreža zdravstvenih ustanova. Znači, moramo tu primarnu zdravstvenu zaštitu približiti običnom građaninu. Svaka građanka i građanin u Republici Srbiji su ponosni na zdravstvene ustanove koje mi imamo ovde u Beogradu. Institut za ortopediju Banjica, VMA, Klinički centar, to su ustanove gde zaista imamo vrhunsku zdravstvenu zaštitu i svi građani su na to ponosni. Međutim, mi moramo da učinimo sve da krajnji konzument, korisnik, građanin, u Dugoj Poljani u Brodarevu, u Priboju, u Novoj Varoši, može da ima primarnu zdravstvenu zaštitu na jednom nivou i zato je neophodna nova mreža zdravstvenih ustanova gde će Novi Pazar dobiti klinički centar i prema njemu gravitirati i Raška i Sjenica i Tutin, a Prijepolje biti jedan manji centar gde će građanke i građani Prijepolja, Priboja i Nove Varoši imati adekvatnu zdravstvenu zaštitu.

Ono što želim da istaknem jeste ovaj sporazum koji se tiče vodovoda, kanalizacije i energetske efikasnosti, gde će preko 70 lokalnih samouprava dobiti ova sredstva. Hoću da istaknem da su kanalizaciona mreža i vodovodi u sandžačkim opštinama u jako lošem stanju, da je kvalitet tih cevi u većini slučajeva azbestni i da on utiče na zdravlje svih građanki i građana koji tamo žive i da je neophodna po svim standardima, i medicinskim, i zdravstvenim, i ekološkim, zamena tih cevi. Takođe imamo problem promera i zato dolazi u letnjim mesecima do problema na višim kvotama sa vodosnabdevanjem.

Fabrika za preradu vode je neophodna u svim lokalnim samoupravama u Sandžaku i nije česta pojava da reka Raška u Novom Pazaru ima crvenu boju, da sav komunalni otpad iz Bijelog Polja, iz Prijepolja, iz Priboja ide u reku Lim, koja treba da bude ponos ove države Srbije, i Sandžaka, i Prijepolja, i Priboja i svih gradova kroz koje ta prelepa reka protiče. Međutim, imamo situaciju da čitav komunalni otpad ide u tu reku, a da se naša deca u letnjim mesecima tu kupaju, da se koristi za ribolov, da neke lokalne samouprave tu reku koriste za vodosnabdevanje i zaista je, ja mislim, ključni momenat i zato ćemo zaista sa zadovoljstvom glasati da uđemo u rešavanje ovog gorućeg problema.

U danu za glasanje poslanici Stranke pravde i pomirenja glasaće za ove sporazume. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Radovan Tvrdišić

Poslanička grupa SPAS | Predsedava
Zahvaljujem gospodinu Samiru.
Sledeći govornik je gospodin Vladan Glišić.

Vladan Glišić

Narodni poslanici koji nisu članovi poslaničkih grupa
Poštovano predsedništvo, poštovane kolege poslanici, poštovani ministre, ja neću glasati za neke od ovih zakona, a za neke ću glasati protiv.

Pre svega, u ovih svojih pet minuta ću probati da objasnim o čemu se radi.

Neki od njih su takvi projekti za koje se uzimaju zajmovi otvaraju mogućnost za korupcijske manipulacije. Pre svega da krenemo od toga da mi već danas vrlo dobro znamo da birokrate u Briselu i Berlinu nisu imune na korupciju i to zna cela Evropa. Što se tiče naših političara, nikad nismo ni verovali u to.

Onda da krenemo po ovim projektima.

Projekat rehabilitacije sistema daljinskog grejanja u Srbiji je projekat od 30 miliona evra gde se mi zadužujemo, ima jednu klauzulu koja kaže da će KfW, tj. Nemačka razvojna banka, uzeti proviziju od 150.000 evra za tzv. organizovanje poslova. Znači, oni nas zadužuju, ali u isto vreme mi moramo da plaćamo ono što je kamata i što su garancije i sve ostalo što ide za određeni kredit, za zajam, a oni uzimaju 150.000 evra za organizovanje posla, kao da ceo naš državni aparat to ne može da uradi.

S druge strane, u Projektu energetske efikasnosti u objektima javne namene to isto se dešava sa 100.000 evra provizije. Znači, na neki način mi ovde plaćamo jedan danak kolonijalni koji govori o tome kako posle svih ovih promena u Americi, u Evropi, posle kovid epidemije dolazimo u situaciju da nas ponovo postrojavaju i ograničavaju naš suverenitet.

