Treće vanredno zasedanje , 23.02.2021.

1. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Treće vanredno zasedanje

01 Broj 06-2/40-21

1. dan rada

23.02.2021

Beograd

Sednicu je otvorio: Ivica Dačić

Sednica je trajala od 10:10 do 19:10

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Dejan Kesar

Poslanička grupa "Aleksandar Vučić - Za našu decu"
Poštovana predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, cenjeni ministre sa saradnikom, poštovani građani Srbije, pred nama je danas Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu. Pre svega smatram da je to jedan od najvažnijih zakona od uvođenja višestranačja u Srbiji koji je u ovom domu Narodne skupštine usvojen 29. februara 2020. godine, a koji će stupiti na snagu, odnosno koji će početi sa primenom 12. marta ove godine.

Izuzetno mi je drago što je nastavljena praksa da se svi važniji zakoni na koje Srbija i njeni građani čekaju po deceniju i više predlažu i usvajaju u ovom domu Narodne skupštine i to za vreme mandata SNS. To su upravo svi oni važni zakoni čijim smo usvajanjem dali pozitivan impuls nastavku reformi i uređenju, odnosno razvijanju Srbije u jedno uređeno i demokratsko društvo.

Zaista bi mi trebalo dugo vremena da sve te zakone posebno nabrojim, pa bih želeo posebno da istaknem neke od njih, tu pre svega smatram da su najvažniji Zakon o radu, Zakon o socijalnoj karti, kao i Zakon o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu. Stojim čvrsto na stanovištu da smo usvajanjem ovog zakona napravili jedan krupan korak napred ali takođe želeo bih sve vas da podsetim na one stvari koje su prethodile donošenju ovog zakona.

Želeo bih da podsetim građane Srbije da oblast koja je predmet regulisanja ovog zakona postala aktuelna još 2000. godine. Godine 2007. tadašnji ministar finansija, kasnije i predsednik Vlade Republike Srbije, gospodin Mirko Cvetković iz redova DS je na pitanje novinara i stručne javnosti kada će se Zakon o poreklu imovine naći u skupštinskoj proceduri odgovarao da nama takav zakon u tom trenutku nije potreban, da imamo isuviše dobar Zakon o naplati poreza i da država nema potrebe za ovakvim zakonom. Ono što gospodin Mirko Cvetković u tom trenutku nije naveo jeste da se iza ove suštinski politički nekorektne izjave krije nedostatak političke volje.

Nedostatak političke volje, onog malog kruga ljudi koji je u tom trenutku dirigovalo političkom scenom Srbije je upravo bila kočnica za nedonošenje ovakvog zakona. Taj zakon je u tom trenutku trebao da raskrsti sa vremenima, jer Srbija u tom trenutku nije mogla na transparentan način da kontroliše tokove novca i trebao je da spreči bogaćenje određenih pojedinaca, jer to bogaćenje pojedinaca nije bilo uslovljeno preduzetničkim duhom ili određenom sposobnošću, već isključivo pripadnošću određenoj političkoj stranci ili kasnije određenim savezima.

Sve do dolaska Aleksandra Vučića i SNS na vlast mi smo bili suočeni da svakodnevno čujemo ili vidimo da se imovina određenih pojedinaca u kraćem ili dužem vremenskom periodu uvećavala i za nekoliko desetina puta.

I svi mi obični građani Srbije smo svakodnevno postavljali pitanje kako to nekome polazi za rukom? Sva ta pitanja su nažalost ostajala bez odgovora. Imovina pojedinaca je nastavljala da se uvećava sve do stvaranja političke volje.

Tu moram posebno da naglasim da prvi koji je stvorio političku volju za donošenje ovog zakona je bio tadašnji privi potpredsednik Vlade, a današnji predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić, koji u tom trenutku bio zadužen za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije. Prvi je on pokrenuo temu da je ovakav zakon nešto elementarno što je potrebno Srbiji i njenim građanima.

Mi ni u tom trenutku nismo imali potpuno jedinstvo u pogledu ove teme, već smo tada bili suočeni da na televiziju izlaze razni pravni i ekonomski eksperti da navode da nama u tom trenutku nije potreban takav zakon

Ono što je još malicioznije jesu navodi da mi nikada nećemo imati istinsku političku volju i da nikada nećemo imati konsenzus za donošenje ovakvog zakona.

