U #StrofaRefrenReplika specijalu povodom 8. marta, poslušajte kako su o ženama i njihovim pravima govorile poslanice različitih političkih opcija: Vjerica Radeta, Maja Gojković i Gordana Čomić.
Devedeset dve žene sedele su na kraju mandata u klupama Skupštine Srbije, što je oko 37 odsto ukupnog broja poslanika. Statistika kaže da je oko 31 odsto od ukupnog obraćanja u plenumu bio ženski glas. O političkim pitanjima najčešće nisu bile saglasne, ali je zato Ženska parlamentarna mreža bila jedna od najfunkcionalnijih organizacija u srpskom parlamentu. Umesto čestitke za osmi mart, podsećamo kako su o ženama i njihovim pravima govorile predstavnice različitih političkih opcije, najaktivnija poslanica Vjerica Radeta iz Srpske radikalne stranke, predsednica skupštine Maja Gojković iz SNS–a i poslanica Demokratske stranke Gordana Čomić.
„Postoji ogroman otpor i mnogo laži o razlozima zašto nema žena tamo gde se donose odluke važne za društvo. Pa kažemo ili neće, pa kažemo – ne umeju žene. A kako to da vi umete, pa vidi nas? Mi smo oduvek u politici, mi sve umemo. Pa, po rezultatima baš se i ne bi reklo sve zajedno. Ili kažu – nisu žene za politiku, to je prljav posao. Pa ko politiku čini prljavim poslom?“
„Nemamo ništa protiv predloga 40 odsto žena ne bi nam smetalo ni da je 50 odsto. A najbolji dokaz našeg odnosa prema tome je upravo sadašnji predsednik Narodne skupštine. Gospođa Gojković je bila prvi potpredsednik Narodne skupštine kao srpski radikal, bila ministar, bila gradonačelnik, sve to bez obavezujućih kvota. To je naš odnos prema ženama u politici.“
„Da nisam bila godinama u toj istoj stranci, možda bih i poverovala. Ali, imam gorke primere, kada je bilo komentara na ženu koja je želela da se kandiduje za predsednika Srbije, da to ne može da uradi zato što je žena i zato što nema decu. A nikada se nije postavilo pitanje da li muškarac koji nema decu može da bude predsednik Srbije?
„Potpuno razumem gospođu Gojković, što se setila kako je bila uvređena, jer sam delila njeno mišljenje, s obzirom da smo u istom statusu.“
„E, to je ta predrasuda prema ženi. Premeštali su se iz klupe u klupu, ali žene su preletačice, izdajnice, ovo, ono, a muškarci su duboko promišljena politička bića koja znaju zašto će preći iz jedne partije, iz jednog kluba u drugi klub. A mi se prodajemo! A oni se ne prodaju! Znači, mi nemamo prava da mislimo.“
„Kroz citate dveju sjajnih žena, Mišel Bašele i Meri Robinson, jedne iz Čilea, druge iz Irske. One su rekle-Kad jedna žena uđe u politiku, ona mora da menja sebe, kada hiljade žena uđu u politiku, one menjaju politiku, a kada se u društvu čuje dovoljno i vidi dovoljno žena, to društvo nije više žensko, to društvo je više ljudsko“.
Zakon koji je predložila Gordana Čomić da na izbornim listama bude najmanje 40 odsto žena usvojen je početkom godine, ali to nužno ne mora da znači da će žena u skupštini biti više ili da će njihov glas biti snažniji.
Za Otvoreni parlament Mirjana Nikolić.