UČESTVUJU U RASPRAVI:
Elvira Kovač, predsednica Odbora, Savez vojvođanskih Mađara, vladajuća većina
Milan Radin, zamenik predsednice Odbora, ALEKSANDAR VUČIĆ - Srbija ne sme da stane, vladajuća većina
Ana Miljanić, članica Odbora, ALEKSANDAR VUČIĆ - Srbija ne sme da stane, vladajuća većina
Pernile Daler Kardel, ambasadorka Kraljevine Danske u Republici Srbiji
TRANSKRIPT:
00:00: 18 - Elvira Kovač: Otvaram 18. sednicu Odbora za evropske integracije. Na osnovu prijava i elektronskog Sistema, sednici trenutno prisustvuje devetoro članova Odbora,
00:00:28 - Elvira Kovač: te konstatujem da postoji korum potreban za rad i odlučivanje. Kao što sam najavila, današnjoj sednici prisustvuje njena ekselencija, ambasadorka Kraljevine Danske u Republici Srbiji, gospođa Pernile Daler-Kardel. Vaša ekselencijo, welcome to the National Assembly.
00:00:47 - Elvira Kovač: I zahvaljujemo se na prisustvu na nekom od ranijih sastanaka. Smo se dogovorili, radujemo se što je služba. U ta načina i tačan datum i zahvaljujem se i poslanicima koji su ovde. Smatram da je značajno da nastavimo ovu praksu koju smo uveli tokom mađarskog predsedavanja da ambasadori zemlje koje trenutno predsedava Savetom EU stavljaju prioritete na samom početku predsedavanja. Pozdravljam i saradnike ambasadorke koji prisustvuju u današnjoj sednici, gospodin Kristofor Graunsvud.
00:01:22 - Elvira Kovač: Jendelsen i gospođa Belkisa Selmanije, šef savetnik za politička pitanja i šef odeljenja javne diplomatije. Hvala još jednom na prisustvu u Narodnoj skupštini. Poštovane kolege, saziv za sednicu sa predlogom dnevnog reda ste dobili. Da li eventualno ima predloga za izmenu ili dopunu dnevnog reda? Ukoliko ne, stajanje na glasanje predloženi dnevni red.
00:01:49 - Elvira Kovač: Molim da se izjasnite. Zahvaljujem i zaključujem i konstatujem da je odbor utvrdio dnevni red. Pre prelaska na rad u utvrđenom dnevnom redu, molim da usvojimo zapisnike koje nismo uspeli, naprotiv na sednici odbora. Stavljena glasa je zapisnik sa 15. sednice odbora.
00:02:11 - Elvira Kovač: Molim da se izjasnite. Zahvaljujem i zaključujem i konstatujem da je odbor jednoglasno usvojio zapisnik sa 15. sednice odbora. Stavljam na glasanje zapisnik sa 16. sednice odbora.
00:02:27 - Elvira Kovač: Molim da se izjasnite. Zahvaljujem, zaključujem glasanje i konstatujem da odbor jednoglasno usvaja zapisnik sa 16. sednice odbora. I konačno prelazimo na rad, popravke i tačni dnevni red predstavljanja prioriteta danskog predsedavanja Savetu EU od 1. jula do kraja decembra 2021.
00:02:49 - Elvira Kovač: Decembra ove godine. Njena selekcija ambasadorke Kraljevine Danske u Republici Srbiji, gospođe Pernile Deler-Karnel. Dajem reč na selekciju. Poslanici naravno nisu obavezni da razumeju engleski, tako da vas molim da koristite slušalice ukoliko ima potrebe. Izvolite, Mike Roizol.
00:03:12 - Pernile Daler Kardel: Thank you so much. Hvala vam najviše, uvažena predsednice odbora na pozivu, hvala vam članovima odbora, velika mi je čast da ovde budem danas sa vama i zaista sam srećna. To je tradicija, mislila sam da nije samo godinu dana, već postoje, ali svakako mislim da je ovo fantastična prilika za nas kao predsedavanje da dođemo i da sa vama razgovorom sarađujemo i da vam predstavimo naše prioritete za naše predsedavanje. Znam da neki od vas su nedavno bili u Kopenhagenu i čuli su našu ministarku, odnosno ministra koji govori o tome, nadam se da ću ponoviti ono što je ona rekla donekle, da će to biti dosledno, ali zaista s radošću u mojoj prilici da vam objasnim kakve prioritete imamo za naše dansko predsedavanje Savetu Evropskih unija.
