Izgradnja Memorijalnog centra “Staro sajmište“ jedna je od retkih tema oko koje je u skupštini postignut konsenzus. Uz to, rasprava na 25. vanrednom zasedanju Skupštine vodila se i o srpskim žrtvama u dva svetska i u ratovima devedesetih, a obliovala je i dnevno-političkim temama. Između ostalog, u novoj epizodi #StrofaRefrenReplika poslušajte i ko i zašto smatra da je Vučić "ideolog preporoda".
Izgradnja Memorijalnog centra “Staro sajmište“ jedna je od retkih tema oko koje je u skupštini postignut konsenzus. Rečeno je da se sa ovom idejom zaista dosta kasni, bilo je primedbi da se i sada to radi pod pritiskom jevrejske zajednice, ali suština je da će žrtve nacističkog logora Zemun konačno dobiti dostojno obeležje. Mnogo se govorilo o srpskim žrtvama i u dva svetska i u ratovima devedesetih, ali i ova rasprava često je umela da sklizne u dnevno političke teme.
Poslanici vladajuće većine isticali su da će Memorijalni centar biti izgrađen na inicijativu predsednika Aleksandra Vučića dok su Radikali insistirali da ideju podržavaju zbog same ideje. Jedan od primera, dijalog Vladimira Marinkovića iz Ljajićevog SDPS-a i Vjerice Radete.
„On je imao tu ideju i govorimo danas o izgradnji Memorijalnog centra i Vučić će to da realizuje. Mnogi su pričali o auto-putevima, a on je napravio 250 km auto-puta, on je smanjio nezaposlenost sa 27 procenata na 9,5 procenata, uspostavio dobre javne finansije.“
„Zamislite vi Vučić izgradio puteve. Pa šta je vozio bager? Koja je to njegova uloga? Ljudi moji ne preterujte. Razumemo mi da vi imate potrebu sad pred pravljenje lista, koalicija i tako dalje da se Vučiću dodvoravate, ali činite mu medveđu uslugu. On bi bio mnogo srećniji da svi vi ovde pričate danima kako Vučić poštuje Ustav, kako Vučić nije uzurpirao funkcije Vlade.“
„Ja sam samo rekao da je on čovek ideolog tog preporoda, političkog, ekonomskog, nacionalnog, vojnog, kulturnog, obrazovnog i svakog drugog.“
„Ne može niko biti ideolog gradnje puteva, ideologija je nešto drugo. Ideologija je ono čemu se Vučić sve više vraća, ideologija je velika Srbija.“
Ni na izmene zakona o upisu u katastar nije bilo primedbi, samo su radikali tražili objašnjenje po kom kriterijumu se zakoni stavljaju na dnevni red, s obzirom na to da njihov predlog zakona o ukidanju javnih izvršitelja čeka u proceduri već mesecima. Milorad Mirčić nije bio zadovoljan odgovorom da za predlog dnevnog reda mora da skupi 126 poslanika.
„To je u stvari suština sagledavanja demokratije i parlamentarnog života. Dok god ne budeš imao 126 nemaš nikakva prava. Kad budeš imao 126 pripadaju ti sva prava neprikosnovena i čak suprotnoj strani da zabranjuješ. Šta to ti građani koji nisu glasali za tebe, šta oni misle, baš te boli briga, imaš 126. Samo jedna stvar ne sme da se gubi iz vida, mnogi su imali tu logiku stvari. Brzo su završili.“
Tokom ove sednice lider Stranke slobodnih građana Sergej Trifunović predao je na pisarnici pismo za poslanike Srpske napredne stranke u kojem navodi da su se "najviše istakli" po tome što su odbijali predloge zakona opozicije koji bi pomogli lečenju dece u inostranstvu.
Njemu je u plenumu odgovorila predsednica Skupštine Maja Gojković.
„Aleksadar Vučić dok je bio predsednik Vlade, osnovao je Fond za lečenje dece od retkih bolesti. Niko pre njega to nije uradio, niko. Mogao je i taj Đilas, vodio je i nekakve fondove i nekakve kancelarije predsednika države i svašta nešto je radio. Mogao je i privatno pošto je on milioner i milijarder, mogao je da napravi jednu fondaciju i da pomogne bolesnoj deci. Eto on je otac četvoro dece, pa može malo da izdvoji para i za neko peto koje je bolesno.“
Za Otvoreni parlament Mirjana Nikolić.