11. sednica Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo

07.07.2025.

Članovi Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo su na sednici, održanoj 7. jula 2025. godine, razmotrili Predlog zakona o informacionoj bezbednosti, u načelu, koji je podnela Vlada.

Predlog zakona obrazložio je državni sekretar u Ministarstvu informisanja i telekomunikacija Slaviša Antić, a nakon rasprave, članovi Odbora jednoglasno su ga prihvatili, u načelu.

Sednici je predsedavao predsednik Odbora prof. dr Marko Atlagić, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Vesna Đurišić, Goran Spasojević, dr Dejan Gurešić, Edin Numanović, Željko Rebrača, Života Starčević, Stojan Radenović, Ana Miljanić i Nikola Lazić.

Prisutni članovi

...

Vesna Đurišić

Srpska napredna stranka
...

Goran Spasojević

Srpska napredna stranka
...

Dejan Gurešić

Srpska napredna stranka
...

Edin Numanović

Stranka pravde i pomirenja
...

Željko Rebrača

Srpska napredna stranka
...

Života Starčević

Jedinstvena Srbija
...

Stojan Radenović

Srpska napredna stranka
...

Ana Miljanić

Srpska napredna stranka
...

Nikola Lazić

Srpska napredna stranka

Transkript

UČESTVUJU U RASPRAVI:

Marko Atlagić, predsednik Odbora, ALEKSANDAR VUČIĆ - Srbija ne sme da stane, vladajuća većina

Edin Numanović, član Odbora, poslanik koji nije član nijedne poslaničke grupe

Slaviša Antić, državni sekretar u Ministarstvu informisanja i telekomunikacija

 

 

TRANSKRIPT:

00:00:01 - Marko Atlagić: Poštovani članovi odbora, otvaram 11. sednicu odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo. Konstatujem da imamo kvorum za rad i odlučivanje. Sednici prisustvuje većina narodnih, 10 narodnih poslanika, odnosno članova odbora. Želim da pozdravim goste koji učestvuju u radu današnje sednice, saglasno članu 74 poslovnika Narodne skupštine.

 

00:00:28 - Marko Atlagić: Tu su predstavnici Ministarstva informisanja i telekomunikacija, Slaviša Antić, državni sekretar, kao i Milan Vojvodić, šef odseka za regulativu u oblasti informacionog društva, koji je i poverenik vlade za ovaj predlog zakona. Za današnju sednicu sam predložio dnevni red koji vam je u sazivu dostavljen u elektronskom i pisanom obliku. Pošto nema predloga za izmenu i dopunu dnevnog reda, prelazimo na utvrđivanje predloženog dnevnog reda koji glasi: Jedan, razmatranje predloga zakona o informacionoj bezbednosti u načelu koji je podnela vlada. Stavlja se na glasanje predloženi dnevni red. Pristupite glasanju.

 

00:01:13 - Marko Atlagić: Tehnički problemi ovde, molim vas, uvek od kolege. Glasajte. Glasajte. Zaključak, glasanje konstatujemo da smo većinom glasova usvojili predloženi rez jednoglasno zapravo. Prelazak na rad po utvrđenom dnevnom redu potrebno je da uslovimo zapisnik sa desete sednice odbora koji vam je dostavljen u elektronskom obliku.

 

00:02:14 - Marko Atlagić: Da li imam primer bi na predloženi tekst zapisnika, ukoliko nema, stavljam na glasanje zapisnik desetne sednice odbora koja je održana 27. maja 2025. godine na usvajanje. Molim vas, pristupite glasanju. Slaviša Antić, državni sekretar u Ministarstvu.

 

00:03:08 - Marko Atlagić: Izvolite, gospodine Antić. Hvala vam malo. Prijavite.

 

00:03:18 - Slaviša Antić: Može i to biti. Možda nemam iskustva s ovim, pa ću se napostiti. Jel sad ovde? Hvala vam. Uloženje predsedničkog odbora, gospodine profesore, uloženi narodni poslanici, zavodstvujem da vas pozdravim srednjim stavstvom informacije i telekomunikacija.

 

00:03:33 - Slaviša Antić: Pred svima nama je predlog zakona o informacionoj bezbednosti koji je, evo, ovo je treća sreća što kažu, došao do koraka predusvajanja u Narodnu skupštinu. Zadnjih dve godine mi smo nekoliko puta pokušavali da ovaj zakon finiširamo, završimo, bilo je tu razno raznih... komentara i sugestija, evo konačno je pred nama predlog zakona i ja sam zbog toga zahvalan i vama, gospodine predsedniče, što ste ovako brzo sazvali ovaj odbor. Vlada na koju je usvojen ovaj predlog zakona je bila pred dve nedelje, tako da vam stvarno zahvaljujem na brzoj reakciji i nadam se da će i u narodnom redovnom zasedanju Skupštine biti usvojen predlog zakona. Vrlo nam je važan ovaj zakon koji, kažem, već dugo stoji u proceduri, dve godine, a imamo nekada...