00:03:59 - Pernile Daler Kardel: Ovo je osmi put da Danska predsedava, četvrti put da sam ja sama uključena u predsedavanje na određeni način Danske Savetne Evropske unije, ali ovo je prvi put. Da smo pokrenuli predstavljanje Evropskoj uniji u vreme kada ne znamo tačno čime ćemo se baviti, tokom narednih šest meseci naravno imamo planove, kao Danci uvek smo odlično pripremljeni, generalno, ali geopolitička situacija oko nas je takva da puno utiče na ono što ćemo biti u stanju da uradimo. Tako da smo veoma skromni, već sam radila novome, radili smo novome, ali geopolitička situacija je takva da utiče na ono što ćemo biti u stanju da postignemo, kao što sam rekla, i utiče takođe na naše razmišljanje o tome šta je važno. I naše povezište jeste razmatranje sa gledišta geopolitičke situacije u Evropi i u svetu šire gledano, ali u Evropi i za sada.
00:04:59 - Pernile Daler Kardel: I polazište je da sagledamo rat agresije protiv Ukrajine od strane Rusije. To je bilo nešto što nas je probudilo, mnogi od nas, i navelo nas je na razmišljanje i to je uticalo na postavljanje prioriteta u okviru programa predsedavanja Danske Savetne unije. Predsedavanje želi da vidi snažniju Evropu u vreme promena. Želimo da imamo snažniju Evropu, da imamo bezbednu Evropu, a osim toga želimo da imamo Evropu koja je konkurentna i održiva. I to su dva glavna stuba našeg programa.
00:05:37 - Pernile Daler Kardel: To je predsedavanje koje postavlja svoje prioritete i prepoznaje da se aktuelna geopolitika odvija i utiče, i da postoji velika potreba da imamo Evropu koja može da bude samostalna, koja je u stanju da se brani što brže, kako ne bismo više zavisili od većih sila oko nas. Naravno, nastavićemo da imamo snažne odnose sa njima, ali je važno da Evropa samostalno stoji i važno je napomenuti u ovom trenutku za nas da kada govorimo o Evropi koja treba samostalno da deluje, ne govorimo samo o Evropskoj uniji kako postoji danas, već govorimo o tome kako Evropa... kako se ona razvijala i kako će se razvijati, zato je ovaj sastanak toliko važan. Pri vrhu našeg spiska prioriteta je proširenje.
00:06:33 - Pernile Daler Kardel: To je prioritet koji se nalazi u okviru bezbednosne politike i priznavanja toga da jedino ako se okupimo, ako postanemo snažniji i veći, jedino tako možemo da izgradimo snažniju Evropu. Da li se sada nešto bolje čujemo? Dobro. Govoriću u mikrofon, hvala, dakle snažnija Evropa nam je potrebna koja može da popuni taj prostor koji je potreban, prostor koji želimo da popunimo kao Evropa, da popunimo praznine, želimo da imamo proširenu Evropsku uniju u kojoj će biti i Ukrajina i Moldavija i Zapadni Balkan. Zemlje Zapadnog Balkana su veoma važne u tom kontekstu i želim zaista da naglasim da je to nešto što zaista utiče na naše razmišljanje i na naše prioritete. I važno je da to napomenemo, zato što neki od vas to dovoljno dugo prate, da znaju da je potrebno samo da pogledate nekoliko godina, imali ste Dansku koja je znatno više oklevala po pitanju proširenja, ali zaista smo se probudili s obzirom na ono što se događalo i promislili smo o tome.
00:07:47 - Pernile Daler Kardel: Kako je naše mesto u Evropi, kako Evropa treba da se okupi, da izgradi snagu koja je potrebna kako bi Evropa bila zajedno jaka. To je vreme kada postoje sporovi oko teritorija, gde postoje problemi u vezi sa tim, više nema prostora za te sive zone i mi treba da uradimo sve što možemo, kako bismo se postarali da Evropa postane snažnija i kako bismo zajedno postali snažniji i kako bismo radili u pravcu proširenja Evropske unije. Dakle, proširenje je izuzetno važan prioritet za nas, kao i snažna Evropa koja može da se brani uspešno. Sigurno sam da ste propratili da članice NATO-a i kao članica Evropske unije Danska je rešila da poveća svoju potrošnju na odbranu i to će biti na nivou od 5% BDP-a do 2030.
00:08:47 - Pernile Daler Kardel: Godine i verovatno i pre toga što je bilo nezamislivo spre samo nekoliko godina da ćemo toliko novca trošiti na odbranu. Ali to je nešto što je od ključnog značaja jer želimo da Evropa bude u stanju da se sama... brani. Odluka 2035. godina, moja predsednica vlade želi da to obavimo 2030.