Upravo te 2014, 2015 i 2016. godine, po prvi put vidimo strah i strepnju pojedinih interesnih grupa i političkih pojedinaca da će se njihova imovina, ne daj Bože, naći na udaru državnih institucija u cilju utvrđivanja porekla imovine.

Ne samo što smo doneli Zakon o poreklu imovine, već smo doneli niz zakonskih i podzakonskih akata kojima smo sproveli postupak reforme Poreske uprave koja će voditi ovaj jedan težak i ambiciozni poduhvat, a ta ista Poreska uprava je sprovela postupak stručnog usavršavanja pojedinaca koje će voditi i koji će učestvovati u ovom postupku, a sve u skladu sa zakonom.

Da bi naša namera u tom trenutku izgledala ozbiljno i da bi građani bili uvereni da će se ovaj zakon primenjivati u punom obimu mi smo morali da sprovedemo određene mere, odnosno mere fiskalne konsolidacije i određene ekonomske reforme.

Nakon sprovedenih tih ekonomskih mera doneli smo niz zakonskih i podzakonskih rešenja kojima smo dali veću nadležnost Ministarstvu finansija i Poreskoj upravi da objedini i poveže sve neophodne podatke, a zatim ukoliko postoji potreba, isključivo na osnovu činjenica i dokaza da pokrene postupak za utvrđivanje porekla imovine.

Zašto je veoma važno da u zakonom utvrđenom postupku se utvrdi određena nesrazmer ili disproporcija između nečijih prijavljenih prihoda i nepokretne ili pokretne imovine sa druge strane u periodu od tri godine od dana kontrole imovine u iznosu od 150 hiljada evra. Pre svega, ukoliko u tom postupku postoji određena nesrazmer ili disproporcija, očigledno je da postoji i višak novca za koji su oštećeni i država i njeni građani.

Država je oštećena zato što je ostala uskraćena za naplatu poreza bez svoje krivice, a građani su ostali uskraćeni za nove domove zdravlja, škole, bolnice, mostove i tako dalje.

Pravi primer kako svaki naš sugrađanin revnosnim plaćanjem poreza pomaže državi sa jedne strane i kako država tim našim sugrađanima na isti način pomaže tim istim novcem pokazuju i mere koje država preduzela u toku 2020. godine, za vreme trajanja pandemije Korona virusa i tu, pre svega, mislim na paket pomoći privredi, pomoć građanima, izdvajanje novca za testiranje, kao i mogućnost da Srbija u ovom trenutku bude lider u regionu i peta zemlja na svetu u postupku vakcinacije.

Dobrom fiskalnom konsolidacijom i dobrom naplatom poreza smo omogućili da danas naši građani mogu da biraju između četiri proizvođača vakcine, da vakcinišemo preko milion naših sugrađana, kao i da određeni kontigent vakcina doniramo našim susedima kao što je u pitanju Makedonija i Crna Gora.

Ali, već nakon godinu dana od donošenja ovog zakona smo se susretali sa vapajem pojedinih opozicionih političara koji su najavljivali da će se ovaj zakon isključivo koristiti u borbi protiv svih onih koji nisu deo vladajuće većine.

Sa ovog mesta moram da kažem da je žalosno što ti isti političari koji su lideri onih stranaka koje su danas ispod cenzusa koriste ovako važne zakone da se obrate svom biračkom telu i da, istovremeno, tim izjavama negiraju pravdu i jednakost.

Takođe, nije mi jasno zašto ni jedan opozicioni lider nije za godinu dana od usvajanja zakona izašao u medije, kao što je to učinio Aleksandar Vučić, izjavio da jedva čeka da bude prvi političar čije će imovina biti predmet sagledavanja od strane Poreske uprave. Pa, nije, dragi građani Srbije, zato što postoji određeni strah i zebnja da će se proveravati imovina onih političara koji su uvećavali prodajom TV sekundi, kao i imovina onih političara koji su za vreme predizborne kampanje za predsedničke izbore dobijali sumnjive donacije u iznosu od osam miliona evra iz Katara i drugih zemalja.