 

00:04:24 - Slaviša Antić: Objektivne razloge zašto nam je to vrlo važno. Ja bih dao sad malo opisa, više predloga zakona pa bih malo pročitao neke podatke. Od nje želim previše da vas opterećujem. Kako bi Republika Srbija uspela uključiti distrino-evropsko digitalno tržište, neophodno je obezbediti regulatorne i institucionalne uslove za obrozno razvoj digitalnog tržišta Republike Srbije, kao i obezbediti da se taj razvoj odvija u sigurnim uslovima kako za svakog pojedinca, tako i za društvo u celini. Oblast informacione izvednosti trenutno uređena zakonom o informacionoj izvednosti iz 2016.

 

00:05:01 - Slaviša Antić: godine. doponama iz 2017. i 2019. i po zakonskim aktima koji su definisali taj zakon. Zakon o informacionoj bezbednosti se trenutno oslanja na direktivu EU iz 2016.

 

00:05:15 - Slaviša Antić: Broj 1148, koja je još iz 2016. godine, koja se tiče mera za visoki zajednički nivo bezbednosti mreža i informacionih sistema, skraćeno NIS-1. U procesu podnošenja uslova za punopravno članstvo u EU, Republika Srbija je dužna svoje zakonodavstvo uskladiti sa pravnim tekovinama EU u oblasti informacione bezbednosti. Međuvremeno, EU je u regulatorni okvir upotpunila i donela nove uredbe, direktive 2022. do 2055.

 

00:05:48 - Slaviša Antić: Evropskog parlamenta i saveta od 2022. godine, tako da smo se mi, naravno, obavezali da uskladimo te... naše zakonske predloge sa tim direktivama, to su takozvane direktive NIS-2. To su, pisalo, prvi razlog da urađenje novog zakona naleže u potrebu da se regulatorni okvir usaglasi sa okvirima koje je Evropska unija propisala i da se mu moguća upotreba i kada je sistem Republike Srbije u skladu sa najsavremenijim regulatornim okvirima. Direktiva NIS-2 sa sobom donosi redefinisan pristup informacijskoj bezbednosti pre svega u smislu.

 

00:06:25 - Slaviša Antić: Identifikacije operatera i kate sistema od posebno značaja i razlikovanje istih na prioritetne i važne. Direktiva jaču ulogu nasilnog crta u smislu nadležnosti i reagovanja na incidente ili pretnju da može doći do incidenta omogućava bolju koordinaciju nadležnih organa i detaljnije uređuje pitanje međunarodne saradnje i razvojne informacije. Takođe, imajući u vidu opseg ove propise i dodatne obaveze na strani državnih organa, da omoguće bezbednu upotrebu i kate sistema, stvorila se potreba za reviziju dosadašnjeg institucionalnog okvira sa ciljem da se nadležni organi pripreme za neokonan razvoj kapaciteta u narednom periodu. Nacrtom zakona uređuju se posebne sledeće oblasti. 1.

 

00:07:10 - Slaviša Antić: Osnovne odredbe koje uređuju predmet zakona kao iznošenje pojedinih pojmova koji se koriste u zakonu. Bezbednost i kat sistemi od posebnog značaja. Pravni položaj i nadležnost organa nadležnih za prevenciju i zaštitu bezbednosnih rizika i kat sistema Republike Srbije, kripto bezbednost i zaštita od kompromitujućeg elektromagnetnog zračenja, nadležnost i odgovornosti subjekata za nadzor nad sprovođenjem zakona, kaznene odredbe i prelazne i završne odredbe. Najvažnija zakonska rešenja koja se donose ovim predlogom su sledeća. Definisanje prioritetnih...

 

00:07:46 - Slaviša Antić: i važnijih IKT sistema od posebnog značaja. Osnivanje, ovo je vrlo važna stvar, osnivanje kancelarije za informacionu bezbednost. Uređivanje aktivnosti koje IKT sistemi od posebnog značaja treba da preduzmu radi zaštite bezbednosti IKT sistema, mere zaštite, procene rizika, akta o bezbednosti. Procedure u slučaju incidenata koje značajno ugrožavaju informacionu bezbednost operatora IKT sistema. Aktivnu ulogu nacionalnog CET-a i CET-a organa u otklanjanju incidenata u IK sistemima.