00:09:10 - Pernile Daler Kardel: Godine, tu ne smemo da traćimo vreme, moramo da se postaramo da rashodi na odbranu i povećavanje naših odbrambenih sposobnosti, to je ključni prioritet za nas i takođe kroz predsedavanje Evropskom unijom, kroz programe Evropske unije želimo ponovno naoružavanje Evrope, kroz pojačavanje odbrambenih industrija, odbrambenih sposobnosti. Znamo da to nećemo u potpunosti moći da uradimo na osnovu evropske tehnologije, ali je ključno da to radimo što više možemo na osnovu evropske tehnologije. Integrisani smo sa Sjedinjenim Državama i nastavljamo da tesno sarađujemo sa Sjedinjenim Državama, ali od ključnog značaja je da izgradimo i sopstvene sposobnosti, kapacitete industrije i sopstvene tehnologije u oblasti odbrane. Želim takođe da napomenem da u skladu sa prioritetom bezbedne Evrope, migracije i rešavanje problema nelegalnih migracija, to je nešto što je pri vrhu agende kao prioritet da obezbedimo spoljne granice i tu želim da naglasim da mi iz perspektive Danske zaista smo srećni, zahvalni na saradnji koju imamo na tom polju sa Srbijom, imamo određene bilateralne programe i to odlično funkcioniše i zaista sam srećna zbog toga. Želimo da obezbedimo spoljne granice Evrope i to je nešto što je privuklo naše agende prioriteta izuzetno važno. Zatim dolazimo do drugog stuba u našem programu što se odnosi na konkurentnost i na zeleni aspekt kao relativno mala zemlja koja pragmatično razmišlja ili barem...
00:10:54 - Pernile Daler Kardel: Smatra da smo relativno efikasna zemlja, mi smatramo da postoji prostor za to da EU dalje pojednostavljuje i optimizuje određene procese, procedure kako bi naša industrija postala konkurentnija. Sigurno sam da ste videli dragi izveštaj o tome koji ukazuje da je neophodno da evropske industrije postanu zaista konkurentnije. I naravno, to je jedan proces koji traži više od šest meseci, ali jedna od stvari koja će se dogoditi tokom danskog predsedavanja jeste da ćemo pokrenuti diskusije o višegodišnjem budžetu. I deo tog budžeta tih diskusija odnosit će se na pojednostavljivanje, optimizaciju procedura kako bismo iskoristili finansijska sredstva koja imamo na efikasniji način. U tom kontekstu imate i prioritet.
00:11:46 - Pernile Daler Kardel: Koji je prioritet Evropske unije? Jedan od oblasti gde sami utičemo na prioritete to je zelena agenda. Kao što mnogi od vas možda znaju, mi smo danska vodeća zemlja u Evropskoj uniji, kada je reč o zelenoj tranziciji, postavili smo sebi cilj 2020. godine da smanjimo za 70% emisije, zaista nismo znali u tom trenutku kako ćemo to postići kada smo taj cilj postavili, a sada smo na dobrom putu da to ostvarimo i do 2030.
00:12:15 - Pernile Daler Kardel: Godine postignemo i više od toga. To pominjem kako bih naglasila našu ambiciju, ali naročito i to kako bih rekla da kada se vi postavite nemogući zadatak i misiju i znate da to morate da uradite politički, onda ćete uspeti da pronađete načine da to učinite. I nadamo se da će to biti nadahnuće i drugima u ovoj oblasti i u drugim oblastima. Možda ste videli da je komisija pokrenula predlog za ciljeve EU do 2040. godine, smanjenje za 90% do 2040.
00:12:48 - Pernile Daler Kardel: Godine je emisija i uskoro će se voditi pregovori na nivou, imamo sa ministrom za zaštitu životne sredine u Danskoj počinju pregovori o tim prioritetima. Upreti se pred svojom radom i vidjet ćemo kako će biti ishod. Važna poruka u ovom trenutku jeste da vidimo da ako nastavimo da utičemo na prioritete, da postižemo napredak u vezi sa klimatskom agendom, potrebno je da imamo snažnu delegaciju u Briselu na COP30 konferenciji i zato je izuzetno važno da evropske delegacije imaju ambiciozne klimatske ciljeve za 2040. godinu i ambiciozne nacionalne utvrđene doprinose do 2035. godine. Vidjet ćemo šta ćemo postići po tom pitanju, ali smatram da je ključno za nas da budemo u stanju da obezbedimo da Evropa preuzme vođstvo u klimatskim pregovorima, jer ako ne uspemo u tome da dobijemo adekvatan mandat za to, onda je teško zamisliti šta će se dogoditi u suprotnom na KOP 30 konferenciji.
00:13:58 - Pernile Daler Kardel: Na svakodnevnom nivou vidimo posledice klimatskih promena i treba da budemo sigurni da možemo da naše delovanje po tom pitanju uredimo kako treba, a isto vreme da rešavamo druge probleme koji su deo agende. I naravno postoje puno drugih stvari koje su sastavni deo ideje programa, neću prolaziti kroz njih, sve to je dostupno na internetu. Meni je najvažnije pitanje i poruka ovde jeste da naglasimo da prostor za proširenje postoji, Evropa, Evropska unija je fokusirana na proširenje, to je prilika za vas, za Srbiju, kao zemlju kandidata za članstvo, da iskoristi tu priliku. Vi znate šta je potrebno, mi znamo šta je potrebno, to je pitanje da se preduzmu neophodne radnje zajedno kako bismo prevazišli.