Verujte mi, želim da vas uverim da ukoliko u bilo kom trenutku imovina tih istih političara bude na radaru Poreske uprave da ćemo proći kroz monstruoznu kampanju, gde će oni isticati da se ovaj zakon isključivo koristi za borbu protiv opozicije i ugnjetavanje iste.

Zato sa ovog mesta želim da dam punu podršku Poreskoj upravi i svim drugim relevantnim institucijama, da ni u jednom trenutku ne podlegnu političkom pritisku bilo kakve vrste.

Takođe, želim da dodam da mi ovim zakonom ne derogiramo postojeće poreske zakone, već donošenjem ovog zakona stvaramo još jači temelj za primenu istih.

U danu za glasanje ću podržati predložene izmene i dopune zakona, jer smatram da se njima vrši upodobljavanje određenih terminoloških izraza, pa se tako termin zakonito stečena imovina menja izrazom – imovina za koju se utvrđuje poseban porez, i to, pre svega, stoji na stanovištu da se to radi, da se ne bi prejudicirao konačno rešenje upravnog postupka, niti krivičnog postupka, tako da bi se taj postupak sproveo u skladu sa zakonom.

Ono što želim da na kraju da istaknem jeste da zakonom o utvrđivanju porekla imovine pokazujemo da od 2012. godine, u Srbiji počinje da vlada red, transparentnost i odgovornost.

Upravo ovim zakonom pokazujemo da se institucijama daju odrešene ruke u pogledu vršenja njihovih nadležnosti, a u cilju sprečavanja zloupotreba i mahinacija, da bi na kraju država i građani ostali oštećeni.

Ovim zakonom stvaramo uslove da se u Srbiji poštuje red, znanje, ideja i preduzimljivost. Svi ostali načini će biti predmet ovog zakona, a cilj je da naša Srbija bude još bogatija i bolje mesto za život svih nas. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Ivica Dačić

Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Zahvaljujem.

Reč ima narodni poslanik Uglješa Mrdić.

Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Uglješa Mrdić

Poslanička grupa "Aleksandar Vučić - Za našu decu"
Zahvaljujem, predsedniče.

Uvaženi predstavnici Vlade Srbije, potpredsedniče i ministre gospodine Ružiću, uvažena ministarko, gospođo Popović, uvaženi viši savetniče iz Ministarstva pravde, gospodine Vinš, uvažene kolege narodni poslanici, dragi građani Srbije.

Smatram da su ove izmene i dopune Zakona o utvrđivanju porekla imovine samo još jedan veliki korak ka borbi protiv kriminala i korupcije. Kao što znamo, od 2012. godine, upravo predvodnik te velike borbe protiv kriminala i korupcije je sadašnji predsednik Republike Srbije, Aleksandar Vučić.

Videli smo u par navrata od 2012. godine, na ovamo da ta borba uopšte nije nimalo laka. Država je objavila i pre par meseci žestok obračun sa mafijom. Vidimo već prve rezultate i ovom prilikom bi želeo da pružim punu podršku ne samo sprovođenju ovog Zakona o poreklu imovine, nego punu podršku i Ministarstvu pravde i vama gospođo Popović i Ministarstvu unutrašnjih poslova, BIA, Poreskoj upravi, svim onim institucijama koje daju svoj doprinos protiv kriminala i korupcije, predvođeni našim predsednikom Aleksandrom Vučićem.

Ono što bih želeo ovom prilikom da istaknem, da je naravno, da prvo treba nama političarima da se utvrdi poreklo imovine, ali kako nama koji smo ovde u Skupštini i oni koji se nalaze na funkcijama u izvršnoj vlasti, tako i onim političarima koji pripadaju bivšem režimu. Da mi vidimo šta je sa milionskom imovinom i Dragana Đilasa, i Vuka Jeremića, i Bojana Pajtića, i svih njihovih saradnika, da vidimo kako je Dragan Đilas prvo kao direktor nekakve narodne kancelarije, onda kao ministar za NIP, pa potom kao gradonačelnik stekao stotine miliona evra, da vidimo šta je sa aferama Most na Adi i rekonstrukcija Bulevara kralja Aleksandra i tako dalje, da vidimo kako je Đilas i članovi njegove porodice, uključujući brata Gojka, kako su stekli na desetine stanova od kojih nekoliko stanova na opštini sa koje ja dolazim, na Vračaru.

