STROFA REFREN REPLIKA: 28 EPIZODA

15.04.2020.

...

Koliko se o pojavi #COVID19 govorilo u #NSRS pre uvođenja vanrednog stanja? Ko se od poslanika bavio ovom temom i šta je ministar Lončar odgovorio na pitanje poslanika o planovima i pripremljenosti države? Poslušajte u novoj epizodi #StrofaRefrenReplika 

Iako je srpski parlament od početka godine zasedao čak 30 radnih dana,  pojava koronavirusa u Kini u prva dva meseca nije bila interesantna tema za narodne poslanike. Pre uvođenja vanrednog stanja u Srbiji, o koronavirusu u Skupštini razgovaralo se samo jednom i što je interesantno, nije ga pomenuo nijedan od 17 lekara, koliko ih ima u aktuelnom poslaničkom sazivu. Poslanik Jedinstvene Srbije Vojislav Vujić,  30. januara, na sednici kada poslanici direktno postavljaju pitanja članovima Vlade, bio je zabrinut zbog pojave koronavirusa i o tome pitao Ministra zdravlja Zlatibora Lončara.

„Koliko smo mi spremni kao država da se suočimo sa mogućnošću proširenja tog virusa na ovaj deo Evrope, ne daj Bože i ka Srbiji i kakvi su vaši planovi ako se to ne daj Bože desi?“

Potpuno smo spremni, formirali smo tim stručnjaka koji se bave samo time, uradili smo više od onoga što je tražila Svetska zdravstvena organizacija, od pojačane kontrole aerodroma i graničnih prelaza do komunikacija sa kineskom ambasadom, turističkim agencijama i zemljama u regionu, rekao je tada Lončar.    

„Ne treba da bude nikakva panika ako se desi neki slučaj i kod nas. Teško je to sad bilo ko da predvidi, ali je najbitnije da reakcija bude pravovremena. Imamo spremne sve uslove, imamo spremne izolacije, imamo spremne stručnjake, imamo specijalna vozila, imamo specijalnu opremu,  mislim da smo jedni od retkih koji smo ovo sačekali sa reagensima za koronavirus i to ne za jedan, nego za četiri tipa. Svi su to nabavljali navrat na nos, mi smo to imali ovde, podsećam, to su reagensi koji za dva sata donose rezultat da li ima koronavirusa ili nema.”

O korona virusu nije se više govorilo u plenumu. Ponovo je pomenut tek 12. marta kada su prvi slučajevi bolesti u zemlji već zabeleženi, a poslanik Srpske radikalne stranke Aleksandar Šešelj na konferenciji za novinare izrazio bojazan da će nas migrantska politika skupo koštati.

„Smatramo da u svetlu najnovijih događanja zbog širenja koronavirusa pre svega treba zabraniti priliv migranata u našu zemlju zato što nije moguće kontrolisati njihovo kretanje“.

Dan kasnije, takođe u skupštinskom holu opozicioni poslanik Đorđe Vukadinović reagovao je na tadašnju ocenu Vlade da zbog korone još ne treba zatvarati škole.

„Molim, apelujem, pozivam nadležne, pre svega Vladu Republike Srbije da preseče i da bolje sada nego kroz nekoliko dana uvede ovu meru. Nešto što bi trebalo da se učini danas ili juče, kroz tri ili pet dana ne da će biti kasno, ali će efekti te mere biti mnogo manji.”

Posle dva dana, škole su ipak zatvorene a u Srbiji je, bez odluke Skupštine, proglašeno vanredno stanje. 

Za to vreme u zemljama regiona sastaju se kompletni skupštinski sazivi ili poslanički kolegijumi i donose odluke, a najpozitivniji primer dao je Parlament Slovenije koji je hitno izmenio poslovnik i omogućio on-line zasedanja. 

Za Otvoreni parlament Mirjana Nikolić.

 

Poslednji put ažurirano: 15.04.2020, 07:51

Whoops, looks like something went wrong.