00:14:52 - Pernile Daler Kardel: Prepreke koje postoje u geopolitičkom smislu gledano, ne možemo sebi da priuštimo da to ne učinimo, ni vi, ni mi, i to je poziv zaista da zgrabite tu priliku. Evropa je spremna sad za proširenje i želeli bismo da Srbija postane deo Evropske unije. Hvala vam najlepše.
00:15:12 - Elvira Kovač: Thank you. Poštovane kolege, otvaram prostor za diskusiju. Da li neko želi reći? Reč ima narodna poslanica Ana Miljanić, izvolite.
00:15:26 - Ana Miljanić: Hvala predsednice. Pre svega želim da vam uputim čestitke na preuzimanju predsedavanja Savetom Evropske unije i da istaknem da sam baš tim povodom sa predsednicom odbora Elvirom Onkovač pre nekoliko dana imala priliku da budem u Kopenhagenu na sastanku predsedavajućih kosaka i želim da istaknem izuzetno gostoprimstvo koje smo imali od strane danskih kolega i uopšte u danskom parlamentu. Čuli smo i vas sada u okviru ovih prioriteta, značajno za nas je što se u okviru ovog prvog prioriteta gde se govori o bezbednosti i odbrani pominje proširenje. Mi smo čuli i uživo vašu ministarku za evropske poslove Maribjeru i ona je tada spomenula da Evropska unija želi da bude sposobna da se brani sama do 2030.
00:16:18 - Ana Miljanić: Godine. Mi smo razumeli tu poruku i nadamo se da ćemo i mi biti u mogućnosti da u tom periodu postanemo punopravni član u Evropskoj uniji. I kao što sam i rekla, raduje nas da je neki zajednički stav u okviru tog prvog prioriteta proširenje jer Evropa samo ako je jedinstvena može da bude otporna i bezbedna. Želim i da vam se zahvalim na podršci danske našem evropskom putu koja je konstantna, ali isto tako želim da vam kažem da su nama bitni i vidljivi koraci. Znate da već nekoliko godina čekamo na otvaranje klastera 3, iako smo tehnički spremni, iako su nam pregleda...
00:17:06 - Ana Miljanić: Pregovaračke pozicije za ova tri poglavlja koja nisu otvorena u klasteru 3 spremni su i iako Evropska komisija preporučuje da se otvori klaster 3, mi nikako nismo došli do tog cilja i zaista se nadamo da ćemo u okviru vašeg predsedavanja to i postići. I na samom kraju zaista želim sa ovog odbora da vam poručim da Srbija čvrsto stoji na svom evropskom putu. I kako je naš predsednik više puta isticao, članstvo u EU predstavlja za nas strateški cilj i čini mi se da je u ovoj situaciji u Evropi i svetu to i geopolitička neophodnost.
00:17:47 - Elvira Kovač: Hvala vam. Zahvaljujem. Zamenik predsednika odbora, narodni poslanik Milan Radin, izvolite. Zašto? Moram Anu da isključim, izvini.
00:18:05 - Milan Radin: Ne radi mi sistem. Da probam ja. Nešto se desilo. Zahvaljujem predsedavajuća, ekselencijo, hvala vam puno na veoma iscrpnoj prezentaciji sa kojom ste došli ovde kod nas. Želim na tome da vam se zahvalim.
00:18:19 - Milan Radin: Želim samo neke stvari malo da razjasnimo. Kada ste rekli teritorije koje se nisu odlučile gde su, tu želim samo da vam kažem, kao i da podvučem što je koleginica Miljenić rekla, Srbija apsolutno odlučila gde hoće da ide, Srbija je apsolutno na evropskom putu. Ali postavlja se i drugo pitanje: da li je Evropa odlučila da je spremna da se proširi, s obzirom na to da na dosta razgovora u izvesnom broju evropskih zemalja dolazi do pitanja reforme Evropske unije pre bilo kakvog proširenja. To je nešto što su pojedine države iznele kao određeni uslov. Pa bih voleo, ako možemo, od vas da čujemo da li Danska možda negde u toku svog predsedavanja razmišlja na neki način i o potencijalnoj reformi Evropske unije, pošto shvatamo da je za dosta država članica to takođe bitna tema pre bilo kakvog proširenja. Videli smo da su najavljivani referendumi u nekim državama zapadne Evrope oko potencijalnog proširenja, to je takođe nešto što ne brine samo nas, nego brine sve ostale kandidate. Ali dobro, takođe što se tiče zelene agende, apsolutna podrška Srbije. Srbija je jedna od država koja je zagazila snažnim koracima na ozelenjivanju svoje energetske mreže.