Kada smo kod Vračara, ovom prilikom želim da iskoristim i ovde prisustvo naše ministarke Popović, da podsetim javnost da je na Vračaru bivša vlast, bivši režim oteo od građana Vračara 173 stana, 5.354 kvadrata poslovnog prostora i nenaplaćenih pet i po miliona evra što se tiče izdavanja poslovnog prostora. Decembra 2016. godine podneta je krivična prijava.

Policija je češljala nekoliko meseci opštinu Vračar. Od tužilaštva smo ovde dobili i zvaničan odgovor da je istraga u toku, ali se nadam da u slučaju ovih afera nestanka vračarskih stanova, poslovnog prostora i što se tiče ovih drugih afera gde je Dragan Đilas stekao ne milione, nego stotine miliona evra, da neće ostati mrtvo slovo na papiru i da će ovaj Zakon o poreklu imovine da istraži imovinu i članova bivšeg režima i onih koji se bave politikom kako u vlasti, tako i u opoziciji.

Kada kažem Dragan Đilas, moram da podsetim na njegove medije, jer upravo mediji koji su pod kontrolom i Dragana Đilasa i Dragan Šolaka ne samo da trguju sekundama, o čemu su više govorile moje kolege, prvenstveno kolega Marijan Rističević, nego to su ti isti mediji koji kada smo gotovo svi građani Srbije gledali film „Dara iz Jasenovca“, N1, „Nova S“, i oni mediji i portali koji su pod kontrolom Dragana Đilasa ni slovo nisu objavili o tom filmu koji govori o istini što se tiče zločina u Drugom svetskom ratu od strane ustaša nad nevinim srpskim narodom.

Na kraju, da ne bih mnogo dužio, da bih dao priliku i drugima da govore, želim na kraju samo da pozovem javnost, pozovem građane Srbije i medije, nas koji se nalazimo u parlamentu da pružimo podršku izvršnoj vlasti i Vladi Srbije i predsedniku Aleksandru Vučiću i što se tiče sprovođenja ovog zakona i što se tiče energične borbe protiv kriminala i korupcije i borbe protiv mafije. Zahvaljujem. Živela Srbija!
...
Socijalistička partija Srbije

Ivica Dačić

Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Ivan Ribać.
Imate još sedam i po minuta.
Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Ivan Ribać

Poslanička grupa "Aleksandar Vučić - Za našu decu"
Zahvaljujem.

Poštovani predsedavajući, poštovani ministri, uvaženi narodni poslanici, uvaženi poštovani građani Srbije, SNS je, poštovana gospodo, iznikla iz želje i potrebe građana Srbije za nemilosrdnom i odlučnom borbom protiv nezakonitog bogaćenja pojedinaca i nesavesnog pljačkanja državne imovine.

U vreme kada smo bili opozicija obećali smo našim građanima, ako dobijemo njihovo poverenje, da ćemo ispuniti poreklo imovine onih koji su mislili da je Srbija njihova prćija i koji mogu da rasipaju i arče narodni novac kako im se prohte.

Pred nama je danas Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu, koji je podnela Vlada Republike Srbije.

Ovaj zakon je usvojen još 29. februara prošle godine i pred nama su određene izmene i dopune koje ne menjaju suštinski dug zakona, već samo otklanjaju probleme koji bi se mogli javiti u njegovoj primeni.

Poštovana gospodo, dan 12. mart 2021. godine biće jedan od najvažnijih dana u modernom srpskom zakonodavstvu, jer počinje od tog dana primena ovoga zakona koji su građani Srbije čekali decenijama.

Naša stranka, predvođena našim predsednikom, dobija nezapamćeno poverenje građana svih ovih godina upravo zbog borbe protiv onih koji su bavljenje politikom isključivo doživeli kao priliku za lično bogaćenje, bogaćenje svojih prijatelja, bogaćenje svojih rođaka i kumova.

