ŠTA GOD DA JE NA DNEVNOM REDU POSLANICI PRIČAJU O PREDSEDNIKU VUČIĆU

25.01.2021.

...

Sudeći po novom skupštinskom sazivu analitičar bi mogao pomisliti da u Parlamentu Srbije sede dve partije sa približnim brojem poslanika, pa jednu predvodi Aleksandar Vučić, a drugu Dragan Đilas. Koliko je ponašanje i diskusija u ovom sastavu srpske skupštine u najmanju ruku neobična vidi se iz rezultata analize Otvorenog parlamenta koja kaže da je bez konkurencije najviše puta, u prvih pet meseci novog saziva, pomenut predsednik Srbije i predsednik vladajuće Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić, a nakon njega lider vanparlamentarne Stranke slobode i pravde  Dragan Đilas. Uz Vučićevo ime veoma često se koristila sintagma da je “zahvaljujući Vučiću i njegovo mudroj politici” Srbija postigla neki uspeh, dok se uz Đilasovo ime najčešće pominjala reč “tajkun” i navodnih “619 miliona evra koje je oteo od građana”. Dodatni podatak da su  predsedavajući propustili svaku od skoro dve hiljade prilika da govorike prekinu i kažu da Vučić i Đilas nisu tema sednice, govori nam da je upravo suprotno. Parlament je, makar ovih poslednjih meseci, najviše služio kao poligon za predizbornu kampanju i obračun sa neistomišljenicima koji nisu prisutni.

I ne samo sa političarima. Zabeležili smo koliko su u jedanaest sednica jesenjeg zasedanja - devet redovnih i dve posebne, pominjani i drugi pojedinci koji svakako  nisu imali veze sa temama održanih sednica, kao ni sa radom Parlamenta. Analizirali smo koliko su narodni poslanici u periodu od 22. oktobra do 29. decembra, pominjali različite političke aktere ali i osobe koje uopšte ne učestvuju u političkom životu Srbije, medije, nevladine organizacije, javne ličnosti i druge.   

Celo jesenje zasedanje u znaku predsednika Srbije

Tokom prvih pet meseci novog dvanestog skupštinskog saziva, Vučić  je bio pomenut čak 1,604 puta iako se ni jedan zakon o kojem se raspravljao nije odnosio na dužnosti predsednika ili bilo šta što bi bilo u njegovoj direktnoj nadležnosti. Sledi Dragan Đilas o kojem je bilo reči čak 1,030 puta iako je njegova Stranka slobode i pravde bojkotovala prethodne parlamentarne izbore pa osim retkih istraživanja javnog mnjenja, nikada nije izmeren njen rejting. Takođe, Đilas je u vreme prethodne vlasti bio gradonačelnik Beograda, a ne predsednik ili premijer odgovoran za stanje čitave države. Poslanici su dakle Đilasa pominjali duplo češće nego svoju Srpsku naprednu stranku  (659 puta), pa opet predsednika Srbije bez izgovorenog imena (590 puta). Svi ostali su bili daleko manje zanimljivi, ali je interesantno što su nevladine organizacije bile pomenute 99 puta, nezavisna televizija N1 97 puta, dok je poslanica Evropskog parlamenta Tanja Fajon bila pomenuta čak 29 puta (Grafikon 1). Kad je reč o medijima, nevladinim organizacijama pa i predstavnicima Evrope, poslanici su im se najčešće obraćali u zamišljenom dijalogu iznoseći kritike pa i optužbe na koje odgovore ne očekuju.