00:19:48 - Milan Radin: Suočili smo se ne baš sa istim problemima sa kojima se Španija nedavno suočila, ali smo postali grubo svesni da postoji mogućnost problema na koje je Španija naišla, mislim generalno na pad elektroenergetske mreže usled prevelikog oslanjanja samo na zelenu energiju, što je nešto za šta... Ne krivimo apsolutno zelenu energiju za to, nego nespremnost država i energetskih mreža, država što nije problem što je samo Španija i Srbija, to je koliko smo shvatili problem većine, ako ne čak i svih država Evrope. I da su potrebna ogromna, ogromna ulaganja u elektroenergetski sektor i prelazak elektroenergetskog sektora na transportnu mrežu koja bi bila spremna da se nosi sa mnogo, mnogo većim miksom zelenih energija, što je nešto što bi zahtevalo ogromne resurse i kad kažem ogromne resurse, ponajmanje mislim na kapital neophodan za tako nešto, najviše mislim baš na prirodne resurse, neophodne da bi se napravila ta nova mreža, pa ako možemo čuti vaše iskustvo, ali ako su neke države isključene iz tih lanaca ozelenjavanja energetske mreže, da li Danska ima strategiju ili da li postoji možda plan da se radi na evropskoj strategiji? Na koji način bi se ti svi resursi uklopili u neku novu elektroenergetsku stabilnost Evrope.
00:21:15 - Milan Radin: Hvala vam puno.
00:21:20 - Elvira Kovač: Zahvaljujem. I koliko dozvolite, ja bih takođe rekla nekoliko rečenica. Kao što je tu uvažena koleginica Miljanić naglasila, zanimljivo je da je odmah u početku predsedavanja Danske organizovan sastanak predsedavajućih kosak, tako da smo bili u Kopenhagenu, ali mislim da je ono što je još značajnije to što smo imali priliku da čujemo ministarku. Ona je tamo i u svom izlaganju iznela da je obišla sve zemlje članice, a i kandidate. Dakle, da ne zaboravimo da je ona bila u novembru prošle godine u Srbiji, da smo imali vrlo otvoren razgovor sa predsednicom parlamenta.
00:21:57 - Elvira Kovač: Ja sam imala tu čast da budem i na večeri sa tadašnjom ministarkom za evropske integracije. Zašto ovo govorim? Jer pričali smo vrlo otvoreno, kao što sam i sada tamo u obraćanju postavila pitanje, odnosno zamolila Dansku da iskoristi vaše vođstvo, da Saveta EU i da razume, znam da je ona razumela i odgovorila je da je svesna toga, sa čime se neke zemlje kandidati, kao što je Srbija, suočavaju. Dakle, naravno... I sami ste pričali o geopolitičkoj situaciji, ona je vrlo složena, ali u poslednje vreme kada pričamo o proširenju i dobro je što je do toga došlo, je došlo do određenih pomaka, pogledajte primer Albanije, Crne Gore.
00:22:50 - Elvira Kovač: Samo u slučaju Srbije nije do toga došlo, naravno, i zbog toga se evroskepticizam i nezadovoljstvo građana opipljivo, dakle raste i to je opipljivo i treba nam sva neophodna pomoć, kao što je i Božana koleginica Miljanić naglasila. Ukoliko Evropska komisija kaže da mi jesmo tehnički spremni, neophodno je da se zaista nešto i desi. Naravno, i mi dajemo sve od sebe i svesni smo toga da po non-paperu još iz novembra prošle godine imamo određene obaveze, ali da se nekako bar vredno je da smo izmenili medijske zakone sada, da je Narodna skupština to usvojila sada u junu. Nadam se da ćemo uskoro završiti izbor saveta REM-a.
00:23:36 - Elvira Kovač: Svakako ćemo usvojiti izmene i dopune zakona u jedinstvenom biračkom spisku. Dakle, mi ne tražimo, ne znam kako se to lepo kaže, prečice, shortcuts na engleskom, već da se zaista ispoštuje otvaranje klastera ili ti novi korak u ovom procesu nije velika stvar za nas, bila bi i dobra politička poruka bez obzira na sve sa čime se suočavamo. Kada pričamo o bezbednosti, naravno ne smemo zaboraviti ni prethodno predsedavanje pojsku koja svakako i oni su oko te bezbednosti bazirali svoje prioritete i jasno je zbog čega i da se cela Evropska unija, odnosno NATO članice, da dostignu tih 5% svog GDP-a za odbranu, što je izazov za sve, kada je već uvaženi kolega Radin spomenuo Španiju, da i Španija i svi ostali se suočavaju sa time kada će dostići tih 5%. I tu postoji uvek nerazumevanje vezano za Srbiju, dakle Srbija nije neutralna što se tiče rata u Ukrajini, mi potpuno podržavamo.