Možda je njihov najveći greh u tome što su, kako je to rekao veliki američki političar Henri Kisindžer, kao korumpirani političari ostavili utisak da i svi drugi posle njih izgledaju baš tako. Za razliku od poštenih, vrednih i časnih sinova i kćeri ovoga naroda, ovaj zakon se u političkim krugovima koji su našu zemlju u periodu od 2000. do 2012. godine doveli do ivice provalije, očekuje sa strepnjom i strahom, baš kao i njima bliskim kriminalnim krugovima.

Kako je rekao naš sveti duhovnik otac Tadej - nemoj, pa se ne boj i to je poruka koja savršeno opisuje kako treba da se odnosimo prema ovom važnom zakonu. Oni koji ga napadaju i koji ga budu napadali sigurno u budućnosti, uradiće to isključivo iz ličnih strahova, a ne iz tobožnje brige o narodu i državi. Samo oni kriminogeni i oni koji su od politike pravili biznis, a ne servis usluga za građane, imaće razloga da se plaše da će im posle ovoga zakona sva protivpravno stečena imovina biti oduzeta.

Kada je reč o izmenama zakona, posebno je važno podržati izmene u članu 12. stav 1. prema kome prethodni postupak sprovodi poreska uprava na osnovu stručno sprovedene analize rizika, kao i član 15. prema kome će prihod od posebnog poreza pripadati budžetu Republike Srbije, odnosno svim našim građanima za poboljšanje kvaliteta njihovog života.

Nijedan građanin, nijedan pojedinac, nijedna politička partija ili kriminalni klan nikad više neće biti jači od države Srbije i njenih zakona.

U 2021. godini to je posebno jasno, jer se vidi da je Srbija pored ovog zakona sprovela i odlučnu i efikasnu borbu protiv domaćeg, ali i regionalnog kriminala najveće vrste i najgore vrste.

Privođenje pravdi kriminalnog klana Belivuka i njegovih saradnika, pokazalo je snagu naše države, njenih policajaca, pripadnika službu i bezbednosti, ali pokazalo je i to da bahatost i osionost kriminalaca može biti toliko velika da u jednom trenutku oni pomisle da su jači čak i od države i njenih zakona, a da neke, poput najviših institucija ove države, pomisle da mogu i fizički likvidirati.

Ovo nije prvi put da se na čelu predsednika naše države crta meta na čelo, međutim ovoj kriminalnoj grupi je to svakako poslednji. Latili su se mača od njega su i stradali.

Ipak, valja reći da su Belivuk i svi njegovi saradnici samo kriminalci kojih ima u svim zemljama na svetu, ali ono što ih je učinilo takvim kakvi su postali, to je institucionalna podrška određenih osoba iz državnog aparata bez koje bi oni bili samo sitni prestupnici koji bi odavno služili svoje na zakonu utemeljene kazne. Ta spona između organizovanog kriminala i državnih činovnika, činovnika koji neretko polažu zakletvu da će štititi Ustav Republike Srbije, bezbednost naših građana, to je, poštovana gospodo, jeres, to je neprihvatljivo i to se mora saseći u korenu, tako da nikada nikome više ne padne na pamet da stvara te sitne veze i vezice, jer bez toga Srbiji svakako neće biti bolje.

Verujem da će se ovaj slučaj sprovesti do kraja i zato pozdravljam i borbu protiv organizovanog kriminala, pozdravljam borbu da se svaki nezakonito uzet dinar od građana Srbije otkrije i počinilac izvrgne ruglu i privede pravdi kroz ovaj Zakon o poreklu imovine.

Zahvaljujem se svima onima koji u ime naše države vode bitku na ovim frontovima, a sve u cilju boljeg i bezbednijeg života naših građana. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Ivica Dačić

Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Hvala.
Imate još minut i po.
Reč ima gospodin Vujadinović.
Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Milimir Vujadinović

Poslanička grupa "Aleksandar Vučić - Za našu decu"
Hvala, predsedniče.