Takođe, tamo gde možemo videti da neki naši službenici državni mogu da koruptivno manipulišu ovim projektima jeste na tom čuvenom vodosnabdevanju i projektima za prečišćavanje. Tu imamo navedeno da je nelocirano gde će vodovodi biti izgrađeni, već se kaže – oko 60 opština. Znači, lokacijski je neodređeno. Imamo iskustva da tamo gde je KfW radio u regionu su te vodovode gradili u opštinama gde decenijama nema nijednog stanovnika, ali je to odgovaralo nekim lokalnim tajkunima za neke njihove vile i druge privatne potrebe. Takođe, u svim tim stvarima vi vidite da kada se govori o prečišćavanju voda imate neverovatnu rečenicu da će postrojenja za prečišćavanje biti najverovatnije u Čačku, Nišu i Kragujevcu. Znači, nije ni određeno gde će biti tačno lokacijski, već najverovatnije. Znači, to je prostor za određene manipulacije. Zbog toga neću glasati za ovo.

Međutim, ono što želim da vas podsetim jeste da smo mi nedavno, tj. vi kao većina, glasali za zakon koji je uveo mogućnost obavezne imunizacije, tj. vakcinacije. Sada hoću da vas podsetim da mi, ako hoćemo da branimo svoj suverenitet, moramo ga braniti tako što nećemo glasati za ovakve zakone, za ovakve zajmove, za ovakve kredite, ali isto tako deo našeg suvereniteta je i vakcinalni suverenitet.

U ovom trenutku kada su i Svetska zdravstvena organizacija, posle mnogih afera, obrukani i kada je vrlo malo poverenja u njih, u trenutku kada su neki koji su danas ovde bili pominjani, a predstavljaju nam se u javnosti kao veliki borci za naše zdravlje, 2009. godine učestvovali u aferama svinjskog gripa, kada smo preko dva miliona evra više platili vakcine nego što je trebalo i kada se ispostavilo da je istraga vođena i protiv funkcionera Svetske zdravstvene organizacije, mi dolazimo u situaciju da postoji veliko nepoverenje našeg naroda prema našim zdravstvenim institucijama, pogotovo svetskim zdravstvenim institucijama. Sam predsednik vaše stranke je rekao da raste nepoverenje u vakcinaciju.

Kao čovek koji nije medicinske struke, ne mogu se baviti takvim stvarima, ali se mogu baviti pitanjem zašto se ne nastavlja po pitanju vakcine i vakcinacije, tema toga da je Ruski fond za direktne investicije našem „Torlaku“ nudio da učestvuje u proizvodnji vakcine „Sputnjik V“, da učestvuje u proizvodnji i da na taj način najbolje znamo kakve će sastojke sadržati ta vakcina i da na taj način najbolje zaštitimo zdravlje naših građana. Vakcina „Sputnjik V“ po svim svojim naučnim standardima i po odnosu bezbednosti radi na ljudskom adenovirusu, a ne na majmunskom adenovirusu, koji je vrlo rizičan i ne znaju posledice. Sa stanovišta cene i sa stanovišta efikasnosti koja treba da ide do 95% je nešto što može da se ponudi našem narodu kao najsigurnije, ali mi ne uzimamo da je to najsigurnije, već dobijamo ponudu da učestvujemo u proizvodnji te vakcine, što nam „Fajzer“ i slični nikako neće ponuditi, već će nas doživljavati kao zamorčiće, a uz to će nam prodati desetine hiljada frižidera, pošto njihova vakcina mora da se čuva na 70 stepeni celzijusa.

Znači, sve to govori o tome da mi gubimo ovakvim predlozima zakona o zajmovima ne samo našu finansijsku suverenost, jer moramo da plaćamo neki danak koji nije predviđen normalnim kreditnim uslovima, nego i našim neodgovornim odnosom prema onima koji nam nude vakcinu, gubimo i vakcinalnu suverenost. Zato treba da vas podsetim da obratite pažnju, kao vladajuća većina, da se to ne dešava, jer će jednog dana ovo biti istorija, a ljudi će se sećati kako ste vi glasali. Hvala vam.
...
Srpska napredna stranka

Radovan Tvrdišić

Poslanička grupa SPAS | Predsedava
Gospodin ministar.
...
Srpska napredna stranka

Siniša Mali

| Ministar finansija
Hvala puno.

Uvaženi narodni poslanici, najpre gospodine Glišiću vidim da ste postali i ekspert i vakcine i savete u oblasti zdravstva. Ja sam razumeo da ste vi advokat, ali ako ste promenili profesiju to je dobro za vas. Želim vam puno uspeha i sreće u tome.

Ono što je za građane Srbije važno, Srbija se mnogo bolje nego i mnogo razvijenije zemlje nosi sa pandemijom korona virusa. I ono što je predsednik Vučić rekao, radio na tome i prvi ćemo veoma brzo imati prvi kontigent vakcina i time ćemo do kraja ove godine već krenuti sa vakcinacijom građana Srbije. Vama puno sreće, naravno u vašem novom poslu i novim aktivnostima.

