TATOMIR BAKOVIĆ

Nestranačka licnost

Poslednji put ažurirano: 06.05.2016, 09:50

Osnovne informacije

Statistika

  • 0
  • 0
  • Nema pitanja koja su upućena poslaniku

Članstvo u radnim telima

Poslanik nije ni u jednom radnom telu.

PETA SEDNICA DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 07.12.2007.

Dame i gospodo narodni poslanici, uvaženo predsedništvo, gospodine ministre, u ime Poslaničke grupe Srpske radikalne stranke podneo sam amandman na član 19. stav 3. Predloga zakona o Vojsci Srbije, tako što sam predložio da se stav 3. člana 19. ovog zakona briše.
Stav 3. člana 19. zakona glasi: "Načelnik Generalštaba može ovlastiti neposredno potčinjenje starešine u Vojsci Srbije za obavljanje poslova iz stava 1. tačka 4. ovog člana."
Tačka 4) ovog člana, zajedno sa još sedam-osam tačaka ovog člana, jeste izvorna nadležnost načelnika Generalštaba Vojske Srbije i glasi: ''Načelnik Generalštaba postavlja, unapređuje i razrešava podoficire i profesionalne vojnike i raspoređuje civilna lica na službi u Vojsci Srbije i odlučuje o prestanku njihove službe''.
Obrazloženje koje smo dali uz ovaj amandman glasi: ''Nadležnost iz tačke 4) drugog stava ovog člana zakona je izvorna nadležnost načelnika Generalštaba i ne treba je prenositi na drugi organ ili pojedinca.
Šta se htelo sada stavom 3. ovog zakona?
Naime, poslanici Srpske radikalne stranke primećuju da se, gospodine ministre, u svim do sada predloženim zakonima o kojima smo danas raspravljali na ovoj skupštini, a naročito u ovom kojim se reguliše izbor za predsednika Republike, dodaju nepotrebni stavovi. Mislimo da se ti stavovi stavljaju iz tog razloga da bi se pronašle rupe u zakonu kada to vama odgovara, jer vaša misija u Vojsci Srbije nije da je ojačate, modernizujete i usavršite, pripremite je za ono što ona treba da bude u ratu i miru, već da je potpuno onesposobite, uništite, a za taj posao vam je potrebna mnogo veća ekipa. Pored vas, Zdravka Ponoša i predsednika Republike, potrebni su vam još neki stručnjaci za uništavanje naše vojske.
Mi smatramo da u tome nećete uspeti, jer vam narod neće dozvoliti, jer će na predstojećim izborima izabrati potpredsednika Srpske radikalne stranke Tomislava Nikolića za predsednika Srbije.
Da vidimo kakvo je obrazloženje Vlade za ovaj naš amandman: ''Amandman se ne prihvata s obzirom da je članom 112. stav 2. Ustava utvrđeno da predsednik Republike, u skladu sa zakonom, postavlja, unapređuje i razrešava oficire Vojske Srbije, iz čega proizilazi da je način postavljena, unapređenja i razrešenja oficira predmet uređivanja zakona.
Ovim zakonom se detaljnije razrađuju načela subordinacije i jednostarešinstva na kojima se zasnivaju odnosi u službi, a realizuju se u skladu sa zakonom i aktima komandovanja.''
Međutim, da pogledamo kako glasi taj član 112. stav 2. Ustava Republike Srbije: "Predsednik Republike, u skladu sa zakonom, komanduje Vojskom i postavlja, unapređuje i razrešava oficire Vojske Srbije".
Obrazloženje koje je dala Vlada Srbije na ovaj amandman ima malo veze s ovim amandmanom, jer se u odgovoru Vlade navodi koja su izvorna ovlašćenja predsednika Republike, a ovde se radi o izvornim nadležnostima načelnika Generalštaba Vojske Republike Srbije.
Primećujemo da vi kroz sve zakone koji su predlagani do sada, pa čak i amandmanima, pokušavate da favorizujete odlazećeg predsednika Republike Srbije, a on nas savršeno ne zanima. Već sam rekao da će na sledećim izborima narod izabrati zamenika predsednika Srpske radikalne stranke Tomislava Nikolića za predsednika Srbije.
S obzirom na to da Vlada nije dala odgovarajuće obrazloženje za ovaj naš amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć, ja mogu da zaključim, gospodine ministre, da ćete vi sada, u ime Vlade, a skupštinska većina u danu za glasanje, prihvatiti ovaj naš amandman. Hvala.

PRVA SEDNICA, 09.05.2007.

Dame i gospodo narodni poslanici, podnosim ostavku na mesto člana Odbora za privredne reforme. Hvala.

Whoops, looks like something went wrong.