 

Grafikon 1: Broj spominjanja različitih političkih aktera i izraza u jesenjem zasedanju

 

“Hvala predsedniku što sam poslanik”

Aleksandar Vučić je najčešće, čak 340 puta bio pominjan na prvoj sednici jesenjeg zasedanja. Tada su, naročito novi narodni poslanici, govore počinjali izrazima zahvalnosti predsedniku Srbije i Srpske napredne stranke Aleksandru Vučiću što im je pružio poverenje da uopšte budu tu gde jesu,posebno jer se iz biografija mladih sa liste “Aleksandar Vučić - Za našu decu” vidi da su mnogi izabrani bez nekog radnog ili političkog iskustva. Na četvrtoj sednici kada je razmatran set zakona o porezima, Vučić je pomenut 239 puta, 201 put kad se pričalo o digitalnoj imovini i fiskalizaciji, a 197 puta kad su poslanici su raspravljali o budžetu za 2021. godinu (Grafikon 2).

Grafikon 2: Broj spominjanja Aleksandra Vučića po sednicama

 

Lider opozicije je tajkun i lopov 

Sednica o godišnjim izveštajima i finansijskim planovima nezavisnih tela i institucija bila je prilika da se ime Dragana Đilasa čuje čak 265 puta i ostane upamćena po govoru mržnje. Đilas je tada nazvan “velikim bratom svih finansijskih pronevera u Republici Srbiji” a na udaru poslaničkih kritika našao se i njegov brat Gojko Đilas za kojeg javnost ranije nikada nije čula i koji se ne bavi ni politikom ni javnim poslom. Kako je tada objasnila poslanica Sandra Božić, inače predsednica skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje, ona je fotografiju Gojka Đilasa pokazala javnosti zato što građani znaju kako izgleda brat predsednika Vučića, kako izgleda brat premijerke Ane Brnabić, pa smatra da treba da se zna i kako izgleda brat jednog od lidera opozicije. Poslanici su tih dana ponavljali pozive nadležnima da utvrde koliko nekretnina poseduje brat Dragana Đilasa te kako je do njih došao, ali kasnije nisu obavestili javnost da li su im istražni organi ikada odgovorili. Na sednici na kojoj je građanima trebalo približiti rad nezavisnih institucija poput Fiskalnog saveta ili Agencije za borbu protiv korupcije, kritikovan je vlasnik jedne od retkih nezavisnih medijskih kuća u Srbiji Dragan Šolak, ali i Tanja Fajon o kojoj je navedeno da pre svega objasni “u čijoj vili u Ljubljani se nalazi sedište njene partije”. Otvoreni parlament je neke od najupečatljivijih primera govora mržnje objavio na svom twitter nalogu, a najviše pažnje javnosti privukla je izjave poslanice Srpske napredne stranke Biljane Pantić Pilje da nezavisne medije, N1 i Novu S “može opisati samo jedna rečenica - domaći izdajnik, strani plaćenik”. 

Đilas je u govorima poslanika predstavljen ne samo kao sadašnji lider opozicije uz tvrdnje da je “kupio” dobar deo opozicionih aktivista, već i kao simbol bivšeg režima. Kada su poslanici raspravljali o budžetu za 2021. godinu, 223 puta pomenuli su Đilasa, a naročito njegovih sada već legendarnih “619 miliona koje je Đilas stavio na račune svojih privatnih firmi dok je vodio grad Beograd”. 

Grafikon 3: Broj spominjanja Dragana Đilasa po sednicama

 

I na kraju bilo je situacija da neki ljudi budu pomenuti samo jednom, ali da je zbog njihove popularnosti ili posebno neprijatnog tona, to imalo izuzetno snažan odjek. Danima se u javnosti komentarisalo to što je poslanik Srpske napredne stranke Marko Atlagić poznatu srpsku glumicu Seku Sablić optužio za nedostatak patriotizma odgovarajući na jedan njen intervju u kojem je kritikovala stanje u Srbiji. Isti poslanik pozvao je jednog od najpopularnijih glumaca u Srbiji Dragana Bjelogrlića da se iseli iz države jer je kako tvrdi “obećao da će otići ukoliko ne uspeju protesti nazvani “Jedan od pet miliona” a koji su neko vreme trajali protiv Vučićevog režima.

Poslednji put ažurirano: 26.01.2021, 11:22