BRANKO RUŽIĆ

Socijalistička partija Srbije

OSVRT OTVORENOG PARLAMENTA

Branko Ružić je do sada šest puta bio biran za narodnog poslanika. Prvi put je izabran za poslanika u petom sazivu, od 2001. godine. Sledeći put je izabran u osmom sazivu, 2008. godine, kao i u devetom sazivu, 2012. godine, desetom sazivu, 2014. godine, i 11. sazivu, 2016. godine. Posle pauze od dva saziva, ponovo je izabran za narodnog poslanika u 13. sazivu, od 2022. do 2023. godine.

U osmom sazivu bio je predsednik poslaničke grupe SPS-JS, kao i član stalne delegacije Narodne skupštine Republike Srbije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, gde je bio član Političkog komiteta i član Komiteta za ljudska prava.

U devetom sazivu takođe je bio predsednik poslaničke grupe SPS-JS, podneo je ostavku pre kraja saziva zbog preuzimanja ministarske funkcije, poslanički mandat mu je prestao 29. avgusta 2013.

U 11. sazivu takođe je bio predsednik poslaničke grupe SPS-JS, i podneo je ostavku pre kraja saziva zbog preuzimanja ministarske funkcije.

U 14. sazivu izabran je za narodnog poslanika kao deveti na listi Ivica Dačić – Premijer Srbije, mandat mu je potvrđen 06. februara 2024. godine.

BIOGRAFIJA

Rođen je 14. 12.1975. godine u Zemunu. Išao je u Osnovnu školu Bora Stanković na Banjici. Završio je XII beogradsku gimnaziju. Diplomirao je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu, smer Međunarodni odnosi, gde je obavljao i funkciju prodekana studenta četiri godine.

Od 2004. do 2006. godine bio je poslanik u Skupštini Državne zajednice Srbija i Crna Gora. U tom sazivu je bio i član Odbora za evropske integracije Skupštine Državne zajednice Srbija i Crna Gora kao i član Parlamentarne skupštine Saveta Evrope u Strazburu.

U reformisanoj Vladi, septembra 2013. godine, postavljen je na mesto ministra bez portfelja zaduženog za evrointegracije.

Obavljao je funkciju ministra državne uprave i lokalne samouprave u Vladi Republike Srbije od 29. juna 2017. godine do 28. oktobra 2020. godine, kada je izabran za prvog potpredsednika Vlade i ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Na funkciju ministra prosvete u Vladi Republike Srbije izabran je 26. oktobra 2022. godine. Skupština Srbije je 29. maja 2023. konstatovala njegovu ostavku, čime je ona formalno stupila na snagu.

Član je Socijalističke partije Srbije, gde je obavljao funkcije predsednika omladine, potpredsednika Glavnog odbora i predsednika Izvršnog odbora stranke, kao i portparola stranke.

Potpredsednik je Socijalističke partije Srbije.



Osnovne informacije

  • Beograd
  • Zemun
  • 14.12.1975.
  • diplomirani politikolog za međunarodne odnose
Poslednji put ažurirano: 18.02.2024, 13:47