PARLAMENTARNA BELEŽNICA: SITNIČARNICA

01.08.2024.

...

Prva vanredna sednica u ovom sazivu se završila. Poslanička pitanja održana. Predsednica Skupštine u poslaničkim klupama. Tim Otvorenog parlamenta na pauzi.

 

SVIRAJ KRAJ

Prvo vanredno zasedanje u Četrnaestom sazivu počelo je 23. jula i završeno je juče, 31. jula.

Tokom sedam dana, poslanici su raspravljali o 60 tačaka dnevnog reda u objedinjenoj raspravi. Dvanaest od tih tačaka dnevnog reda odnosile su se na nove kredite i servisiranje starih dugova.

Neobično je da poslanici nisu usvojili svih 60 tačaka dnevnog reda, već samo 59. Novi i stari dugovi, kontroverzno autentično tumačenje (prim.aut. izbegavanje Zakona o javnim nabavkama - Parl.belež. 25. jul - U crveno) - sve je to usvojeno.

Poslednja tačka dnevnog reda, odluka kojom se jedan član Odbora zamenjuje drugim, i koju je predložila opoziciona poslanička grupa Narodni pokret Srbije-Novo lice Srbije, je ta koja je zaustavljena. 

 

NEURAVNOTEŽENO

Poslednjeg četvrtka u mesecu, a po prvi put u ovom sazivu, održana su poslanička pitanja

U skladu sa članom 205. Poslovnika, počela su u 16.00, a završila se u 19.00 časova. Tokom tog vremena, dva poslanika (prim.aut. jedan koji ne pripada nijednoj poslaničkoj grupi i jedan iz redova vladajuće većine) uspela su da postave pitanja u prisustvu 19 ministara, uključujući premijera Vučevića.

Zbog rupa u Poslovniku, neograničeno vreme koje izvršna vlast ima da odgovori na jedno pitanje postalo je instrument ometanja ovog važnog kontrolnog mehanizma. Čak i kada se parlamentarna pitanja održe, sama pitanja dobiju malo vremena. Većina poslanika koji se prijave da postave pitanje Vladi ne dobiju priliku - jer neograničeni odgovori premijera i ministara potroše najveći deo vremena predviđenog za pitanja.

Tri sata određena za poslanička pitanja raspodeljena su među poslanicima koji su postavljali pitanja i ministrima koji su na ta pitanja odgovarali tako da je poslanicima koji su postavljali pitanja pripalo ukupno 11,5 minuta, dok su ministri odgovarali 157 minuta.

(prim.aut. Broj poslanika koji uspevaju da dođu na red da postave pitanje stabilno opada tokom godina. Primera radi, u decembru 2012. godine, 16 poslanika uspelo je da učestvuje sa svojim pitanjima.)


U KLUPAMA

Predsednica Skupštine postupila je neočekivano, a u skladu sa pravilima. Kako bi učestvovala u raspravi, Brnabić je prepustila mesto predsedavajućeg potpredsedniku Skupštine i pridružila se poslanicima u klupama (prim.aut. u skladu sa članom 100. Poslovnika).

Iako ovaj postupak nije bez presedana, ovo pravilo nije poštovano godinama, a sve u svrhu zloupotrebe vlasti i predsedavajuće pozicije, što je zajedno sa pristrasnom primenom pravila, služilo stvaranju neravnopravnosti u korist vladajuće većine. 

Poslednji put kada je predsednik/ca Skupštine prepustio/la stolicu radi učešća u raspravi bilo je tokom Jedanaestog saziva (2016-2020), kada je predsednica Skupštine bila Maja Gojković, poslanica Srpske napredne stranke.

Predsednici Skupštine u Dvanaestom i Trinaestom sazivu ostajali su na mestu predsedavajućeg pri učešću u raspravi.

 

MALI ODMOR

Kako broj akata koji čekaju u parlamentarnoj proceduri nije značajan, deluje da će Narodna skupština napraviti pauzu u radu na neko vreme. U pitanju je pre slutnja nego tvrdnja, jer ne postoji godišnji plan rada i sednice mogu biti nepredvidive. 

Tim Otvorenog parlamenta će se vratiti sa prvim znacima života u Skupštini.

 

Poslednji put ažurirano: 01.08.2024, 10:53