STROFA REFREN REPLIKA: 29 EPIZODA

23.04.2020.

...

U novoj epizodi #StrofaRefrenReplika, poslušajte kako su se sve poslanici odnosili prema stručnjacima, akademicima, profesorima i naučnicima u Skupštini proteklih godinu dana.

 

Da li je akademik Dušan Teodorović "pobegao na agresorsku stranu u Ameriku želeći da izbegne da u ratnim uslovima predaje studentima", da li bi Jovo Bakić studente "mogao da obučava po ustaškom modelu", da li Univerzitet radi pod pritiskom „drugosrbijanske“ elite, takva i slična pitanja neretko su se mogla čuti na zasedanjima poslednjeg skupštinskog saziva. Odnos narodnih poslanika prema stručnjacima zavisio je uglavnom od političkog trenutka, a najjasnije  primere našli smo na početku poslednjeg jesenjeg zasedanja kad je zakone branio ministar finansija Siniša Mali, a poslanici vladajuće stranke mu iskazivali podršku u odbrani od optužbi za plagiranje doktorata.

Poslanik Veroljub Arsić komentarisao je spisak profesora istraživača sa višegodišnjim iskustvom i rezultatima u naučnom radu, koji su kako kažu, iskazali profesionalnu i moralnu obavezu da utvrde eventualne plagijate. 

„A jedan od potpisnika je i profesorka Ekonomskog fakulteta, Danica Popović. Eto. Ona je jedna od potpisnica. Gospodine ministre, da znam da nisu u pravu i možete biti mirni, da pogledamo jedan od naučnih radova spomenute profesorke, i njenih sledbenika ovde među narodnim poslanicima. Kaže se, predviđa se neka kriza u evro zoni, moguće-nemoguće, nećemo o tome da raspravljamo. Šta može da uradi Srbija? Кaže profesorka Danica ima jedan lek oproban i delotvoran, a zove se depresijacija ili da građani Srbije znaju, to se zove štampanje dinara“.

O svojim kolegama, na prepoznatljiv način za šta nikad nije dobio opomenu, nastavio je profesor  Marko Atlagić.

„Radi se od nekakvog nazovi naučnika inače poznatog pod nazivom secikesa Karapandža Raša, ja hoću radi javnosti da kažem, radi se o jednoj naučnoj spodobi koja je poznata pod nazivom profesor tviteraš.  

Profesor dr Rade Veljanovski, jedan od čelnika Saveza za Srbiju među kolegama poznat pod nazivom Rade jajara, zato što je petljao oko doktorata i time narušio akademsku čestitost, je 21. aprila 2018. godine izjavio, citiram – Srbija treba da prizna nezavisnost Кosova i obezbedi mu stolicu Ujedinjenih Nacija, i time se profesor Rade, zvani jajara, svrstao u red izdajničkih bitangi naše zemlje.“

Marjan Rističević iz Narodne seljačke stranke bio je zabrinut za autonomiju Univerziteta.

„A mislim da ni rektorka nije sveta krava i to treba reći i ja ne znam da li je starija rektorka ili studenti koji su taj Rektorat zauzeli i s tim u vezi pitam ministarstvo šta će preduzeti da rektorat više ne bude politički brlog?“

Ovakvih primera je mnogo, a možda jedino pravo objašnjenje za ovu pojavu dao je šef skupštinskih naprednjaka Aleksandar Martinović kroz primer čoveka koji je od ovog saziva doživeo ubedljivo najviše kritika, sudije Miodraga Majića.

„Kada dođete u jednu političku emisiju kao što je to Utisak nedelje, i iznesete svoj politički stav, onda vi ne nastupate kao sudija, nego nastupate kao političar. Niko ne vrši hajku protiv njega zato što je sudija. Kad dođete u političku emisiju onda više niste ni sudija, onda više niste ni lekar, onda više niste ni profesor fakulteta, onda ste političar. Ali onda morate da prihvatite taj politički teret koji ste sami sebi stavili na vrat. I ne smete onda da se žalite ako vas neko zbog toga prozove. Nema, kao što je rekao neko od kolega „svetih krava“ u Srbiji.“

Za Otvoreni parlament Mirjana Nikolić.

 

Poslednji put ažurirano: 23.04.2020, 07:36