 

00:08:16 - Slaviša Antić: i proširenja inspekcijskih ovlašćenja. Srodno ovim odredbama niz dve direktive, ovim zakonom se definišu operatori IKT sistema od poslednjeg značaja koji se dele na prioritetne i važne. Poslednja novina u odnosu na poslednji zakonski režim je obavljanje procena rizika IKT sistema, odnosno donošenje akata o proceni rizika IKT sistema, gde se, imajući u vidu da organizacije moraju da budu... Svesne opasnosti koje mogu da ugroze informaciju i bezbednost, na osnovu toga, preduzmu mere zaštite odgovarajućeg nivoa u odnosu na potencijalne rizike. Zakon predviđa procedure u slučaju incidenata koje značajno ugrožavaju informaciju i bezbednost u Republici Srbiji.

 

00:09:02 - Slaviša Antić: U skladu sa sve češćom praksom drugih razvijenih zemalja koje snimaju poslednje organe za informaciju i bezbednost, tako i naša zemlja planira ovim zakonom osnivanje kancelarije za informaciju i bezbednost. Kancelarija za informaciju i bezbednost koja bi imala status posebne organizacije u smislu zakona koji uređuje državnu upravu i koja bi počela svojim radom 1. januara 2027. godine. Treba da udruži postojeće resurse u oblasti informacije i bezbednosti i time poboljša odgovore Republike Srbije na ove izazove.

 

00:09:32 - Slaviša Antić: Planirano je da Kancelarija za informaciju i bezbednost vrši poslove koordinacije upravljanja odgovorom na incidente u IKD sistemu. Posebno značajno je što ugrađuju informaciju o bezbednosti kako bi se blagovremeno i adekvatno reagovalo na incidente. Kancelarija za informaciju o bezbednosti biće dužna da reaguje hitno, bez odlaganja, i da aktivno učestvuje u otkrivanju incidenata koji mogu da naruše IHT sistem. Takođe, Kancelarija za informaciju o bezbednosti obavlja poslove nacionalnog CERT-a. CERT je jedinstvena informacija o komunikaciji na mreži elektronske uprave i vrši jedinstvene poslove.

 

00:10:07 - Slaviša Antić: U međunarodnoj saradnji, propisuje minimalne mere zaštite i karte sistema u saradnji sa nadležnim organima, u saradnji sa nadležnim organima i u drugim subjektima iz javno-akademskog, privrednog i nevladinog sektora. Zakon je predvideo da do obrazovanja, odnosno formiranja Kancelarije za informaciju i bezbednost, ove poslove u periodu koji počinje 12 meseci od dana stupanja novog zakona, obavlja Kancelarija za informaciju i teologiju i elektronsku upravu. Izmene svoje sistematizacije, odnosno formiranje novog sektora koji bi se bavio informacionoj bezbednosti. Zakon uređuje poslovi kripto-bezbednosti i zaštite od kompromitovanja elektromagnetnog zračenja. Ministarstvo odbrane, kao i do sadašnjeg zakonskog režima, ove poslove će obavljati samostalno.

 

00:10:56 - Slaviša Antić: To su, da kažem, neke najvažnije, evo samo još par informacija. Znači, finansijska sredstva potrebna za sprovođenje... Ovo zaklano u 25., 26. i 27. godini nisu potrebna na razdelima koje ima naše ministarstvo.

 

00:11:14 - Slaviša Antić: U 26. godini su predviđena sredstva od 46 miliona 700 hiljada dinara za potrebe kancelarije za informaciju i tehnologiju i elektronsku upravu, koja će u nekom prelaznom periodu obavljati ove nadležnosti. Dok od formiranja kancelarije za informaciju o bezbednosti od 1. januara 1927.

 

00:11:32 - Slaviša Antić: Godine potrebna sredstva za nesmetano i... funkcionisanje kancelarije su planirana 150 miliona dinara. Eto, pone predstavljanje, Hvala.

 

00:11:55 - Marko Atlagić: najkraćim spomogam... Ne, dakle, ovaj zakon je trebao sve to dana ranije, kako reče i državni sekretar, ali eto nije stigao iz objektivnih razloga, ali čim je sad vlada ga uputila skupštinu, mi smo ga dali ovaj zakon na razmatranje. Sviđa da Republika Srbija postane jedinstveno evropsko digitalno tržište. To je ono što je jako važno. E, da bi postala jedinstveno evropsko digitalno tržište, potrebno je obezbediti regulatorne i institucijalne uslove za ubrzani razvoj digitalnog tržišta u Republici Srbiji.

 

00:12:38 - Marko Atlagić: To je ono što je jako bitno, a jednako je tako isto važno da se ovaj ubrzani razvoj digitalnog tržišta odvija na siguran i bezbedan način za svakog pojedinca i državu u celinu. Stoga, kako reče i državni sekretar, biće osnovana i kancelarija za informaciju o bezbednosti. Zato naša vlada Republike Srbije sa poslovnim subjektima i organizacijama radi zajedno na razvoju regulatornih okvira koji unapređuju informaciono-komunikacione sisteme i mreže i ne samo to, nego i načine koji omogućavaju bezbedno i neometano čuvanje podataka i pružanje usluga, ono što je jako važno. U procesu usklađivanja uslova sa punopravnim članstvom u Evropskoj uniji, a to nam je jako bitno, pogotovo u ovim mesecima, Republika Srbija je dužna da svoje zakonodavstvo uskladi sa pravnim tekovinama Evropske unije u oblasti informacionih bezbednosti.

