Ko su narodni poslanici?
Narodni poslanici su izabrani predstavnici građana u Narodnoj skupštini, koji se biraju na parlamentarnim izborima sa izbornih lista koje kandiduju političke stranke ili grupe građana. Prema pravilima našeg izbornog sistema, građani mogu da glasaju samo za izbornu listu u celini, ne i za pojedinačne kandidate. Imajući to u vidu, građani glasanjem za izbornu listu biraju svoje predstavnike u parlamentu - narodne poslanike.
Šta rade poslanici?
Narodni poslanici mogu da predlažu zakone i druge akte, kao i autentično tumačenje zakona ili amandmane na predloge zakona i drugih akata. Imaju pravo da učestvuju u raspravi i odlučivanju o predlogu zakona i drugih akata, kao i da održavaju konferencije za novinare. Mogu učestvovati i u podnošenju predloga za raspisivanje referenduma o pitanjima koja se uređuju zakonom. Takođe, mogu predložiti obrazovanje komisije ili anketnog odbora, sprovođenje javnog slušanja ili izmene i dopune dnevnog reda. Garantuje im se i pravo na postavljanje poslaničkih pitanja, isto kao i pravo na podnošenje interpelacije ili predoga za nepoverenje Vladi ili članu Vlade. Konačno, mogu vršiti i druge radnje koje su u skladu sa zakonom i poslovnikom.
Koliko ima poslanika ukupno?
Narodnu Skupštinu u Trinaestom sazivu čini 250 narodnih poslanika. Trinaesti saziv broji 88 narodnih poslanica (35,2%) i 162 narodna poslanika (64,8%). Najveći broj narodnih poslanica je deo poslaničke grupe Aleksandar Vučić “Zajedno možemo sve” - 43 (od 109, odnosno 39,45%).
Poslaničke grupe sa najvećim procentom zastupljenosti žena:
Socijaldemokratska partija - 42,86%, jedina grupa koja ide preko zakonske kvote (40%) koja je propisana kao uslov za podnošenje izborne liste;
Ujedinjeni - SSP, PSG, Preokret, Sloga - 40%;
Demokratska stranka - 40%;
Zeleno - Levi klub, Ne davimo Beograd, Moramo - 40%;
Poslaničke grupe sa najmanjim procentom zastupljenosti žena:
PUPS - Solidarnost i pravda - 0%;
Za pomirenje - SPP-USS-DSHV - 0%;
NADA - Novi DSS - POKS - 21,43%;
Jedinstvena Srbija - Dragan Marković Palma - 25%;
*podaci iz maja 2023. godine
Detaljnije...
Kako se postaje poslanik?
Pravo da bude biran za narodnog poslanika ima svaki punoletni državljanin Srbije nad kojim nije produženo roditeljsko pravo, odnosno koji nije u potpunosti lišen poslovne sposobnosti. Da bi neko lice postalo narodni poslanik mora prvo da bude kandidovano od strane političke partije ili grupe građana na njihovoj izbornoj listi. Zatim, ta lista mora preći izborni cenzus kako bi učestvovala u raspodeli mandata. Konačno, kandidat za narodnog poslanika mora biti dovoljno visoko na listi kako bi mu mandat bio i dodeljen (moguće je da lice bude kandidat na listi koja je prešla izborni cenzus, i koja je dobila, primera radi, 10 mandata, ali se to lice nalazi na 11. mestu, u tom slučaju mu neće biti dodeljen mandat tj. neće postati narodni poslanik). Međutim, pre svega toga, to lice mora i da ispunjava sve uslove za kandidovanje koje propisuje zakon tj. mora imati pasivno biračko pravo.
Koliko traje mandat poslanika?
Mandat narodnog poslanika traje 4 godine.
Kako prestaje mandat poslaniku?
Mandat narodnog poslanika prestaje kada se potvrde mandati za dve trećine narodnih poslanika iz narednog saziva Narodne skupštine. Takođe, mandat mu prestaje: ako umre; ako je pravnosnažnom presudom lišen poslovne sposobnosti u potpunosti ili delimično, a utvrđeno je da je nesposoban da vrši izborno pravo; ako je pravnosnažnom sudskom odlukom osuđen na kaznu zatvora u trajanju od najmanje šest meseci; ako je preuzeo funkciju koja je nespojiva sa funkcijom narodnog poslanika; ako je izgubio državljanstvo Republike Srbije ili ako podnese ostavku.
Šta se desi ako poslanik u sred mandata poželi da da otkaz i ko dolazi na njegovo mesto?
Poslanik može podneti ostavku tokom trajanja mandata. U tom slučaju zamenjuje ga sledeći narodni poslanik sa liste sa koje je izabran, a kome nije prethodno bio dodeljen mandat.
Koliko vlast ima poslanika?