Po pitanju i kada su u pitanju vaši komentari koji su vezani za sporazume. Par stvari koje treba naglasiti da bi građani Srbije imali tačnu predstavu šta ste vi rekli. Dakle, sporazumi sa međunarodnim finansijskim institucijama, KfW je nemačka razvojna agencija. Nemačka, podsetiću vas ako ne znate je ekonomija broj jedan u Evropi. Veoma je važno da mi razvijamo naše odnose i da zajedno sa njima, sa takvim agencijama radimo na poboljšanju i infrastrukture i kvaliteta života građana Srbije. Upravo rad sa takvim agencijama van smanjuje mogućnost korupcije, s obzirom prilikom svakog projekta morate da poštujete njihove procedure, način na koji oni rade i to uvek dovodi do bolje realizacije na terenu.

Rekli ste da se, ako se ne varam, važnost projekata, to je poslednja stvar koju sam upisao ovde. Dakle, bili ste protiv Sporazuma o zajmu sa Bankom za razvoj Saveta Evrope u vezi Projekta vodosnabdevanja, postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Reći ću vam da bih voleo da su se ti projekti u nekom prethodnom periodu završili, da su ovi koji su bili mnogo pametni pre nas sve to završili, da su uradili i autoputeve, da su izgradili i kanalizacionu mrežu i vodovodnu mrežu, i fabrike za prečišćavanje otpadnih voda. Vidite neko je ostao bogat i postao bogat za 619 miliona evra, a nije uradio kanalizaciju ako govorite o gradu Beogradu. Recimo, pogledajte levu obalu Dunava.

U Srbiji imate veliki broj lokalnih samouprava koje nemaju ni odgovarajuću kanalizacionu, ni odgovarajuću vodovodnu mrežu, niti fabrike za prečišćavanje otpadnih voda. Nama je u Projektu i Programu „Srbija 2025“ upravo to prioritet, da nakon godina fiskalne konsolidacije sada i uprkos pandemiji Kovida 19 ne odustanemo od tog projekta i da svakom domaćinstvu, svakom građaninu Srbije obezbedimo i priključak na kanalizacionu i priključak na vodovodnu mrežu i u svakoj lokalnoj samoupravi i fabrike za prečišćavanje otpadnih voda. To se zove borba za bolji standard građana Srbije, to se zove borba za bolji kvalitet života, to se na kraju, krajeva zove borba i za svu onu infrastrukturu koja na žalost zbog onih koji su u prethodnom periodu vodili Srbiju i dalje nedostajuća.

Dakle, „Srbija 2025“, ovaj Sporazum sa Bankom za razvoj Saveta Evrope nam upravo omogućava da u najvećem broju lokalnih samouprava, već koliko naredne godine krenemo da radimo na tom velikom projektu. Kada budemo sa tim krenuli, naravno, da ćemo sa tim završiti upravo u korist svih građana kojima je ovo neophodno. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Radovan Tvrdišić

Poslanička grupa SPAS | Predsedava
Zahvaljujem gospodinu ministru.
Gospodin Vladan Glišić, replika.

Vladan Glišić

Narodni poslanici koji nisu članovi poslaničkih grupa
Gospodine ministre, vi ste ministar jedne vladajuće većine u kojoj jedna vladajuća stranka je zahvaljujući tome što su izborni uslovi nenormalni, zahvaljujući što je izborno zakonodavstvo nenormalno dovelo do toga da sam ja jedini i slovima jedini opozicioni predstavnik srpskog naroda u ovoj Skupštini.

Znači, u ovoj Skupštini kao jedini opozicioni predstavnik srpskog naroda. Ja jedini mogu da pričam i o vakcinama i o kreditima i o svemu tome i da na taj način pokušam da pošaljem poruku onu koju veliki deo našeg naroda želi da čuje, a to u stvari da vas pita, kako vam možda ne smeta to da imate Skupštinu koja je isto kao partijski kongres.

Znači, u tom smislu kada…. Molim vas, gospodine predsedavajući opomenite kolege iz SNS da mi ne dobacuju, oni nisu sposobni da čuju ni ovu malu, blagu kritiku koju ja u ovom parlamentu iznosim. Znači, bilo bi pristojno da bar ćutite ako niste bili spremni u svojoj stranci da se izborite za to da se ne desi da imate partijski kongres umesto Skupštine Srbije.

U tom smislu, ja jesam advokat i kao advokat sam kao opozicioni poslanik zadužen da pričam o onome što u ovom parlamentu ne mogu da pričaju ljudi koji su uplašeni po pitanju vakcinacije. Obavezan sam da pričam o onome što u ovom parlamentu ne mogu da pričaju ljudi koji su zabrinuti zbog zaduživanja naše zemlje iako kao advokat u predmetima u kojima se bavim moram da se pripremim i da znam sve to.

A zahvaljujući onoj vlasti koju ste vi prozvali, a koja nema nikakve veze sa mnom, jer nikada nisam bio u toj vlasti, mi imamo Poslovnik koji je toliko nedemokratski da jedini predstavnik opozicije iz srpskog naroda, a to sam ja, ima samo pet minuta da se obrati ovoj Skupštini. Znači, sve ove stvari da je SNS bila korektna i poštena prema ovom narodu u ovih osam godina apsolutne vlasti mogla da izmeni, a nije izmenila, jer nastavlja sve ono što je prethodni režim uradio.