 

00:13:39 - Marko Atlagić: Zato je ovaj zakon izuzetno važan, međutim, u međuvremenu, Evropska unija, kao što je i kolega rekao, usvojila je regulatorni okvir, u potpunosti revidirala i usvojila nove direktive 22. odnosno 55. godine, za to je potrebno doneti. Ovaj zakon o informacionoj bezbednosti kojim ćemo regulatorni okvir usaglasiti sa okvirom koji je na snazi u Evropskoj uniji da bismo mogli na vreme ispratiti razvojne trendove informacionе bezbednosti. Na kraju, ono što je jako važno u efektu ovoga zakona biće moguć adekvatan odgovor na rizike kao što je i državni sekretar naglasio i pretnje u vezi sa upotrebom informacionе bezbednosti.

 

00:14:27 - Marko Atlagić: I u odvijanju sveobuhvatnih aktivnosti, u brušenju usluga i cirkulaciji podataka. Ono što je jako važno, poštovani članovi odbora, ova zakonska rešenja koja se nalaze u predlogu zakona, sadržana su u rešenjima međunarodnih dokumenata, propisa i standarda Evropske unije i rešenja, odnosno, tehnološki najrazvijenijih zemalja. I ono što je najvažnije, usaglašeno je sa novijom direktivom Evropske unije. Unije koja je na snazi od 2022. i biće do 2055.

 

00:15:00 - Marko Atlagić: Godine. Zbog toga vam predlažem, poštovani narodni poslanici, pošto se više niko, vidim, ne javlja za diskusiju. Izglasam ovaj predlog zakona. Molim.

 

00:15:13 - Edin Numanović: Hteo sam da se javim.

 

00:15:14 - Marko Atlagić: Izvinite, javio se Numanović. Edin, izvolite. Hvala, hvala, zahvaljujem.

 

00:15:22 - Edin Numanović: Prečenik. Uvaženi predsedniče, poštovani kolege članovi odbora, poštovani predsednici vlade, pošto se niko nije javio za reč, našao sam za shodno da iskoristim priliku i... Ukradem malo vremena od ove teme, govoriću malo van dnevnog reda, ali želeo sam da pohvalim Ministarstvo prosvete zbog obezbeđivanja besplatnih udžbenika, odnosno udžbenika bez znakova za pripadnike nacionalnih manjina, odnosno obrazovanje na jezicima nacionalnih manjina. Naime, počela je isporuka... 204 naslova za 28.000 učenika u 163 osnovne škole širom zemlje za obrazovanje na jezicima nacionalnih manjina.

 

00:16:17 - Edin Numanović: Uz svakako veliko angažovanje pomoćnika ministra Nervina Balije iz sektora za unapređivanje ljudskih i manjinskih prava, smatram ovo veoma značajnim i u stvari, u odnosu prema ugroženim zajednicama, se ogleda stepen i veličina demokratije u našoj zemlji. Želeo sam samo da istaknem ovu činjenicu i da zaista pohvalim ministarstvo za ovakav čin. Svakako, kada govorimo o predlogu zakona o informacionoj bezbednosti, slažemo se i zalažemo se za usklađivanje, pogotovo u tehnološkom smislu sa svim tokovima Evropske unije i dušno ćemo podržati ovaj zakon.

 

00:17:04 - Marko Atlagić: Gospodin Numanović, ko se dalje javlja, da li se neko još javlja za reč? Pošto nema više prijavljenih, stavljam na glasanje predlog zakona o informacionoj bezbednosti u načelu koji je podnela vlada. Molim vas da se izjasnite, pristupite glasanju. Zaključujem glasanje i konstatujem da je odbor jednoglasno prihvatio predlog zakona o informacionoj bezbednosti u načelu koji je podnela vlada, izveštaj odbora na sednici Narodne skupštine, biće predsednik odbora.

 

00:17:43 - Marko Atlagić: Zaključujem 11. sjednicu odbora i zahvaljujem se svima na saradnji. Hvala vam.

 

Snimak sednice

NAPOMENA: Transkript sednice odbora generisan je pomoću softvera za automatsko prepoznavanje govora. Uloženi su značajni napori da se osigura tačnost, ali se mogu javiti manje netačnosti. Za potpuno pouzdani pregled koristite video zapis sa sednice.

Poslednji put ažurirano: 07.07.2025, 13:41