Za izbor Vlade glasalo je 157 poslanika. Minimalan broj poslanika za formiranje većine je 126 od 250.
Koliko poslanici zarađuju?
Onaj narodni poslanik za koga Skupština odluči da bude na stalnom radu u Narodnoj skupštini i zbog toga prestane da ostvaruje lični dohodak na prethodnom radnom mestu, ima pravo na platu u stalnom mesečnom iznosu. Plata narodnog poslanika u Trinaestom sazivu u 2023. godini iznosi 104.743,95 dinara - reč je o osnovnoj plati narodnog poslanika na stalnom radu. Važno je znati da se ovaj iznos može menjati, jer zavisi od osnovice koju odlukom utvrđuje Odbor za administrativno-budžetska i imunitetsko-mandatska pitanja. Visina osnovne plate takođe zavisi da li se radi o narodnom poslaniku koji ima još neku funkciju u Skupštini - koeficijent putem kojeg se izračunava osnovna plata različiti je za predsednika i potpredsednika Narodne skupštine, kao i za predsednike i zamenike predsednika odbora i poslaničkih grupa.
Osim toga, narodni poslanici primaju i poslanički dodatak na koji imaju pravo za vršenje poslaničke dužnosti u izbornoj jedinici, u mesečnom paušalnom iznosu od 40% punog iznosa plate poslanika na stalnom radu. U 2023. godini taj dodatak iznosi 41.897,95 dinara.
Sem plate i dodatka, poslanici imaju pravo i na dnevnice u skladu sa Zakonom o primanjima narodnih poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Poslanicima se prilikom dolaska na sednicu Skupštine ili njenih odbora kao i prilikom službenom putu u zemlji priznaju stvarni troškovi prenoćišta, prema priloženom računu, osim troškova noćenja u hotelu “de luks” kategorije.
Šta je to poslanički imunitet, i od čega sve štiti?
Poslanički imunitet štiti narodnog poslanika od krivične ili druge odgovornosti za izraženo mišljenje ili glasanje u vršenju svoje funkcije. Narodni poslanik ima pravo da se pozove na imunitet. Kada se pozove na imunitet on ne može biti pritvoren, niti se protiv njega može voditi krivični ili drugi postupak u kome se može izreći kazna zatvora, bez odobrenja Narodne skupštine. Međutim, ukoliko narodni poslanik bude zatečen u izvršenju krivičnog dela za koje je propisana kazna zatvora duža od pet godina može biti pritvoren i bez odobrenja Narodne skupštine. Takođe, čak i ako se poslanik ne pozove na imunitet, to ne isključuje pravo Skupštine da mu uspostavi imunitet i na taj način ga zaštiti.
Da li poslanik može da glasa kako želi?
Narodni poslanik je slobodan da glasa prema svom slobodnom uverenju. U praksi, narodni poslanici često glasaju prema dogovoru ili nalogu poslaničkog kluba ili političke stranke.
Da li poslanik može da bude smenjen?
Narodni poslanik ne može biti smenjen. Takođe, ukoliko napusti stranku na čijoj je listi izabran, poslanik nije dužan da stranci vrati mandat, već ga može zadržati. Građani su mandat(e) dali narodnim poslanicima, a ne političkim strankama ili grupama građana.
Da li poslanik može da bude kažnjen?
Narodni poslanik može biti sankcionisan zbog svog ponašanja u Narodnoj skupštini. Poslanici mogu biti kažnjeni, s jedne strane, prema Poslovniku, s druge strane prema Kodeksu ponašanja narodnih poslanika. Poslovnik predviđa da poslaniku mogu biti izrečene: opomena, mera oduzimanja reči (kada već ima dve opomene), mera udaljenja sa sednice (kada mu je već izrečena mera oduzimanja reči. Opomene i mere izriče Predsednik Narodne skupštine. Poslanik kome je izrečena opomena se kažnjava novčanom kaznom u iznosu od 10% osnovne plate, poslanik kome su izrečene dve opomene se kažnjava novčanom kaznom u iznosu od 20% plate, poslanik kome je oduzeta reč se kažnjava novčanom kaznom u iznosu od 40% plate, konačno, poslanik koji je udaljen sa sednice se kažnjava novčanim kaznom u iznosu od 50% plate. Odluku o novčanoj kazni donosi odbor za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja. Kada je narodni poslanik udaljen sa sednice on ne može učestvovati na sednici sa koje je udaljen nezavisno od dužine njenog trajanja, odnosno, ne može da učestvuje u radu Skupštine u narednih 20 dana od dana izricanja ove mere. Kada je reč o Kodeksu, poslanik može biti i kažnjen zbog nepoštovanja Kodeksa ponašanja narodnih poslanika. Kodeks predviđa sledeće: poslanik kome je izrečena opomena zbog nepoštovanja Kodeksa se kažnjava novčanom kaznom u visini od 10% osnovne plate, poslanik kome je izrečena javna opomena zbog nepoštovanja Kodeksa se kažnjava novčanom kaznom u visini od 50% osnovne plate. Kada narodni poslanik neopravdano izostane sa jedne četvrtine sednica Skupštine ili odbora u toku meseca umanjuje mu se plata za 25%, odnosno sa polovine sednica za 50%. Ako neopravdano izostane sa više od polovine sednica u toku jednog meseca nema prava na naknadu.