00:24:51 - Elvira Kovač: Teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine. Naravno, sa druge strane, o tome kao pravi diplomata niste mi pričali, ali vaša ambasadorka nas uvek pita kada ćemo imati sto posto usklađenu našu spoljnu i bezbednosnu politiku. Dakle, kada ćemo uvesti sankcije Rusiji, da još jednom naglasimo da... Srbija, najpre zbog energetske zavisnosti, nije u mogućnosti da... uvede sankcije Rusiji, a sa druge strane ta ljudska linija, dakle mi imamo iskustva sa sankcijama i smatramo da one utiču na običan narod, a ne na oligarhe.
00:25:38 - Elvira Kovač: Dakle, naše iskustvo je vrlo negativno, ali bez obzira na to mi šaljemo humanitarnu pomoć iz političkog spektra, saradnja sa Ukrajinom i sve vrste pomoći su u planu, tako da bude jasno da ne bude nekih nejasnoća da se Srbija nije pozicionirala na ovom pitanju. Da, kolega Radin je dosta pričao o toj green agendi koja je naravno izazov i naravno budućnost. Mislim da je bitno naglasiti da je Srbija i na tom polju učinila dosta u prethodnom sazivu, bez obzira što je naša vlada nova, zvanično izabrana krajem aprila. Dakle, već smo imali ogroman zakon o zaštiti vazduha i naše ministarstvo, takođe i sva ministarstva rade na donošenju određenih zakonskih akata i ono što je takođe zadatak je da se vratimo sada na sebe, na odbor za evropske integracije, na usklađivanje zakona sa AKM.
00:26:51 - Elvira Kovač: I da vam tehnički, ali to ću na kraju odgovoriti. Mislim da je ova jako dobra praksa i ja bih volela da duže traje, ali eto, krenuli smo prošle godine i ja bih zaista volela da imamo intenzivnu saradnju, jer mi sa zemljom koja predsedava, kao i generalno sa svim zemljama članicama, jer parlamentarna diplomatija je dobar način da razjasnimo neke nevolje. Mi, što se tiče samog predsedavanja, najviše naravno imamo u vidu parlamentarnu dimenziju samog predsedavanja. Znam da Danska planira, čini mi se, šest parlamentarnih događaja. Sledeći je, zanimljivo, već sad krajem avgusta, gde će se okupiti predstavnici Odbora za spoljnu politiku i upravo odbranu i bezbednost.
00:27:42 - Elvira Kovač: Dakle, Narodna skupština je odredila delegaciju, naši poslanici, članovi Odbora za spoljne poslove i Odbora za odbranu i bezbednost putuju 26. avgusta, čini mi se, u Kopenhagen. Dobra je prilika da mi kao zemlja kandidat, kao što je i COSAC, dakle plenar i COSAC će nam biti u novembru, čini mi se, da. Dobra je prilika da mi kao zemlja kandidat ipak imamo i pravo da govorimo i da iskoristimo kontakte sa poslanicima iz zemalja članica da se čuje onako.
00:28:19 - Elvira Kovač: A ne bih previše zloupotrebljavala da svoju poziciju koristim vreme, već bih vam dala priliku da govorite.
00:28:32 - Pernile Daler Kardel: Thank you so much. Hvala vam najlepše, hvala vam na ovim hrabrim porukama o predsedavanju. Zaista smo skromni po pitanju onoga sa čim se suočavamo, jer znamo da je važno da važne ciljeve ostvarimo tokom predsedavanja. Učinićemo se sa ozbiljnom situacijom u kojoj je Evropa i potrebno je da mi to iskoristimo u okviru predsedavanja svaku priliku koju imamo da podržimo razvoj Evrope u adekvatnom pravcu.
00:29:03 - Pernile Daler Kardel: Nekoliko stvari koje ste spomenuli zaista je ohrabrujuće. To što ste rekli i kad ste rekli da se Srbija odlučila i želi da bude članica Evropske unije, to je pozitivno i želim da naglasim da je to pitanje saradnje naše, da se to ostvari i to govorim na ovaj način jer smatram da zajedno treba da menjamo narativ. Treba da otklonimo sumnje u diskusiji i da razgovaramo o tome kako da to postignemo, jer što više razgovaramo o tome, da li razmišljamo o tome, znam da postoje određeni problemi. To je jedan složeni veliki proces na obe strane, ali mislim da treba da kažemo šta god da nam bude na putu kao prepreka, treba to da prevaziđemo jer želimo sa obe strane da se ostvari cilj. Juče sam razgovarala sa Mladinskim parlamentom u Nišu, 150 mladih ljudi se okupilo u Nišu i neki drugi mladi Srbi su bili zastupljeni, predstavnici iz 20 različitih zemalja. I oni su bili fokusirani i tekako na pitanja i to je dalo meni veliku energiju da razgovaram sa njima i jedan me je pitao šta mislite da je velika prepreka na našem putu i ja sam im odgovorila da mislim da je to nedostatak zajedničkog narativa.