Pošto smo priveli kraju, uvaženi predstavnici Vlade, uvaženi poslanici, nemam dugo vremena, mnogo toga je rečeno danas, mnogo toga su rekle pogotovo moje kolege iz SNS, ali, uvažena ministarka, vi ste u ozbiljnom problemu. Ja vam to iskreno kažem. Nemam nameru da vas plašim. Naprotiv, kada kažem – vi, ja mislim na Vladu, na nas poslanike, sve one koji su kreirali i učestvovali u donošenju ovog zakona. Pitate me zašto? Pa, treba li vam bolji primer od onoga što se dešava poslednjih dana kada je u pitanju hapšenje ljudi koji su na sličan način kroz kriminalne delatnosti došli do miliona?

Imali ste priliku da vidite šta su sve spremni da urade da bi zaštitili te svoje milione. A milioni su milioni, bilo da su stečeni kokainom ili nekom drugom vrstom kriminala, bilo da su stečeni korupcijom. Oni koji su ih stekli, neće od njih odustati na lagan način. Stoga mislim da smo svi mi u problemu.

Međutim, narod u Srbiji vam veruje, očekuje od vas ono što čeka već decenijama, ovaj zakon, da ćete biti istrajni do kraja, hrabri i sprovesti do kraja ovaj zakon.

Treba li vam uzor na tom poslu? Neka vam uzor bude i vama u Vladi, a i svima onima koji budu sprovodili ovaj zakon, upravo predsednik države, koji je odlučno stao u borbu protiv onih koji su nezakonito stekli milione, koji su te milione sticali na jedan mnogo krvaviji način, ali štetočine su i jedni i drugi.

Pošto nema više vremena, hvala vam. Mi ćemo vam svakako biti podrška, podrška će vam biti i Srbija, a nadam se da ćete svakako do kraja sprovesti ovaj zakon, a mi ćemo zakon u danu za glasanje podržati. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Ivica Dačić

Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Zahvaljujem.
Pošto na listama nema više prijavljenih za reč, pre zaključivanja pretresa, pitam da li ima neko još ko nije iskoristio svoje pravo od predsednika ili predstavnika poslaničkih grupa ili još neko u ime predlagača?
Reč ima ministarka Popović.

Maja Popović

| Ministarka pravde
Ja sam htela samo da vam se zahvalim na današnjoj raspravi i da vam obećam u ime Vlade Srbije da će ova borba protiv kriminala i korupcije biti nepokolebljiva, da u tom smislu imate saveznika u svojoj Vladi, naravno, pod vođstvom predsednika Republike i da ćemo mi poreskoj upravi dati svu podršku, kao i tužilaštva, sudovi, svi će učestvovati u toj borbi, upravo da bi ovaj zakon sproveli na najbolji mogući način. Hvala vam svima još jednom.
...
Socijalistička partija Srbije

Ivica Dačić

Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Hvala.
Želim da se zahvalim ministarki.
Ovo je bio prvi zakon koji ona brani ovde u Skupštini. Želim joj još puno ovakvih prilika i mnogo uspeha u radu.
Potpredsednik i ministar Branko Ružić je već ovde bio više puta. I njemu se zahvaljujem na prisutnosti.
Saglasno članu 98. stav 4. Poslovnika, zaključujem zajednički načelni i jedinstveni pretres o predlozima zakona iz tač. 1, 2. i 3. dnevnog reda.
Da ponovim još jednom, sutra nastavljamo sa radom. Na dnevnom redu je rasprava o Sporazumu o prosvetnoj, kulturnoj i sportskoj saradnji između Srbije i Meksika, zakonu o potvrđivanju Sporazuma o statusu između Republike Srbije i EU o akcijama koje sprovodi Evropska agencija za graničnu i obalsku stražu, odnosno Fronteks, u Srbiji i Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Severne Makedonije o saradnji u oblasti borbe protiv trgovine ljudima.
U četvrtak će biti Izveštaj o radu Komisije za zaštitu konkurencije za 2019. godinu, sa predlogom zaključka odgovarajućeg odbora i nastavak, pošto imamo jedan amandman na ovaj zakon, znači, rasprava u pojedinostima o ovom jednom amandmanu, a popodne od 16.00 do 19.00 časova, pošto je poslednji četvrtak u mesecu, biće tradicionalno poslanička pitanja za Vladu Republike Srbije, a posle 19.00 časova će biti dan za glasanje.
Zahvaljujem se još jednom ministrima i narodnim poslanicima. Hvala.