SRBIJA NAPREDUJE, SAMO EU TO NE VIDI

05.11.2020.

...

"Srbija ostaje na evropskom putu, napreduje u svim poglavljima, a u ovoj godini još nije otvorila ni jedno poglavlje jer je Evropska unija promenila svoj pristup prema proširenju”, u najkraćem bi bili zaključci sa sednice Odbora za evropske integracije. 

Poslanici članovi Odbora razmotrili su trenutno stanje u procesu pregovaranja Srbije sa Evropskom unijom kao i Izveštaj o pristupanju za vreme predsedavanja Finske u drugoj polovini 2019. koji je Vlada podnela Skupštini još 13. marta ove godine.

Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović prva je koja je u novom sazivu podnela izveštaj poslanicima, međutim koliko je nadležni odbor zaista izvršio kontrolnu funkciju možda najbolje govori podatak da je ministarka govorila skoro 50 minuta, dok je petoro članova odbora oko pola sata potrošilo na ponavljenje onoga što je Joksimović već rekla, na pohvale ministarstvu, pitanja i analizu postupaka Evropske unije, dok nije bilo ni jedne reči kritike ili samokritike.

Ministarka Joksimović objasnila je da razmatranje izveštaja za prošlu godinu kada je Finska predsedavala EU kasni zbog epidemije korona virusa. Istakla je da je Evropska komisija u svom izveštaju prepoznala da je u nekim oblastima objektivno bilo kašnjenja, ali da se nedovoljno govori o tome da je u prethodnoj godini uz sve izazove “Srbija zabeležila napredak u gotovo svim pregovaračkim poglavljima”.

“Izveštaj EK se često politički čita i treba tako, naročito jer je to u skladu sa novom metodologijom prostupanja EU, gde su pojačani politički kriterijumu i gde su članice ovog puta uzele učešće u sastavljanju izveštaja više više nego ranije“ rekla je Joksimović uz tvrdnju da se u izveštaju oseća odnos članica prema politici proširenja, jer kako je navela “ima toliko članica EU nenaklonjenih proširenju da su se njihove kritike i zamerke reflektovale u izveštaju o napretku Srbije”.

Smatra da otvaranje 18 od 35 poglavlja u poslednjih pet godina - nije slab učinak, te da se mnogo toga u pristupanju promenilo od kad je počela migrantska kriza 2015. godine.

Važno je da su ankete pokazale kako bi većina građana Srbije glasala za ulazak u EU, iako vide probleme u zajednici i ponekad smatraju da su Srbiji postavljeni nefer uslovi. Ministarka je ponovila da je Srbije i dalje “prednjačeća zemlja” u regionu i da je spremna za otvaranje poglavlja 2 - sloboda kretanja radnika, 3 - sloboda poslovnog nastanjivanja i pružanja usluga, 14 - trasport, 21 - transevropske mreže i 27 - zaštita životne sredine i klimatske promene.

Kako do kraja godine ima još dva meseca u kojime predsedava Nemačka, ministarka Joksimović smatra da još ima šanse da na međuvladinoj konferenciji Srbija otvori neko poglavlje. Takođe, ona je više puta ponovila da EU ne ceni dovoljno činjenicu da Srbija ima posebno ministarstvo za evropske integracije nego insistira na glavnom pregovaraču iako pregovarački tim postoji od 2014. godine, a čine ga predstavnici ministarstava i civilnog društva.

Za reč se javilo petoro poslanika:  Dušica Stojković, Dubravka Filipovski, Vesna Marković, Vuk Mičetić i Predrag Rajić, svi iz Srpske napredne stranke. Isticali su uspehe ministarstva i Vlade, ponovili da je do zastoja došlo zbog kovida 19, analizirali  da se politika EU promenila zbog migrantske krize, pohvalili kontinuitet u ministarstvu koje postoji od 2017. godine pitali o projektima i fondovima. Nije bilo ni jedne reči o neispunjenim ciljevima i eventualnoj odgovornosti, kao ni pominjanja bilo koje kritike iz izveštaje Evropske komisije. 

Poslednji put ažurirano: 02.12.2020, 15:50