Da li poslanik mora da ima završen fakultet?
Narodni poslanik ne mora da ima završen fakultet. Pravo da bude biran za narodnog poslanika ima svaki punoletni državljanin Srbije nad kojim nije produženo roditeljsko pravo, odnosno koji nije u potpunosti lišen poslovne sposobnosti.
Da li poslanici imaju svoje kancelarije?
Poslanici nemaju svoje kancelarije, već svaka poslanička grupa ima svoje prostorije u Narodnoj skupštini. Međutim, narodni poslanici mogu zatražiti da im se dodeli prostor za vršenje poslaničke dužnosti u lokalnoj samoupravi iz koje dolaze.
Da li poslanici zadržavaju svoje radno mesto kad dođu na funkciju?
Narodni poslanik može, na lični zahtev, ostvariti pravo da u Skupštini bude na stalnom radu. Tada će mu mirovati radni odnos koji ima na svom radnom mestu i primaće platu u visini plate narodnih poslanika. Sa druge strane, ukoliko poslanik ne želi da bude na stalnom radu u Narodnoj skupštini, on će zadržati svoje radno mesto, s tim što će mu Skupština, ukoliko na svom radnom mestu ima manju platu od plate koja pripada narodnom poslaniku na stalnom radu, isplatiti i razliku do visine plate narodnog poslanika. Ukoliko je plata jednaka ili viša, primaće zakonom određen poslanički dodatak i dnevnice za rad u Skupštini.
Da li je poslanicima koji žive van Beograda pokriven trošak puta?
Narodni poslanik ima pravo na besplatan prevoz u železničkom, drumskom, javnom gradskom i rečnom saobraćaju na teritoriji Republike Srbije u svim pravcima i za neograničen broj putovanja. Takođe, narodni poslanik može koristiti avion, kola za spavanje na železnici i brodsku kabinu za dolazak na sednice Skupštine i njenih odbora. Narodni poslanik koji na sednice Skupštine ili odbora dolazi sopstvenim automobilom ima pravo na naknadu troškova u visini od 20% od cene litra pogonskog goriva po pređenom kilometru.
Da li poslanici dolaze iz svih opština u Srbiji ravnomerno?
Poslanici u Trinaestom sazivu Narodne skupštine ne dolaze ravnomerno iz svih opština u Srbiji. Naime, svi gradovi imaju barem po jednog poslanika, dok to nije slučaj i sa svim opštinama. 24 jedinice lokalne samouprave od 54 u Vojvodini (53,3 odsto), nema nijednog predstavnika. U Šumadiji i Zapadnoj Srbiji od 52 jedinice lokalne samouprave, njih 24 nema nijednog poslanika (42,2 odsto), dok u Južnoj i Istočnoj Srbiji 29 od 47 opština (61,7 odsto) nema svog predstavnika u Narodnoj skupštini. Po regionima, najveći broj poslanika dolazi iz Beograda (105 poslanika, 42 odsto), zatim Vojvodine (54 poslanika, 21,60 odsto), Šumadije i Zapadne Srbije (53 poslanika, 21,20 odsto), Južne i Istočne Srbije (34 poslanika, 13,6 odsto) i sa Kosova i Metohije (4 poslanika, 1,60 odsto).
Detaljnije...
Koliko dugo poslanik ima pravo da govori u plenumu?
Vreme koje je poslaniku na raspolaganju za obraćanje u plenumu zavisi, pre svega, od njegove pozicije u Skupštini, ali i od razloga njegovog obraćanja, i definisano je Poslovnikom.
Detaljnije...
Da li poslanik kada podnese ostavku treba da vrati mandat stranci?
Poslanik nije dužan da vrati mandat političkoj stranci na čijoj je listi izabran.
Ko je najmlađi narodni poslanik, a ko najstariji?
Najmlađi poslanik u Trinaestom sazivu Narodne skupštine je Nikola Bokan, rođen 1999. godine, izabran je na listi “Aleksandar Vučić - Zajedno možemo sve”, član Srpske napredne stranke. Najstariji poslanik je Vladeta Janković, rođen 1940. godine izabran na listi “Ujedinjeni”. Najveći broj narodnih poslanika rođen je u periodu od 1970. do 1979. godine - njih 75.