00:30:19 - Pernile Daler Kardel: Što više zajedno možemo da govorimo o tome da želimo da postignemo cilj, da ćemo postići cilj, u toliko ćemo više otkloniti sumnje koje postoje u tom razgovoru. Dakle, nije u pitanju da kažemo da će biti lako, jer neće biti lako ni sa jedne ni sa druge strane, ali smatram da je to pitanje da kažemo da ako želimo da postignemo cilj možemo zajedno da sarađujemo i da prevaziđemo probleme koje postoje na putu kao stvarinu tog cilja. Evropski lideri stalno iznova govore o tome da je otvoren i prozor, da postoji prilika da treba da se proširi Evropska unija, smatram da to važi. Nije dato da će ova prilika nastaviti da postoji.
00:30:57 - Pernile Daler Kardel: I što više govorimo o tome da li je druga strana spremna da to radi, to nije produktivno već treba direktno da radimo na postizanju cilja. Treba da se preduzme neophodan korak u tom pravcu. I zaista podstičem obe strane i to su podsticajni komentari i za vas i za nas, ako govorimo o tome kao nečemu što će se dogoditi, jer želimo da se dogodi, onda možemo da promenimo narativ i diskusiju o tome kako će se to dogoditi, iako neće biti lako. Po pitanju klastera broj tri, imali smo odličnu posetu ovde u novembru i ministarka je zaista uopšte primljena na najbolji način, imala je temeljne razgovore sa različitim sagovornicima koji su joj objasnili zašto je Srbija tu gde se nalazi na putu i ministarka je zaista zaključila na osnovu posete da je došlo vreme da se otvori klaster 3 i da mi danas smo za otvaranje klastera broj 3. Jer je došlo vreme da se ide dalje, da se deblokira situacija, da se otvori klaster, da proces napreduje dalje.
00:32:07 - Pernile Daler Kardel: Mi prepoznajemo da predsedavanje nije nešto što se odnosi samo na ono što mi mislimo, već da radimo sa svim državama članicama EU da utremo put kako bismo obezbedili uspešno proširenje, da dobijemo zamah u proširenju. To je izuzetno važno i na tome ćemo raditi, postići ćemo nešto kada bude bilo lakše da ubedimo neke države članice, znate koje su, da ih ubedimo koje su malo zabrinutije po tom pitanju i imaju svojih bojazni. Dakle, treba da ih ubedimo. Treba da napredujemo po pitanju agende proširenja i mislim da imamo priliku da to radimo i u Srbiji i sa naše strane. Apsolutno se slažem sa vama da je potrebno i da hoćemo pažljivo da pratimo implementaciju non-papera koju je Srbija predstavila. Još uvek je to malo neizvesno, ali da vidimo kakva je pozicija Srbije.
00:33:02 - Pernile Daler Kardel: Tačno kako bismo videli šta bismo mogli da uradimo u tom pitanju. Mislim da je to važno. Ponekad smo razgovarali o klasterima, potrebno je da se ispune uslovi za otvaranje klastera, to je jedan deo, a drugi deo jeste da su osnove koje se prvi otvaraju, a poslednji zatvaraju, potrebno je da se ostvari neophodan napredak za otvaranje klastera. I to je dinamika koja treba da bude adekvatna, ali mislim da ako postavimo cilj i kažemo da moramo da ga postignemo, onda ne postoji mogućnost da to ne uradimo.
00:33:38 - Pernile Daler Kardel: Ako tu mogućnost neuspeha, recimo uklonimo iz konverzacije, onda je drugačija situacija, razgovaramo o tome kako da postignemo ono što želimo. Mi kao Danska, ako bismo imali sumnju po pitanju tog cilja 70% smanjenja emisija, da to utiče na naše razmišljanje, onda ne bismo postigli onoliki napredak koji jesmo u delovanju na polju klime. Treba da kažem, ne dovodimo u pitanje da to želimo da postignemo, da to zajedno želimo da postignemo. Sada je vreme, postoje prilike sa obe strane i sada je pravo vreme za to zajedno da sarađujemo po tom pitanju i da iskoristimo energiju mladih ljudi koji su deo Evropske agende.
