VELIMIR ILIĆ

Nestranačka licnost

Rođen je 28. maja 1951. godine u Čačku, gde je završio gimnaziju. Diplomirao je na tehnološko-metalurškom fakultetu u Beogradu 1976. godine, a magistrirao 2005. godine na Tehničkom fakultetu u Čačku, na temu "Razvoj modela reinženjeringa procesa održavanja voznih sredstava železničko-transportnih preduzeća".

Radio je u Gornjem Milanovcu u preduzeću "Graditelj", gde je bio i predsednik Akcione konferencije Saveza komunista. Dve godine je radio u preduzeću "Betonjerka" u Čačku, a zatim je 1986. godine osnovao privatnu firmu "Stan". Držao je i firmu "Sponit" zajedno sa Vukom Bojovićem. Privatnim biznisom se bavio oko dvadeset godina.

Političku karijeru započeo je 1990. godine u Srpskom pokretu obnove, gde je bio aktivan sve do 1997. godine, kada je isključen iz partije. Tada je osnovao političku partiju Srbija zajedno, ali je i iz te partije isključen. U martu naredne godine osnovao je Novu Srbiju čiji je i danas predsednik.

Za poslanika u Skupštini Srbije izabran je 1993. godine, i drugi put 1996. godine. Septembra 2000. godine izabran je za poslanika u Saveznom parlamentu Savezne Republike Jugoslavije na listi Demokratske opozicije Srbije. 23. decembra 2003. godine na održanim izborima izabran je za poslanika u Narodnoj skupštini Srbije ispred koalicije Srpskog pokreta obnove i Nove Srbije.

Biran je dva puta za gradonačelnika Čačka, prvi put u novembru 1996. godine i ponovo 10. oktobra 2000. godine.

Na vanrednim parlamentarnim izborima u decembru 2003. izabran je za poslanika Skupštine Srbije, a u martu 2004. za republičkog ministra za kapitalne investicije. Nakon tog izbora podneo je ostavku na funkciju gradonačelnika Čačka.

Za ministra za infrastrukturu u drugoj Vladi Vojislava Koštunice izabran je 15. maja 2007. godine. Na funkciji je bio do izbora 2008. godine, kada postaje poslanik i predsednik poslaničke grupe NS u Skupštini Srbije.

Oženjen je i ima petoro dece. Živi u Čačku.

Osnovne informacije

  • Čačak
  • 28.05.1951.
Poslednji put ažurirano: 06.05.2016, 09:50