00:34:20 - Pernile Daler Kardel: Znam da to nisu naši mladi ljudi, ali postoje mladi ljudi koji razgovaraju, otvoreno govore o toj agendi. I to je nešto što zaista pomaže kada je reč o razgovoru o ovom zajedničkom cilju. Spomenuli ste pitanja u vezi sa time koliko je teško kada se radi tranzicija zelene energije, koliko je potrebno da se ulaže. Ne ulaže se za 100%, već morate 200% da uložite, usuprotno nećete imati dovoljno energije kada nema tih intermitentnih pametnih izvora energije, kada nema sunca, kada nema vetra ili vode u rekama i to je jedan izazov sa kojim se svi suočavamo.
00:35:04 - Pernile Daler Kardel: Treba da pojačamo razgovor o pametnim rešenjima, kako možemo da prevaziđemo to u našoj elektroenergetskoj mreži, šta je potrebno u našem energetskom miksu, energetskoj mreži, u našim evropskim mrežama, kako bismo ostvarili željeni cilj. U tom smislu i zaista se nadam da ćemo pojačati razgovor sa Srbijom po pitanju energetske sigurnosti i deo tog razgovora se odnosi na to kako da se reše problemi u vezi sa jačanjem energetske mreže i energetskim miksom koji treba imati kako se ne bismo suočili sa kolapsom mreže, jer čim dođe do toga, onda se gubi podrška javnosti za zelenu tranziciju ako ljudi nemaju pristup struji. I onda je teško da se preokrene taj proces ako ljudi nemaju pristup električnoj energiji. Govorili ste o usklađivanju spoljne i bezbednosne politike, jeste, to je problem koji nastaje i postoji.
00:36:07 - Pernile Daler Kardel: Ja imam nadu, mislim da svi imamo tu nadu da ćemo u nekom trenutku videti mirno rešenje i pravično rešenje za ono što se događa u Ukrajini. Vi ste objasnili stalno iznova zašto se Srbija nalazi gde se nalazi, kakvu poziciju ima po pitanju sankcija. To je alat koji koristi Evropska unija, postoje glavni razgovori o tome kako treba pristupiti tome, snažna podrška treba da bude pružena u Ukrajini, vi imate isti stav po tom pitanju, Srbija ima jasnu poziciju uvek sa time, ali takođe želim da kažem da sankcije jesu alat koji Evropska unija koristi. Tako da kako možemo da prevaziđemo to na duži rok, ali opet smatram da ako želimo to da postignemo, to ćemo i postići, ali potrebno je da to dovoljno želimo i pitanje koje sebi možemo da postavimo jeste da li smo dali dovoljno kreativnosti da rešimo na kreativan način ove hitne probleme, čujem sa vaše strane da jesmo spremni i pitanje je da sednemo zajedno i da to zajedno i odradimo.
00:37:16 - Pernile Daler Kardel: Mislim da je to bilo... ono što ste mi pitali, odgovor na vaše pitanje. Hvala vam.
00:37:23 - Elvira Kovač: Pošto ne vidim nikog od ostalih članova rada da bi rekao već, zahvaljujem vam se još jednom na prisustvu. Nadam se da će dansko predsedavanje biti uspešno, bez obzira na geopolitičke izazove. Uspešno kako za EU, tako i za Zapadni Balkan. Mene lično raduje što ste spomenuli Srbiju, jer sam videla da neki od kritičara kažu da kada se spominje proširenje, naravno Moldavija, Ukrajina, neki da se misli samo na Ukrajinu, ali Moldavija, Ukrajina i ceo Zapadni Balkan. Da se vratimo na našu posetu u Kopenhagenu, da su sve zemlje kandidati pričale na ovu temu i svako izneo svoju muku od Severne Makedonije pa do...
00:38:10 - Elvira Kovač: Svih ostalih, ali iz našeg ugla, dakle ugla Odbora za evropsku integraciju Narodne skupštine Republike Srbije, mi ćemo zaista učiniti sve da konačno napredujemo na ovom putu i radujemo se i sigurna sam da ćemo u narednih nekoliko meseci, a inače, nastaviti saradnju. I zahvaljujem vam se na prisustvu, ja ću vas ispratiti, pa ćemo se vratiti na minutu da zaključimo samo za oko može. Thank you very much.
00:38:39 - Milan Radin: Best of luck and thank you very much for coming to the bank.
00:38:41 - Elvira Kovač: Best of luck. Planira se sednica do kraja jula, a pošto je Matični odbor za obrazovanje raspravljao, mi ćemo u ponedeljak imati na dnevnom redu predlog zakona o informacionoj bezbednosti i predlog zakona o semenu i sadnom materijalu pojavljenog i ukrasnog bilja, koji je već bio na odboru za pojavljivanje u privredi. S toga samo da vas podsetim i da očekujem vaše prisustvo u ponedeljak u dva. Da li neko ima još nešto? Ukoliko ne, zahvaljujem se na prisustvu i zaključujem 18.
00:40:14 - Elvira Kovač: sedmica odbora za evropske integracije.
Snimak sednice